Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: Mosteque » sobota, 21 lipca 2018, 17:12

A tego to już nie wiem, ale na logikę - masz rację.

Wygadany
Reputacja: 610
Reputacja postu: 
1

Postautor: Smule » sobota, 21 lipca 2018, 22:18

https://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-po ... bitcoinow/

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2017 r. składanym do końca kwietnia 2018 r. przychód ze sprzedaży Bitcoinów będzie musiała wpisać w rubryce 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), rubryka 75 (koszty uzyskania przychodów) pozostanie pusta, ponieważ Wnioskodawczyni nie jest w stanie udokumentować kosztów zakupu Bitcoinów w 2011 r. Na potwierdzenie operacji sprzedaży Bitcoinów Wnioskodawczyni będzie posiadała wyciąg elektroniczny z giełdy kryptowalut, na której dokona sprzedaży.

Powyższa interpretacja została uznana przez urząd za prawidłową.

Reasumując, przychód z tytułu sprzedaży zakupionej w 2011 r. przez Wnioskodawczynię kryptowaluty Bitcoin stanowić będzie przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy i wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym będzie miała miejsce sprzedaż Bitcoinów i w tym samym terminie wpłacić należny podatek. Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

5l3jw pisze:Przejdź do cytowanego posta Ale to chyba nie jest takie proste. Jakby US nie kontrolował skąd pochodzą bitcoiny to każdy by sobie w ten sposób mógł prać brunde pieniądze.

Z jednej strony tak, a z drugiej popadało już tyle giełd, że takich sytuacji, gdzie ktoś nie miał jak pokazać dowodu kupna BTC było już zapewne od groma. Zawsze jest też możliwość, że bitcoiny zostały wykopane lub przekazane jako darowizna w czasach, gdy były warte grosze. Przydałaby się opinia kogoś kto wie jak to wygląda w praktyce.

US i tak nie ma jak sprawdzić historii transakcji. Nieuczciwa osoba może sobie tak naprawdę wymyślić dowolną historię transakcji, a US nie będzie miał możliwości zweryfikowania czy były one prawdziwe, bo nie ma dostępu do giełdy.

Początkujący
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0

Postautor: redlumek » sobota, 21 lipca 2018, 22:29

Ale to nie US ma to udowodnić - tylko podatnik jak zostanie wezwany.

Ps w 2011 roku btc kosztowało tam mało że brak kosztów zakupu nie wpłynie zbytnio na kwotę podatku.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: 5l3jw » niedziela, 22 lipca 2018, 18:20

Czyli podsumowując wynika z tego że nieuczciwa osoba może wykorzystać jakieś narzędzia do anonimizacji btc, a potem w razie kontroli powiedzieć że wykopał je w 2011 i urząd to łyknie?

Początkujący
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0

Postautor: Mosteque » niedziela, 22 lipca 2018, 18:25

Cholera wie, co zrobi urząd. @dingo zaraz napisze, że wtedy wpakują Cię do więzienia, bo stwierdzą, że to z handlu kokainą ;)

Początkujący
Reputacja: 45
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » niedziela, 22 lipca 2018, 19:04

Dingo już w taką paranoje popadł że niedługo u psychiatry skończy.

A może dingo pisze do nas z tego nowego, nowoczesnego więzienia?

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 336
Reputacja postu: 
0

Postautor: Lester » środa, 25 lipca 2018, 22:07

Smule pisze:Przejdź do cytowanego posta
US i tak nie ma jak sprawdzić historii transakcji. Nieuczciwa osoba może sobie tak naprawdę wymyślić dowolną historię transakcji, a US nie będzie miał możliwości zweryfikowania czy były one prawdziwe, bo nie ma dostępu do giełdy.

Właśnie zastanawiałem się nad tym i znalazłem tu odpowiedź (i nawet nie musiałem długo szukać, bo na ostatniej stronie był), także dzięki. :)

Niestety urząd skarbowy może w każdej chwili zajrzeć do posiadanych przez nas rachunków bankowych. Jednak organ podatkowy, aby uzyskać dostęp do informacji na szczęście (szczęście w nieszczęściu) musi spełnić kilka warunków. Podstawowym warunkiem uprawniającym urzędy skarbowe do uzyskania informacji o rachunkach bankowych podatników jest wszczęcie postępowania podatkowego. Dopiero w momencie kontroli organ skarbowy może starać się o udostępnienie danych przez bank. Nie ma przy tym znaczenia, czy postępowanie zostało wszczęte z urzędu, czy też na wezwanie.
Przed sporządzeniem wspomnianego wyżej postanowienia, organ skarbowy zobowiązany jest do polubownego wystąpienia z prośbą o udostępnienie informacji o posiadanych przez podatnika rachunkach bankowych.

źr: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy- ... dsiebiorcy

A jak już spojrzy na konto bankowe, to zobaczy przelewy z/na giełdę. Wówczas może próbować 'polubownego wystąpienia z prośbą o udostępnienie informacji' z giełdy... ;) Teraz to żart, ale kto wie czy nie dożyjemy takich czasów [orwellizacji]?

Zastanawiam się jak to jest w końcu z tymi podatkami, trzeba się rozliczać, czy nie. Nie mam siły przekopywać się przez te prawie 150 stron, ale wygląda na to, że póki co to nie trzeba. Można olać dziadów. :D Zgadza się? Jakby ktoś był tak uprzejmy i w kilku słowach streścił jak mają się sprawy z tymi podatkami za krypto, to byłbym bardzo wdzięczny. Z tego co wiem, to jest cały czas walka o to. Zdaję sobie sprawę, że niby "powinno" się rozliczyć, ale poszukując odpowiedzi natknąłem się na komentarze Mana Henta, pod którymi podpisuję się obiema rękami (brzmi jakbym sam to pisał ;) ), aż jeden z nich tu wkleję:
Man Hent • 3 miesiące temu

nigdy w zyciu na bazie takich absurdow i zgwalconej logiki bym nie podjal sie nawet proby rozliczenia to jak dac bron komus kto nienawidzi ludzi i zdac sie na jego laske czy moze strzeli czy nie. ludzie nie ulegajcie lękowi i nie zgadzajcie sie zastraszyc i byc pozywka emocjonalna dla urzedniczych pasozytow wampirow energetucznych. oni sami nie sa swiadomi jak bardzo zniewolonymi trybikami sa i czemu sluza i jak to zniewala wszystko co kreatywne i wysoko wibracyjne

źr: http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... -na-krypto

Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie. Ja już słyszałem tyle absurdów na ten temat... Przyznam że nie mogę za bardzo o tym czytać, bo mnie k..wica bierze i na wymioty zbiera jak czytam te urzędnicze wywody tym ich żargonem pisane. Fajnie by było jakby ktoś tak po chłopsku wyłożył kawę na ławę.

Pomyślałem, że nie zaszkodzi zapytać.

Spoiler:
Przy okazji spytam tutaj, bo nie wiem gdzie zadać takie pytanie: mam trochę bitków i trzymam je 'na papierze' (tak jest najbezpieczniej moim zdaniem), czyli mam private key i public key (wiadomo). I teraz chciałbym je włożyć na giełdę Binance w celu upłynnienia (prawdopodobnie gdyż jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji), bo podejrzewam, że będzie korekta ostatnich wzrostów /być może już się zaczęła/ jest duże prawdopodobieństwo w każdym razie. Jeszcze nie wiem czy na alty, czy fiaty - nie ważne. Jak to zrobić najprościej/najszybciej? Obczaiłem wpłacanie kasy na giełdy, przelewy między giełdami... ale tego jakoś nie mogę znaleźć w opcjach nigdzie,ani wyguglać. Pomyślałem, że od czego jest forum, od czego 'mam was'? :D Domyślam się, że jest to proste jak konstrukcja cepa, czy też jak myśl Lenina, jak mawiał kiedyś mój nauczyciel rosyjskiego. :D

Miałem wątpliwości, czy to robić, bo tak to jestem zupełnie anonimowym posiadaczem, a teraz giełda będzie "wiedziała", ale zacytowany wyżej fragment posta je rozwiał (US nie ma dostępu do giełdy) - brzmi sensownie.

Początkujący
Reputacja: 77
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » piątek, 27 lipca 2018, 18:52

Zapomnieliście poinformować MF że projekty ustaw mogą trafić do folderu SPAM który kasuje się automatycznie po tygodniu.
Trzeba było zacząć od wysłania fizycznego kalendarza, bo od tego zaczęły się problemy. Po wielu dekadach nauki abecadła doszliśmy do analogii wymiany krypto i wymiany cebuli.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » czwartek, 2 sierpnia 2018, 21:18

Deweloperzy dali rade https://www.wykop.pl/link/4450997/specu ... podpisana/
A kryptowaluciarze spierdolili do Kambodży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
100 dni prac 0 efektówy pzdrwiam

Początkujący
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
0

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 2 sierpnia 2018, 22:24

Pomogę bezstresowo założyć konto poza UE (bez zbędnych papierów - wystarczy paszport).
Od ręki - sam byłem zaskoczony, bo oficjalnie stertę papierów bank chciał... Da się? Da, da! :mrgreen:
Zanim zacznie mnie ktoś molestować na PW biorę z góry 10 BCH dla kotków
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... ka#p476499

Weteran
Reputacja: 4114
Reputacja postu: 
1

Postautor: ekonokomik » czwartek, 2 sierpnia 2018, 22:59

KryptoBanita pisze:Przejdź do cytowanego posta Zanim zacznie mnie ktoś molestować na PW biorę z góry 10 BCH dla kotków

10 BCH za pomoc w założeniu konta? To jakie Ty "kotki" hodujesz, tygrysy? :shock:

Początkujący
Reputacja postu: 
6

Postautor: dingo » piątek, 3 sierpnia 2018, 15:48

https://twitter.com/RobertAnacki/status ... 2968093697
Po chuj oni tworzą te wszystkie grupy ds. kryptowalut? Ile jeszcze? Lata mijają, dziesiątki grup powstają, literowe służby nadzorują, wszystko po nic. 0. Nie osiągneliście niczego nigdy. Ktoś tu jest mocno jebnięty na łeb. Słów już brakuje...
I do tego wszystko wyniesione za granice albo zlikwidowane, a od lat pierdolenie że Polska liderem blockchain XDD polecam przebranżowić się, może na klauna w cyrku=)

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja: 519
Reputacja postu: 
0

Postautor: pael » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 10:51

ciekawostka zdaje sie od admina forum https://www.tradingforaliving.pl/forum/ ... 223#p12223

No ale z tymi CALL-ami to jest tylko moja interpretacja, bo nie istnieje coś takiego jak oficjalne wytyczne w tym zakresie. Fajnie jakby się wypowiedział w tym temacie rozliczeń podatkowych ktoś z Urzędu Skarbowego albo z Ministerstwa Finansów (a przecież wiem, że Państwo tu regularnie zaglądacie, bo widzę po domenach, z których pojawiają się odwiedziny na forum:)
The riskiest thing you can do is avoid taking risks.
Old Chinese saying: Don't count your chickens before Nasdaq session is closed.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Watashka » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 12:58

Myślę, że na tę chwile nie ma co panikować, bo rządzący tak naprawdę nie zdają sobie sprawy co zrobić więc te ich pomysły są niegroźne.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1308
Reputacja postu: 
1

Postautor: kozaki_wiesi » wtorek, 7 sierpnia 2018, 19:15

Moim zdaniem jest wręcz przeciwnie, z powodu niewiedzy mogą ciąć na oślep - jak małpa z brzytwą.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » środa, 22 sierpnia 2018, 16:48

Właśnie sobie uświadomiłem, że na przedstawienie nowych przepisów MF ma czas do 30 kwietnia 23:59:59 2020 roku, bo i tak mają obowiązywać za rok podatkowy 2019 xD A do tego czasu to można jeszcze wszystko odwołać i fajrant.
Myślał indyk o niedzieli a w sobote łeb mu ścieli.
Aha, i jeszcze wtedy uregulowane już będą do końca przepisy pod UE, exit taxy, AML/Kyce i inne regulacje kończace każdą prywatność.

Początkujący
Reputacja: 60
Reputacja postu: 
3

Postautor: davidoski » czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:54

Zaczynają smażyć nowe przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut:

MF proponuje w podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczenie przychodów osiąganych z obrotu walutami wirtualnymi do przychodów z kapitałów pieniężnych,

http://forsal.pl/finanse/waluty/artykul ... lnymi.html

Czy powyższe oznaczałoby koniec z traktowaniem kryptowalut jako praw majątkowych?

Jakkolwiek by nie było na pewno będzie to oznaczało jednolitą 19% stawkę podatku bez względu na wielkość dochodu, a nie progresywną jak obecnie. To na pewno zmiana na lepsze.

Początkujący
Reputacja: 294
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » czwartek, 23 sierpnia 2018, 13:33

Bardzo dobra wiadomość.

davidoski pisze:Przejdź do cytowanego posta
Czy powyższe oznaczałoby koniec z traktowaniem kryptowalut jako praw majątkowych?

Tak. Oraz koniec PCC od krypto.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » czwartek, 23 sierpnia 2018, 13:41

E, co to ma znaczyć? Znaczy sie chcą przekwalifikować kryptowaluty, ale co to daje? Stawka podatku 19% i brak PCC? Ja już bym wolał 33% podatku ale bez barteru, który i tak wyniesie więcej...

Początkujący
Reputacja: 60
Reputacja postu: 
0

Postautor: davidoski » czwartek, 23 sierpnia 2018, 13:43

kajetan pisze:Przejdź do cytowanego posta Bardzo dobra wiadomość.

davidoski pisze:Przejdź do cytowanego posta

Tak. Oraz koniec PCC od krypto.

Jeszcze tak sobie marzę, aby to oznaczało, że płacenie za towary i usługi kryptowalutami nie oznacza konieczności zaliczenia tego do przychodu. Tak jest w Niemczech, więc nie byłoby powodu, aby emigrować.

Wróć do „Kwestie prawne”