[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11

Dzień dobry! Cześć i czołem!

Naszła mnie myśl aby stworzyć temat w dziale przedszkolnym w którym będzie można napisać pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników, ekonomistów, ludzi, którzy zjedli zęby na krypto czy innych formach pieniądza, a później zrobić z tego małe kompendium wiedzy. Ale do tego co lubicie najbardziej- do konkretów i przesłanek dlaczego to dobry pomysł.

W idealnym wyobrażeniu mniej doświadczeni użytkownicy będą zadawać pytania. Ci starsi stażem postarają się pomóc. Odpowiedzi udzielane będą najlepiej jako cytaty. Następnie będę edytował tego posta wklejając pytanie wraz z odpowiedzią i oznaczeniem osoby, której należą się dzięki za rozwiązanie problemu. (Chyba, że ktoś sobie tego nie życzy) Oczywiście forma podziękowania w postaci plusów czy napiwków jak najbardziej na tak!

Co to daje?
1. Nie będę ciągłych pytań nowicjuszy, które czasami są z punktu widzenia wyjadaczy wręcz banalne.
2. Stworzenie FAQ tutaj sprawi, że osoba nowa zamiast przeglądać 30 stron postów w poszukiwaniu "czy to pytanie było już zadane?" wystarczy, że uważnie przeglądnie pierwszy post i będzie wiedziała czy pojawiła się już odpowiedź
3. Stały napływ plusów (o ile komuś na tym zależy :D )
4. Dozgonna wdzięczność

Oczywiście są też zasady. Na razie trzy najważniejsze:
-ZAKAZ pytań na zasadzie "Czy kupić teraz czy jutro"? Jest bardzo dużo tematów o rozważaniach ceny danej kryptowaluty. Dozwolone są jednak posty z prośbą o obszerniejsze wytłumaczenie posta z innego tematu bądź figury, zagadnienia itd.
-ZAKAZ powielania pytań- zanim napiszesz przeczytaj CHOCIAŻ JEDEN POST od deski do deski i sprawdź czy nie ma tu odpowiedzi.
-ZAKAZ pytań "Czy inwestycja w X to dobry pomysł"- od tego też są inne tematy.

Co sądzicie o tym? Przyda się taki post?

Mogę zacząć.

-Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?

-Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?

-Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( :D ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?

-Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)

Mam nadzieję, że pomysł się przyjmie ;)
Z góry dzięki wszystkim za pomoc!

M.

UPDATE 24.03.2020

1. Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?
@benq:
Spoiler:
Co do czasu zaksięgowania - Binance chwali się, że trwa to do 30 minut. Nie testowałem osobiście, więc nie potwierdzam/nie zaprzeczam, ale odradzam to rozwiązanie. Kupując przy pomocy karty kredytowej sprzedajesz swoje dane - po co to robić, skoro na Binance możesz działać do 2 BTC bez weryfikacji, tylko na podstawie maila?
Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
2. Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?
@benq:
Spoiler:
Jedna z największych bolączek krypto tradingu.
Zabawa ogniem.
Nic nie jest pewne, najpewniejsze byłoby zawsze uciekanie ze swoimi środkami z giełd. Jeżeli są to większe kwoty, gdzie prowizja od wypłaty nie jest istotną częścią środków - najbezpieczniej wypłacać kasę zawsze kiedy nie grasz. Przykładowo, wypłacając kasę na swoje portfele/konta kiedy jesteś w pracy (8h) i śpisz (8h) zmniejszasz szansę na utratę środków o 66%.
Brzmi paranoicznie? Cóż, statystyka mówi, że KAŻDA giełda została lub zostanie zhakowana.
Najlepsza obrona to podział środków na kilka giełd (bez przesady, 2/3/4 wystarczy).
Co do tethera (USDT), psy szczekają, karawana jedzie dalej. Już kilka razy miał być skompromitowany, upadający, delegalizowany, tymczasem trzeba uczciwie powiedzieć, że całkiem nieźle się broni. Owszem, zdarzył się spadek do bodajże $0,9, ale czasem przytrafia się też zwrot na północ do $1.05 - wszystko widać na wykresie.
Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Czy pewnego dnia USDT może być warty $0.8? Jasne, może się nawet okazać, że jest warty dokładnie tyle, ile ktoś za niego chce zapłacić. Czyli $0.00.
3. Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?
@benq:
Spoiler:
Ci sami dealerzy, którzy sprzedają monety również je skupują. Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Osobiście tylko kupowałem, nigdy jeszcze nie sprzedawałem monet, bo traktuję to jako bezpieczną przystań na czarną godzinę, z nadzieją że nigdy jej nie użyję i przekażę w spadku w stanie nienaruszonym.
Ale znam osoby, którym udało się nawet coś zarobić na sprzedaży u dealera na górkach - pomimo spreadu.
@Kutalisk
Spoiler:
Polecam książkę "Inwestowanie w złoto i srebro" Tomasz Witkiewicza z 2015. Bardzo dobrze opisuje nasze polskie realia i jest w przystępnej cenie 39 PLN.
4. Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne).
@benq
Spoiler:
Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz. Skup się tylko i wyłącznie na monetach bulionowych, tzn takich, gdzie ich wartość jest najbardziej zbliżona do ceny spot złota/srebra na rynku. W zasadzie tylko tych 5 powinno Cię interesować:
-wiedeński Philharmoniker
-kanadyjski Maple Leaf
-australijski kangur
-amerykański orzeł
-afrykański Krugerrand
Bez problemu znajdziesz o nich informacje w necie, które są ”czyste”, które z domieszką, parametry, etc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 marca 2020, 11:51 przez mxxm977, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » wtorek, 24 marca 2020, 08:11

maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Niektóre giełdy (głównie myślę o Binance) oferują kupno bezpośrednio USDT za fiaty (USD czy PLN). Co o tym sądzicie? Wygodna metoda czy bardzo duża strata? Jak długo trwa zaksięgowanie takiej płatności?
Co do czasu zaksięgowania - Binance chwali się, że trwa to do 30 minut. Nie testowałem osobiście, więc nie potwierdzam/nie zaprzeczam, ale odradzam to rozwiązanie. Kupując przy pomocy karty kredytowej sprzedajesz swoje dane - po co to robić, skoro na Binance możesz działać do 2 BTC bez weryfikacji, tylko na podstawie maila?
Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11-Do czego uciekać w momencie gdy czujemy, że "to nie jest czas na grę"? Wypłata w fiat na konto sądzę, że może być długa i czasochłonna, wymagać weryfikacji itd, a znowu nie wszystkie giełdy posiadają pary BTC do EUR/USD... Pytanie więc- czy Tether (USDT) jest na tyle stabilny, że można bez problemu trzymać w nim fundusze z dnia na dzień, gdy chcemy się chwilowo wycofać? Jak bardzo prawdopodobne jest, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że 1 USDT wart jest 0.8$?
Jedna z największych bolączek krypto tradingu.
Zabawa ogniem.
Nic nie jest pewne, najpewniejsze byłoby zawsze uciekanie ze swoimi środkami z giełd. Jeżeli są to większe kwoty, gdzie prowizja od wypłaty nie jest istotną częścią środków - najbezpieczniej wypłacać kasę zawsze kiedy nie grasz. Przykładowo, wypłacając kasę na swoje portfele/konta kiedy jesteś w pracy (8h) i śpisz (8h) zmniejszasz szansę na utratę środków o 66%.
Brzmi paranoicznie? Cóż, statystyka mówi, że KAŻDA giełda została lub zostanie zhakowana.
Najlepsza obrona to podział środków na kilka giełd (bez przesady, 2/3/4 wystarczy).
Co do tethera (USDT), psy szczekają, karawana jedzie dalej. Już kilka razy miał być skompromitowany, upadający, delegalizowany, tymczasem trzeba uczciwie powiedzieć, że całkiem nieźle się broni. Owszem, zdarzył się spadek do bodajże $0,9, ale czasem przytrafia się też zwrot na północ do $1.05 - wszystko widać na wykresie.
Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Czy pewnego dnia USDT może być warty $0.8? Jasne, może się nawet okazać, że jest warty dokładnie tyle, ile ktoś za niego chce zapłacić. Czyli $0.00.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?
Ci sami dealerzy, którzy sprzedają monety również je skupują. Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Osobiście tylko kupowałem, nigdy jeszcze nie sprzedawałem monet, bo traktuję to jako bezpieczną przystań na czarną godzinę, z nadzieją że nigdy jej nie użyję i przekażę w spadku w stanie nienaruszonym.
Ale znam osoby, którym udało się nawet coś zarobić na sprzedaży u dealera na górkach - pomimo spreadu.
maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)
Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz. Skup się tylko i wyłącznie na monetach bulionowych, tzn takich, gdzie ich wartość jest najbardziej zbliżona do ceny spot złota/srebra na rynku. W zasadzie tylko tych 5 powinno Cię interesować:
-wiedeński Philharmoniker
-kanadyjski Maple Leaf
-australijski kangur
-amerykański orzeł
-afrykański Krugerrand
Bez problemu znajdziesz o nich informacje w necie, które są ”czyste”, które z domieszką, parametry, etc.
P.S.
To jest forum bitcoin. Choć jest tu parę osób, które w temacie kruszców są mocne (nie jestem to ja), to warto by było odwiedzić forum dedykowane. Bo tutaj to trochę jak wybieranie przerzutek do roweru na forum skoda octavia. ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: Kutalisk » wtorek, 24 marca 2020, 08:52

maxxam97 pisze: poniedziałek, 23 marca 2020, 17:11-Jak sprawa wygląda w kwestii złota czy srebra? Rozumiem, że samo kupno nie jest niczym nadzwyczajnym- kupujemy na zaufanej stronie internetowej. Przechowanie- w szafie między skarpetkami ( :D ) . A jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż? Czytałem, że niby jest pewność, że ktoś ten kruszec od nas odkupi, ale kto? Ten sklep z którego kupujemy? Jak duże są straty między kupnem, a sprzedażą tych rzeczy?

-Zauważyłem różnice w cenie między różnymi monetami o takiej samej próbie oraz takiej samej wadze. Czym one się od siebie różnią oprócz wizerunku? Czy jeżeli mamy do wyboru 2 monety 1 uncji złota za powiedzmy 5000 zł i 5900zł to skąd wynika ta cena? Jeżeli za rok postanowimy sprzedać monetę, a cena podskoczy do 8000, to po jakiej cenie odkupią od nas wspomniane monetki? 8000zł obydwie czy proporcjonalnie do ceny zakupu? W skrócie- czy warto kupować inne monety niż najtańsze. (Całkowicie pomijamy walory estetyczne)
Polecam książkę "Inwestowanie w złoto i srebro" Tomasz Witkiewicza z 2015. Bardzo dobrze opisuje nasze polskie realia i jest w przystępnej cenie 39 PLN:
https://allegro.pl/oferta/inwestowanie- ... 6822770055

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » wtorek, 24 marca 2020, 12:09

Dzięki wielkie za wyczerpujące odpowiedzi! Uzupełniłem już pierwszego posta.
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Obecnie stable coinów mamy całkiem sporo, rozsądnym wydaje się podzielić kasę na 2/3 stable.
Mógłbym dopytać o jakich stablecoinch oprócz USDT mówisz? Które według Ciebie mogą być alternatywą dla USDT? Bo rozumiem, że coś może być stablecoinem, ale nie musi mieć 1$, racja?
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Szanuj swoją prywatność.
Bitcoin to ma być elektroniczna gotówka, a gotówka nie wymaga żadnych danych użytkownika.
W dobie Androida, Windowsa i usług Google i tak jesteśmy szpiegowani na każdym kroku, ale masz rację, że lepiej być szpiegowanym "o jeden krok mniej". W takim razie jaką preferujesz anonimową możliwość kupna kryptowalut? Bitomaty? Kupno na jednej giełdzie, przesłanie na inną?
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11 Spread (różnicę w cenie sprzedaży i kupna) musisz sprawdzić u każdego sprzedawcy indywidualnie.
Szukałem właśnie informacji na ten temat. Wychodzi na to, że dobry spread to +3% do ceny giełdy oraz sprzedaż -3%.
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11Jeżeli nie znasz się na kruszcach, to zapomnij o kolekcjonerskich okazach, bo się sparzysz.
Nie miałem zamiaru kupować właśnie tych kolekcjonerskich. Zastanawiałem się raczej na zasadzie "Czy jest sensowne, aby kupować droższe monety niż te najtańsze"
benq pisze: wtorek, 24 marca 2020, 08:11To jest forum bitcoin. Choć jest tu parę osób, które w temacie kruszców są mocne (nie jestem to ja), to warto by było odwiedzić forum dedykowane. Bo tutaj to trochę jak wybieranie przerzutek do roweru na forum skoda octavia.
Co do tego racja leży po połowie tak sądzę. Owszem, forum jest o bitcoinie, jednak już nie raz czytając na internecie dyskusje na temat BTC trafiłem na wzmianki o złocie czy innych aktywach.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » środa, 25 marca 2020, 19:20

maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Mógłbym dopytać o jakich stablecoinch oprócz USDT mówisz? Które według Ciebie mogą być alternatywą dla USDT? Bo rozumiem, że coś może być stablecoinem, ale nie musi mieć 1$, racja?
Sama idea stable nie mówi o dolarze. Są nawet takie wynalazki, jak BGBP (Binance GBP) albo EURS (Stasis Euro) czy Digix Gold Token.
W praktyce wszystkie liczące się stable z dużym wolumenem odnoszą się do USD.
Alternatywą dla USDT mogą być TUSD, USDC, DAI czy GUSD.
Warto pamiętać, że niektóre stable są mocno powiązane z konkretnymi giełdami, USDT->Bitfinex, USDC->Coinbase,
GUSD->Gemini, Coinbase, etc.
W przypadku upadku/bankructwa/hacku którejś giełdy istnieje spore prawdopodobieństwo, że pociągnie ze sobą swojego stable coina. Dywersyfikując stable coiny warto więc zwrócić uwagę nie tylko na wygodę i dostępność, ale też inne czynniki.
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09W takim razie jaką preferujesz anonimową możliwość kupna kryptowalut? Bitomaty? Kupno na jednej giełdzie, przesłanie na inną?
Bitomaty są opcją perfekcyjną. Możesz też skorzystać z kantorów online/stacjonarnych, giełdy bisq, local.bitcoin (ale uwaga, tam kupujesz Bitcoin Cash a nie BTC).
Zerknij tu:
https://bitcoinfaq.pl/jak-anonimowo-kupic-bitcoiny/

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze, są dwa punkty zapalne - wymiana waluty FIAT->CRYPTO oraz CRYPTO->FIAT.
Jeśli już zdobędziesz pierwsze krypto, potem opcji jest mnóstwo - Wasabi dla BCT, CashShuffle dla BCH, xmr.to (BTC->Monero i odwrotnie).
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Nie miałem zamiaru kupować właśnie tych kolekcjonerskich. Zastanawiałem się raczej na zasadzie "Czy jest sensowne, aby kupować droższe monety niż te najtańsze"
Powtarzam, nie ma sensu, tylko bulion. Największa płynność, najmniejszy problem z kupnem i sprzedażą, czysty kruszec.
maxxam97 pisze: wtorek, 24 marca 2020, 12:09Co do tego racja leży po połowie tak sądzę. Owszem, forum jest o bitcoinie, jednak już nie raz czytając na internecie dyskusje na temat BTC trafiłem na wzmianki o złocie czy innych aktywach.
Jasne, znajdziesz też osoby tradujące na regularnych giełdach, kontraktach, a także usługi rolnicze, czy samochody za BTC, ale jest to bardzo chaotyczne i nieusystematyzowane. ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » środa, 25 marca 2020, 20:45

benq pisze: środa, 25 marca 2020, 19:20Bitomaty są opcją perfekcyjną. Możesz też skorzystać z kantorów online/stacjonarnych, giełdy bisq, local.bitcoin (ale uwaga, tam kupujesz Bitcoin Cash a nie BTC).
Zerknij tu:
https://bitcoinfaq.pl/jak-anonimowo-kupic-bitcoiny/

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze, są dwa punkty zapalne - wymiana waluty FIAT->CRYPTO oraz CRYPTO->FIAT.
Jeśli już zdobędziesz pierwsze krypto, potem opcji jest mnóstwo - Wasabi dla BCT, CashShuffle dla BCH, xmr.to (BTC->Monero i odwrotnie).
W aktualnej sytuacji tj. ograniczenia poruszania się przez epidemię, bitomaty niestety odpadają.
Pod linkiem natomiast znalazłem jedynie informacje o stacjonarnych i bitomatach właśnie. Jeden i drugi odpadają, z racji epidemii i #zostanwdomu.
Czy mógłbym Cię prosić o jakiś zaufany kantor online z niewielką prowizją? Planuję zakupić za 700 zł łącznie więc gdy czytam, że prowizja to 250zł (stacjonarnie) to jednak trochę odpada.

Jednocześnie przeczytałem, że:
"Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów". O co dokładnie chodzi? Co mam zbierać? Każdy obrót krypto -> krypto na binance? Czy jedynie łączne wpłaty i wypłaty krypto->fiat? W jakiej formie powinienem to kolekcjonować? Zwykły arkusz excel wystarczy?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » piątek, 27 marca 2020, 09:13

maxxam97 pisze: środa, 25 marca 2020, 20:45Czy mógłbym Cię prosić o jakiś zaufany kantor online z niewielką prowizją? Planuję zakupić za 700 zł łącznie więc gdy czytam, że prowizja to 250zł (stacjonarnie) to jednak trochę odpada.
Ja osobiście z kantoru online skorzystałem tylko 2 razy w życiu. Pamiętaj, że niektóre z nich wymagają weryfikacji (wysyłanie skanów dokumentów, nr telefonu etc), a niektóre nie. Niestety, płacąc przelewem ze swojego konta nie można tu mówić o żadnym zachowaniu prywatności, bo Twoje dane są jawne dla odbiorcy przelewu, a miejsce przelewu środków jest jawne dla Twojego banku i innych potencjalnie zainteresowanych ;)

Kilka sprawdzonych kantorów:
bitcoin.pl/kantor-bitcoin/
walutomat.pl
tokeneo.com
kantorbitcoin.pl

W google znajdziesz tego więcej:
kryptowaluty2.pl
bitcan.pl

Jeżeli weryfikacja Ci nie straszna, możesz również zarejestrować się na Bitbay'u i tam wpłacić PLNy.

Czasem na forum też ogłaszają się nowe kantory czy bezpośrednie oferty sprzedaży, np. tu kolega oferuje sprzedaż bez prowizji do końca marca. Uwaga, w przypadku niesprawdzonych ofert zdecydowanie warto pokusić się o ESCROW, a nie przelewać kasy w ciemno.
viewtopic.php?f=30&t=33580
maxxam97 pisze: środa, 25 marca 2020, 20:45Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów". O co dokładnie chodzi? Co mam zbierać? Każdy obrót krypto -> krypto na binance? Czy jedynie łączne wpłaty i wypłaty krypto->fiat? W jakiej formie powinienem to kolekcjonować? Zwykły arkusz excel wystarczy?
W kwestiach podatkowych się raczej nie wypowiadam, bo nie mam żadnych kompetencji w tej dziedzinie (tak jak wszyscy w tym kraju). Nikt nie wie jak w 100% to powinno być zrobione.
Przejrzyj wątki:
viewtopic.php?f=79&t=32092
oraz
viewtopic.php?f=79&t=33279
Możesz też posłuchać co ten Pan ma do powiedzenia:
Spoiler:
Fajnie, jeśli będziesz miał dowody wymiany PLN->krypto, oraz krypto->PLN.
Historię transakcji będziesz mógł wyciągnąć z giełdy.
Arkusz excel jest również bardzo przydatny, żeby kolekcjonować swoje sukcesy i porażki i wyciągać wnioski.

P.S.
Sorki, że tak długo czekasz na odpowiedź, ale życie mi się trochę wali na głowę przez kolanowirusa. :roll:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » piątek, 27 marca 2020, 16:04

benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13Jeżeli weryfikacja Ci nie straszna, możesz również zarejestrować się na Bitbay'u i tam wpłacić PLNy.
Zastanawia mnie cały czas dlaczego miałaby być mi straszna. Rozumiem, że mówimy tutaj o ewentualnych podatkach? Załóżmy, że wkładam 1000 zł, idealnie gram na giełdzie i po roku czasu mam 50 000zł.
Chodzi o to, że na przykład jeżeli udałoby mi się kupić w bitomacie bitcoiny, grałbym na niezarejestrowanym binance, a później tak samo w anonimowy sposób wymienił krypto -> fiat to mógłbym uniknąć wszelkich podatków?
Jeżeli tak to wtedy jest problem, ponieważ mam 49 tysięcy, które nie wiadomo skąd mi się wzięło. Trochę wygląda to tak jakbym handlował narkotykami...
Chyba, że ta anonimowość jest po to, żeby nie zapukał do nas żaden smutny Pan po nasze bitcoiny.
Dlatego pytanie- dlaczego weryfikacja jest straszna?

Rozumiem, że złoto i srebro również kupujemy anonimowo (gdzieś czytałem, że co po niektóre strony wymagają peselu). Tutaj akurat sądzę, że ta anonimowość jest po to, żeby Państwo nie zwróciło się do nas w przypadku wojny o te kruszce. Kojarzycie jakąś stronę, która sprzedaje je właśnie anonimowo? Z drugiej strony, przecież płacąc kartą... Trzeba by kupować je stacjonarnie, za gotówkę. Mamy wtedy pewność, że ta osoba nas nie oszukuje? Że sprzedawana bulionówka faktycznie jest ze srebra? Jak można to sprawdzić? (jedynie przychodzi mi na myśl suwmiarka plus waga. Gęstość złota jest jedynie porównywalna do wolframu z tego co kojarzę więc można by to przeliczyć czy się zgadza ;) )
Chyba, że są prostsze sposoby...
benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13Fajnie, jeśli będziesz miał dowody wymiany PLN->krypto, oraz krypto->PLN.
Historię transakcji będziesz mógł wyciągnąć z giełdy.
Arkusz excel jest również bardzo przydatny, żeby kolekcjonować swoje sukcesy i porażki i wyciągać wnioski.
Na razie nie mam dużych obrotów, ale z pewnością zrobię sobie takiego excela. Uważam, że założenie konta oszczędnościowego i arkusza do niego było moją najmądrzejszą życiową decyzją :)
benq pisze: piątek, 27 marca 2020, 09:13P.S.
Sorki, że tak długo czekasz na odpowiedź, ale życie mi się trochę wali na głowę przez kolanowirusa.
Nie ma najmniejszego problemu ;) Zdrowia życzę przede wszystkim!
Cieszę się, że te odpowiedzi są tak merytoryczne. Naprawdę podoba mi się to!

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: Kutalisk » piątek, 27 marca 2020, 19:19

maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Dlatego pytanie- dlaczego weryfikacja jest straszna?
Tracisz jeden z atutów - anonimowość. Sam podałeś kilka przykładów.
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Mamy wtedy pewność, że ta osoba nas nie oszukuje?
Też sam sobie odpowiedziałeś. Można sprawdzić wagę i wymiary z katalogiem lub porównać z oryginałem jeśli posiadasz taki. Co do próby oszustwa przez dealerów stacjonarnych to jest ono minimalne. Rynek jest w miarę "cywilizowany".
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Kojarzycie jakąś stronę, która sprzedaje je właśnie anonimowo?
79element.pl

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » sobota, 28 marca 2020, 00:53

Kutalisk pisze: piątek, 27 marca 2020, 19:19 Tracisz jeden z atutów - anonimowość. Sam podałeś kilka przykładów
Właśnie pisząc to pytanie chciałem się dowiedzieć w skrócie dowiedzieć jakie są plusy i minusy weryfikacji bądź anonimowości.

Weryfikacja:
+Życie zgodne z prawem
-Jestesmy na celowniku banków, które wiedzą ile mamy pieniędzy przez co... No właśnie. Co z tego?

Anonimowość
+Można uniknąć płacenia podatku
+Banki nie wiedzą ile mamy dokladnie pieniędzy i dzięki temu...
- Jeżeli nie opłacimy podatków to musimy niejako wyprać te pieniądze

Mógłbym Was prosić o uzupełnienie tej listy o kluczowe różnice? Najlepiej w takiej samej formie to to wrzucę do pierwszego posta. Ewentualnie skreślenie tych, które według Was są blędne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » sobota, 28 marca 2020, 19:59

maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Zastanawia mnie cały czas dlaczego miałaby być mi straszna. Rozumiem, że mówimy tutaj o ewentualnych podatkach? Załóżmy, że wkładam 1000 zł, idealnie gram na giełdzie i po roku czasu mam 50 000zł.
Chodzi o to, że na przykład jeżeli udałoby mi się kupić w bitomacie bitcoiny, grałbym na niezarejestrowanym binance, a później tak samo w anonimowy sposób wymienił krypto -> fiat to mógłbym uniknąć wszelkich podatków?
Rozgraniczmy dwie sprawy. Unikanie podatków to działanie niezgodne z prawem. Podpowiadanie komuś, jak uniknąć podatków to również nielegalne działanie, jest na to paragraf. Ja podatki płacę i nie zamierzam podpowiadać co można zrobić, żeby ich nie płacić. Forum również nie promuje takich treści.
Kropka.

Teraz do sedna. Obecnie wielu ludzi dało się zmanipulować, że prywatność i anonimowość to wartości istotne tylko dla przestępców. Mam szczerą nadzieję, że nie jesteś w tej grupie. Ile razy słyszałeś "Ja nie mam nic do ukrycia.", "A co to komu szkodzi, że go sprawdzają?", "Musi mieć dużo na sumieniu, skoro tak mało o nim wiadomo i ma pieniądze."
Smutne to, że obecnie wielu ludzi godzi się na przeróżne formy odzierania z wolności ku chwale i "bezpieczeństwie" ogółu. Jednym z ostatnich takich bastionów wolności jest gotówka. Przeraża mnie wizja bezgotówkowego świata, gdzie strach kumplowi przelać 50 zł za paliwo i podwózkę, parę stów kuzynowi za pomoc przy remoncie, kasę za zakupy dla sąsiadki bo zawsze ktoś może Cię oskarżyć o nielegalne działania. Dajcie mi człowieka, a znajdę paragraf. Prosty algorytm - "5 x kupował Pan w monopolowym w tym miesiącu, następne transakcje będą niemożliwe, albo zgłosi się opieka społeczna". Orwell nie żyje już 70 lat, a w niektórych miejscach coraz bliżej do jego mrocznej wizji roku 1984.
Dobra, nakręciłem się. Te tematy zawsze tak na mnie działają, a nie o to chodzi w tym wątku.

maxxam97 pisze: sobota, 28 marca 2020, 00:53Właśnie pisząc to pytanie chciałem się dowiedzieć w skrócie dowiedzieć jakie są plusy i minusy weryfikacji bądź anonimowości.
Krótko i konkretnie.
Jakie mogą być plusy wysyłania przez internet swoich bardzo wrażliwych danych, takich jak zdjęcia dokumentów prywatnym firmom, nierzadko zarejestrowanym w dziwnych miejscach poza polską czy europejską jurysdykcją?
Ja nie widzę żadnych, za to zagrożeń całe mnóstwo.
Od najbanalniejszych, czyli niechcianego spamu, przez poważne, jak założenie kont bankowych z linią kredytową na Twoje dane, do najpoważniejszych, jak kradzież tożsamości.
Nie czarujmy się, firmy z branży krypto nie słyną jako ostoja bezpieczeństwa. Giełdy padają jak muchy, nie sądzisz chyba, że tak wrażliwe dane jak skany dokumentów i zdjęcia klientów są starannie zabezpieczane w sposób uniemożliwiający ich kradzież? Pomijam już aspekt celowego działania w/w firm.
Weryfikacja telefoniczna to "mniejsze zło". Narażasz się zwykle głównie na to, że Twoje dane wędrują sobie wesoło i są wielokrotnie sprzedawane w większych i mniejszych paczkach, aż któryś nachalny marketingowiec zrobi z nich użytek zadręczając Cię ofertami. Choć może być gorzej, telefon często pełni rolę 2FA (Two Factor Authentication) dla wielu serwisów, np. bankowych czy pocztowych i może umożliwić przejęcie konta. Żeby nie być gołosłownym:
https://niebezpiecznik.pl/post/duplikat ... ank-bzwbk/

Podsumowując, im mniej weryfikacji, tym lepiej. Bezwzględnie. I nie ma to nic wspólnego z praniem brudnych pieniędzy.
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Rozumiem, że złoto i srebro również kupujemy anonimowo (gdzieś czytałem, że co po niektóre strony wymagają peselu). Tutaj akurat sądzę, że ta anonimowość jest po to, żeby Państwo nie zwróciło się do nas w przypadku wojny o te kruszce.
Również o to, że im mniej ludzi wie, że posiadasz cenne rzeczy w domu tym lepiej. Tego już chyba nie trzeba rozwijać dlaczego. ;)
maxxam97 pisze: piątek, 27 marca 2020, 16:04Że sprzedawana bulionówka faktycznie jest ze srebra? Jak można to sprawdzić? (jedynie przychodzi mi na myśl suwmiarka plus waga. Gęstość złota jest jedynie porównywalna do wolframu z tego co kojarzę więc można by to przeliczyć czy się zgadza )
Suwmiarka, linijka Fischa, są aplikacje testujące dźwięk jak Coin Trust czy Bullion Test. Kwestia doboru monet też może pomóc, np. niektórzy twierdzą, że wiedeński Filharmonik jest niepodrabialny/ciężko podrabialny, z uwagi na wyjątkowo małą grubość monety.
Moim zdaniem najpewniejszym sposobem jest po prostu zakup ze sprawdzonego źródła. Tak jak kolega wyżej napisał, rynek jest w miarę cywilizowany. Podobnie jak w przypadku giełd krypto - wszelkie nieprawidłowości szybko wypływają w internecie. Próby fałszerstw nie byłyby zbyt opłacalne w dłuższej perspektywie dla żadnego dealera, który wypracował sobie solidną renomę na rynku. Wszyscy wiedzą, że tutaj cień podejrzeń skreśla Cię całkowicie.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:30

@benq (wybacz, za wywołanie, ale bardzo cenię Twoje odpowiedzi więc może i tym razem mi pomożesz :D ) Takie luźne pytanie- co sądzicie o grupach oferujących różnego rodzaju informacje na temat tego w co inwestować, jak ustawić stop'y, przy jakim momencie zrezygnować itd? W skrócie- grupy, które analizują za nas.
Jest sens bawić się w coś takiego? Przynależność do takiej grupy jest oczywiście płatna abonamentowo. Osoby prowadzące takowe wspominają, że stopy zwrotu wkładu początkowego to minimum 100% w skali miesiąca.
Rodzi się mi w głowie pytanie- dlaczego w takim razie takie osoby, które tak dobrze obracają kryptowalutami i analizują rynek nie wezmą kredytu i nie spłacą go w ciągu miesiąca? Dlaczego udostępniają tę wiedzę za niewygórowane kwoty? Głównie to sprawia, że niezbyt ufam takim grupom... jednak z drugiej strony jeżeli by ufać liczbom...

Chciałem przeznaczyć część swoich oszczędności jako inwestycje w kryptowaluty właśnie. Dostęp miesięczny do takiej grupy kosztuje około 30% tego co chcę przeznaczyć więc z jednej strony stosunkowo dużo, jednak z drugiej strony... jeżeli by wierzyć tej stopie zwrotu około 100% to i tak wyszedłbym na plus...

Dlatego pytanie: "Czy grupa tego typu jest dobrym pomysłem dla osoby niedoświadczonej, która chciałaby zainwestować część swoich oszczędności, a jednocześnie nie ma czasu na naukę mechanizmów rynkowych z powodu innych, pożerających czas obowiązków, pracy itd".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51

@maxxam97
Najgorsze co możesz zrobić, to wejść w taki syf jak "płatne grupy sygnałowe".
Zupełnie czym innym jest inwestowanie w naukę, a czym innym liczenie, że ktoś zarobi za Ciebie.
Jak sam słusznie zauważyłeś, to jest komedia co oni oferują. 99,9% zwyczajni naciągacze. Gwarantowane 100% zysku w miesiąc. :lol:
To jest jakiś absurd absurdów, zobacz prosty procent składany: 100% miesięcznie, inwestujesz 100 zł, a po 17 miesiącach jesteś milionerem. Przy 1000 zł wystarczy Ci 10 miesięcy, bajka. Może sprzedam dom, wrzucę im 500,000 a za 8 miesięcy wskoczę do top najbogatszych Polaków, z majątkiem ponad miliarda, w gotówce?
Bardzo się cieszę, że doszedłeś do takich wniosków sam:
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:30Rodzi się mi w głowie pytanie- dlaczego w takim razie takie osoby, które tak dobrze obracają kryptowalutami i analizują rynek nie wezmą kredytu i nie spłacą go w ciągu miesiąca? Dlaczego udostępniają tę wiedzę za niewygórowane kwoty?
Bo są oszustami i naciągaczami. Nawet gdyby GWARANTOWALI 10% zysków miesięcznie, jest to oszustwo.
Słowo klucz - gwarancja.
Nikt na rynku nie zarabia zawsze, toteż nie da się zagwarantować niczego.
Polecam spróbować zadać naciągaczom z tej grupy pytanie, które przyszło Ci do głowy - zobacz jak wiją się jak piskorze, lub kończą rozmowę.
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:30jednak z drugiej strony jeżeli by ufać liczbom.
Nie ufaj. Nawet jeśli pokażą Ci rzekome wyniki giełdowe. Tutaj opcji do manipulacji jest multum.
Pierwsza z brzegu - gra na kilkunastu kontach demo za nieistniejące pieniądze.
Druga z brzegu - transakcje za grosze z dźwignią x100. Bum, uda się jedna transakcja na 100 i już mamy pięknego screena do pokazania efektów. (O wyzerowaniu kapitału w pozostałych 99 przypadkach już się nie dowiesz).
Trzecia z brzegu - trading na altcoinach bez wolumenu - podbicie ceny za niskie kwoty - piękny wynik do pokazania.
Całe mnóstwo takich wałków funkcjonuje.
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:30Dostęp miesięczny do takiej grupy kosztuje około 30% tego co chcę przeznaczyć więc z jednej strony stosunkowo dużo, jednak z drugiej strony... jeżeli by wierzyć tej stopie zwrotu około 100% to i tak wyszedłbym na plus...
Czyli już na starcie stracisz 1/3 kasy, a resztę zapewne na polecanych przez nich zagraniach.
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:30Czy grupa tego typu jest dobrym pomysłem dla osoby niedoświadczonej, która chciałaby zainwestować część swoich oszczędności, a jednocześnie nie ma czasu na naukę mechanizmów rynkowych z powodu innych, pożerających czas obowiązków, pracy
NIE, NIE i jeszcze raz NIE.
Nie masz czasu na naukę - nie traduj.
Chcesz zainwestować jakiś grosz w krypto - kup po prostu BTC lub inną walutę, która Cię interesuje.
Poświęć jeden dzień, na poczytanie o bezpiecznym jej przechowywaniu.
Ustaw sobie mentalny stop-loss w głowie i sprawdzaj cenę chociaż raz dziennie - jeżeli uznasz, że spadek wartości powyżej 10%/20%/30%/50% jest dla Ciebie za duży, a cena leci w dół - sprzedaj i odkup za jakiś czas taniej (lub nawet drożej, ale w trendzie wzrostowym). Oczywiście możesz też kupić i zapomnieć, ale licz się z tym, że wartość za kilka miesięcy czy lat może zarówno poszybować w kosmos, ale też stopnieć do <1%.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: Samotny Czarodziej » wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:03

Większość takich szkoleń to zwykłe naciąganie. Najlepiej omijać szerokim łukiem. W myśl idei TJS, kasa jest na rynku, nie ze szkoleń.
Jeśli nie masz czasu na spekulację zastanowiłbym się jednak nad inwestycjami długoterminowymi, zamiast grupami z sygnałami.
ps. o Kolega również się wypowiedział, też chciałem napisać o dźwigni, obecnie również mam 60% roe na pozycji, z dźwignią x100 ( w ciągu pisania tego posta spadłem do 50%), wystarczy, że dobrze przesuną kurs i jestem pozamiatany ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:20

@benq Właśnie też to tak widziałem. A abstrahując- z takich "prostych" metod, co sądzisz o botach, które robią tysiące transakcji dziennie, niektóre po 0.1% straty, inne po 0.02% zysku, jeszcze inne po 0.2% do przodu. Najważniejsza sprawa to jak rozumiem taktyka i odpowiednie ustawienie takiej maszynki. Ale z drugiej strony zakładając, że nie chcemy łapać wszystkich srok za ogon i "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu" to sądzisz, że ma to sens?
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51To jest jakiś absurd absurdów, zobacz prosty procent składany: 100% miesięcznie, inwestujesz 100 zł, a po 17 miesiącach jesteś milionerem. Przy 1000 zł wystarczy Ci 10 miesięcy, bajka. Może sprzedam dom, wrzucę im 500,000 a za 8 miesięcy wskoczę do top najbogatszych Polaków, z majątkiem ponad miliarda, w gotówce?
Nigdy nie rozumiałem dlaczego do takich ludzi nie napisze na przykład Gates. Już pomijając, że jego "drobne zakupy" prawdopodobnie spowodowałyby zachwianie całego rynku... jednak no halo, 100% zwrotu w miesiąc! :D
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51Bo są oszustami i naciągaczami. Nawet gdyby GWARANTOWALI 10% zysków miesięcznie, jest to oszustwo.
Słowo klucz - gwarancja.
Nikt na rynku nie zarabia zawsze, toteż nie da się zagwarantować niczego.
Polecam spróbować zadać naciągaczom z tej grupy pytanie, które przyszło Ci do głowy - zobacz jak wiją się jak piskorze, lub kończą rozmowę.
Akurat sądzę, że ta ich "gwarancja" oraz "przewidywane zyski" są po prostu średnimi z zysków za poprzedni miesiąc "zakładając, że wejdziesz we wszystkie targety przez nas podane".
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51Całe mnóstwo takich wałków funkcjonuje.
Nie zapominaj również o moim ulubionym wałku czyli pisaniu arkusza excel analizując "wstecz" :D
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51Czyli już na starcie stracisz 1/3 kasy, a resztę zapewne na polecanych przez nich zagraniach.
No właśnie ta kwota była dla mnie największą przeszkodą. Dwa/trzy lata temu dostęp do podobnej grupy kosztował 50zł? Tyle nie byłoby mi szkoda. 1000zł za dostęp? Nie. Jednak chyba podziękuję.
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:51NIE, NIE i jeszcze raz NIE.
Nie masz czasu na naukę - nie traduj.
Chcesz zainwestować jakiś grosz w krypto - kup po prostu BTC lub inną walutę, która Cię interesuje.
Poświęć jeden dzień, na poczytanie o bezpiecznym jej przechowywaniu.
Ustaw sobie mentalny stop-loss w głowie i sprawdzaj cenę chociaż raz dziennie - jeżeli uznasz, że spadek wartości powyżej 10%/20%/30%/50% jest dla Ciebie za duży, a cena leci w dół - sprzedaj i odkup za jakiś czas taniej (lub nawet drożej, ale w trendzie wzrostowym). Oczywiście możesz też kupić i zapomnieć, ale licz się z tym, że wartość za kilka miesięcy czy lat może zarówno poszybować w kosmos, ale też stopnieć do <1%.
Też miałem taki plan. Obserwuję post "Dyskusja na temat kursu BTC" jednak nie ukrywam, że wiele rzeczy stamtąd jest po prostu dla mnie niezrozumiałych, a jednocześnie jak wspominałem- nie mam za bardzo czasu na naukę analizy rynku (niestety). Stop loss mam ustawiony po 25% na odpowiednio 10,15,20 oraz 35 procent spadku. Codziennie wchodzę i w przypadku wzrostu ceny BTC- poprawiam stop lossy na odpowiednie wartości. Jak na razie (okres 2 miesięcy) dużo nie zyskałem, ale dużo też nie straciłem, więc sądzę, że taktyka nie taka zła :D

Dzięki za pomoc! Jutro zredaguję pytania i odpowiedzi oraz umieszczę je w pierwszym poście! :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:49

maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:20co sądzisz o botach, które robią tysiące transakcji dziennie
Nigdy nie przekonałem się do tego, że istnieje złoty gral tradingu - magiczny wzór, który pozwoli Ci ustawić prosty parametr i wyjść na tym na plus bez względu na zmiany trendu na rynku. Skoro nie istnieje takowy sposób gry, to nie ma możliwości zaprogramowania bora tak, aby zarabiał zawsze. Nie ukrywam, że przez moje uprzedzenia w temacie botów tradingowych jestem mocno zielony, może niech się wypowie ktoś z większym doświadczeniem w tej dziedzinie. Wołam mądrzejszych od siebie:
Spoiler:
Sokon pisze:HOP HOP
domator pisze:HOP HOP
mecenas pisze:HOP HOP
fusywszklanejkuli pisze:HOP HOP
akos pisze:HOP HOP
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:20Nigdy nie rozumiałem dlaczego do takich ludzi nie napisze na przykład Gates
Bo jak widać ci wybitni traderzy powinni w kilka miesięcy go zdetronizować i wykupić, ale coś im nie idzie. :ugeek:
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:20Akurat sądzę, że ta ich "gwarancja" oraz "przewidywane zyski" są po prostu średnimi z zysków za poprzedni miesiąc "zakładając, że wejdziesz we wszystkie targety przez nas podane".
Krótka piłka - czy gdybyś posiadał wiedzę tak tajemną, że pozwalałaby Ci podwajać kapitał co miesiąc sprzedawałbyś ja komu popadnie za 1000 zł? Nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zrobił, także ich wyniki nie są zupełnie wiarygodne.
Znacznie łatwiej brać łatwą kasę od owieczek - pewny zysk bez ryzyka, niż ryzykować własnym kapitałem, stąd taka moda na szkolenia/grupy sygnałowe.
Rynek krypto jest specyficzny - wielu osobom udały się wycisnąć po kilka tysięcy procent z jakiejś transakcji, nie jest to niezwykłe i nie decyduje o byciu super-traderem. Niestety, ale liczy się wynik z całości obracanego kapitału, a nie tylko zyskowne transakcje, a niestety do wglądu do całego swojego portfolio nikt Ci nie da dostępu, a już na bank nie z takiej grupy.
maxxam97 pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:20Nie zapominaj również o moim ulubionym wałku czyli pisaniu arkusza excel analizując "wstecz"
A to akurat bywa przydatne, ale nie w celach naciągania ludzi na pieniądze (przydałaby się aktualizacja):
Back testing inwestowania w ciemno

Płacenie komuś miałoby sens tylko i wyłącznie w celach edukacyjnych - ale po pierwsze, sam piszesz, że nie masz na to czasu, a po drugie, jest tak ogromna ilość materiałów dostępnych za darmo, że nie trzeba się nic wykosztować.
Proszę bardzo, na dobry początek jak znajdziesz czas:
Poradnik Analizy Technicznej Bitcoin by Stokarz
Wiele rzeczy, o których piszą prap0n, BitJanusz, ergorg, fusywszklanejkuli czy Vetz stanie się na tyle jasnych, że będziesz w stanie zadać sensowne pytania do elementów, których nie rozumiesz.
p.s.
Nie licz na to, że korzystając tylko i wyłącznie z czyichś analiz i kopiując cudze ruchy do czegoś dojdziesz - to droga donikąd.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mecenas » wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:05

benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:49Nigdy nie przekonałem się do tego, że istnieje złoty gral tradingu - magiczny wzór, który pozwoli Ci ustawić prosty parametr i wyjść na tym na plus bez względu na zmiany trendu na rynku. Skoro nie istnieje takowy sposób gry, to nie ma możliwości zaprogramowania bora tak, aby zarabiał zawsze.
Ciężki temat.
Nie ma w zasadzie znaczenia, czy to bot_automat, czy ręczne zagrywki, bo to jedynie kwestia techniczna sposobu zawierania transakcji.
Ważne i kluczowe w zasadzie jest wypracowanie, wyliczenie, wywróżenie, wymyślenie i inne "lenie" realnej metodycznej przewagi na rynku.
To jest bardzo trudny i kluczowy element "rozgrywki".
Problem polega na tym, że to czy wypracowałeś, wymyśliłeś, wyliczyłeś [...] przewagę na rynku dowiesz się dopiero po długim czasie i wykonaniu wielu transakcji składających się na miarodajną statystycznie próbkę danych.
Ja nie zajmuję się automatami i botami, ale opracowuję na własne potrzeby metody szukające przewag statystycznych na rynkach z długą historią notowań.
Od razu zaznaczam, że rynek krypto jest za młody do takich poszukiwań i generalnie jako taki b.trudny do rozpracowania. Moim zdaniem wciąż dużo tutaj przypadków, chaotycznej zmienności i czarnych łabędzi.

Kiedyś zagaiłem podobny temat aby przestrzec nowicjuszy szukających łatwej kasy na podstawie internetowych przepisów a nawet szukających jej (tej kasy) na podstawie klasycznych "książkowych" prawd objawionych...
Jeśli ktoś zaczyna tematykę, to może się na coś przyda moje marudzenie:
viewtopic.php?f=8&t=21768#p325876
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: mxxm977 » wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:11

@benq gdybym tylko miał więcej plusów to obiecuję, dałbym więcej :D Własnie przeglądałem temat Sokon'a o bocie na Binance, zwróciłem się doń z prośbą o wersję trialową, jednak wyleciało mi to całkowicie z głowy i temat upadł. Dzisiaj trochę ponownie o tym pomyślałem przez tego gościa co napisał do mnie. Kto wie, może faktycznie początkiem maja spróbuję coś podziałać z botami :D
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:49Krótka piłka - czy gdybyś posiadał wiedzę tak tajemną, że pozwalałaby Ci podwajać kapitał co miesiąc sprzedawałbyś ja komu popadnie za 1000 zł? Nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zrobił, także ich wyniki nie są zupełnie wiarygodne.
Dokładnie to samo pytanie sobie zadawałem. Dlaczego jeżeli to jest tak niesamowity sposób, dający obrót majątku 100% w ciągu miesiąca to chce to ot tak sprzedawać innym osobom za 1000zł? Załóżmy hipotetyczną sytuację, że to działa. Kupuję za 1000 zł. Widzę, że działa. Mówię o tym mojej rodzinie i trzem znajomym, oni tak samo po... Przecież po pół roku o tym magicznym sposobie wiedziałoby 40% społeczeństwa w Polsce. 40% społeczeństwa w Polsce byłoby milionerami... Właściwie to była taka sytuacja, tyle, że później była denominacja i cały misterny plan w ... :D
benq pisze: wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:49Proszę bardzo, na dobry początek jak znajdziesz czas:
Poradnik Analizy Technicznej Bitcoin by Stokarz
Wiele rzeczy, o których piszą prap0n, BitJanusz, ergorg, fusywszklanejkuli czy Vetz stanie się na tyle jasnych, że będziesz w stanie zadać sensowne pytania do elementów, których nie rozumiesz.
Dokładnie czegoś takiego szukałem. Wchodząc na kilkudziesięciotysięcznego molocha jakim jest "Dyskusja na temat BTC" z racji, że jest w Piaskownicy i zderzając się z taką ilością braków merytorycznych (rzecz jasna z mojej strony, a nie w wątku), że niestety coraz rzadziej tam wchodzę. Może faktycznie weekend majowy będzie przełomem w tym kierunku :D

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwietnia 2020
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: VetzOfficial » wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:31

Temat bezsensowny, wszystko jest w internetach, a od dawien dawna wiadomo, ze najlepiej grac zgodnie z fazami ksiezyca lub sluchajac guru polskich jutjuber'ow ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[FAQ] Garść pytań początkującego- kryptowaluty, giełdy, rynki, ekonomia, wszystko i nic

Postautor: benq » wtorek, 28 kwietnia 2020, 22:00

Jeszcze mały wyjątek - boty arbitrażowe.
Te faktycznie mogą realnie zarabiać, ale są obarczone innymi wadami (konieczność stałego trzymania dużego kapitału na kilku giełdach), więc perpetum mobile też to nie jest.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: bn801, kryptonite i 20 gości