Początkujący - krok po kroku

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Undercover » poniedziałek, 30 marca 2020, 10:52

Witam,
chciałbym również rozpocząć przygodę z bitcoinem, a przy okazji stworzyć instrukcję krok po kroku dla wszystkich którzy znajdą się w podobnej sytuacji. Tak, zapoznałem się z informacjami / poradnikami / instrukcjami zawartymi na różnych stronach oraz na tym forum.
Wybrałem tzw. portfel desktopowy. Ściągnąłem poniższe programy. Wersja portable jest oznaczona jako mniej bezpieczna, choć przy uruchomieniu nie widzę różnicy. Stąd pytanie 1: którą wersję polecacie? Czy rzeczywiście standalone jest bezpieczniejsza? Jaka jest różnica? Wystarczy jedno zdanie.
https://download.electrum.org/3.3.8/electrum-3.3.8.exe (standalone)
https://download.electrum.org/3.3.8/ele ... rtable.exe (portable)

Które opcje wybrać podczas instalacji? Jeśli uważacie że jest tutaj coś o czym początkujący powinien wiedzieć to proszę o krótki opis. Szczególnie chodzi mi o "Typ zamówienia" Segwit/Legacy oraz "Create new wallet".
Obrazek

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 30 marca 2020, 11:00

te tłumaczenia wprowadzają w błąd, Typ zamówienia- chodzi o rodzaj adresu. Wybierz segwit, będziesz miał niższe fee.

i standard w okienku Nowy Wallet

Zapisz dobrze seed, w 2 kopiach.

Lepiej nie używać systemu windows, Linux lub mac
Chyba, że dla mniejszych kwot, ale bierz pod uwagę, że windows to ser z dziurami i hackerzy bedą zawsze szybsi o Microsoftu

Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 22 listopada 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: reybanger » poniedziałek, 30 marca 2020, 11:04

Bit-els pisze: poniedziałek, 30 marca 2020, 11:00Lepiej nie używać systemu windows, Linux lub mac
Co w takim razie? Trezor/Ledger?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 30 marca 2020, 11:07

elektrum jest ok. Tylko na Linuxie lub macu. Puryści powiedzą, że na Linuxie lepiej. Oczywiście sprzętowe tez sa dobre.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14378
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Początkujący - krok po kroku

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 30 marca 2020, 12:21

@reybanger Electrum współpracuje zarówno z Ledgerem jak i Trezorem.
W takim układzie możesz odbierać pieniądze i podglądać/szykować transakcje bez podłączania urządzenia, dopiero wysyłka środków (podpisanie transakcji) wymaga podłączenia klucza sprzętowego.

Domyślnie Electrum daje możliwość używania adresów legacy (1 z przodu) albo native segit (z bc1 z przodu).
Navive jest tańszy w użyciu, ale NADAL niektóre serwisy (giełdy) nie akceptują tych adresów przy wypłacie (informują, że adres jest błędny).

Aby użyć adresu p2sh (segwit-compatible, z "3" zprzodu) trzeba wygenerować ypub z seeda i go podać do Electrum, ale to trochę zabawy :P
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Undercover » poniedziałek, 30 marca 2020, 15:43

Ok. Wybiorę Standard i Segwit. Pozostanę przy wersji Windows. Na razie chcę się zaznajomić i potestować. Właśnie tego się obawiam, że nie wszędzie ten Segwit działa. Podobno nawet pomiędzy portfelami, ale mam nadzieję że na moje potrzeby takie ustawienia są optymalne. Na razie dzięki. Potestuję i pewnie odezwę się w środę.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: ttbit » poniedziałek, 30 marca 2020, 21:16

Undercover pisze: poniedziałek, 30 marca 2020, 15:43Właśnie tego się obawiam, że nie wszędzie ten Segwit działa. Podobno nawet pomiędzy portfelami, ale mam nadzieję że na moje potrzeby takie ustawienia są optymalne.

Tak, SegWit to najbardziej optymalny portfel. Niestety, twoje używanie Windows i brak podpiętego do Electrum Trezora czy Ledgera jest to działanie bardzo nie optymalne. Popracuj nad tym :)

A co do walletów - Nie spotkałem się z portfelem, który nie obsługuje SegWit. Giełdy nadal są, ale portfele już to mają ogarnięte.
IMO śmiało używaj SegWit - jeśli ktoś nadal tego nie obsługuje, to jego strata, zagłosuj nogami i trzymaj się dala od takiej giełdy :D

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Undercover » środa, 1 kwietnia 2020, 10:21

Bardzo nieoptymalne - rozumiem, że chodzi Ci o bezpieczeństwo. Spokojnie, ja na razie testuję. Mam dużo pytań i wątpliwości. Nawet nie wiem czy w ogóle warto w to wchodzić. Te Ledgery i Trezory kosztują mniej więcej tyle ile ja mam zamiar wydać na testowanie.
Właśnie odnośnie testowania to mam już założony portfel, powiedzmy docelowy. Teraz chciałbym przetestować transfery. Czy znajdzie się ktoś chętny i odważny aby mi przelać jakąś minimalną kwotę jaką można przetransferować w świecie bitcoina (jeśli to możliwe to nawet poniżej wartości jednego grosza)? Oczywiście, obiecuję po otrzymaniu przetransferować z powrotem. Ewentualnie, jeśli ktoś się boi to najpierw ja mogę komuś zrobić zwykły przelew bankowy, np. na 1zł, ktoś mi przeleje bitcoiny o wartości powiedzmy 2gr, a ja mu oddam bitcoiny o wartości 1gr, więc mi zostaną w portfelu bitcoiny o wartości 1gr, a ktoś zarobi na całej operacji 99gr. :)

Dodano po 4 minutach 26 sekundach:
Jeszcze jedno pytanie. Co tak naprawdę muszę chronić? Rozumiem, że seed, czyli ten ciąg wyrazów generowany podczas instalacji Electrum/portfela, hasło do portfela i co poza tym? Czy jeśli ktoś skopiuje sobie ode mnie cały katalog electrum_data to przejmie zawartość mojego portfela?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: adiqq » środa, 1 kwietnia 2020, 10:33

jak chcesz testować za drobne, to nie ma sensu kupować portfela sprzętowego IMHO
Sam taki nabyłeł, jak zaczęły wchodzić w grę znacznie większe kwoty
Do zabawy i testów w zupełności starczy jakiś multiwallet desktopowy np. Coinomi,Guarda czy Zelcore.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że nawet najmniejsza opłata transakcyjna może wynieść wielokrotnie więcej niż te twoje kilka gr??

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: ikswodnal » środa, 1 kwietnia 2020, 10:42

Undercover pisze: środa, 1 kwietnia 2020, 10:21Bardzo nieoptymalne - rozumiem, że chodzi Ci o bezpieczeństwo. Spokojnie, ja na razie testuję. Mam dużo pytań i wątpliwości. Nawet nie wiem czy w ogóle warto w to wchodzić. Te Ledgery i Trezory kosztują mniej więcej tyle ile ja mam zamiar wydać na testowanie.

Rozumiem ten tok rozumowania. Też nieufnie podchodzę do tych wynalazków dalekich od natury. Używam portfeli "papierowych".
Sądzę że lepiej, taniej i szybciej byłoby testować kryptowaluty na Bitcoin Cash. Portfel Electron Cash. Niestety człowiek który najbardziej w tej sprawie pomagał i radził został częściowo wymiksowany z forum (no i chyba też obraził się) chodzi o @ShadowOfHarbringer.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Undercover » środa, 1 kwietnia 2020, 10:50

adiqq pisze: środa, 1 kwietnia 2020, 10:33Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że nawet najmniejsza opłata transakcyjna może wynieść wielokrotnie więcej niż te twoje kilka gr??
Czyli za transfery pomiędzy portfelami (zwykłymi użytkownikami) ktoś też pobiera opłatę? Myślałem, że opłaty są pobierane przy wymianie pomiędzy walutami (kantory, giełdy). To w ogóle nie ma sensu. Internetowe przelewy bankowe są bezpłatne, a za transfery bitcoinów ktoś pobiera opłatę? Kto to jest?

Dodano po 2 minutach 34 sekundach:
ikswodnal pisze: środa, 1 kwietnia 2020, 10:42Bitcoin Cash
Właśnie też miałem zapytać o Bitcoin Cash, ale później. Chciałem wszystko przećwiczyć krok po kroku, bo ten cały świat bitcoina nie jest wcale prosty. Na pewno nie dla kogoś kto zaczyna.

Początkujący
Posty: 134
Rejestracja: 16 lutego 2017
Reputacja: 48
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: vwrafi » środa, 1 kwietnia 2020, 11:03

Ooo, ja mogę pomóc chociaż raz, bo zawsze tylko pytałem. Otóż za przelewy między zwykłymi portfelami ( bo nie ma innych, każdy jest zwykły - nie ma czegoś takiego jak portfel firmowy czy portfel premium ) też są opłaty. Pobierają je osoby, które mają włączone koparki ( zapisują transakcję do bloku ). I za tę pracę pobierają opłatę.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: adiqq » środa, 1 kwietnia 2020, 11:10

Undercover pisze: środa, 1 kwietnia 2020, 10:50Czyli za transfery pomiędzy portfelami (zwykłymi użytkownikami) ktoś też pobiera opłatę? Myślałem, że opłaty są pobierane przy wymianie pomiędzy walutami (kantory, giełdy). To w ogóle nie ma sensu. Internetowe przelewy bankowe są bezpłatne, a za transfery bitcoinów ktoś pobiera opłatę? Kto to jest?

tak, takie opłaty są zawsze.
Będziesz mieć problem z tym testowaniem, bo jak ktoś ci pośle kilka sato, to ty nie będziesz mieć środków, żeby dalej te kilka satoshi posłać...to musi być trochę większa kwota, żeby starczyło na prowizje, nawet te z najniższym priorytetem

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: Undercover » środa, 1 kwietnia 2020, 11:33

Yhm. To problem. To chyba na tym kończy się moja przygoda z bitcoinem. :?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: ikswodnal » środa, 1 kwietnia 2020, 11:42

Undercover pisze: środa, 1 kwietnia 2020, 10:50Czyli za transfery pomiędzy portfelami (zwykłymi użytkownikami) ktoś też pobiera opłatę?
Ta "opłata" to jest fee niska, niezauważalna w BCH (Bitcoin Cash), oczywiście przesyłanie środków między nawet swoimi portfelami musi być zatwierdzona przez górnika (za fee).
Fizycznie pomóc, uczestniczyć w przesyłaniu BCH obecnie sam nie mogę gdyż wymuszam te operacje na bliskich (czytaj nie zwrócili mi jeszcze środków) :-).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1129
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początkujący - krok po kroku

Postautor: fusywszklanejkuli » środa, 1 kwietnia 2020, 12:08

@Undercover, proponuję Ci zacząć od pustego portfela i przetestować odzyskiwanie go na Electrum, Coinomi oraz na stronie Mnemonic Code Converter. Test zakończy się sukcesem, kiedy we wszystkich trzech zobaczysz ten sam (pierwszy) adres.

Electrum jest optymalnym wyborem, ale ma tę wadę ukrytą, że domyślnie używa swojego własnego, niestandardowego (niezgodnego z BIP39) systemu seeda. Dlatego test zaproponowany na początku posta musi zakończyć się klęską, jeśli Twoim punktem wyjścia będzie seed Electrum. Całe szczęście opcja Mam już ziarno (a potem Ustawienia / Ziarno BIP39) pozwala na import seeda BIP39.

Zgodność seeda i portfela z szeroko wspieranymi standardami BIP39, BIP44, BIP49, BIP84 uważam za bardzo istotną.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: adamjttk, alomorti, kisiel, Pleasek89, zombu i 59 gości