Solo minning

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » piątek, 10 września 2021, 13:11

Witam obejrzałem kilka obcojezycznych relacji z kopania solo. Jestem zainteresowany tego typu dzialanością, pomimo, że mam tylko 540mh/s.

Znalazlem tu na forum, ze 2miners podaje informacje, ze jak nie znajdujesz 2-3 blokow dziennie Eth (bo to co chce kopac) to nie ma sensu brac sie za solo kopanie. Nie podaja argumentów. Zamieniam się w słuch. Jeśli są tu starsi i mądrzejsi chcący dzielić się wiedzą. Zapraszam do dyskusji.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: adiqq » piątek, 10 września 2021, 13:41

Z tego co pamiętam, to argumenty były podane. Jak ktoś lubi hazard, to może sobie kopać SOLO małą mocą.
Trzeba tylko wiedzieć jakie są tego konsekwencje.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » piątek, 10 września 2021, 13:52

Jakbyś mógł przytoczyć byłbym wdzięczny, bo nie widzę tych argumentów.. Kopanie to też hazard. Może spadna waluty, może karty się popsują. Z pewnoscia wieksze ryzyko niż PPS ale w longrunie powinno wyjść sporo na plus.

Mnie interesuje argument dalczego lepsze do solo jest 3GH/s niż 540mh/s

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: adiqq » piątek, 10 września 2021, 13:57

to przecież oczywiste. Z 540Mh przez 2 tygodnie (albo i dłużej) możesz wykopać NIC, a możesz w kilka godzin wykopać blok.
Kopiąc w poolu zawsze będziesz mieć jakiś urobek.
3Gh dla SOLO ETH też jest dużo za mało. Tylko trochę mniejszy hazard.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: tonyxxl » piątek, 10 września 2021, 15:07

540Mh to za mała moc żeby kopać ETC solo a co dopiero ETH...ludzie maja podpięte po kilkanaście GH i nie kopią solo ETH od roku, bo się statystycznie nie opłaca.
Nawet nie podchodź z taka znikomą mocą do kopania solo czegokolwiek z top 200, bo tylko prąd będziesz przepalał.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: adiqq » piątek, 10 września 2021, 15:10

ja lubi hazard, niech się podłącza...a co.....niektórzy to muszą się sparzyć, żeby uwierzyć, że piekarnik jest gorący :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » piątek, 10 września 2021, 17:21

Nie przecze , że macie racje. Ale interesują mnie argumenty dlaczego. Co to za róźnica ? Czy masz 50 gh/s czy 5gh/s ? Np taki pool zetpool ma 200-300 gh/s i czasem 2-3 dni nie ma nic wykopanego w formule poola PPLS. Dyskusja nie ma sensu, kiedy nie uzywamy argumentów. PPS tez przeciez placa z wykopanego ETH a nie z kosmosu, wiec tam dziala idzie z pewnoscia mniejsza. Ludzie z Zetpoola pisza ze longrun lepiej sie wychodzi na PPLS wg ich statystyk.
Zapraszam do rozmowy merytorycznej.

Co tu sie parzyć. Chce poznać merytorycznie co wpływa na znalezienie bloku i zatwierdzenie go. Sa ludzie w necie ktorzy na takim hazardzie kopia i "znajduja" bloki w krotkim odstepie czasu. Jest masa tkaich ktorzy nie znajduja.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Solo minning

Postautor: garlonicon » piątek, 10 września 2021, 19:49

Chce poznać merytorycznie co wpływa na znalezienie bloku i zatwierdzenie go.
https://en.bitcoin.it/wiki/Proof_of_work

Najprościej podążać za przykładem. Masz blok z poprawnymi danymi, który chcesz wykopać. Przykładowo ten blok zawiera napis "Hello world!". Do bloku dodajesz numer nazywany "nonce" i liczysz hash tego bloku. Zgodnie z przykładem uzyskujesz 1312af178c253f84028d480a6adc1e25e81caa44c749ec81976192e2ec934c64. Jest to dość duża liczba i ma jedynie trzy bity zerowe na początku, więc każdy mógłby ją wyprodukować, zatem jest bezwartościowa. Jeśli jednak zamiast zera zaczniesz wstawiać inne liczby, to zaczniesz uzyskiwać inne hashe. Na tym polega kopanie: na podstawianiu kolejnych wartości jako "nonce" tak długo, aż hash bloku będzie mniejszy od ustalonego celu.

Idąc dalej za przykładem: jeśli użyjesz wartości 4250 jako "nonce", to uzyskasz hash równy 0000c3af42fc31103f1fdc0151fa747ff87349a4714df7cc52ea464e12dcd4e9. Jeśli celem jest uzyskanie szesnastu bitów zerowych na początku, to taki blok spełnia ten warunek i może być zaakceptowany. Cel może być wyższy lub niższy, jest zwykłą liczbą, która zależy od tego, ile mocy mają górnicy w danej sieci, trudność może zarówno rosnąć, jak i maleć w zależności od mocy obliczeniowej górników.

Nawet na zwykłym domowym komputerze możesz mieć program, który po prostu liczy hash z dowolnych danych, pod Linuksem jest nawet komenda sha256sum, która policzy hash z dowolnego pliku, poza tym istnieje mnóstwo stron online, które policzą hash z dowolnych danych. Możesz łatwo sprawdzić, że o ile znalezienie bloku z szesnastoma zerowymi bitami na początku jest łatwe, o tyle zrobienie tego samego, gdy tych bitów będzie 32 albo 40, to już jest wykładniczo trudniejsze zadanie.

I teraz wyobraź sobie, że w Bitcoinie masz około 80 bitów zerowych na początku hashu każdego bloku, przykładowo niedawno się pojawił blok 0000000000000000000352471da32dfb20e9b909a987205e286cf941f5685feb, który ma 78 bitów zerowych. I teraz pomyśl: czy warto kopać solo na CPU, żeby znaleźć taki blok? W teorii można, w praktyce graniczy to z cudem. Analogicznie jest z kopaniem solo na innych monetach przy użyciu GPU, jeśli trudność jest wysoka, to szansa na znalezienie bloku jest niewielka.
Co to za róźnica ? Czy masz 50 gh/s czy 5gh/s ?
To jest jedynie kwestia prawdopodobieństwa, jak szybko uda się znaleźć pasujący blok. Równie dobrze możesz spytać, jaka jest różnica czy masz jeden kupon totolotka, czy też tysiąc. Odpowiedź jest ta sama: prędzej trafisz szóstkę mając tysiąc kuponów, choć nawet z jednym jest to osiągalne.
PPS tez przeciez placa z wykopanego ETH a nie z kosmosu
No tak, ale wracając do powyższego przykładu, taki pool to jest po prostu sąsiad, któremu ludzie przynoszą kupony totolotka po to, aby zwiększyć szansę na wygraną. Sąsiad zbiera losy z całego osiedla, odbiera nagrodę i dzieli ją na wszystkich, którzy przynieśli do niego swoje kupony, proporcjonalnie do tego, jak daleko były ich numery od tych właściwych. Jeśli pool zbiera dużo nagłówków bloków, no to prawdopodobieństwo wykopania bloku jest duże.
Ludzie z Zetpoola pisza ze longrun lepiej sie wychodzi na PPLS wg ich statystyk.
W teorii kopanie solo jest bardziej opłacalne, bo pool pobiera zwykle jakieś niezerowe opłaty. W praktyce odpowiedz sobie na pytanie: wolisz dostawać trochę monet codziennie (albo nawet co godzinę) czy mnóstwo monet raz na ruski rok? Ostatnio nawet pamiętam taką monetę, co się nazywała Luck i jej celem było zbudowanie takiego konsensusu, aby zmusić wszystkich do kopania solo. Wiesz, jaki był efekt? Początkowo każdy trafiał po parę monet dziennie, później się trafiał blok raz na tydzień, jeszcze później raz na miesiąc, a następnie ludzie przenieśli się w inne miejsca, bo nie chcieli czekać tak długo na to, aż w końcu wykopią cokolwiek i wkurzał ich stan konta pokazujący wiecznie zero. Oczywiście, przyczyn upadku tamtej monety było wiele, ale brak stałej, regularnej wypłaty to była dość poważna wada, która wielu zniechęciła do kopania.

Warto wiedzieć, że istnieją protokoły, które mają zapewnić kopiącym solo stałą, regularną wypłatę, na przykład Stratum v2. Problem w tym, że jeszcze nie są na tyle powszechne, aby rzeczywiście warto było całkowicie się na nie przerzucić. Oczywiście nawet w tamtych protokołach jest tak, że monety lądują w poolu, a potem są rozdzielane, ale da się kopać solo, bo samemu można konstruować bloki, więc można samemu zdecydować o tym, jakie transakcje do nich dołączyć. Myślę, że dałoby się zrobić łańcuch, gdzie monety byłyby rozdzielane w sposób czysto P2P, ale to raczej przyszłość, w tej chwili nie kojarzę żadnej monety, która by to bezpośrednio wspierała na poziomie konsensusu. Dawniej istniały takie twory, jak P2Pool, ale były dość ograniczone i w obecnych warunkach nijak się nie skalują.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: tonyxxl » piątek, 10 września 2021, 22:55

Garganellos14 pisze: piątek, 10 września 2021, 17:21Chce poznać merytorycznie co wpływa na znalezienie bloku i zatwierdzenie go
Masz moc 0,5 Gh/s. Moc sieci eth to obecnie ok 700 Tera hashy.
Czyli masz 1 część mocy z 14 milionów i taka jest twoja szansa statystyczna w znalezieniu bloku kopiąc solo (o ile nie pomyliłem zer :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Solo minning

Postautor: powered » sobota, 11 września 2021, 00:02

Posiadasz moc 540 mh/s
Przy obecnej trudności kopania ETH średnia szansa na trafienie bloku to 188 dni

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: adiqq » sobota, 11 września 2021, 10:12

ponad rok temu, całkiem sporą mocą, na spólkę z bratem, spróbowałem solo kopać ETC. Jak po kilku godzinach wykopałem blok, to byłem pewny, że znalazlem świętego graala :lol:
Potem niestety było już tylko gorzej....potem czekałem kolejne dni, aż wpadnie ten blok w końcu, żeby przełączyć już na poola (już nie myślałem o zyskach, chciałem tylko wyjść na 0)...i okazało się, że wpadł chyba orphan :lol:
Szybkie podliczenie i okazało się, że jesteśmy z bratem na minus, porównując to do kopania na poolu.


Cokolwiek napiszemy, pewnie i tak cię nie przekona, bo ty się czegoś naczytałeś. Pozostaje więc włączyć piekarnik, poczekać i potem sprawdzić czy naprawdę jest gorący :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Solo minning

Postautor: garlonicon » sobota, 11 września 2021, 10:23

i okazało się, że wpadł chyba orphan
O właśnie, to też jest istotne. Jeśli kopiąc w poolu wyślesz blok, który będzie miał mniejszy hash niż powinien, to taki blok przejdzie, raz na jakiś czas któryś share może zostać osierocony, ale jest to związane bardziej z tym, że pool pobiera opłaty, więc część share'ów odrzuca (jakiś 1% czy coś koło tego), a rzadko z tym, że ten share będzie rzeczywiście osierocony na poziomie sieci. Natomiast kopiąc solo bierzesz na siebie ryzyko, że wykopiesz blok w pełni prawidłowy, ale ktoś wykopie blok lepszy i rozgłosi go szybciej, wtedy za taki blok nie dostajesz nic.

Co więcej: im mniejszy czas bloku, tym większe prawdopodobieństwo, że część bloków będzie osierocona. W Bitcoinie ten czas wynosi 10 minut nie bez powodu. Natomiast na Ethereum ten czas jest zmniejszony do kilkunastu sekund. Wystarczy choćby to, że zegar systemowy będzie odbiegał od właściwego czasu i już można się na tym przejechać, im krótszy czas pomiędzy blokami, tym bardziej istotne jest dokładne ustawienie zegara i częste synchronizowanie go.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » niedziela, 12 września 2021, 08:53

Reasumujac. Prowadzenie firmy tez daje wieksze korzysci ale i wieksze ryzyko w stosunku do etatu w dlugim okresie czasu. To samo jest miedzy PPLNS a solo PPLNS. W longrunie, jesli masz ustawiony czas poprawnie ( do czego trzeba zsyncheonizowac zegar? ) nusisz wyjsc na plus. Bo pomijasz oplaty pooli. Chyba, ze cos zle zrozumialem. Prosze o poprawe.

Blok mozesz wykopac za 1h jak rowniez za rok. Niemniej musi to oznaczac wiecej eth w stosunku do pooli.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 375
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 246
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Waszawa

Solo minning

Postautor: Antrepair » niedziela, 12 września 2021, 09:39

Ja tam często kopię solo, na urządzeniach które testuję po naprawie. Ostatnio miałem podłączone 1275MHs na 2miners. To jest taka loteria, tylko prawdopodobieństwo trafienia bloku jest wielokrotnie większe niż granie w lotka. Jeżeli w ciągu doby zużyjesz prąd za 20-30zł kopiąc na solo, stracisz jednocześnie 80$ na to co byś wykopał na poolu, to można założyć stratę 300pln. W przypadku jednak trafienia bloku zyskujesz co najmniej 2 ETH. Ja tam sobie odpuszczam te 300zeta, za naprawę takiej A10 mam już więcej i próbuję swojego szczęścia. Póki co bloku ETH nie trafiłem jeszcze.

Ale trafiłem raz blok dasha który został osierocony przez zergpool, cholernie się zdenerwowałem, do tej pory nie wyjaśnili mi tego, tylko usunęli możliwość kopania solo dash-a...
Kolejny raz trafiłem blok ZEC-a na Antminer Z15 po 8 godzinach.
Próbowałem również kopać bloki BTC, ale teraz trudno znaleźć pool dający możliwość solo od kiedy ckolivas wyłączył serwer po gównoburzy na btctalk gdzie ktoś na jego serwerze trafił osierocony blok.

Ten blok zeca wszedł i dostałem wypłatę na portfel.
Ps. co do sensowności kopania solo jeszcze tylko wspomnę, że w moim przypadku ja nie ponoszę kosztów sprzętu, nie mam ROI.
PrimeXBT- tu gram FX, indeksy za pomocą depozytów w krypto
https://primexbt.com?signup=510008

Robert Małocha,
Naprawiam wszelkiego rodzaju urządzenia do miningu- ASIC, GPU i inne.
Mój Telefon 691229964, rgmalocha@gmail.com

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: tonyxxl » niedziela, 12 września 2021, 10:58

Garganellos14 pisze: niedziela, 12 września 2021, 08:53 W longrunie, jesli masz ustawiony czas poprawnie ( do czego trzeba zsyncheonizowac zegar? ) nusisz wyjsc na plus. Bo pomijasz oplaty pooli. Chyba, ze cos zle zrozumialem. Prosze o poprawe.
nie masz mocy, nie ma o czym gadać

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: adiqq » niedziela, 12 września 2021, 11:27

Antrepair pisze: niedziela, 12 września 2021, 09:39eżeli w ciągu doby zużyjesz prąd za 20-30zł kopiąc na solo, stracisz jednocześnie 80$ na to co byś wykopał na poolu, to można założyć stratę 300pln
Jak najbardziej. Ale jak przez kolejne X dni nie trafisz bloku, to dalej będziesz tak samo myślał? także dla X=100 i więcej?
mam wątpliwości ;)
Twój przypadek jest szczególny ze względu na to że mając sprzęt na krótki czas, możesz się bawić - czyli puszczać tego totka.
Natomiast w przypadku większych mocy to zwyczajnie nie ma sensu.

Dla nieprzekonanych - piekarnik czeka :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Solo minning

Postautor: garlonicon » niedziela, 12 września 2021, 12:34

do czego trzeba zsyncheonizowac zegar?
Do tego, że w kopanych blokach umieszczasz aktualny czas, który nie może odbiegać zbytnio od czasu w danej sieci. Każdy blok ma swój czas powstania, który jest dość istotny, bo na przykład służy do obliczania trudności (bo przy każdej zmianie trudności trzeba policzyć, ile czasu zajęło wykopanie N poprzednich bloków i proporcjonalnie zmienić trudność). Jeśli masz źle ustawiony zegar, bo na przykład padła bateria w BIOS-ie i zaczniesz sobie kopać, to bloki będą odrzucane, nawet jeśli hashe będą niskie, bo czas będzie zbyt odległy od sieci.

W Bitcoinie bloki wychodzą co 10 minut, a czas nie może być bardziej odległy od sieci niż o dwie godziny. Jak masz monetę z krótszymi blokami, to musisz dokładniej ustawić zegar, bo jeśli bloki są co kilkanaście sekund, to nawet parę minut różnicy może doprowadzić do wykopania bloków, które zostaną odrzucone.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » niedziela, 12 września 2021, 17:46

Rozumiem logikę dlaczego ustawić czas, natomiast mnie ciekawi z czym to zsynchronizować ? Jak sprawdzić czy czas bloków nie różni się w stosunku do zegara sieci ? (np przy Ethereum w algorytmie ethash) Czy ewentualnie jest jakis zegar, który można uznac za uniwersalny dla wszelkich systemów ?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Solo minning

Postautor: garlonicon » niedziela, 12 września 2021, 23:28

Generalnie są trzy źródła czasu: jedno źródło to jest lokalny czas systemowy, drugie źródło to czas pobierany z Internetu z dowolnego serwera czasowego (typowe systemy operacyjne mają jakieś domyślne serwery poustawiane lub pozwalają je dodać), a trzecie źródło to czas umieszczony w blokach. Najważniejszy jest czas zawarty w blokach, bo od tego zależy, czy dany blok jest prawidłowy w tym konkretnym łańcuchu, czy też nie. Inne źródła są równie ważne, bo jak zobaczysz łańcuch z blokami z 1970 roku, to wiadomo, że coś jest bardzo nie w porządku, więc typowy klient wtedy na przykład pokaże, że potrzebujesz jeszcze 50 lat, żeby pobrać brakujące bloki. Synchronizacja czasu w oparciu o jakieś serwery umieszczone w Internecie jest ważna, bo zegary w komputerach mogą się spieszyć lub spóźniać, jeśli nigdy nie będziesz ich synchronizował, to możesz po jakimś czasie zauważyć, że się rozjeżdżają.

Jak kiedyś napisał Satoshi w kodzie:

// "Never go to sea with two chronometers; take one or three."
// Our three chronometers are:
//  - System clock
//  - Median of other server's clocks
//  - NTP servers

Co do czasu zawartego w blokach, to jest niestety jeden z tych elementów, którego górnicy używają jako nonce, czyli jak im się wyczerpie na przykład 32-bitowa wartość nonce, to sobie zmieniają czas o jedną sekundę w jedną bądź drugą stronę i naginają go o tyle, o ile mogą. Dlatego czas zawarty w blokach nie może być dowolny, gdyby mógł być, to górnicy mogliby sami ustawiać sobie taką trudność, jaka im się podoba i na przykład wykopywać jeden blok na sekundę, ale w nagłówkach bloków udawać, że zajmuje im to 10 minut i że mamy już rok 2096.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 146
Rejestracja: 18 grudnia 2020
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Solo minning

Postautor: Garganellos14 » wtorek, 14 września 2021, 22:26

Ok. Temat czy już za mną. Teraz pytanie: jak zacząć najbardziej czysto bez pośredników o ile to sensowne (2minerssolo tez chyba musi mieć coś z tego prawdA? )

Wróć do „Mining pools”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości