Zakup - sprzedaż kryptowalut czy zgłaszam lub rozliczam do urzędu?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 2805
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2153
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: miso20 » środa, 16 marca 2022, 09:42

@revo W razie kontroli musisz się tłumaczyć = każdy dowód jest in plus dla ciebie. Tylko, że tak właściwie jeżeli handlujesz f2f prywatnie, to nie po to by spisywać umowy :D.
revo pisze: środa, 16 marca 2022, 01:07czy po prostu dokonuje się transakcji bez informowania o tym urzędów?
Tak jak wynika z naszej dysputy z bitboyem - wg niego zgłosić musisz bezwzględnie, bo inaczej masz szlaban na btc. Wg mnie zgłaszasz takie nabycie jedynie wtedy, gdy będziesz chciał potem skorzystać z kosztów (kupisz za 100k, sprzedasz za 250k i podatek będziesz chciał płacić od 150k, a nie od 250k).

Natomiast w świetle prawa taka umowa jest jak najbardziej ważna - nawet ustna - gdyż nie ma przepisu, który wymagałby szczególnej formy (np. 158 KC i akt notarialny do nierucha).

Dodano po 3 minutach 25 sekundach:
garlonicon pisze: środa, 16 marca 2022, 08:12weź tu dzisiaj udowodnij, że dostałeś 5 BTC z kraniku w 2010 (gdy strona już nie działa od wielu lat) albo że wykopałeś 50 BTC na CPU w 2009, gdy trudność wynosiła jeden.
Wg mnie trzeba się posiłkować danymi z blockchain - im mniej ruchów w sieci, tym lepiej. Im mniej inputów i outputów, tym lepiej (bo duża ilość może wskazywać na wymianę na giełdzie). Oczywiście babeczka w US pewnie tego nie uzna (i nie ma się co dziwić, bo to czarna magia), ale wtedy już trzeba iść do sądu i tam są bardziej kumaci ludzie - a przynajmniej powinni powołać biegłego.

Tak naprawdę trzeba rozróżnić dwie rzeczy - brudna kasa/AML to przestępstwo i tutaj by ruszyła prokuratura. Jak się jest czystym, no to przecież wyjdzie, że ewentualne brudne coiny dostałeś przez przypadek na giełdzie. Trzeba tu na pewno uważać przy F2F, na to z kim się robi handel. Na giełdzie jest prościej, bo w razie co pokazuje się dostęp do giełdy. W prawie karnym na szczęscie obowiązuje zasada domniemania niewinności, więc to oni muszą wykazać przestępstwo - w prawie podatkowym niestety na odwrót.
Druga sprawa to prawo podatkowe i tutaj zasadniczo co może ci grozić to nie uznanie kosztów (względnie przestępstwo karne skarbowe). Natomiast US może też złożyć donos do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 610
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: revo » środa, 16 marca 2022, 10:39

miso20 pisze: środa, 16 marca 2022, 09:45 Tylko, że tak właściwie jeżeli handlujesz f2f prywatnie, to nie po to by spisywać umowy .
Nie no ludzie mogą chcieć wymieniać krypto za fiaty między sobą nie tylko ze względu na anonimowość ale też z uwagi na uniknięcie prowizji przy wymianie f2f masz najczęściej kurs średni w kantorach natomiast między 3-5% albo więcej prowizji a giełdy są ryzykowne i nie każdy chce się weryfikować.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: garlonicon » środa, 16 marca 2022, 17:28

Nie no ludzie mogą chcieć wymieniać krypto za fiaty między sobą nie tylko ze względu na anonimowość ale też z uwagi na uniknięcie prowizji
Czy ja wiem? Jeśli ktoś myśli długoterminowo o krypto, to sam kurs jest w stanie bujać się bardziej niż o te kilka procent, więc to przestaje mieć większe znaczenie. No bo co z tego, że w bitomatach jest te parę procent prowizji, skoro w ciągu kilku dni kurs jest w stanie zmienić się znacznie bardziej? Oczywiście, wymiana bezpośrednia zostawia mniej śladów, no ale tutaj trzeba zachować większą czujność.

Weteran
Posty: 2413
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3721
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: BitBoy » środa, 16 marca 2022, 17:41

revo pisze: środa, 16 marca 2022, 01:07Tak się zastanawiam od dłuższego czasu jak taką transakcję można legalnie przeprowadzić. KYC nie ma na pewno bo przecież osoba fizyczna bez działalności nie może weryfikować drugiej (i druga pierwszej). To co się wtedy robi? Podpisuje jakąś specjalną umowę? czy po prostu dokonuje się transakcji bez informowania o tym urzędów? Co w razie kontroli?
Musisz się chyba zdecydować czy chcesz nabywać anonimowo i za gotówkę, bez możliwości późniejszego rozliczania podatków, czy też z podawaniem danych osobowych i możliwością opodatkowania. Gdy sprzedaję/kupuję np. złotą monetę od osoby fizycznej, to mam na przelewie wyczerpujący tytuł przelewu(czyli co i w jakiej ilości), datę, kwotę i dane kontrahenta. Zaś przy zapłacie gotówką sporządzasz umowę zawierającą te informacje. Takie dokumenty dają możliwość rozliczenia ewentualnego podatku i potwierdzają że wszedłem w posiadanie dóbr w sposób legalny. Zaś jeśli chcesz być anonimowy, to raczej będziesz musiał ciągnąć tą anonimowość do końca i np. nie wpłacać tak pomnożonej gotówki na konto. W swoim czasie miły pan w skarbówce powiedział mi że wszystko co na koncie bankowym nie ma poparcia rachunkami i umowami może być uznane za lewy dochód i odpowiednio opodatkowane.
miso20 pisze: środa, 16 marca 2022, 09:45Tak jak wynika z naszej dysputy z bitboyem - wg niego zgłosić musisz bezwzględnie, bo inaczej masz szlaban na btc.
Masz niemiły zwyczaj przypisywania ludziom twierdzeń których nigdy nie wypowiadali. Robisz to kolejny raz, na co zwracałem już uwagę w poprzedniej dyskusji w innym wątku. Słabe to jest.

Weteran
Posty: 2805
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2153
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: miso20 » środa, 16 marca 2022, 23:07

BitBoy pisze: środa, 16 marca 2022, 17:41Masz niemiły zwyczaj przypisywania ludziom twierdzeń których nigdy nie wypowiadali. Robisz to kolejny raz, na co zwracałem już uwagę w poprzedniej dyskusji w innym wątku. Słabe to jest.
Nieprawda i sam to udowadniasz pół posta wyżej pisząc, że:
BitBoy pisze: środa, 16 marca 2022, 17:41Musisz się chyba zdecydować czy chcesz nabywać anonimowo i za gotówkę, bez możliwości późniejszego rozliczania podatków, czy też z podawaniem danych osobowych i możliwością opodatkowania.
Co jest nieprawdą. Niezgłoszenie kosztów nie oznacza, że nie możesz się rozliczyć z kryptowalut, a jedynie, że zapłacisz 19% od całej kwoty (np. kupiłeś za 100k w 2020, sprzedajesz za 300k, w 2022 i musisz płacić 19% z 300k, a nie z 200k gdybyś zgłosił koszty). Niby jak to sobie wyobrażasz, że jak nie zgłosisz nabycia btc i potem je sprzedasz, to co wtedy się dzieje? Rekwirują ci bitcoiny albo musisz się ukrywać z tą kasą do śmierci? :mrgreen: Jeśli myślisz o 75% to się grubo mylisz, bo czym innym jest niezgłoszenie kosztu nabycia, a czym innym nieujawnienie dochodu. Rozliczając krypto bez kosztów właśnie ujawniasz dochód, a najpóźniejszy moment na ujawnienie dochodu jest do momentu wszczęcia kontroli.

Zatem owszem przypisuje ci takie twierdzenie, bo tak wynika z tego co piszesz.
revo pisze: środa, 16 marca 2022, 10:39ale też z uwagi na uniknięcie prowizji przy wymianie f2f
Słusznie - zatem wg mnie wystarczy wtedy tylko spisać umowę i jest gitara. Nawet może to być lepszy dowód niż "zwykłe logi z giełdy" :D
BitBoy pisze: środa, 16 marca 2022, 17:41W swoim czasie miły pan w skarbówce powiedział mi że wszystko co na koncie bankowym nie ma poparcia rachunkami i umowami może być uznane za lewy dochód i odpowiednio opodatkowane.
Tego trzeba pilnować. Skarbówka ma automatyczny system zliczający dochody i niektóre wydatki, np. zakup nieruchomości czy lepszego samochodu od razu leci do nich i porównują. Na dniach weszły też przepisy, które dają możliwość sprawdzenia konta skarbówce nawet bez wszczętego postępowania - chore, no ale cóż poradzisz.

Generalnie trzeba się teraz liczyć z tym, że skarbówka może w każdej chwili bez twojej wiedzy sprawdzać twoje konto, co do niedawna nie było możliwe.

Weteran
Posty: 2413
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3721
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Legalny zakup i sprzedaż

Postautor: BitBoy » czwartek, 17 marca 2022, 07:25

miso20 pisze: środa, 16 marca 2022, 23:19Niezgłoszenie kosztów nie oznacza, że nie możesz się rozliczyć z kryptowalut
Nie miałem na myśli samych kosztów i jako przykład podałem sprzedaż/kupno złotej monety za gotówkę. Jeśli chce się z tego rozliczyć to muszę z umowy spisać do pita kwotę za jaką sprzedałem. W przypadku monety ważna jest też data z umowy która określi czy w ogóle mam obowiązek się rozliczać.
Czasami mogę się wyrażać mało precyzyjnie w żargonie podatkowym(to moja wina), jednak co naprawdę twierdziłem każdy może sprawdzić w tym i poprzednim wątku.
miso20 pisze: środa, 16 marca 2022, 23:19Niby jak to sobie wyobrażasz, że jak nie zgłosisz nabycia btc i potem je sprzedasz, to co wtedy się dzieje? Rekwirują ci bitcoiny albo musisz się ukrywać z tą kasą do śmierci?
No i znowu te same bzdury oraz przypisywanie mi twierdzeń których nie deklaruję. A tutaj już nawet posuwasz się do zgadywania co sobie rzekomo wyobrażam byś mógł to obalić, bo to co piszę to już za mało do obalania.
Jak ktoś nie ma ochoty to może się z krypto nie rozliczać wcale. Może mieć przepisy zupełnie w dupie, tak jak mają je w dupie ludzie nagminnie wymieniający anonimową gotówkę w kantorach walutowych, z której się potem nie rozliczają. Są ludzie którzy żyją w szarej strefie i mają się dobrze. Nikomu nic nie narzucam.

Moderator
Posty: 9642
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie w PIT zakupu sprzedaży kryptowalut

Postautor: koparki » czwartek, 17 marca 2022, 22:24

zmieniłem tytuł wątku na adekwatny bo tamten sugeruje że jest jakaś kwestia legalności nabycia kryptowalut. Zakup a potem sprzedaż kryptowalut jest legalna w Polsce. Jest problematyka nieudokumentowanego nabycia i ewentualnego udokumentowanego zbycia.
Jest już taki temat viewtopic.php?f=79&t=32092 i wiele innych jak ten : viewtopic.php?f=79&t=36646 czy ten viewtopic.php?f=79&t=36517 . Twórca wątku nie zapoznał się z istniejącymi tematami.
---

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości