Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 23 stycznia 2021, 22:41

Przed 2019 rokiem rozliczanie się w ramach działalności gospodarczej było w niektórych przypadkach trochę bardziej "opłacalne" niż jako osoba fizyczna, ze względu na coroczny spis z natury pozwalający wycenić niesprzedany towar wg kursów na ostatni dzień w roku.
Jeżeli nie prowadziłeś handlu kryptowalutami w ramach działalności gospodarczej lub nie prowadziłeś działalności gospodarczej wogóle, to nie wydaje się, abyś mógł założyć firmę wstecz, uzupełnić księgi rachunkowe do tyłu itp.
Jeżeli pracowałeś na UoP i jednocześnie prowadziłeś działalność gospodarczą, to zdaje się, że sam wiesz czy wykonywałeś operacje w ramach działalności gospodarczej czy prywatnie. Zdaje się, że nie ma żadnego przepisu zabraniającego dokonać zakupu czegokolwiek jako osoba fizyczna, przez osobę prowadząca działalność gospodarczą, ani osobie fizycznej, zakupów czegokolwiek potrzebnego do prowadzania działalności gospodarczej.
Podobno osoby nieprowadzące zarejestrowanej działalności gospodarczej obawiają się, że przy uznaniu ich transakcji jako zarobkowej, wykonywanej we własnym imieniu, w sposób ciągły, zostaną obciążone zaległymi składkami ZUS. Jednak przy umowie o pracę, Twoje składki ZUS odprowadzał pracodawca... może doszłyby do uregulowania jakieś różnice za "Zdrowotne", jednak nie są to wielkie kwoty i prawie w całości podlegają odliczeniu od podatku.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » sobota, 23 stycznia 2021, 23:01

Dzwoniłem do KIS kilka razy i pytałem się też jak urząd patrzy na ilość transakcji, dowiedziałem się że mogę robić ile chcę i generować nawet milion przychodu rocznie z kapitałem początkowym 10 000zł i rozliczać się jako osoba fizyczna z 19% chyba że US uzna to za zorganizowane to wtedy może mi naliczyć inny podatek i tyle, chyba 18 lub 32% od jakiejś kwoty. Konsultant jednak zaznaczył że może to być raczej mało prawdopodobne bo podatek jest i tak wysoki. Właściwie to wymiana krypto na krypto jest neutralna podatkowo więc dla US wpłata powiedzmy 10 000 i wyciągnięcie po 2 latach z giełdy 500 000 tys jest widziana jako jedna transakcja (moim zdaniem). Tak samo gdybym założył konto na jakimś legalnym kasynie i wymienił 10 000zł na jakieś tam żetony za które bym grał a na koniec te żetony wymieniam na PLN, więc nie będę przecież rozliczał się z każdej mojej gry w kasynie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 24 stycznia 2021, 11:31

Ja pitole ... czy ty rozumiesz że nie ma innych podatków jak 19% od krypto? NIE MA czy to jako osoba prywatna czy to dg.
RevWolt pisze: sobota, 23 stycznia 2021, 23:0118 lub 32%
Taki podatek był do 2019 roku z takiego powodu że krypto było zaliczane do praw majątkowych. Obecnie krypto jest zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych gdzie stawka jest jednakowa 19% niezależnie od kwot, obrotów.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » niedziela, 24 stycznia 2021, 12:55

Zdaje się, że obecnie waluty wirtualne są wyszczególnioną formą praw majątkowych bo najbardziej do nich pasują. Gdyby nie istniały prawa majątkowe, a tylko marchewki, to waluty wirtualne byłyby marchewkami lub ich szczególną formą 8-) Tak jak pisze Bl4ck, 18/32% obowiązuje za transakcje przed 2019 rokiem.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kzeg » piątek, 29 stycznia 2021, 15:28

Cześć,

Poszukuję jednoznacznej instrukcji na temat prawidłowego wypełnienie PIT-U 38 za handel kryptowalutami za rok 2020r metodą FIFO (podobno najbardziej zalecana).

Rok 2020 był moim rokiem początkowym przygody z krypto, łącznie transakcji było 95 (ASK/BID) na kwotach od 5k - 20k .

Czy może byłby ktoś chętny do zweryfikowania moich wypocin czy w prawidłowy sposób przeliczyłem Przychód / Koszty ? Mogę odezwać się mailowo.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 2 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: keram7m » wtorek, 2 lutego 2021, 13:24

Kupiłem trochę bitcoina w 2019 i 2020, ale nic nie sprzedałem, czy muszę się wypełnić PIT?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: maky » wtorek, 2 lutego 2021, 15:49

keram7m pisze: wtorek, 2 lutego 2021, 13:24Kupiłem trochę bitcoina w 2019 i 2020, ale nic nie sprzedałem, czy muszę się wypełnić PIT?
Tak.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 2 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: keram7m » wtorek, 2 lutego 2021, 18:22

keram7m pisze: wtorek, 2 lutego 2021, 13:24Kupiłem trochę bitcoina w 2019 i 2020, ale nic nie sprzedałem, czy muszę się wypełnić PIT?
maky pisze: wtorek, 2 lutego 2021, 15:49Tak.
Ale co z zakupami z 2019, wystarczy tylko wpisać w pozycję "koszty uzyskania przychodów w poprzednich latach", czy jeszcze trzeba złożyć PIT38 za 2019 po terminie i z czym się to wiąże?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: maky » wtorek, 2 lutego 2021, 21:15

keram7m pisze: wtorek, 2 lutego 2021, 18:22Ale co z zakupami z 2019, wystarczy tylko wpisać w pozycję "koszty uzyskania przychodów w poprzednich latach", czy jeszcze trzeba złożyć PIT38 za 2019 po terminie i z czym się to wiąże?
O to pytaj doradcę podatkowego.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 5 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bonfacystudzinski » piątek, 5 lutego 2021, 14:17

Jak wygląda kwestia rozliczeń jeśli BTC kupuję na zagranicznej giełdzie w EUR?

Robię sobie przelew z polskiego banku na revoluta, tam zamieniam na EUR, potem SEP do giełdy, tam kupuję BTC i wypłacam na portfel.

I tutaj jest coś czego nie rozumiem, w PIT-38 powinienem wpisać kwotę jaka opuściła moje konto bankowe czy może powinienem uzyć kwoty z giełdy pomnożonej przez kurs średni EUR dnia poprzedniego? Czy mogę zsumować kwotę zakupu w EUR oraz fee jakie potrąciła giełda?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 6 lutego 2021, 16:32

(Zaznaczam, że nie jestem doradcą podatkowym)

Z Twojego opisu wynika, że handlujesz walutami tradycyjnymi oraz walutami wirtualnymi, więc należałoby to rozliczyć w następujący sposób:

1. Kupujesz EUR za złotówki i przypisujesz do niego koszt zakupu (A) w kwocie wydanych PLN,
2. przelewasz EUR na giełdę (brak zdarzeń podatkowych),
3. dokonując zakupu BTC za EUR, "teoretycznie" sprzedajesz EUR wg kursu NBP z dnia poprzedniego (B) i kupujesz za to BTC oraz fee.

Na koniec roku w PIT-38 wpisujesz wydatki (w PLN) na BTC oraz fee z pkt. 3 (B), oraz rozliczasz handel walutami tradycyjnymi, tj. różnicę pomiędzy ceną zakupu, a "teoretyczną" sprzedażą EUR (B-A), w PIT-36 (przychody z innych źródeł).

W teorii nie wydaje się to skomplikowane, jednak w praktyce liczenie tego na piechotę przy większej ilości transakcji może być uciążliwe.
Dla walut tradycyjnych należy liczyć dochód w sposób klasyczny z kolejką kosztów (np. FIFO), a dla walut wirtualnych należy liczyć dochód wg nowych zasad poprzez sumowanie wydatków i przychodów.

Kalkulator to ogarnia i masz w nim przykład jak może wyglądać rozliczenie różnic kursowych na przykładzie zakupu LSK za USD w 2019r. (kolumna 17):
Obrazek

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 8 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kenny » poniedziałek, 8 lutego 2021, 17:32

Witam,
Potrzebuję porady jak będę musiał wypełnić PIT na koniec tego roku. Szukałem odpowiedzi na moje pytanie w temacie, ale nie mogłem znaleźć niczego co by pasowało do mojej sytuacji.

We wrześniu 2019 roku pracowałem i rozliczałem się podatkowo w Anglii. Mając rachunek oszczędnościowy w polskim ING miałem wpisany numer podatkowy z Anglii. Używając moich własnych oszczędności (PLN) przelałem na giełdę zagraniczną kwotę 6000 euro/26tys zł przelewem z ING i trade'owałem krypto. Nie zgłaszałem nigdy w zeznaniach podatkowych nic o tym przelewie.
We wrześniu 2020 przeprowadziłem się do Polski i tu podjąłem pracę, więc rozliczam się podatkowo w Polsce od tego czasu. W listopadzie 2020 przelałem 3000 euro/13,500zł na tą samą zagraniczną giełdę, mając już 13,500 euro (po przelewie miałem 16,500). Na chwilę obecną posiadam ponad 20,000 euro. Nigdy nie wypłacałem pieniędzy z konta giełdowego. Na ostatnim rozliczeniu podatkowym nie podawałem nic o poniesionych kosztach. Teraz moje pytania:
1. Czy powinienem wnieść poprawki do mojego rozliczenia podatkowego na rok 2020?
2. Czy te 6000 euro, które wpłaciłem będąc podatnikiem w Anglii, jest wolne od podatku?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dbcooper » wtorek, 9 lutego 2021, 09:08

Dzień dobry, przyznam, że przyda mi się czyjaś opinia w sprawie bo przekopałem wątek i już trochę się gubię :) Postaram się opisać jak najkrócej.

W tym roku chciałbym wyjść z krypto całkowicie (z lekkim zyskiem).
Wszystkie przelewy na giełdę i zakupy wykonałem w 2017 roku. Od tego czasu nigdy nie zamieniłem krypto na FIAT. Dokonałem w 2018 kilka zamian krypto-krypto.

Od 2017 również nigdy nie wprowadzałem niczego związanego z krypto na roczne PIT (no bo nie było sprzedaży, zysków, strat więc i obowiązek nie powstawał).
Czy teraz, w związku z powyższym, jeżeli sprzedam wszystko w 2021 to wciąż mogę zapłacić 19% tylko od dochodu czy pozostaje mi już tylko opcja 19% od całej obecnej kwoty w krypto.

Pozdrawiam!

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 9 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Betterco » wtorek, 9 lutego 2021, 11:08

Mam do was pytanie odnośnie rozliczania pit w tym roku. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem... Może ktoś mi pomoże. Nigdy się z krypto nie rozliczałem.

W 2018 i 2019 r. zrobiłem łącznie kilka transakcji kupna BTC. Trochę wydałem kupując coś i trochę mi zostało.
W 2020 zero operacji i zapomniałem nawet o tych BTC.
1. W obecnym roku 2021 - mam wpisywać coś w pit w rozliczeniu za 2020r? Jedyne operacje jakie miałem to zakup krypto (2018/2019).
2. Bo z tego co czytałem to dopiero jak sprzedam btc to wtedy się rozliczam ?
3. Jezeli dobrze wszystko rozumiem to te 19% -jak obliczyć w picie za 2021? Od kwoty za jaką kupiłem w tamtych latach (dniach) i z kursem jakim sprzedam w 2021?
4. Te poprzednie lata 2018-2020 po prostu rozliczę za rok jak sprzedam btc?

Dzięki za pomoc !

Pozdrawiam!

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » wtorek, 9 lutego 2021, 13:14

Jeśli się nie mylę to musisz wpisać stratę z lat ubiegłych, chyba że jesteś na zero bo zaplaciles podatek ostatnio to pita nie musisz rozliczać bo jesteś już rozliczony.

Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 12 stycznia 2021
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Mizaru » wtorek, 9 lutego 2021, 13:28


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 9 lutego 2021, 15:36

Transakcje krypto-krypto nie są zdarzeniami podatkowymi dopiero od 2019r. Już za samo niezłożenie zeznania podatkowego grozi mandat. Jak się okaże, że miałeś dochód i dodatkowo nie zapłaciłeś od niego podatku, to w zależności od kwoty, mogą grozić poważniejsze konsekwencje.
Jeżeli urząd skarbowy nic nie wie o Twoich transakcjach z lat ubiegłych, to jest możliwość złożenia czynnego żalu, zaległych PIT-ów i uregulowania ewentualnego podatku z odsetkami.
Od 2019r. istnieje obowiązek zgłaszania nierozliczonych wydatków na waluty wirtualne, więc za niedopełnienie tego obowiązku też może grozić mandat.
Nie ma legalnie takiej opcji, że ktoś teraz płaci 19% od przychodu i urząd skarbowy zapomina o transakcjach i pitach z lat ubiegłych - przecież ktoś mógł zalegać z podatkiem za poprzednie lata. Na początku wątku opisane są przepisy przejściowe - poczytaj sobie jak powinno się przejść ze starego do nowego sposobu rozliczania. Zazwyczaj kontrole skarbowe obejmują okres do 5 lat wstecz. Transakcje starsze niż 5 lat podobno wystarczy uprawdopodobnić, jednak nie wiem czy to robi jakąś różnicę w połączeniu z niemodyfikowalnym wstecz blockchainem. Nie mam pojęcia jak może to wyglądać w praktyce, więc lepiej posiadać historię swoich transakcji, aż po pierwszą wpłatę pieniędzy na giełdę/do wykopania pierwszych monet.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 9 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Betterco » wtorek, 9 lutego 2021, 19:36

Hm no ale sytuacja wygląda tak, że dopiero od tego roku kupuje różne krypto (i może sprzedam krypto) - z tym rozliczę za rok (tutaj problemu nie będzie).

A co do reszty, może czegoś nie rozumiem... Proszę mnie wyprowadzić z błędu. Nigdy nie rozliczałem się z krypto.

Tak więc załóżmy, że w 2018 i 2019 kupiłem BTC za łączną kwotę 2000zł. W międzyczasie kupowałem coś BTC->BTC. Zostało mi BTC na kwotę 500zł w BTC pod koniec 2019r. Obecnie te "500zł" jest warte 5000zł.
W 2020r. zero jakichkolwiek operacji.
Jest 2021r. - za rok 2020 w PIT nie mam co rozliczać z tego co rozumiem krypto.
Jest 2022r. - rozliczam 2021 rok (kupiłem i sprzedałem jakieś krypto).
Pytanie co z krypto z 2018/2019? (nigdy nie rozliczane).
Tak chodzi, żeby zrobić to jak najprościej.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 9 lutego 2021, 22:37

Rozpisz mi swój przykład wg poniższego schematu, to przygotuję dla Ciebie przykładowe i optymalne rozliczenie transakcji wraz z komentarzem:

data i czas,adres źródłowy,ilość,waluta,adres docelowy,ilość,waluta,opis
2017-03-17 12:02:23,MyBank,100,USD,Kraken.com,100,USD,deposit
2017-03-18 12:04:45,Kraken.com,100,USD,Kraken.com,0.082716212,BTC
2017-12-19 12:37:11,Kraken.com,0.082716212,BTC,Kraken.com,4.3992123321,LTC
2018-04-04 13:12:21,Kraken.com,4.3992123321,LTC,Kraken.com,506.83,USD


*nie jestem doradcą podatkowym, robię to tylko w celach edukacyjnych i dla fanu

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 14 sierpnia 2020
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: rockalypse » środa, 10 lutego 2021, 00:18

Jak mam udowodnić, że wpłacałem xxx pieniędzy na giełdę? Mam robić screeny z Binance czy tam jest możliwość pobrania jakichś bilansów wpłat/wypłat? Czy może wyciągi z konta bankowego?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości