[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: maxxam97 » poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11

Dzień dobry! Cześć i czołem!

Naszła mnie myśl aby stworzyć temat w dziale przedszkolnym w którym będzie można napisać pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników, ekonomistów, ludzi, którzy zjedli zęby na krypto czy innych formach pieniądza, a później zrobić z tego małe kompendium wiedzy. Ale do tego co lubicie najbardziej- do konkretów i przesłanek dlaczego to dobry pomysł.

W idealnym wyobrażeniu mniej doświadczeni użytkownicy będą zadawać pytania. Ci starsi stażem postarają się pomóc. Odpowiedzi udzielane będą najlepiej jako cytaty. Następnie będę edytował tego posta wklejając pytanie wraz z odpowiedzią i oznaczeniem osoby, której należą się dzięki za rozwiązanie problemu. (Chyba, że ktoś sobie tego nie życzy) Oczywiście forma podziękowania w postaci plusów czy napiwków jak najbardziej na tak!

Co to daje?
1. Nie będę ciągłych pytań nowicjuszy, które czasami są z punktu widzenia wyjadaczy wręcz banalne.
2. Stworzenie FAQ tutaj sprawi, że osoba nowa zamiast przeglądać 30 stron postów w poszukiwaniu "czy to pytanie było już zadane?" wystarczy, że uważnie przeglądnie pierwszy post i będzie wiedziała czy pojawiła się już odpowiedź
3. Stały napływ plusów (o ile komuś na tym zależy :D )
4. Dozgonna wdzięczność

Oczywiście są też zasady. Na razie trzy najważniejsze:
-ZAKAZ pytań na zasadzie "Czy kupić teraz czy jutro"? Jest bardzo dużo tematów o rozważaniach ceny danej kryptowaluty. Dozwolone są jednak posty z prośbą o obszerniejsze wytłumaczenie posta z innego tematu bądź figury, zagadnienia itd.
-ZAKAZ powielania pytań- zanim napiszesz przeczytaj CHOCIAŻ JEDEN POST od deski do deski i sprawdź czy nie ma tu odpowiedzi.
-ZAKAZ pytań "Czy inwestycja w X to dobry pomysł"- od tego też są inne tematy.

Co sądzicie o tym? Przyda się taki post?

Mogę zacząć.

-Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?

-Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?

-Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( :D ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?

-Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)

Mam nadzieję, że pomysł się przyjmie ;)
Z góry dzięki wszystkim za pomoc!

M.

UPDATE 24.03.2020

1. Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?
@benq:
Spoiler:
Co do czasu zaksięgowania - Binance chwali się, że trwa to do 30 minut. Nie testowałem osobiście, więc nie potwierdzam/nie zaprzeczam, ale odradzam to rozwiązanie. Kupując przy pomocy karty kredytowej sprzedajesz swoje dane - po co to robić, skoro na Binance możesz działać do 2 BTC bez weryfikacji, tylko na podstawie maila?
Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
2. Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?
@benq:
Spoiler:
Jedna z największych bolączek krypto tradingu.
Zabawa ogniem.
Nic nie jest pewne, najpewniejsze byłoby zawsze uciekanie ze swoimi środkami z giełd. Jeżeli są to większe kwoty, gdzie prowizja od wypłaty nie jest istotną częścią środków - najbezpieczniej wypłacać kasę zawsze kiedy nie grasz. Przykładowo, wypłacając kasę na swoje portfele/konta kiedy jesteś w pracy (8h) i śpisz (8h) zmniejszasz szansę na utratę środków o 66%.
Brzmi paranoicznie? Cóż, statystyka mówi, że KAŻDA giełda została lub zostanie zhakowana.
Najlepsza obrona to podział środków na kilka giełd (bez przesady, 2/3/4 wystarczy).
Co do tethera (USDT), psy szczekają, karawana jedzie dalej. Już kilka razy miał być skompromitowany, upadający, delegalizowany, tymczasem trzeba uczciwie powiedzieć, że całkiem nieźle się broni. Owszem, zdarzył się spadek do bodajże $0,9, ale czasem przytrafia się też zwrot na północ do $1.05 - wszystko widać na wykresie.
Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Czy pewnego dnia USDT może być warty $0.8? Jasne, może się nawet okazać, że jest warty dokładnie tyle, ile ktoś za niego chce zapłacić. Czyli $0.00.
3. Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?
@benq:
Spoiler:
Ci sami dealerzy, którzy sprzedają monety również je skupują. Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Osobiście tylko kupowałem, nigdy jeszcze nie sprzedawałem monet, bo traktuję to jako bezpieczną przystań na czarną godzinę, z nadzieją że nigdy jej nie użyję i przekażę w spadku w stanie nienaruszonym.
Ale znam osoby, którym udało się nawet coś zarobić na sprzedaży u dealera na górkach - pomimo spreadu.
@Kutalisk
Spoiler:
Polecam książkę "Inwestowanie w złoto i srebro" Tomasz Witkiewicza z 2015. Bardzo dobrze opisuje nasze polskie realia i jest w przystępnej cenie 39 PLN.
4. Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne).
@benq
Spoiler:
Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz. Skup się tylko i wyłącznie na monetach bulionowych, tzn takich, gdzie ich wartość jest najbardziej zbliżona do ceny spot złota/srebra na rynku. W zasadzie tylko tych 5 powinno Cię interesować:
-wiedeński Philharmoniker
-kanadyjski Maple Leaf
-australijski kangur
-amerykański orzeł
-afrykański Krugerrand
Bez problemu znajdziesz o nich informacje w necie, które są ”czyste”, które z domieszką, parametry, etc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 marca 2020, 11:51 przez maxxam97, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3321
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 3829
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » wtorek, 24 marca 2020, 08:11

maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?
Co do czasu zaksięgowania - Binance chwali się, że trwa to do 30 minut. Nie testowałem osobiście, więc nie potwierdzam/nie zaprzeczam, ale odradzam to rozwiązanie. Kupując przy pomocy karty kredytowej sprzedajesz swoje dane - po co to robić, skoro na Binance możesz działać do 2 BTC bez weryfikacji, tylko na podstawie maila?
Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11-Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?
Jedna z największych bolączek krypto tradingu.
Zabawa ogniem.
Nic nie jest pewne, najpewniejsze byłoby zawsze uciekanie ze swoimi środkami z giełd. Jeżeli są to większe kwoty, gdzie prowizja od wypłaty nie jest istotną częścią środków - najbezpieczniej wypłacać kasę zawsze kiedy nie grasz. Przykładowo, wypłacając kasę na swoje portfele/konta kiedy jesteś w pracy (8h) i śpisz (8h) zmniejszasz szansę na utratę środków o 66%.
Brzmi paranoicznie? Cóż, statystyka mówi, że KAŻDA giełda została lub zostanie zhakowana.
Najlepsza obrona to podział środków na kilka giełd (bez przesady, 2/3/4 wystarczy).
Co do tethera (USDT), psy szczekają, karawana jedzie dalej. Już kilka razy miał być skompromitowany, upadający, delegalizowany, tymczasem trzeba uczciwie powiedzieć, że całkiem nieźle się broni. Owszem, zdarzył się spadek do bodajże $0,9, ale czasem przytrafia się też zwrot na północ do $1.05 - wszystko widać na wykresie.
Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Czy pewnego dnia USDT może być warty $0.8? Jasne, może się nawet okazać, że jest warty dokładnie tyle, ile ktoś za niego chce zapłacić. Czyli $0.00.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?
Ci sami dealerzy, którzy sprzedają monety również je skupują. Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Osobiście tylko kupowałem, nigdy jeszcze nie sprzedawałem monet, bo traktuję to jako bezpieczną przystań na czarną godzinę, z nadzieją że nigdy jej nie użyję i przekażę w spadku w stanie nienaruszonym.
Ale znam osoby, którym udało się nawet coś zarobić na sprzedaży u dealera na górkach - pomimo spreadu.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)
Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz. Skup się tylko i wyłącznie na monetach bulionowych, tzn takich, gdzie ich wartość jest najbardziej zbliżona do ceny spot złota/srebra na rynku. W zasadzie tylko tych 5 powinno Cię interesować:
-wiedeński Philharmoniker
-kanadyjski Maple Leaf
-australijski kangur
-amerykański orzeł
-afrykański Krugerrand
Bez problemu znajdziesz o nich informacje w necie, które są ”czyste”, które z domieszką, parametry, etc.
P.S.
To jest forum bitcoin. Choć jest tu parę osób, które w temacie kruszców są mocne (nie jestem to ja), to warto by było odwiedzić forum dedykowane. Bo tutaj to trochę jak wybieranie przerzutek do roweru na forum skoda octavia. ;)
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 163
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: Kutalisk » wtorek, 24 marca 2020, 08:52

maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11-Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( :D ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?

-Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)
Polecam książkę "Inwestowanie w złoto i srebro" Tomasz Witkiewicza z 2015. Bardzo dobrze opisuje nasze polskie realia i jest w przystępnej cenie 39 PLN:
https://allegro.pl/oferta/inwestowanie- ... 6822770055

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: maxxam97 » wtorek, 24 marca 2020, 12:09

Dzięki wielkie za wyczerpujące odpowiedzi! Uzupełniłem już pierwszego posta.
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Mógłbym dopytać o jakich stablecoinch oprócz USDT mówisz? Które według Ciebie mogą być alternatywą dla USDT? Bo rozumiem, że coś może być stablecoinem, ale nie musi mieć 1$, racja?
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
W dobie Androida, Windowsa i usług Google i tak jesteśmy szpiegowani na każdym kroku, ale masz rację, że lepiej być szpiegowanym "o jeden krok mniej". W takim razie jaką preferujesz anonimową możliwość kupna kryptowalut? Bitomaty? Kupno na jednej giełdzie, przesłanie na inną?
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11 Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Szukałem właśnie informacji na ten temat. Wychodzi na to, że dobry spread to +3% do ceny giełdy oraz sprzedaż -3%.
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz.
Nie miałem zamiaru kupować właśnie tych kolekcjonerskich. Zastanawiałem się raczej na zasadzie "Czy jest sensowne, aby kupować droższe monety niż te najtańsze"
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11To jest forum bitcoin. Choć jest tu parę osób, które w temacie kruszców są mocne (nie jestem to ja), to warto by było odwiedzić forum dedykowane. Bo tutaj to trochę jak wybieranie przerzutek do roweru na forum skoda octavia.
Co do tego racja leży po połowie tak sądzę. Owszem, forum jest o bitcoinie, jednak już nie raz czytając na internecie dyskusje na temat BTC trafiłem na wzmianki o złocie czy innych aktywach.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3321
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 3829
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » środa, 25 marca 2020, 19:20

maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Mógłbym dopytać o jakich stablecoinch oprócz USDT mówisz? Które według Ciebie mogą być alternatywą dla USDT? Bo rozumiem, że coś może być stablecoinem, ale nie musi mieć 1$, racja?
Sama idea stable nie mówi o dolarze. Są nawet takie wynalazki, jak BGBP (Binance GBP) albo EURS (Stasis Euro) czy Digix Gold Token.
W praktyce wszystkie liczące się stable z dużym wolumenem odnoszą się do USD.
Alternatywą dla USDT mogą być TUSD, USDC, DAI czy GUSD.
Warto pamiętać, że niektóre stable są mocno powiązane z konkretnymi giełdami, USDT->Bitfinex, USDC->Coinbase,
GUSD->Gemini, Coinbase, etc.
W przypadku upadku/bankructwa/hacku którejś giełdy istnieje spore prawdopodobieństwo, że pociągnie ze sobą swojego stable coina. Dywersyfikując stable coiny warto więc zwrócić uwagę nie tylko na wygodę i dostępność, ale też inne czynniki.
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09W takim razie jaką preferujesz anonimową możliwość kupna kryptowalut? Bitomaty? Kupno na jednej giełdzie, przesłanie na inną?
Bitomaty są opcją perfekcyjną. Możesz też skorzystać z kantorów online/stacjonarnych, giełdy bisq, local.bitcoin (ale uwaga, tam kupujesz Bitcoin Cash a nie BTC).
Zerknij tu:
https://bitcoinfaq.pl/jak-anonimowo-kupic-bitcoiny/

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze, są dwa punkty zapalne - wymiana waluty FIAT->CRYPTO oraz CRYPTO->FIAT.
Jeśli już zdobędziesz pierwsze krypto, potem opcji jest mnóstwo - Wasabi dla BCT, CashShuffle dla BCH, xmr.to (BTC->Monero i odwrotnie).
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Nie miałem zamiaru kupować właśnie tych kolekcjonerskich. Zastanawiałem się raczej na zasadzie "Czy jest sensowne, aby kupować droższe monety niż te najtańsze"
Powtarzam, nie ma sensu, tylko bulion. Największa płynność, najmniejszy problem z kupnem i sprzedażą, czysty kruszec.
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Co do tego racja leży po połowie tak sądzę. Owszem, forum jest o bitcoinie, jednak już nie raz czytając na internecie dyskusje na temat BTC trafiłem na wzmianki o złocie czy innych aktywach.
Jasne, znajdziesz też osoby tradujące na regularnych giełdach, kontraktach, a także usługi rolnicze, czy samochody za BTC, ale jest to bardzo chaotyczne i nieusystematyzowane. ;)
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: maxxam97 » środa, 25 marca 2020, 20:45

benq pisze: środa, 25 marca 2020, 19:20Bitomaty są opcją perfekcyjną. Możesz też skorzystać z kantorów online/stacjonarnych, giełdy bisq, local.bitcoin (ale uwaga, tam kupujesz Bitcoin Cash a nie BTC).
Zerknij tu:
https://bitcoinfaq.pl/jak-anonimowo-kupic-bitcoiny/

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze, są dwa punkty zapalne - wymiana waluty FIAT->CRYPTO oraz CRYPTO->FIAT.
Jeśli już zdobędziesz pierwsze krypto, potem opcji jest mnóstwo - Wasabi dla BCT, CashShuffle dla BCH, xmr.to (BTC->Monero i odwrotnie).
W aktualnej sytuacji tj. ograniczenia poruszania się przez epidemię, bitomaty niestety odpadają.
Pod linkiem natomiast znalazłem jedynie informacje o stacjonarnych i bitomatach właśnie. Jeden i drugi odpadają, z racji epidemii i #zostanwdomu.
Czy mógłbym Cię prosić o jakiś zaufany kantor online z niewielką prowizją? Planuję zakupić za 700 zł łącznie więc gdy czytam, że prowizja to 250zł (stacjonarnie) to jednak trochę odpada.

Jednocześnie przeczytałem, że:
"Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów". O co dokładnie chodzi? Co mam zbierać? Każdy obrót krypto -> krypto na binance? Czy jedynie łączne wpłaty i wypłaty krypto->fiat? W jakiej formie powinienem to kolekcjonować? Zwykły arkusz excel wystarczy?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3321
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 3829
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » piątek, 27 marca 2020, 09:13

maxxam97 pisze: środa, 25 marca 2020, 20:45Czy mógłbym Cię prosić o jakiś zaufany kantor online z niewielką prowizją? Planuję zakupić za 700 zł łącznie więc gdy czytam, że prowizja to 250zł (stacjonarnie) to jednak trochę odpada.
Ja osobiście z kantoru online skorzystałem tylko 2 razy w życiu. Pamiętaj, że niektóre z nich wymagają weryfikacji (wysyłanie skanów dokumentów, nr telefonu etc), a niektóre nie. Niestety, płacąc przelewem ze swojego konta nie można tu mówić o żadnym zachowaniu prywatności, bo Twoje dane są jawne dla odbiorcy przelewu, a miejsce przelewu środków jest jawne dla Twojego banku i innych potencjalnie zainteresowanych ;)

Kilka sprawdzonych kantorów:
bitcoin.pl/kantor-bitcoin/
walutomat.pl
tokeneo.com
kantorbitcoin.pl

W google znajdziesz tego więcej:
kryptowaluty2.pl
bitcan.pl

Jeżeli weryfikacja Ci nie straszna, możesz również zarejestrować się na Bitbay'u i tam wpłacić PLNy.

Czasem na forum też ogłaszają się nowe kantory czy bezpośrednie oferty sprzedaży, np. tu kolega oferuje sprzedaż bez prowizji do końca marca. Uwaga, w przypadku niesprawdzonych ofert zdecydowanie warto pokusić się o ESCROW, a nie przelewać kasy w ciemno.
viewtopic.php?f=30&t=33580
maxxam97 pisze: środa, 25 marca 2020, 20:45Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów". O co dokładnie chodzi? Co mam zbierać? Każdy obrót krypto -> krypto na binance? Czy jedynie łączne wpłaty i wypłaty krypto->fiat? W jakiej formie powinienem to kolekcjonować? Zwykły arkusz excel wystarczy?
W kwestiach podatkowych się raczej nie wypowiadam, bo nie mam żadnych kompetencji w tej dziedzinie (tak jak wszyscy w tym kraju). Nikt nie wie jak w 100% to powinno być zrobione.
Przejrzyj wątki:
viewtopic.php?f=79&t=32092
oraz
viewtopic.php?f=79&t=33279
Możesz też posłuchać co ten Pan ma do powiedzenia:
Spoiler:
Fajnie, jeśli będziesz miał dowody wymiany PLN->krypto, oraz krypto->PLN.
Historię transakcji będziesz mógł wyciągnąć z giełdy.
Arkusz excel jest również bardzo przydatny, żeby kolekcjonować swoje sukcesy i porażki i wyciągać wnioski.

P.S.
Sorki, że tak długo czekasz na odpowiedź, ale życie mi się trochę wali na głowę przez kolanowirusa. :roll:
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: maxxam97 » piątek, 27 marca 2020, 16:04

benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13Jeżeli weryfikacja Ci nie straszna, możesz również zarejestrować się na Bitbay'u i tam wpłacić PLNy.
Zastanawia mnie cały czas dlaczego miałaby być mi straszna. Rozumiem, że mówimy tutaj o ewentualnych podatkach? Załóżmy, że wkładam 1000 zł, idealnie gram na giełdzie i po roku czasu mam 50 000zł.
Chodzi o to, że na przykład jeżeli udałoby mi się kupić w bitomacie bitcoiny, grałbym na niezarejestrowanym binance, a później tak samo w anonimowy sposób wymienił krypto -> fiat to mógłbym uniknąć wszelkich podatków?
Jeżeli tak to wtedy jest problem, ponieważ mam 49 tysięcy, które nie wiadomo skąd mi się wzięło. Trochę wygląda to tak jakbym handlował narkotykami...
Chyba, że ta anonimowość jest po to, żeby nie zapukał do nas żaden smutny Pan po nasze bitcoiny.
Dlatego pytanie- dlaczego weryfikacja jest straszna?

Rozumiem, że złoto i srebro również kupujemy anonimowo (gdzieś czytałem, że co po niektóre strony wymagają peselu). Tutaj akurat sądzę, że ta anonimowość jest po to, żeby Państwo nie zwróciło się do nas w przypadku wojny o te kruszce. Kojarzycie jakąś stronę, która sprzedaje je właśnie anonimowo? Z drugiej strony, przecież płacąc kartą... Trzeba by kupować je stacjonarnie, za gotówkę. Mamy wtedy pewność, że ta osoba nas nie oszukuje? Że sprzedawana bulionówka faktycznie jest ze srebra? Jak można to sprawdzić? (jedynie przychodzi mi na myśl suwmiarka plus waga. Gęstość złota jest jedynie porównywalna do wolframu z tego co kojarzę więc można by to przeliczyć czy się zgadza ;) )
Chyba, że są prostsze sposoby...
benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13Fajnie, jeśli będziesz miał dowody wymiany PLN->krypto, oraz krypto->PLN.
Historię transakcji będziesz mógł wyciągnąć z giełdy.
Arkusz excel jest również bardzo przydatny, żeby kolekcjonować swoje sukcesy i porażki i wyciągać wnioski.
Na razie nie mam dużych obrotów, ale z pewnością zrobię sobie takiego excela. Uważam, że założenie konta oszczędnościowego i arkusza do niego było moją najmądrzejszą życiową decyzją :)
benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13P.S.
Sorki, że tak długo czekasz na odpowiedź, ale życie mi się trochę wali na głowę przez kolanowirusa.
Nie ma najmniejszego problemu ;) Zdrowia życzę przede wszystkim!
Cieszę się, że te odpowiedzi są tak merytoryczne. Naprawdę podoba mi się to!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 163
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: Kutalisk » piątek, 27 marca 2020, 19:19

maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Dlatego pytanie- dlaczego weryfikacja jest straszna?
Tracisz jeden z atutów - anonimowość. Sam podałeś kilka przykładów.
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Mamy wtedy pewność, że ta osoba nas nie oszukuje?
Też sam sobie odpowiedziałeś. Można sprawdzić wagę i wymiary z katalogiem lub porównać z oryginałem jeśli posiadasz taki. Co do próby oszustwa przez dealerów stacjonarnych to jest ono minimalne. Rynek jest w miarę "cywilizowany".
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Kojarzycie jakąś stronę, która sprzedaje je właśnie anonimowo?
79element.pl

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: maxxam97 » sobota, 28 marca 2020, 00:53

Kutalisk pisze: piątek, 27 marca 2020, 19:19 Tracisz jeden z atutów - anonimowość. Sam podałeś kilka przykładów
Właśnie pisząc to pytanie chciałem się dowiedzieć w skrócie dowiedzieć jakie są plusy i minusy weryfikacji bądź anonimowości.

Weryfikacja:
+Życie zgodne z prawem
-Jestesmy na celowniku banków, które wiedzą ile mamy pieniędzy przez co... No właśnie. Co z tego?

Anonimowość
+Można uniknąć płacenia podatku
+Banki nie wiedzą ile mamy dokladnie pieniędzy i dzięki temu...
- Jeżeli nie opłacimy podatków to musimy niejako wyprać te pieniądze

Mógłbym Was prosić o uzupełnienie tej listy o kluczowe różnice? Najlepiej w takiej samej formie to to wrzucę do pierwszego posta. Ewentualnie skreślenie tych, które według Was są blędne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3321
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 3829
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » sobota, 28 marca 2020, 19:59

maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Zastanawia mnie cały czas dlaczego miałaby być mi straszna. Rozumiem, że mówimy tutaj o ewentualnych podatkach? Załóżmy, że wkładam 1000 zł, idealnie gram na giełdzie i po roku czasu mam 50 000zł.
Chodzi o to, że na przykład jeżeli udałoby mi się kupić w bitomacie bitcoiny, grałbym na niezarejestrowanym binance, a później tak samo w anonimowy sposób wymienił krypto -> fiat to mógłbym uniknąć wszelkich podatków?
Rozgraniczmy dwie sprawy. Unikanie podatków to działanie niezgodne z prawem. Podpowiadanie komuś, jak uniknąć podatków to również nielegalne działanie, jest na to paragraf. Ja podatki płacę i nie zamierzam podpowiadać co można zrobić, żeby ich nie płacić. Forum również nie promuje takich treści.
Kropka.

Teraz do sedna. Obecnie wielu ludzi dało się zmanipulować, że prywatność i anonimowość to wartości istotne tylko dla przestępców. Mam szczerą nadzieję, że nie jesteś w tej grupie. Ile razy słyszałeś "Ja nie mam nic do ukrycia.", "A co to komu szkodzi, że go sprawdzają?", "Musi mieć dużo na sumieniu, skoro tak mało o nim wiadomo i ma pieniądze."
Smutne to, że obecnie wielu ludzi godzi się na przeróżne formy odzierania z wolności ku chwale i "bezpieczeństwie" ogółu. Jednym z ostatnich takich bastionów wolności jest gotówka. Przeraża mnie wizja bezgotówkowego świata, gdzie strach kumplowi przelać 50 zł za paliwo i podwózkę, parę stów kuzynowi za pomoc przy remoncie, kasę za zakupy dla sąsiadki bo zawsze ktoś może Cię oskarżyć o nielegalne działania. Dajcie mi człowieka, a znajdę paragraf. Prosty algorytm - "5 x kupował Pan w monopolowym w tym miesiącu, następne transakcje będą niemożliwe, albo zgłosi się opieka społeczna". Orwell nie żyje już 70 lat, a w niektórych miejscach coraz bliżej do jego mrocznej wizji roku 1984.
Dobra, nakręciłem się. Te tematy zawsze tak na mnie działają, a nie o to chodzi w tym wątku.

maxxam97 pisze: sobota, 28 marca 2020, 00:53Właśnie pisząc to pytanie chciałem się dowiedzieć w skrócie dowiedzieć jakie są plusy i minusy weryfikacji bądź anonimowości.
Krótko i konkretnie.
Jakie mogą być plusy wysyłania przez internet swoich bardzo wrażliwych danych, takich jak zdjęcia dokumentów prywatnym firmom, nierzadko zarejestrowanym w dziwnych miejscach poza polską czy europejską jurysdykcją?
Ja nie widzę żadnych, za to zagrożeń całe mnóstwo.
Od najbanalniejszych, czyli niechcianego spamu, przez poważne, jak założenie kont bankowych z linią kredytową na Twoje dane, do najpoważniejszych, jak kradzież tożsamości.
Nie czarujmy się, firmy z branży krypto nie słyną jako ostoja bezpieczeństwa. Giełdy padają jak muchy, nie sądzisz chyba, że tak wrażliwe dane jak skany dokumentów i zdjęcia klientów są starannie zabezpieczane w sposób uniemożliwiający ich kradzież? Pomijam już aspekt celowego działania w/w firm.
Weryfikacja telefoniczna to "mniejsze zło". Narażasz się zwykle głównie na to, że Twoje dane wędrują sobie wesoło i są wielokrotnie sprzedawane w większych i mniejszych paczkach, aż któryś nachalny marketingowiec zrobi z nich użytek zadręczając Cię ofertami. Choć może być gorzej, telefon często pełni rolę 2FA (Two Factor Authentication) dla wielu serwisów, np. bankowych czy pocztowych i może umożliwić przejęcie konta. Żeby nie być gołosłownym:
https://niebezpiecznik.pl/post/duplikat ... ank-bzwbk/

Podsumowując, im mniej weryfikacji, tym lepiej. Bezwzględnie. I nie ma to nic wspólnego z praniem brudnych pieniędzy.
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Rozumiem, że złoto i srebro również kupujemy anonimowo (gdzieś czytałem, że co po niektóre strony wymagają peselu). Tutaj akurat sądzę, że ta anonimowość jest po to, żeby Państwo nie zwróciło się do nas w przypadku wojny o te kruszce.
Również o to, że im mniej ludzi wie, że posiadasz cenne rzeczy w domu tym lepiej. Tego już chyba nie trzeba rozwijać dlaczego. ;)
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Że sprzedawana bulionówka faktycznie jest ze srebra? Jak można to sprawdzić? (jedynie przychodzi mi na myśl suwmiarka plus waga. Gęstość złota jest jedynie porównywalna do wolframu z tego co kojarzę więc można by to przeliczyć czy się zgadza )
Suwmiarka, linijka Fischa, są aplikacje testujące dźwięk jak Coin Trust czy Bullion Test. Kwestia doboru monet też może pomóc, np. niektórzy twierdzą, że wiedeński Filharmonik jest niepodrabialny/ciężko podrabialny, z uwagi na wyjątkowo małą grubość monety.
Moim zdaniem najpewniejszym sposobem jest po prostu zakup ze sprawdzonego źródła. Tak jak kolega wyżej napisał, rynek jest w miarę cywilizowany. Podobnie jak w przypadku giełd krypto - wszelkie nieprawidłowości szybko wypływają w internecie. Próby fałszerstw nie byłyby zbyt opłacalne w dłuższej perspektywie dla żadnego dealera, który wypracował sobie solidną renomę na rynku. Wszyscy wiedzą, że tutaj cień podejrzeń skreśla Cię całkowicie.
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: anagamidev, Bing [Bot], cieslakelo, dawmit, donkeszyn, ergorg, Fufu, Godstar, Nexos, orrmot, par-ow, Pleasek89, prap0n, prott3, sajfon, Sałata, TypowyFacet, wloczykij78 i 28 gości