Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: mesutaya » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:42

Witam,

Swoje pierwsze kryptowaluty kupiłem dopiero w tym roku przez kantor internetowy (e-maile z informacjami dot. kupna usunąłem). Następnie zostały przelane do portfela internetowego exodus. W portfelu było kilka wymian na inne kryptowaluty. Założyłem konto na giełdzie bitbay i tam przelałem krypto z portfela.

Jak rozliczyć kryptowaluty, a dokładniej ich zakup skoro nie mam żadnego potwierdzenia z kantoru, nawet nie wiem jaki to kantor? Jedynie widoczne są informacje w portfelu oraz na bitbay dotyczące wpływów.

Wydaje mi się, że muszę zwyczajnie pominąć przy podliczaniu zakup tych kryptowalut.

Będę wdzięczny za informację co zrobić.

Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: multan » wtorek, 6 kwietnia 2021, 00:18

Jak nie masz jak udowodnić kosztu, to płacisz podatek od pełnej sprzedaży (nie pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu). Natomiast nie piszesz nic o sprzedaży, a jedynie o przelaniu na Bitbay, w takiej sytuacji przychodu tez nie masz, więc jeżeli tak było to nic nie rozliczasz.

Początkujący
Posty: 136
Rejestracja: 9 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: Cryptiony » wtorek, 6 kwietnia 2021, 08:39

Może uda Ci się przypomnieć jaki to był kantor. Kantory takie jak BitCan, Swap.ly i inne udostępniają możliwość wyeksportowania historii transakcji.

Jeśli nie, to trzeba będzie zapłacić podatek 19% przy wyjściu do fiat od całego przychodu jak @multan napisał.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: mesutaya » wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:09

Tak jak myślałem.

Bardzo dziękuję za odpowiedź :D

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: miso20 » środa, 7 kwietnia 2021, 23:55

@mesutaya Zależy jaka to kwota. Jeżeli nie duża to zapłacisz podatek od całości i spokój. Ale jeżeli to już jakaś bardziej pokaźna sumka, to jest spora szansa, że US będzie pytać skąd miałeś krypto, pieniądze na krypto itd.

I tu już może być problem skoro nie masz dowodów zakupu. O ile jednak możesz wytłumaczyć kupno krypto ze swoich dochodów to pewnie przejdzie. Tylko nie mów, że dostałeś od wujka 10 lat temu ;P.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kryptowalut kupionych w kantorze internetowym bez potwierdzenia zakupu

Postautor: mesutaya » niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:32

W tej skali to zaledwie ok 2000 - 3000 zł, więc raczej niewiele jeśli chodzi o krypto :p

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 26 gości