rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 60
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Postautor: tutkarz » poniedziałek, 6 marca 2023, 10:49

Coraz bardziej popularne są gry web3 i rośnie zarówno ich liczba jak i liczba graczy. Dlatego coraz częstszym problemem będzie rozliczanie takiej aktywności a jest to temat dość złożony. Ponieważ nie dotyczy tylko kwestii podatkowych, czyli jak rozlicza się zamianę krypto na NFT, jak rozlicza wynajem kart NFT za kryptowaluty, jak podatkowo wygląda budowanie budynków na ziemi do których zużywa się drewno i kamień (wszystko krypto albo NFT), ale także problemem jest to jak dokumentować przychód bo może on być bardzo duży a większość gier nie udostępnia absolutnie żadnej historii.

Kolejnym problemem jest to, że są różne rodzaje gier web3:
- gra zbudowana całkowicie na blockchainie, z zasadami gry wpisanymi w smart contract. Gracz cały czas korzysta z faktycznych tokenów NFT i kryptowalut i wymienia je między sobą, żeby osiągnąć postęp w grze.
- gra używająca tokenów i NFT ale postawiona na zwykłym serwerze identycznym ze standardowymi grami online, w której rozwiązaniem jest wpłacanie krypto i NFT do gry i potem wypłacanie ich w celu sprzedaży na zewnętrznej giełdzie. Ale sama gra toczy się z wirtualnymi tokenami NFT - a nie rzeczywistymi, zupełnie tak samo jak normalne gry online, których nie dotyczy obowiązek rozliczania. Np. Gracz ma kartę NFT statku kosmicznego, po wpłaceniu jej do gry może posługiwać się statkiem kosmicznym (już nie NFT) i na blockchainie już tej karty nie ma.

Zależnie od rodzaju gry podejrzewam, że należało by zastosować inne sposoby rozliczania, jeśli założyć, że wymiana NFT na krypto to jest zdarzenie podatkowe wymiany prawa majątkowego na kryptowalutę - wg aktualnych interpretacji.

Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń w tym temacie.

Początkujący
Posty: 60
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Postautor: tutkarz » piątek, 17 marca 2023, 07:52

Widzę, że nikogo za bardzo nie interesuje ten temat to pozwolę sobie napisać co uważam po kilkunastu dniach przemyśleń na temat traktowania tokenów NFT. Otóż uważam, że przeważającą funkcją tokenów NFT jest jednak traktowanie ich jako środek inwestycyjny, tak samo jak kryptowaluty i dlatego powinny być traktowane tak samo. Owszem, są to prawa majątkowe, ale na zasadzie akcji na giełdzie i obrót takimi NFTkami w ogóle nie powinien podpadać pod rozliczanie kilku PITów (jak 36, 28? od ryczałtu) a już tym bardziej pod działalność gospodarczą. Dlatego jeżeli ktoś będzie miał styczność z urzędnikami to proponuję taką linię wytłumaczenia powodu inwestycji w NFT.

Weteran
Posty: 2248
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 432
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Postautor: adamu79 » czwartek, 23 marca 2023, 09:11

tutkarz pisze: poniedziałek, 6 marca 2023, 10:49jeśli założyć, że wymiana NFT na krypto to jest zdarzenie podatkowe wymiany prawa majątkowego na kryptowalutę - wg aktualnych interpretacji.
nie uważam, że takie założenie można poczynić
w przypadku gdy krypto zostaną uznane prawnym środkiem płatniczym w Polsce wtedy taka interpretacja będzie miała ręce i nogi

Początkujący
Posty: 60
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Postautor: tutkarz » czwartek, 23 marca 2023, 16:52

tak czy inaczej oczekiwanie, że ktokolwiek będzie się rozliczał z fiskusem tylko dlatego, że gra w grę jest absurdalne.

np. w wielu grach web3 można zakupić ziemię w postaci tokena NFT. Księgowi i skarbówka dla ułatwienia sobie i z braku konkretnych przepisów uznali, że to jest sprzedaż krypto i zakup prawa własności.
No to zobaczmy co się dzieje dalej.

Na tej ziemi mogę użyć kart krasnoludów, które mogą wydobywać surowce - które są tokenami krypto, wymienialnymi na giełdzie za inne krypto. Żeby te krasnoludy coś wydobyły muszę stejkować na tej ziemi określoną ilość innej kryptowaluty (token gry). Do tego, te karty do pracy potrzebują ziarna (też krypto). Czyli mogą np. wydobyć 100 ziarna, ale same wcześniej zjadają 25.
Jak już coś gracz zarobi (np sprzedając ziarno innym graczom) to ma możliwość zakupienia za krypto budynków na tej ziemi, żeby zwiększyć wydobycie. Na niektórych rodzajach ziemi można wydobywać bezpośrednio kryptowalutę, na innych otrzymywać prowizję od handlu jaki inni gracze przeprowadzają a na jeszcze innych otrzymywać procent od nagród jakie gracze otrzymują za wygrane mecze.
Dodatkowo, jak gra się graczowi znudzi, to może karty ziemi czy potworków wynająć innym graczom za kryptowaluty.

Dlatego powstaje kilka pytań. Jeżeli ja mam te wszystkie czynności - przy większej liczbie działek i akcji dziennie - rozliczać szczegółowo, żeby wiedzieć kiedy i ile praw majątkowych zakupiłem i sprzedałem, a także krypto, to dlaczego ja jako osoba prywatna (a czasem w ogóle dziecko grające w grę) ma się rozliczać bardziej szczegółowo niż rolnik właściwy prowadzący prawdziwe gospodarstwo na działalności gospodarczej, który nie sprawdza ile danego dnia kura ziarna mu zjadła.
A od graczy w praktyce tego się właśnie wymaga w tej chwili - prowadzenia pełnej księgowości do grania w grę. I nawet nie mają oni prawa do dotacji unijnych na tę ziemię.

Weteran
Posty: 2248
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 432
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

rozliczanie przychodu z gier web3/Play2Earn/PlayAndEarn

Postautor: adamu79 » piątek, 24 marca 2023, 11:27

tutkarz pisze: czwartek, 23 marca 2023, 16:52w wielu grach web3 można zakupić ziemię w postaci tokena NFT
nieistotne jak się to nazwie w grze, token NFT może odzwierciedlać uncję złota, konkretne mieszkanie na Ursynowie czy fabrykę Wedla, ważne jest tylko to czy druga strona jest w stanie zapłacić w twardej walucie równowartość (lub ułamek wartości) w/w rzeczy za token NFT (zdarzenie podatkowe). Zauważ że nie angażujemy w tym wypadku nawet prawa własności tych rzeczy.
Interpretacje podatkowe będą iść w kierunku zrównania krypto i NFT - mam za małą wyobraźnię żeby wyobrazić to sobie inaczej ;)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości