Wypłata z bitomatu - problem

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1069
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Wypłata z bitomatu - problem

Postautor: akos » czwartek, 13 czerwca 2019, 02:18

C.D.
benq pisze: wtorek, 11 czerwca 2019, 21:22Ty to wiesz, ale przypominam tym, którzy nie pamiętają - taka sytuacja już miała miejsce!
https://bitcoin-online.pl/aktualnosci-z ... tcoin-cash
No i? Po pierwsze ta sytuacja nie pojawiła się ot tak, w "jednej chwili" tylko była konsekwencją forka, który z kolei był wynikiem długotrwałego braku porozumienia. Można się było przygotować. Poza tym kto konsekwentnie hodlował i roztropnie zwiększył ilość BTC przed forkiem ten miał monety w obu łańcuchach. Ewentualne przełączenie mocy oraz ceny pomiędzy łańcuchami nie naruszyłoby sumarycznej wartości jego rozdzielonych monet. Jeśli bitcoinem okazałby się cash, to hodler nadal miałby tyle samo bitcoinów + jakieś "alty" btc-core zaś całe zamieszanie mógł obserwować wcinając popcorn. W czym problem? Cała ta sytuacja pokazuje właśnie jak bitcoin jest odporny na tego rodzaju przepychanki i jak mądry był jego projektant.
Co innego gdyby taka sytuacja dotyczyła przełączania mocy BTC - alt. Jednak coś takiego też raczej nie nastąpi "w jednej chwili" i jakieś sygnały tego, że dany alt wysuwa się na prowadzenie pojawią się wcześniej. Jeśli wygra moneta lepsza, która np. będzie się lepiej skalować i spełniać jednocześnie funkcję SoV jak i płacidła to pozostaje się tylko cieszyć i przy okazji zarobić na jej wykładniczym wzroście. Nie widzę problemu. Przesiadka BTC -> alt to nie to samo co przesiadka np. nieruchomość -> złoto, można to zrobić w czasie dużo krótszym niż "jedna chwila", w której minerzy przenoszą się na zwycięski coin.
benq pisze: wtorek, 11 czerwca 2019, 21:22To zupełnie inne argumenty, paper wallet może spłonąć razem z domem, trezor może zostać skradziony, a brain wallet może zostać wymuszony przy pomocy wiertarki.
Tak, na pierwszy rzut oka taka analogia wydaje się trafniejsza, ale na przeszkodzie w przeprowadzeniu pełnej analogii stoi właśnie to, że mamy do czynienia z zupełnie innego rodzaju wynalazkiem, który trudno porównać do tradycyjnych aktywów. Rzecz w tym, że wallety (aplikacje klienckie), klucze i ich kopie nie są tożsame z przechowywanymi monetami, których zniszczenie jest równoważne jedynie ze zniszczeniem wszystkich kopii blockchaina. Zniszczenie, zgubienie lub kradzież klucza to nie to samo i zawsze jest jakaś szansa, że uda się je odzyskać, zaś odpowiednio zabezpieczony klucz wygenerowany offline na pdst. dobrego hasła z głowy, którego kopia umieszczona jest w zaszyfrowanym pliku umieszczonym w kilku miejscach w necie + lokalnie np. na płycie CD jest właściwie nie do zgubienia i nie do ukradnięcia. Nawet gość z wiertarką musiałby przede wszystkim wiedzieć, że masz taki brain wallet zaś zaszyfrowany plik z backupem to może być równie dobrze zdjęcie z wakacji albo np. hidden volume (VeraCrypt). Tymczasem gdy spali się chałupa to już po zawodach, pozostaje walka o ubezpieczenie. I nie ma tu nawet miejsca na analogię z blockchainem i zdecentralizowanym "sejfem".
benq pisze: wtorek, 11 czerwca 2019, 21:22 dlatego taka inwestycja wymaga dobrego researchu, który pozwoli zminimalizować to ryzyko do akceptowalnego minimum
Jak zabierasz się do researchu, który ocenia ryzyko pożaru jaki miał miejsce np. niedawno w Warsaw Hub?
In cryptography we trust

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3094
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 3476
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wypłata z bitomatu - problem

Postautor: benq » sobota, 15 czerwca 2019, 10:01

akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14Czy bania 2002-2011 i jej pęknięcie powodujące spadek o 45% to początek długiej bessy czy tylko korekta? Czy hossa 2016-2019 to początek długiego uptrendu czy tylko return to normal? Jeśli to drugie, to nie chciałbym siedzieć aktualnie na złocie
Nie chciałbyś siedzieć tylko wtedy, jeśli kupiłeś na bani, a nie oszczędzałeś regularnie od 25 lat, wtedy nawet return to normal nie stanowiłby aż tak wielkiego problemu.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14Popyt związany z użyciem ozdobniczym jest oparty w jakiejś mierze na modzie a to jest zjawisko trudne do przewidzenia co akurat nie sprzyja wskaźnikowi "predictable", potrafię sobie wyobrazić scenariusz w czasach gdzie coraz modniejsze jest bycie eko (skądinąd słusznie), w którym celebryci i influencerzy zaczynają lansować też tanią, estetyczną i zarazem ekologiczną biżuterię jako alternatywę dla złotej.
Z jednej strony wydaje się, że to ma sens. Ale z drugiej strony, już setki/tysiące lat temu szukano alternatyw dla złota - zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał o jakimkolwiek zastosowaniu go w przemyśle. W średniowieczu również moda na złoto nie minęła. Po rewolucji przemysłowej siła złota tylko wzrosła, a moda na złotą biżuterię, wbrew temu co eko-celebryci próbują forsować (całkiem słusznie, zgadzam się z tym) ma się naprawdę dobrze.
Nie widzę przesłanek, żeby obecna moda miała aż tak namieszać w branży jubilerskiej.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14Natomiast konkretna inwestycja, którą podajesz czyli zamiana nieruchomości w Londynie na nieużytki w Afryce byłaby akurat inwestycją po prostu kiepską. Te nieruchomości to nie są pustostany tylko mieszkania, domy (które można wynajmować drożej niż w Afryce), powierzchnie biurowe i budynki użytkowe, w których działają przedsiębiorstwa. Ich ceny wynikają z faktu, że dostęp do lokalizacji w Londynie daje firmie zarazem dostęp do dużego rynku zbytu i kontrahentów. Zamiana tego na Afrykę byłaby bezsensowna, natomiast inwestowanie nadwyżek w Afryce jak najbardziej ma sens, co robią np. Chińczycy na dużą skalę.
Myślę, że surowce eksploatowane z Afryki dałyby znacznie większy return, niż powierzchnie biurowe Londyńskiego city.
Ale to nie jest raczej argument do poważnych kalkulacji ;)
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14b) w przypadku szukania cen bardziej okazyjnych, duża szansa na kupienie podróbki (o podrobionych BTC jeszcze nie słyszałem)

Co do b) to tu dodatkowo sytuacja jest mocno pokręcona i czasami absurdalna. Żeby uniknąć niejasności co do jakości danej sztabki wprowadza się certyfikaty, oznaczenia, hologramy itd., ale paradoksalnie to sprzyja oszustom, ponieważ też mogą "profejsonalnie" zapakować towar.
Nie znam żadnych statystyk w tej kwestii. Niemniej jednak spodziewam się, że liczba osób "oszukanych" przy zakupach BTC jest nie mniejsza, niż przy złocie.
Tysiące postów na reddit/bitcointalk/tutaj o pomylonych adresach, nieuczciwych sprzedawcach, kupnie nie tej monety (np. BTC2/BTG zamiast BTC). Trzeba by tu dodać okradzione giełdy, fałszywe portfele, ataki hackerskie, poziom ryzyka wydaje mi się równie wysoki, ciężko wyłonić zwycięzcę tej kategorii.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14Fork to nie bug tylko feature.
Oczywiście. Ale co w przypadku, gdy kolejny fork nie będzie już miał takiego oczywistego rozkładu mocy 96/4 jak BTC/BCH, ale coś bliżej połowy? Ok, zgadzam się z tym co napisałeś - hodler i tak będzie w posiadaniu wszystkich forków.
Ale dominacja BTC na rynku krypto nie jest niezachwiana.
Obecnie ponad 55%, kilka lat temu powyżej 90%, ale choćby rok temu mieliśmy sytuacje, gdy ta dominacja spadała w okolice 30-kilku %.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14Monero i 100 tysięcy innych altów zapewnia p2p, i co z tego? Jak skopiujesz kod i postawisz 2 node'y benqBTC to też będziesz to zapewniał, ale nie będziesz konkurencją dla BTC
Mój 2nodowy benqcoin będzie bezwartościowym shitem.
Ale możesz mi wytłumaczyć, dlaczego Twoim zdaniem Monero NIE stanowi konkurencji dla BTC? :shock:
Czy Ford nie stanowi konkurencji dla Mercedesa tylko dlatego, że jego firma jest mniej warta?
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:14BTC jest w przechowaniu tańszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy.
Dopiero przy naprawdę dużych kwotach, dostępnych dla 0,01% społeczeństwa zaczyna to mieć istotne znaczenie.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:18Przesiadka BTC -> alt to nie to samo co przesiadka np. nieruchomość -> złoto, można to zrobić w czasie dużo krótszym niż "jedna chwila", w której minerzy przenoszą się na zwycięski coin.
To nie jest tak, że tylko fork stanowi zagrożenie przełączenia mocy przez górników. Każda moneta używająca tego samego algorytmu stanowi potencjalne zagrożenie.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:18Zniszczenie, zgubienie lub kradzież klucza to nie to samo i zawsze jest jakaś szansa, że uda się je odzyskać,
Teoretycznie złodzieje bywają czasem łapani, skradzione towary czasem udaje się odzyskać, a skrytki gdzie można przechować cenne kruszce bywają tak pomysłowe, że rodziny odnajdują skarby ukryte przez ich pradziadków.
akos pisze: czwartek, 13 czerwca 2019, 02:18Jak zabierasz się do researchu, który ocenia ryzyko pożaru jaki miał miejsce np. niedawno w Warsaw Hub?
W przypadku ryzyka pożarowego ubezpieczenie w lokalnej walucie załatwia sprawę - chyba, że mówimy o Zimbabwe czy Wenezueli. ;)
akos pisze: wtorek, 11 czerwca 2019, 03:34Wnioski końcowe

Wydaje mi się, że, najogólniej mówiąc, dane aktywo można zaliczyć do klasy SoV jeśli przez większość czasu swego istnienia zachowuje wartość i relatywnie trudno (względem innych aktywów) naruszyć jego fundament oraz podaż.

Bycie lepszym lub gorszym SoV w danym momencie historii jest stopniowalne a nie zero-jedynkowe.

Najpewniejszą inwestycją jest inwestycja w siebie i w swoją wiedzę a w przypadku przekazywania wartości między pokoleniami, inwestycja w edukację dzieci, dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco oceniać potencjał danego aktywa oraz ryzyka inwestycyjne z nim związane i wybierać jak najlepszy SoV w danej dekadzie / epoce. To niby truizm, ale na nowo przemyślany w kontekście powyższych rozważań
W mojej sytuacji, dla moich potrzeb BTC SoV nie jest. Dla Ciebie i wielu innych jest.
A pod tym ostatnim akapitem podpisuję się rękami i nogami. :D
Zanim zadasz głupie pytanie - sprawdź, czy nie ma już na nie odpowiedzi:
www.instagram.com/cryptotalpl -> ABC kryptowalut dla początkujących (i nie tylko)

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości