Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: DDDDDD » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 11:49

Pytanko:
Czy da się w jakiś sposób doliczyć do "kosztów" w rozliczeniu rocznym prowizję, ale wyrażona tylko w postaci krypto? (np. prowizja za transakcję 0.003494 BTC) ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 22 kwietnia 2020, 09:47

Ale to jest głupie pytanie ... szok! wręcz idiotyczne.
Może jeszcze w ryżu ją wylicz i wyraź.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: DDDDDD » czwartek, 23 kwietnia 2020, 15:48


Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » czwartek, 23 kwietnia 2020, 16:10

Ma być przeliczona na PLN.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: DDDDDD » czwartek, 23 kwietnia 2020, 16:29

O to mi chodziło właśnie, czy można przeliczyć to na złotówki czy nie.
Przeliczamy "po kursie zakupu" ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » czwartek, 23 kwietnia 2020, 16:44

Tylko jeśli transakcja dotyczyła wymiany krypto na walutę fiat PLN / USD itd jeśli transakcji dotyczy krypto-krypto wtedy nie możesz.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dingo » piątek, 24 kwietnia 2020, 13:49

Głupie pytanie nr 2, przy obliczaniu podatku, dodając wszystkie kwoty sprzedaży zaokrągla się do pełnych złotówek przy każdej operacji, czy dopiero przy końcowej kwocie? Wydaje mi się, że to drugie, ale wolę spytać. Tzn np.
500,60 + 600,60 = 1101,20 = 1001 poprawnie, a nie 500,60 +600.60 = 501 + 601 = 1102

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: multan » niedziela, 26 kwietnia 2020, 18:46

Mam trochę blokadę psychiczną z wpisaniem kosztów za lata ubiegłe kiedy wszystkie transkacje były rozliczane z osobna, a koszt pojawiał dopiero się w momencie sprzedaży.
Przykładowo, przelałem na giełdę i kupiłem walutę za np. 10k, sprzedałem ją za 100k, a następnie kupiłem różne waluty za 100k i ich nie sprzedałem, wszystko w 1 roku podatkowym 2017. Wg obecnych przepisów nie miałbym przychodu, bo wszystko byłoby sumowane w ramach roku, ale według tamtej interpretacji miałem 90k przychodu, a 100k zakupu miało zostać jako koszt wyliczeni dochodu kolejnych transakcji, tak wiec rozliczyłem podatek od 90k.
Z tej historii wynikają również koszty uzyskania przychodów i niepotrącone z lat poprzednich do wpisania w zeznaniu za 2019 w polu 36 na wartość 100k.

Wydaję się super logiczne, ale nie wiem czy dla fiskusa, bo może zapytać skąd koszty 100k przy przelewie na giełdę 10k. Generalanie stąd samąd skąd dochód 90k i od tego zapłacony podatek, bo podsumowanie lat ubiegłych robię na podstawie innych przepisów wtedy panujących.

Czy dla was jest to też tak logiczne jak dla mnie i oceniacie (nie udzielacie porady prawnej) że kwota kosztów 100k jest poprawna?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 kwietnia 2019
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: throwaway » niedziela, 26 kwietnia 2020, 20:40

Tak, moim zdaniem kwota kosztów 100k jest poprawna. Sam jestem zresztą w bardzo podobnej sytuacji. W 2017 spory zysk i zapłacony horrendalny podatek. W 2018 zanotowałem lekką stratę i musiałem się potem tłumaczyć w US z czego ona wynika. W 2019 stwierdziłem, że kończę już zabawę i sprzedałem całe krypto. Wszystko jest oczywiście na ogromnej stracie, bo są one kupione na górce 2017/2018, a więc koszta są ogromne, a przychód znikomy. Zastanawiam się czy w ogóle składać deklarację skoro podatku do zapłaty i tak żadnego nie ma. Po wstępnym przeliczeniu wychodzą mi koszta ~100k, przychód ~40k. Zaraportowanie takiej straty na pewno wybudzi urzędasów z letargu i boje się rozgrzebywania sprawy, choć de facto wszystkie poprzednie lata mam rozliczone poprawnie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 18:22 przez throwaway, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: satoshi1948 » niedziela, 26 kwietnia 2020, 22:26

multan pisze: niedziela, 26 kwietnia 2020, 18:46 Wydaję się super logiczne, ale nie wiem czy dla fiskusa, bo może zapytać skąd koszty 100k przy przelewie na giełdę 10k. Generalanie stąd samąd skąd dochód 90k i od tego zapłacony podatek, bo podsumowanie lat ubiegłych robię na podstawie innych przepisów wtedy panujących.
Sam jestem w takiej sytuacji, na logikę jeśli mieliby nie uznać tych kosztów to również nie powinni uznawać wcześniejszego przychodu i powinni zwrócić ten zapłacony podatek, bo dowód na koszty jak i przychody jest ten sam, czyli historia z giełdy, więc myślę, że nie ma innego wyjścia niż rozliczyć się tak jak wychodzi i mieć nadzieję, że oni ogarniają temat. Ale już widzę minę pani z urzędu jak na zapytanie o udokumentowane koszty zobaczy historie transakcji, gdzie kosztem zakupu szitcoina X była taka i taka ilośc szitcoina Y, który jeszcze wcześniej był zkupiony szitcoinem Z, jak ktoś jedynie kupował i sprzedawał w jakimś kantorze albo przynajmniej trzymał się jedynie FIATów to sprawa jest prostsza, choć na logikę działa to wszystko tak samo.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:50

lukaszde90 pisze: wtorek, 31 marca 2020, 15:38 @gr0g Udało się ruszyć temat obsługi plików z pro.coinbase? Wysyłałem Ci na maila przykładowy plik.
Hej, sorki, że tak na ostatnią chwilę - dodałem do kalkulatora obsługę plików `account.csv` z pro.coinbase.com oraz nowy format pliku `Coinbase-*-TransactionsHistoryReport.csv` ze strony coinbase.com

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: lukaszde90 » wtorek, 28 kwietnia 2020, 11:24

@gr0g

Testowałem pro.coinbase.com wygląda ok.
Jest tylko problem z pobraniem PDF'a z transakcjami.
Szczegóły błędu wysłałem na maila ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:55

Dzięki - poszedł fixup.
Jak już jesteśmy przy PDF-e z historią transakcji to w rzeczywistości jest to Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów wg rozporządzenia Ministra Finansów.
Przy zakupach za waluty obce (EUR, USD, itd.) w kolumnie 17 może pojawić się uwaga z zyskiem lub stratą kursową.
Moim zdaniem te wartości należy zsumować i rozliczyć na PIT-36.
Innymi słowy, wychodząc z krypto np. do EUR, a następnie kupując po jakimś czasie za te EUR waluty wirtualne, kurs EUR w międzyczasie może się zmienić i w momencie zakupu może powstać dochód albo strata kursowa.
Nowe przepisy dotyczą tylko walut wirtualnych, a nie walut FIAT, dlatego jeżeli ktoś handlował "waluty wirtualne"-"waluty obce" to wydaje się, że powinien złożyć dwa PIT-y. tj. PIT-36 z rozliczeniem walut obcych i PIT-38 z rozliczeniem walut wirtualnych.
Najlepiej spytajcie się swoich ekspertów, którzy Was rozliczali, żeby potem nie płacić bez sensu kar za niezłożenie/błędnie złożone zeznanie.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: m2000ql » wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:02

Dzień dobry. Załóżmy, że ktoś w ubiegłych latach zakupił kilka razy kryptowalutę w kantorze online za kwoty kilkudziesięciu złotych, by kupić za to kody do gier online i nie ma posiada żadnej dokumentacji oprócz tego, że przelał jakieś niewielkie kwoty na konto kantoru. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zakupy były dokonywane w kantorach, nie na giełdach. Kantory nie chciały weryfikacji KYC, wystarczył przelew z polskiego banku. Kupujący nie zamienił nigdy kryptowaluty na fiat i nie dostał żadnego przelewu przychodzącego za sprzedaż kryptowalut na swoje konto bankowe.

Jedyną dokumentacją jaka została są przelewy na konto kantoru, brak danych o portfelach, kluczach i transakcjach. Domyślam się, że nie może być to uznane za koszt, który będzie można odliczyć przy sprzedaży, lecz co jeśli akceptujemy, że koszt przepadł oraz nie chcemy sprzedawać zakupionych kryptowalut, bo nie mamy do nich dostępu. Czy dozwolone jest niezgłaszanie kosztów jeśli nie chce się później korzystać z kosztu przy sprzedaży? Czy rozsądna byłaby próba zapomnienia o tej sprawie i nie składania PIT-38 w ogóle? Czy wymagane byłoby złożenie PIT-38 z wpisanym 0 w koszty, gdyż koszty były poniesione, ale nie posiada się ich dokumentacji? Czy rozsądne jest zwracanie na siebie uwagi i zgłaszanie czegokolwiek w przypadku takich niewielkich kwot? W przypadku kontroli niemożliwe byłoby przedstawienie dokumentacji poza tym, że były jakieś drobne przelewy na konto kantoru i nie wiem jak urząd zareagowałby na to.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 28 kwietnia 2020, 16:27

@m2000ql Kontaktowałeś się z kantorem - może są w stanie dostarczyć Twoją historię transakcji?
Masz dowody zakupu gier?
Kantor miał wbudowaną opcje zakupu gier czy robiłeś jakieś transfery krypto?
Wydaje się, że zapobiegawczo złożenie PIT-38 z zerami chroni przed mandatem za niezłożenie PIT w ogóle, jeżeli ktoś kiedyś wpadnie na taki pomysł.
Zdaje się, że część walut wirtualnych wydałeś na gry, a część Tobie została?
Ostatnio zmieniony środa, 29 kwietnia 2020, 07:08 przez gr0g, łącznie zmieniany 2 razy.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Kutalisk » wtorek, 28 kwietnia 2020, 17:52

Takie pytania na szybko, pewnie wałkowane wielokrotnie ale już się pogubiłem w tym temacie.

1. koszty zakupu za 2019 mogę wpisać w PIT-38 razem z kosztami z PIT-8C dostarczonego od brokera?
2. co jest dokumentem zakupu wg US? (wydruk z bitomatu? kwitek z kantoru kanga? historia z giełdy? w jakiej formie to ma być? sporządzone z mojego exela czy tylko oficjalne z giełdy?)
3. BitBay udostępnia wykaz z całego roku 2019? (za 2018 to chyba było odpłatnie) w tym roku mi to umknęło.
4. z zamkniętych giełd BM i BM24 już raczej nie do odzyskania?
5. jeżeli nie wpiszę teraz kosztów za 2019 "przepadną" i nie będę mógł ich wpisać w kolejnych latach? (korekta zeznania?)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » wtorek, 28 kwietnia 2020, 18:36

1. Oczywiście że nie, masz osobne rubryki.
2. Wszystko głównie wyciąg historii jest najważniejszy.
3. Grasz na BB to powinieneś wiedzieć.
4. Zadzwoń zapytaj ;) .
5. Korekta.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dingo » środa, 29 kwietnia 2020, 09:40

A w tym e-picie status płatności ma się na coś zmienić? Bo u mnie jest cały czas status zapłaty: (pusty)
Przeszukałem cały net ale nikt o tym nie pisze, chyba że tu chodzi o jakiś zwrot podatku.

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 7 kwietnia 2020
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Korekta » środa, 29 kwietnia 2020, 14:07

Panowie, wytlumaczcie prosze jak krowie na rowie. Licze excele po sciagnieciu raportow z bitabaya, wrzucilem to w kalkulator forumowego kolegi (thx gr0g!) no i nic mi sie nie klei.
Koszt = kupno?
Dochod = sprzedaz - kupno?
Niby wylicza mi strate (bo jestem swietnym traderem :lol:). Po zsumowaniu ofert kupna i sprzedazy i odjeciu od siebie te liczby nie trzymaja sie kupy. Co robie zle?

Bede wdzieczny za rozjasnienie mrokow niewiedzy :)

edit: zeby nie bylo, ze ktos odwala za mnie robote, powiedzcie tylko czy w urzedzie mnie nie zjedza:
za rok 2018 gdzie kupowalem tylko bity - wrzucam w pita to w koszty.
za rok 2019 wykazuje strate. Internet mowi, ze US bardzo lubi sprawdzac takie rzeczy. Ciekawi mnie tylko czemu, skoro nie mam z tego korzysci. Prawda to?
Ostatnio zmieniony środa, 29 kwietnia 2020, 15:46 przez Korekta, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 7 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: emtec777 » środa, 29 kwietnia 2020, 15:01

Witajcie. Jestem kompletnie zielony w podatkach.
Moja sytuacja wygląda tak:
Od 2017 kupowałem trochę krypto na coinbase. Łącznie 25 transakcji kupna w euro.
W zeszłym roku wypłaciłem trochę przez przekaz pocztę na Bitbay.

1. Czy mogę te wszystkie zakupy krypto od 2017 doliczyć do kosztów?
2. Jeśli tak, muszę szukać kursu euro z tamtych dni co kupowałem?
3. Jak na bitbay wygenerować PDF z danymi do US? W sensie co jest im potrzebne. Sprzedaż tych kryptowalut jest zawarta w prawie 100 transakcjach (w tym samym dniu, ale kurs BTC się lekko wahał. Nie wystarczy potwierdzenie tego ile poszło do wypłaty na poczcie z zakładki Wpłaty/Wypłaty?
4. Na PLN zamieniłem trochę więcej niż wypłaciłem, za resztę co mi została ponownie kupiłem kryptowaluty (dzień później) - co z tym zrobić?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości