KAS żąda baz danych transakcji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 3 kwietnia 2018, 12:10

Tuba ruszyła: "Rząd nie chce mieć nowego Amber Gold i rusza do walki z kryptowalutami."

Lepszego komentarza nie będzie:
"ppp 2018-04-03 12:01
Tymczasem lichwa ma się dobrze..."

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 20 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Jezior » wtorek, 3 kwietnia 2018, 12:14

Witam, mieszkam w UK i tutaj rozliczam sie z podatków. Nie mam pojęcia jak rozliczyć sie z kryptowalut. Korzystałem z bitbay i wypłacałem kasę na polskie konto. Nie muszę przejmować sie naszym US i rozliczyć sie tu gdzie mieszkam?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » wtorek, 3 kwietnia 2018, 12:24

Greg0101 pisze: Ale w regulaminach giełd jest wyraźny zapis, że transakcja kupna-sprzedaży jest transakcją dokonywaną pomiędzy użytkownikami a nie transakcją między użytkownikiem i giełdą.
Tu można polemizować na ile regulamin nie odbiega od stanu faktycznego/prawnego. Przykład Amazon/Allegro jest bardzo podobny do naszej sytuacji. To że w regulaminie coś napiszesz to nie oznacza, że prawnie obowiązuje to np. giełda dokonuje kupna oraz sprzedaży.
Nie mam wiedzy prawniczej na ile taki zapis w regulaminie ma moc prawną skoro to giełda pobiera opłatę i zbiera kryptowaluty bezpośrednio od podmiotów, a nie pośredniczy jak allegro przez kojarzenie ofert.

Dodano po 4 minutach 59 sekundach:
Jezior pisze: Witam, mieszkam w UK i tutaj rozliczam sie z podatków.
to ze mieszkasz w UK nie oznacza że PITa nie trzeba złożyć w Polsce :D
Jezior pisze: Witam, mieszkam w UK i tutaj rozliczam sie z podatków. Nie mam pojęcia jak rozliczyć sie z kryptowalut. Korzystałem z bitbay i wypłacałem kasę na polskie konto. Nie muszę przejmować sie naszym US i rozliczyć sie tu gdzie mieszkam?
http://www.polishexpress.co.uk/nowy-pom ... odatek-pit
Czy da się tego uniknąć? Specjaliści zwracają uwagę na abolicję podatkową. W przypadku przychodów z pracy czy działalności wykonywanej osobiście można uniknąć "dodatkowego" opodatkowania. Niemniej, PIT i tak będzie trzeba złożyć.
Nie wiem czy już weszło.

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 20 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Jezior » wtorek, 3 kwietnia 2018, 12:35

To by było chore, rozliczać sie w 2 państwach. To po co by był obowiązek podatkowy który powstaje po połowie roku spędzonym w danym kraju.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: nowym » wtorek, 3 kwietnia 2018, 12:38

@Greg0101, bardzo mądrze brawo!

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: devega » wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:30

Przestępstwa finansowe na celowniku służb. Mariusz Kamiński powoła specjalny zespół.
"To efekt wojny jaką wytoczył kryptowalutom premier Mateusz Morawiecki. W połowie stycznia powołał specjalną grupę roboczą, która miała zająć się niebezpiecznymi inwestycjami na rynkach finansowych. W jej skład poza UOKiK weszły m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, KNF, NBP, Ministerstwo Finansów czy CBA.
Na ich liście podejrzanych znalazły się poza kryptowalutami, także piramidy finansowe, inwestycje alternatywnymi czy rynek forex. Dość nieoczekiwania do jednego worka wrzucono też fundusze inwestycyjne zamknięte, obligacje korporacyjne czy nawet akcje crowdfundingowe i internetowe kantory."
https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/a ... 02238.html

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: mnemonick » wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:31

m.m pisze:
mnemonick pisze: BitBay
a jak już o tym mowa, 29 marca był wywiad z Sylwestrem Suszkiem, "dobrze że takie rzeczy się dzieją", "uważam że to dobrze że zostało w ten sposób zrobione".

W dalszej części rozmowy spekuluje że kontrole skarbowe mogą się odbywać na zasadach bankowych, przypomina że podatku nie ominiemy a lokalizacja giełdy nie ma najmniejszego znaczenia i tak dostaną dane. Organy ze sobą współpracują, przepływ informacji jest coraz szybszy a systemy się łączą (odnośnie wypowiedzi @redlumek).
Pan Suszek zapomniał ,że na wykopie z oficjalnego konta giełdy poszło takie wytłumaczenie i wielu ludzi wprowadził chyba celowo w błąd i wielu może się na to powoływać? : "Klienci chcący dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym powinni przedstawić historię wpłat PLN (ewentualnie EUR i USD) na konto BitBay oraz przedstawić historię wypłat na swój rachunek bankowy. Jeżeli na tej podstawie wykazany jest zysk, klient powinien zapłacić podatek dochodowy"
Link: "www.wykop.pl/wpis/23251053/pit-bitcoin- ... wie-prawa/"

Druga sprawa co do giełd zagranicznych. Raczej KAS nie zdobędzie wyniku komendy "SELECT * FROM database" tak jak ma to miejsce w przypadku polskich giełd...

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: m.m » wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:49

xbladexx pisze: Ale wykreował bardzo fajną linie orzeczniczą godną podkreślenia w sytuacji jakiej się znajdujemy w przypadku trzymanych środków na giełdach.
środki OFE nie zarządzasz, nie możesz wydać żadnej dyspozycji, nie możesz wypłacić, kiedyś nawet saldo było jedną wielką niewiadomą. To ni jest porównanie na którym można bazować.
Greg0101 pisze: Tyle, że to nie tylko ja tak uważam ale prawnicy również. Masz tutaj przykład interpretacji prawnika czy dochód wykazany w PIT-11 ale który nie został wypłacony pracownikowi podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym czy nie:
ile ludzi tyle opinii a cechą wspólna jest cel, który może być różny. Twoim problemem jest podawanie przykładów, które są drastycznie różne i co najważniejsze są regulowane. Takie coś nie ma najmniejszego sensu, wykładnia jest jedna a miejsca na polemikę po prostu nie ma, koniec kropka.
Greg0101 pisze: Należy pamiętać, że dokonując sprzedaży kryptowaluty na giełdzie nie sprzedajemy jej firmie, która prowadzi giełdę tylko innemu użytkownikowi. Czy w momencie sprzedaży otrzymujemy zapłatę od tego użytkownika? Czy wpłaca on środki na nasze osobiste konto bankowe? Nie, płaci on jakiejś Sp. z o.o. My co najwyżej nabywamy prawo do wierzytelności jaką ma kupujący wobec nas. Czy wierzytelności to są środki pieniężne postawione do dyspozycji użytkownika albo świadczenia w naturze? Pracodawca jeśli nie wypłaci nam wynagrodzenia również jest naszym dłużnikiem, mamy prawo do wierzytelności a jednak dopóki nie otrzymamy środków pieniężnych albo świadczenia w naturze to nie mamy obowiązku zapłaty podatku dochodowego od wierzytelności.
myślę że to wszystko nie jest takie proste a zacząć należny od samej definicji krypto, która jest no sorry ale lekko z czapy.
mnemonick pisze: Pan Suszek
przede wszystkim jest przedsiębiorcą i broni swoje biznesu.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » wtorek, 3 kwietnia 2018, 14:01

m.m pisze: środki OFE nie zarządzasz, nie możesz wydać żadnej dyspozycji, nie możesz wypłacić, kiedyś nawet saldo było jedną wielką niewiadomą. To ni jest porównanie na którym można bazować.
Zarządzasz bo mogłeś je przenosić z funduszu do funduszu. Tu bez woli giełdy tez nie przeniesiesz sobie środków, giełda Ci może odmówić bo tak i już.

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: m.m » wtorek, 3 kwietnia 2018, 14:08

xbladexx pisze: Zarządzasz bo mogłeś je przenosić z funduszu do funduszu. Tu bez woli giełdy tez nie przeniesiesz sobie środków, giełda Ci może odmówić bo tak i już.
wiesz to jest taka chora polemika, może odmówić ale nie musi wiec masz kasę a z OFE jej nie ruszysz, nie ma takiej męczliwości.

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: resuls » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:27

Dzwoniłem do KAS bo kilka osób pytało tą samą rzecz w tym wątku (osoba fizyczna, bez DG):
1. jeśli wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 400 , wpisujemy w PIT36 500-400, czyli 100 pln straty.
2. odwrotnie wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 700 = 200 dochodu.
3. jeśli krypto jest na giełdzie, to dopiero trzeba się z nich rozliczyć w roku podatkowym, w którym się je wypłaci w postaci PLN.
Żadne transakcje na giełdzie ich nie interesują, tylko złotówy do policzenia. Upewniałem się dwa razy, czy aby na 100% jest Pani pewna - tak.

(Pani, z którą rozmawiałem była zaciekawiona i zirytowana jednocześnie oraz konsultowała się z przełożonym w trakcie rozmowy ze mną).

Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 stycznia 2014
Reputacja: 130
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: KrzysztofPiech » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:32

depresjonista pisze:
Panie Krzysztof Piech!
nalezaloby sie zastajnowic dlaczego jest Pan w bitcojnie i dlaczego sa w nim ludzie, czy dlatego zeby reprezentowac interesy branzy, czy moze jednak wizja bitcoijna to miala byc ostatnia deska ratunku przed totalitarnymi zapedami rzadow do totalnego ubezwlasnowolnienia jednostki?
Dlaczego w bitcoinie jestem od tak dawna - bo to fajna technologia :)
Nie reprezentuję branży - robi to PSB. Przez 1,5 roku reprezentowałem ekspertów doradzających MC - w większości zresztą w zakresie krypto.

Nie chcę wchodzić w ideologię i przestrzegam też przed pójściem na wojnę z potężniejszym przeciwnikiem. Trzeba policzyć szable żeby wiedzieć, co realnie da się ugrać. Widziałeś info o speckomisji do spraw zaorania kryptowalut w Polsce (ta Kamińskiego)? Nic nam nie da wierność ideałom, jeśli nie będzie w Polsce rynku krypto a dziesiątki tys. ludzi będą musiały zejść do podziemia. Na pocieszenie - w socjalizmie też tak było (z obrotem dolarowym).

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: mnemonick » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:33

resuls pisze: Dzwoniłem do KAS bo kilka osób pytało tą samą rzecz w tym wątku (osoba fizyczna, bez DG):
1. jeśli wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 400 , wpisujemy w PIT36 500-400, czyli 100 pln straty.
2. odwrotnie wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 700 = 200 dochodu.
3. jeśli krypto jest na giełdzie, to dopiero trzeba się z nich rozliczyć w roku podatkowym, w którym się je wypłaci w postaci PLN.
Żadne transakcje na giełdzie ich nie interesują, tylko złotówy do policzenia. Upewniałem się dwa razy, czy aby na 100% jest Pani pewna - tak.

(Pani, z którą rozmawiałem była zaciekawiona i zirytowana jednocześnie oraz konsultowała się z przełożonym w trakcie rozmowy ze mną).
Nagrałeś rozmowę ?! Proszę powiedz że tak.... :(

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 29 stycznia 2014
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: czajaPL » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:34

MI US mówił co innego ( dzwoniła do wyższych instancji, historia konta + wymiany ) i weź się człowieku rozlicz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: _chybaty » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:34

resuls pisze:Dzwoniłem do KAS bo kilka osób pytało tą samą rzecz w tym wątku (osoba fizyczna, bez DG):
1. jeśli wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 400 , wpisujemy w PIT36 500-400, czyli 100 pln straty.
2. odwrotnie wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 700 = 200 dochodu.
3. jeśli krypto jest na giełdzie, to dopiero trzeba się z nich rozliczyć w roku podatkowym, w którym się je wypłaci w postaci PLN.
Żadne transakcje na giełdzie ich nie interesują, tylko złotówy do policzenia. Upewniałem się dwa razy, czy aby na 100% jest Pani pewna - tak.

(Pani, z którą rozmawiałem była zaciekawiona i zirytowana jednocześnie oraz konsultowała się z przełożonym w trakcie rozmowy ze mną).
Czyli wracamy do przyszlo-wyszlo.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 2 kwietnia 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: EasyDoor » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:37

Witam

Mam jeszcze inny przypadek

Bylem dzisiaj w US Rozmawialem z pania kierownik i mi powiedziala:

Zakładamy ze:
W 2017 r:
Kupiles bitcoiny za 2000 zl
Sprzedales bitcoiny za 7000 zl
Kupiles bitcoiny za 1000 zl
Kupiles bitcoiny za 5000 zł

Koszt zakupu bitcoinow - 8000 zl
Koszt sprzedazy bitcoinow - 7000 zl

Czyli jestes stratny na 1000 zl

Ile w tym prawdy? Kazdy mowi co innego i nie wiadomo komu wierzyc

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: _chybaty » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:40

EasyDoor pisze:Witam

Mam jeszcze inny przypadek

Bylem dzisiaj w US Rozmawialem z pania kierownik i mi powiedziala:

Zakładamy ze:
W 2017 r:
Kupiles bitcoiny za 2000 zl
Sprzedales bitcoiny za 7000 zl
Kupiles bitcoiny za 1000 zl
Kupiles bitcoiny za 5000 zł

Koszt zakupu bitcoinow - 8000 zl
Koszt sprzedazy bitcoinow - 7000 zl

Czyli jestes stratny na 1000 zl

Ile w tym prawdy? Kazdy mowi co innego i nie wiadomo komu wierzyc
Nieźle :) Chuj wie jak to liczyc a beda nam tutaj niektórzy wmawiać ze problemu nie ma. Tez ide jutro do US mojego zdam relacje jak wrócę.

I wychodzi z tego co sie dowiedziales ze koszt bez dg tez rozlicza sie na bieżąco w momencie poniesienia.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:46

KrzysztofPiech pisze: Nic nam nie da wierność ideałom, jeśli nie będzie w Polsce rynku krypto a dziesiątki tys. ludzi będą musiały zejść do podziemia.
Panie Krzysztofie może to smutne ale niestety tak działa polska buta.
Tak samo było z hazardem/wynajmem mieszkań/alkoholem.
W Polsce rządzący dopiero po ok dziesięciu latach marnych dochodów przyjmują do wiadomości, że jednak kijem i podatkami się nie opłacało.
Do elementu wymiany kryptowalutowej będzie trzeba włączyć Monero, czasami zakup na terenie jakiejś ambasady dla świętego spokoju.
Osobiście myślę ze za PO prędzej by sie dało po ludzku to uregulować i dogadać, PiS kładzie na medialną nagonkę i układanie ludziom życia.
Czytając wywiady i oglądając wypowiedzi to można spokojnie stwierdzić, że nie zależy im na rozwoju branży.
Kapitał nie lubi problemów dlatego szerokim łukiem ominie wynalazki z Kamińskim na czele.
Podkreślę tylko ze dzięki braku fajnych regulacji tylko projekty jak MLM(Dascoin) są rozkręcane w Polsce, nikt przy zdrowych zmysłach nie zainwestuje w tej branży złotówki przy obecnym klimacie politycznym.
My sobie poholdujemy, ktoś będzie handlował bez rejestracji zyski zrealizuje w kraju przychylnym krypto na wakacjach bawiąc się za te pieniądze.
Jestem dobrej myśli.

Mam nadzieje że akcja z KAS też nauczy ludzi robić pewne rzeczy z głową.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: mnemonick » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:46

Nagrywajcie do cholery te rozmowy !!!

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Greg0101 » wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:47

resuls pisze: Dzwoniłem do KAS bo kilka osób pytało tą samą rzecz w tym wątku (osoba fizyczna, bez DG):
1. jeśli wpłaciliśmy na giełdę 500 i wypłaciliśmy 400 , wpisujemy w PIT36 500-400, czyli 100 pln straty.
No to urzędniczka z KAS powiedziała Ci zupełnie na odwrót niż jest napisane na stronie http://www.pit.pl/strata/index.php :

" Straty nie wykazuje się i nie rozlicza w razie:
- odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, zbywanych prywatnie, poza działalnością gospodarczą,"

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości