Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: znalezione3 » czwartek, 11 lutego 2021, 17:42

Witam, mam takie pytanko.. Kiedyś dawno temu dostałem troszkę BTC na różne portfele, uzbierało się tego około 1 BTC.
Teraz na fali wzrostów przypomniałem sobie o tych portfelach i przelałem je na jeden, teraz chciałbym wypłacić te pieniądze, ale nie poprzez bitomaty lub inne lewe akcje, tylko normalnie na konto bankowe i zapłacić od tego podatek.

Czy dla US wystarczające będzie potwierdzenie wypłaty z giełdy + moja opowieść o tym, że kiedyś dostałem te BTC a, że wartość wzrosła o setki % to jest teraz warte prawie 200k? :)

Początkujący
Reputacja: 229
Reputacja postu: 
0
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 11 lutego 2021, 19:55

jak najbardziej, choć co powie skarbowka, tego nie wie nikt.
ale przelej na 3 razy na giełdę, zrób transakcje, wypłać z konta. Bo bank też może byc podejrzliwy.
I dopiero po zakończonym procesie ponowna część.

Początkujący
Reputacja: 109
Reputacja postu: 
0

Postautor: multan » czwartek, 11 lutego 2021, 21:12

Jeżeli odprowadzisz podatek od kwoty sprzedaży nie wykazując żadnych kosztów, to skarbówka nawet nie zapyta skąd to masz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 222
Reputacja postu: 
1
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Postautor: gr0g » czwartek, 11 lutego 2021, 21:41

multan pisze: czwartek, 11 lutego 2021, 21:12Jeżeli odprowadzisz podatek od kwoty sprzedaży nie wykazując żadnych kosztów, to skarbówka nawet nie zapyta skąd to masz.

Wg Twojej teorii mamy w Polsce 19% podatek liniowy od dowolnego przychodu - od rozbojów, poprzez handel, aż po wynagrodzenie za dowolną pracę - w dodatku odroczony do momentu wypłaty na konto :)

Dodano po 17 minutach 53 sekundach:
znalezione3 pisze: czwartek, 11 lutego 2021, 17:42Witam, mam takie pytanko.. Kiedyś dawno temu dostałem troszkę BTC na różne portfele, uzbierało się tego około 1 BTC.
Teraz na fali wzrostów przypomniałem sobie o tych portfelach i przelałem je na jeden, teraz chciałbym wypłacić te pieniądze, ale nie poprzez bitomaty lub inne lewe akcje, tylko normalnie na konto bankowe i zapłacić od tego podatek.

Czy dla US wystarczające będzie potwierdzenie wypłaty z giełdy + moja opowieść o tym, że kiedyś dostałem te BTC a, że wartość wzrosła o setki % to jest teraz warte prawie 200k?

Jak bitki leżały nieruszane od wielu lat i jesteś w stanie uprawdopodobnić, że otrzymałeś je z kranika, to próbuj. Znając adresy źródłowe, może uda Ci się znaleść jakieś informacje uprawdopodabniające Twoją wersję. Dodatkowo wypłaty z kraników zazwyczaj wyglądają w dosyć specyficzny sposób. Jak bitki otrzymałeś od konkretnych osób, to urząd skarbowy może chcieć z nimi porozmawiać :)
No chyba, że był to Pan Stanisław...

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Zorg » wtorek, 23 lutego 2021, 12:43

pod ten sam temat można podpiąć kopanie raczkującej krypto, jeśli po kilku latach przerywanego kopania cena nagle ruszy
i okaże się ze portfel kopacza stal się nagle warty nap 200k, to co nigdy w pełni legalnie tego nie spienięży?
i nawet nie poruszam kwestii ceny prądu i amortyzacji sprzętu, której sobie nie ma szans odliczyć.

Wróć do „Kwestie prawne”