Czy portfele są bezpieczne?

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2016
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: luinI » sobota, 28 marca 2020, 22:56

Kiedyś miałem btc na mycelium czy jakoś tak.
Kopię zapasową mam gdzieś na półce.

Teraz mam excedus i trzymam etc.

Pytanie. Czy mycelium i excodus są bezpieczne?
Czy jeśli portfel padnie to będzie można przywrócić kopię zapasową na innym portfelu?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: benq » niedziela, 29 marca 2020, 10:07

@luinI
Co to znaczy „kopię zapasową”?
Masz seed z 12/24 słów czy klucz prywatny?
Oba wymienione portfele to standard BIP39.
Przejrzyj sobie ten ciekawy wątek:
https://www.wykop.pl/wpis/38439249/moj- ... tfela-nie/

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2016
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: luinI » niedziela, 29 marca 2020, 10:32

Na mycelium kod QR drukowałem, a na excodus mam 12 wyrazów.
Choć od lat sporadycznie przyglądam się krypto to jeszcze jestem jak nowicjusz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: benq » niedziela, 29 marca 2020, 11:06

@luinI
Z Twojego podejścia do tematu wnioskuję, że to nie są duże kwoty.
Generalnie jeśli portfele spełniają określone standardy (a te spełniają), to ich zniknięcie z rynku to nie powinien być problem - choć tak jak wrzuciłem linka wyżej - najlepiej mieć zarówno SEEDa, jak i private key.
Zawsze będą jakieś portfele umożliwiające zaimportowanie klucza prywatnego.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: amneziahaze » niedziela, 29 marca 2020, 11:11

luinI pisze: sobota, 28 marca 2020, 22:56Pytanie. Czy mycelium i excodus są bezpieczne?
Czy jeśli portfel padnie to będzie można przywrócić kopię zapasową na innym portfelu?
Nie są do końca bezpieczne. A Windows i internet tym bardziej nie jest bezpieczny, choć będą Ci wmawiać szpece, że jest inaczej. Najbezpieczniej moim zdaniem jest trzymać seeda bezwzględnie poza systemem i siecią, dodatkowo warunek niezbędny - sprzętowy hardware do kryptowalut ze stabilną siecią, żadnych egzotycznych wynalazków.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: ttbit » niedziela, 29 marca 2020, 11:21

Zgadzam się z przedmówcą.
Jeśli chcesz być bezpieczny, zacznij od kupna Trezora czy Ledger, czy innego sprzętowego portfela.
Coinomi, Mycelium, Exodus są OK, ale nie trzymałbym na nich jakichś ogromnych kwot, jest mnóstwo elementów które mogą pójść "nie tak" z tym typem portfela.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: benq » niedziela, 29 marca 2020, 11:24

Oczywiście, macie rację, ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Kupowanie trezora, żeby trzymać na nim 500 zł to overkill.

@luinI
Sam musisz ocenić jaki procent posiadanych środków jesteś w stanie poświęcić na zabezpieczenie. Dla jednego jest to 10-20% max, inni faktycznie potrafią wydać 50%.
Moja odpowiedź bardziej dotyczyła pytania technicznego:
luinI pisze: sobota, 28 marca 2020, 22:56Czy jeśli portfel padnie to będzie można przywrócić kopię zapasową na innym portfelu?
Tak, będzie można.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 14 stycznia 2016
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: luinI » niedziela, 29 marca 2020, 11:40

Jeśli chodzi o trezor czy ledger - to oni też mogą kiedyś paść. Co w tedy?
Czy nie lepiej mieć to na papierze czy płytce do wybijania słów?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: mecenas » niedziela, 29 marca 2020, 11:44

luinI pisze: niedziela, 29 marca 2020, 11:40Jeśli chodzi o trezor czy ledger - to oni też mogą kiedyś paść. Co w tedy?
Czy nie lepiej mieć to na papierze czy płytce do wybijania słów?
Kopię zapasową trzeba mieć ZAWSZE poza urządzeniem którego dotyczy.
Jak padnie Ci Ledger a firma z urządzeniami nieszczęśliwie się zawinie, to kasę odzyskasz z kopii zapasowej dowolnym walletem obsługującym BIP39:
https://iancoleman.io/bip39/
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: ikswodnal » niedziela, 29 marca 2020, 11:49

luinI pisze: niedziela, 29 marca 2020, 11:40Czy nie lepiej mieć to na papierze czy płytce do wybijania słów?
Za optymalne rozwiązanie uważam portfel "papierowy" aktualnie dla BTC https://segwitaddress.org/bech32/, nawet dla większych wartości. Jedyny problem
tak jak we wszystkich rozwiązaniach to zapewnienie bezpieczeństwa, tutaj człowiek
zawsze decyduje.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: Bit-els » niedziela, 29 marca 2020, 13:58

@benq była w jakimś wątku ostra dyskusja i seedach i privach, z @qertoip między innymi.
i to jest potwierdzenie, że na long i większe kwoty tylko priv. Bo to on jest na stałe związany z blockchainem. A seed to są operacje kryptograficzne i algorytmy obliczenia priva z seeda są różne.

Cytat z wykopu:



dlatego od czasów wprowadzenia walletow HD z mnemonic phrase uważam ten system za zjebany, mając tylko mnemonic phrase nic się nie kontroluje, kiedyś było proste twój klucz prywatny twoje btc, a teraz wszyscy myślą że mnemonic to to samo, h... a nie to samo

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1130
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3358
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: fusywszklanejkuli » niedziela, 29 marca 2020, 17:38

Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia seed. Reprezentuje cały portfel, a nie pojedynczy adres, w dużym stopniu eliminuje ryzyko pomyłki przy przepisywaniu i wprowadzaniu, jest trywialny w przechowywaniu, ustandaryzowany (BIP39, BIP44, BIP49, BIP84) i szeroko wspierany.

Wykopowy wątek dotyczy przypadku, kiedy ktoś zabezpieczył seed hasłem (a ściślej BIP39 passphrase) i nie był świadomy, że obydwa te elementy są niezbędne przy późniejszym odzyskiwaniu. Owszem, może to być mylące, bo użycie tego samego seeda zarówno bez hasła, jak i z innymi hasłami nie skutkuje żadnymi błędami, a jedynie tym, że generowane ciągi kluczy prywatnych i adresów są w każdym wypadku inne. Ta właściwość może być z kolei przydatna jako plausible deniability.

Polecam poczytać też wątek Domowy sposób przechowywania kluczy.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: ttbit » niedziela, 29 marca 2020, 19:57

luinI pisze: niedziela, 29 marca 2020, 11:40 Jeśli chodzi o trezor czy ledger - to oni też mogą kiedyś paść. Co w tedy?
Czy nie lepiej mieć to na papierze czy płytce do wybijania słów?
Co wtedy? No własnie nic - kupujesz drugiego Trezora Ledgera i pracujesz dalej. Sam sprzętowy gadzet, jak zgubisz, zepsujesz albo padnie - to kupujesz nowy i przywracasz portfel na nowe urządzenie. Chcesz przejść z Trezora na Ledger albo portfel zwykły software'owy? Też się da, wklepujesz twoje 12 czy 24 słowa w nowe miejsce.

Ponadto, można mieć Electrum z Trezorem, podpięte do własnego serwera ElectrumX pracującego z Bitcoin Core node w sieci Tor - wtedy nie potrzebujesz połączenia z nikim, aby mieć dostęp do swoich środków. Wszystko masz na swoim komputerze.

Wtedy ich strona www nie jest Ci potrzebna w ogóle - no może, aby sprawdzić czy czasem nie ma jakiegoś security announcement czy firmware update, albo niektóre kojny, które trzymasz na Trezorze nie pracują z Electrum wtedy szukasz innego rozwiązania.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: marikaka » poniedziałek, 30 marca 2020, 13:35

luinI pisze: niedziela, 29 marca 2020, 11:40eśli chodzi o trezor czy ledger - to oni też mogą kiedyś paść. Co w tedy?
Czy nie lepiej mieć to na papierze czy płytce do wybijania słów?

Wszystko może paść :/ portfele nie dają 100% gwarancji..

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 30 marca 2020, 14:55

@marikaka nie siej fudu ;-)

właśnie krypto daje bezpieczeństwo środków o rzędy wielkości większe niż inne aktywa. Cyfrowe, elektroniczne czy materialne.

paper wallet offline np, zaszyfrowany, schowany w kilku miejscach.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: Ulises » niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:04

Bit-els pisze: poniedziałek, 30 marca 2020, 14:55właśnie krypto daje bezpieczeństwo środków o rzędy wielkości większe niż inne aktywa. Cyfrowe, elektroniczne czy materialne.

paper wallet offline np, zaszyfrowany, schowany w kilku miejscach.



Własciwie nie widze niczego bardziej niebezpiecznego.
Przez ostatnich 8 lat bylem zwolennikiem metali szlachetnych. Większość zakupowanego kruszcu zadołowałem i obecnie nawet po nalocie na chałupe G. mi zabiorą. Co najmniej 90% aktywów pozostanie nienaruszone, dopóki słońce nie pochłonie ziemi.
Gotówka- czy na koncie, czy w szufladzie w razie W. przeznaczona na straty. Od utraty kilkunastu tysięcy w najgorszym przypadku jeszcze nikt nie umarł, a wygoda nie do przecenienia.
Krypto- tym zainteresowałem się kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ilukrotnie bym do tematu nie podchodził, zawsze widziałem w nim aktywo spekulacyjne z pogranicza chazardu. Ostatnio dilerzy metali szlachetny mają problem z terminowym (o ile wogóle) dostarczaniem kruszcu.
Myśle sobie a H. raz kozie śmierć. Kupie sobie tylko portfel sprzętowy, aby mieć minimum bezpieczeństwa, a zmieniający się kurs jakoś przeboleje.Coś mnie tylko tknęło, aby ladgera przetestować jakąś mikrokwotą, ażeby nie realizować na dzień dobry przelewu np. 5kPln. Pierwsza myśl kantor- tu nie stety okazało się, że osoba bezdomna (wynajmująca), nie posiadająca dokumentów poza umową najmu nawet nie zalegalizuje konta. No nic myślę... Jakoś ten problem pokonam (może podam fałszywy adres) a póki co, zdobędę jakoś bez rejestracji jakąś minimalną kwotę. OK znalazłem Coinpot. Wkór..ce klikani przez 3 dni i już miałem minimalną kwotę do sprawdzenia portfela. Wysłałem 10k satoschi (tak to jest nic). Miało być na koncie po 48H... minęło 72 i nic. Druga próba 100doge. Mija trzeci dzień i nic.
Teraz pomyśl, że taka osoba jak ja przelewa 20kPln i to idzie w kosmos.- Nie ważne czy z winy sprzętu, czy braku umiejętności.
Ze stratą 300zł na bezwartościowy sprzęt się pogodzę bez problemu. Dzięki ostrożności nie udupiłem w krypto większej kasy i to mnie cieszy.
Jakby ktoś próbował sugerować, że nie potrafię ogarnąć tak prymitywnego programu jak ladgerLive, nadmienie, że piszę programy do maszyn przemysłowych od 15 lat.- wszystkie działają do dzisiaj. Potrafię sam się podetrzeć, sam się wysikam i potrafię obejżeć ze zrozumieniem tutoriale na YT.
Krypto to G. Ostrzegam wszystkich nowych zanim utopią choćby 300Pln na portfel.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:09 przez Ulises, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: benq » niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:07

Ulises pisze: niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:04Krypto to G. Ostrzegam wszystkich nowych zanim utopią choćby 300Pln na portfel.
Czyli przyszedłeś na forum hodowców jeży powiedzieć, że jeże ssą, a świnki morskie rules? Super.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: Ulises » niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:14

benq pisze: niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:07Ulises pisze: ↑ niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:04
Krypto to G. Ostrzegam wszystkich nowych zanim utopią choćby 300Pln na portfel.
Czyli przyszedłeś na forum hodowców jeży powiedzieć, że jeże ssą, a świnki morskie rules? Super.

Przyszedłem wylać tu swoje flustracje przy okazji irytując innych. Dlaczego tylko ja mam być zirytowany? Krypto to miało być coś.
Pomińmy kwestie sprzętu, na obsługe którego okazałem się za tempy.
Jak to możliwe, że nie można kupić waluty bez adresu zamieszkania. Nawet konta w banku pozakłądałem bez adresu zamieszkania i jakoś nie było problemu.
Skany dokumentów? Z kąd mam wiedzieć, że nie wypłyną w Darku po upadku jakiejć giełdy za kilka lat?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: benq » niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:18

@Ulises
Zacząłeś od złej strony. Najpierw się czyta, szuka informacji a potem inwestuje pieniądze. Nigdy na odwrót.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy portfele są bezpieczne?

Postautor: Ulises » niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:41

benq pisze: niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:18@Ulises
Zacząłeś od złej strony. Najpierw się czyta, szuka informacji a potem inwestuje pieniądze. Nigdy na odwrót.

Jeszcze poczytam
Do trzech razy sztuka.


21.04.2020 Edit:
Troszkę poczytałem na forum. Regulamin przeczytałem dopiero teraz. Niestety moje powyższe posty łamią regulamin forum. Przepraszam wszystkich, którzy musieli to czytać.
Z pisaniem postów wstrzymam się, dopóki nie będę miał czegoś sensownego do przekazania.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 39 gości