Strata z giełdy a kryptowaluty

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 7 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: DevMike » czwartek, 7 maja 2020, 18:56

Witam, sprzed 2 lat mam stratę z giełdy. Chcę wejść na rynek kryptowalute tylko małymi kwotami. Zacząłem od Revoluta a trochę boję się tam trzymać kasę mimo że na pierwszy rzut oka z tego źródła nie trzeba się rozliczać :) Chce przelewać na bitbay czy coś podobnego, rozliczać się z fiskusem legalnie, tylko BitBay nie toleruje Revoluta więc będę musiał przelewać kasę na własny rachunek bankowy. Czy w przypadku przychodu w tym roku mogę liczyć na odliczenie straty jaką miałem 2 lata temu przy inwestycjach giełdowych? Czy giełde spółek i kryptowalut można łączyć jeżeli chodzi o przychód/stratę ?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 308
Rejestracja: 25 grudnia 2010
Reputacja: 170
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://lnbits.com/paywall/cUvNttGQiYppTehSvDETs5

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: wikarus » piątek, 8 maja 2020, 07:52

DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56nie trzeba się rozliczać
No to jesteś w błędzie bo z tego też trzeba się rozliczyć.
DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56Zacząłem od Revoluta a trochę boję się tam trzymać kasę
Jeżeli masz monety tylko w Revolucie to na tą chwilę nie masz żadnych monet. Jeżeli mi nie wierzysz to spróbuj je gdzieś wysłać... (podpowiem Ci, nie ma takiej możliwości).
DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56Czy w przypadku przychodu w tym roku mogę liczyć na odliczenie straty jaką miałem 2 lata temu przy inwestycjach giełdowych?
Ja tak zrobiłem, miałem stratę z poprzednich lat i wykazałem to w picie. Ogólnie płaci się od tego co już zarobiłeś, jeżeli w poprzednim czasie miałeś stratę to puki nie odrobisz tej straty to podatku nie ma. Najlepiej Idź z tym do księgowej albo księgowego to ci wytłumaczy.
DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56Czy giełde spółek i kryptowalut można łączyć jeżeli chodzi o przychód/stratę ?
Tak, w picie nie wyszczególnia się z jakiego podmioty miałeś zysk czy stratę, urzędników interesują tylko kwoty. Ewentualnie przy kontroli mogą się pytać skąd takie kwoty i wtedy będzie trzeba przedstawić rachunki czy inne dowody. Ale lepiej idź z tym do księgowego czy księgowej a nie słuchaj randomów z internetu.
⚡
Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Wszystkie porady nie są poradami finansowymi.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: bl4ck » piątek, 8 maja 2020, 09:02

DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56sprzed 2 lat mam stratę z giełdy
Nie możesz znaczy możesz ale pewnie nie skorzystasz z tej straty :) ponieważ strata z lat przed 2019 to strata z praw majątkowych a od roku 2019 kryptowaluty nie są już prawem majątkowym a uznawane są za przychody z kapitałów pieniężnych.
viewtopic.php?p=643121#p644186

Dodano po 2 minutach 36 sekundach:
DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56Czy giełde spółek i kryptowalut można łączyć jeżeli chodzi o przychód/stratę ?
NIE nowy PIT-38 za rok 2019 ma wyszczególnione tabele dla giełdy/forex i osobne dla kryptowalut.

Dodatkowo w picie za rok 2019 należy wykazać wszystkie poniesione koszta na kryptowaluty z lat poprzednich które nie zostały odliczone wcześniej.

@wikarus
Nie wprowadzaj w błąd.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 308
Rejestracja: 25 grudnia 2010
Reputacja: 170
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://lnbits.com/paywall/cUvNttGQiYppTehSvDETs5

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: wikarus » piątek, 8 maja 2020, 09:25

bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 09:02Nie wprowadzaj w błąd.
W którym miejscu?
bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 09:02Nie możesz znaczy możesz ale pewnie nie skorzystasz z tej straty ponieważ strata z lat przed 2019 to strata z praw majątkowych a od roku 2019 kryptowaluty nie są już prawem majątkowym a uznawane są za przychody z kapitałów pieniężnych.
bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 09:02Dodatkowo w picie za rok 2019 należy wykazać wszystkie poniesione koszta na kryptowaluty z lat poprzednich które nie zostały odliczone wcześniej.
To się w końcu zdecyduj czy może zadeklarować stratę z poprzednich lat, czy jej nie może zadeklarować...

Tak jak wcześniej powiedziałem idź do księgowej albo księgowego bo przez polskich urzędników temat jest skomplikowany.
W normalnym kraju każda interpretacja jest taka sama w każdym urzędzie, z wyjątkiem Polski...
⚡
Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Wszystkie porady nie są poradami finansowymi.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: bl4ck » piątek, 8 maja 2020, 10:28

wikarus pisze: piątek, 8 maja 2020, 09:25W którym miejscu?
wikarus pisze: piątek, 8 maja 2020, 07:52ak, w picie nie wyszczególnia się z jakiego podmioty miałeś zysk czy stratę, urzędników interesują tylko kwoty.
W tym miejscu napisałeś mu że łączy się krypto z akcjami/forex, kosztów/przychodu/zysku nie łączy się, osobne tabele są dla akcji osobne dla krypto.
wikarus pisze: piątek, 8 maja 2020, 09:25To się w końcu zdecyduj czy może zadeklarować stratę z poprzednich lat, czy jej nie może zadeklarować...
Koszta a strata to wie różne rzeczy, stratę którą osiągnął 2 lata temu nie może zostać wliczona do krypto.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 308
Rejestracja: 25 grudnia 2010
Reputacja: 170
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://lnbits.com/paywall/cUvNttGQiYppTehSvDETs5

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: wikarus » piątek, 8 maja 2020, 12:00

bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 10:28W tym miejscu napisałeś mu że łączy się krypto z akcjami/forex
Z tego co ja widzę to słowo "forex" czy "akcje" występuje tylko w twoim poście... Jesteśmy na forum od BTC i jak ktoś pisze słowo giełda to domyślnie myślę że chodzi mu o giełdy BTC. Jeżeli chodziło mu o giełdę GPW czy forex to mój błąd.
bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 10:28Koszta a strata to wie różne rzeczy, stratę którą osiągnął 2 lata temu nie może zostać wliczona do krypto.
Dlatego radzę skorzystać z osoby która się na tym zna i zajmuję się tym profesjonalnie (przynajmniej ja tak robię) a nie samemu szukać informacji od randomów z internetu.
Przykładowo w UK wiele lat temu był prosty komunikat na oficjalnej stronie urzędu skarbowego jak to się z tego rozliczyć, było to napisane w tak prostym języku że nawet ja to zrozumiałem, bez odnośników, podpunktów itd i to wszystko na jednej stronie A4. Był to komunikat dla urzędników jak i dla obywateli, żeby było jasno i klarownie napisane jak to rozliczać.

Samemu to można się rozliczać w normalnym kraju...
⚡
Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Wszystkie porady nie są poradami finansowymi.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: bl4ck » piątek, 8 maja 2020, 12:52

DevMike pisze: czwartek, 7 maja 2020, 18:56Czy giełde spółek i kryptowalut można łączyć jeżeli chodzi o przychód/stratę ?
Nie tylko w moim :)
No tak to u nas już jest ... niestety piszesz o biurach księgowych tutaj cię też zdziwię ale mało które wie co i jak wystarczy poczytać posty osób tutaj na forum i co im radcy powiedzieli.

Te nowe zasady są dość jasne.
https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... e-w-2019-r

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 308
Rejestracja: 25 grudnia 2010
Reputacja: 170
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://lnbits.com/paywall/cUvNttGQiYppTehSvDETs5

Strata z giełdy a kryptowaluty

Postautor: wikarus » piątek, 8 maja 2020, 17:50

bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 12:52niestety piszesz o biurach księgowych tutaj cię też zdziwię ale mało które wie
A co dopiero zwykły obywatel...
bl4ck pisze: piątek, 8 maja 2020, 12:52Te nowe zasady są dość jasne.
Jasne to by było jakby podobny tekst znalazł się na stronie głównego urzędu podatkowego. Zamiast tego Polacy dostali kilkunastostronicowy wysryw drobnym maczkiem z odnośnikami do różnych ustaw i wszystko okraszone językiem prawniczym (z ciekawości sprawdziłem jak to wtedy wyglądało w PL)...

Jeżeli chodzi o mnie to ja zapłaciłem podatek od zysku.
⚡
Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność. Wszystkie porady nie są poradami finansowymi.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości