Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » wtorek, 10 marca 2020, 13:22

gr0g pisze: wtorek, 10 marca 2020, 13:10Dodatkowy formularz z "Nieujawnionymi źródłami"
Ale musiałoby się raczej nazywać: "Nierozliczone wcześniej przychody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut".
Oczywiście bez abolicji na takie wykroczenie nie można wstawić takiego pola ponieważ jego wstawienie skutkuje nałożeniem na podatnika obowiązku doniesienia na samego siebie, że popełnił przestępstwo/wykroczenie skarbowe. Jeśli natomiast nie doniesie na siebie to popełnia kolejne składając świadomie błędnie wypełnioną deklarację :)


Zastanawiam się na ile dużym uprawdopodobnieniem pochodzenia środków jest oświadczenie, że zarobiło się na giełdzie kryptowalut oraz pokazanie przelewu coinów z portfela giełdy na swój własny.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2056
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
16
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prap0n » wtorek, 10 marca 2020, 13:29

Ten watek powoli zaczynac wyglada na liste pomyslow dla urzedu skarbowego, jak utrudnic zycie kryptouserom.
Ktos to bedzie kiedys przegladal i natknie sie na kolejne opresyjne pomysly kreatywnych uzytkownikow - "A to patrz bozenko, fajny pomysl... moze skorzystamy z tego argumentu?". Forum jest dobrze wypozycjonowane w google.

Opanujcie sie.

Niektorym to sie chyba mocno nudzi, albo sa po cichu sa po drugiej strony barykady :)
Ktos chyba ma interes zeby prowadzic dyskusje w tym watku non-stop, mimo ze ciagle walkowane sa te same tematy - ktore cichna na jakis czas a potem dokladnie ci sami userzy podbijaja je ponownie, bez zadnego konkretnego powodu.

Oczywiscie nikt pisac wam nie zabroni ale troche zdrowego rozsadku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 10 marca 2020, 13:47

Słyszałem od znajomego że jak wpisał w google podatki od krypto w polsce to mnie zobaczył :)

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Początkujący81 » środa, 11 marca 2020, 09:26

A ja mam pytanie jak to wygląda w świetle prawa na dzień dzisiejszy czy kupując i sprzedając krypto często czyli Day trading to trzeba mieć działalność gospodarczą czy nie trzeba? kiedyś tutaj na forum niektórzy pisali,że musi być działalność gospodarcza jak to w końcu jest? I mam jeszcze pytanie odnośnie PCC rozumiem,że zawieszone jest do końca 2020 czy może w ogóle to znieśli i nie będzie już problemu z PCC przy zakupie?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 11 marca 2020, 09:31

Nie trzeba a nawet nie możesz uwzględniać krypto-walut w DG, aktualnie krypto nie różni się oprócz osobnych rubryk w PIT od prawdziwej gry na GPW lub forex.
PCC jest zawieszone.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Drzewiec » środa, 11 marca 2020, 11:41

Cześć. Miałem bardzo duży nieprzewidziany wydatek - ponad 10k, przez co zabrakło mi pieniędzy i musiałem wypłacić kilka stówek z moich krypto, żeby mieć co do gara włożyć. Zarobiłem na tej wypłacie około 70zł. To moja jedyna transakcja do złotówek. Czy mam sobie i urzędnikom zawracać gitarę z rozliczaniem tych paru groszy? Coś mi grozi jeśli tego nie zrobię? Nie żebym skąpił, po prostu wolałbym uniknąć rozmowy z Halinkami z okienka o technologii blockchain. Miłego dnia.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 11 marca 2020, 14:22

@Drzewiec
Nawet jeśli nie masz NICZEGO do rozliczenia PIT 38 za rok 2019 należy wypełnić masz w nim wpisać koszty, wszystkie koszta z lat poprzednich nie skonsumowane.
Drzewiec pisze: środa, 11 marca 2020, 11:41 urzędnikom zawracać gitarę z rozliczaniem
W jakiś sposób? Halinki to nie doradcy podatkowi.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 9 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: flexiuk » piątek, 13 marca 2020, 21:46

Witam.
Mam taki przykład. Zakup krypto ltc lsk rok 2017, pozniej 2019 lsk. łączny koszt 40 tys, następnie sprzedaż w roku 2019 część z jednej krypto np lsk na skutek czego przychód wyniósł 10 tyś. Jak to będzie wyglądać w rozliczeniu podatkowym za rok2019?Jeśli dobrze rozumiem to przychod 10 tys ,koszty wpisze (pole 36) to 40tys czyli dochód -30tys, a w pole 38 30tys. I teraz rozliczenie za rok 2020,moje koszty(pole 36) to 30 tys?



Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 14 marca 2020, 10:35

Jeżeli w 2017r. kupiłeś kryptowaluty (np. LTC, LSK) za kwotę 30.000zł i nimi nie handlowałeś, dopiero później w 2019r. dokupiłeś LSK za kwotę 10.000zł, a następnie sprzedałeś którekolwiek kryptowaluty (np. LSK) w tym samym roku za kwotę 10.000zł to zdaje się, że tak powinien wyglądać Twój PIT-38:
https://draw.chat/D5540707EB766F250C8#p1,0,0,r0,s1

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 9 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: flexiuk » sobota, 14 marca 2020, 15:35

Rozumiem, i teraz idąc dalej, to co wyjdzie w polu 38 wpisujemy w następnym roku rozliczeniowym w pole 36?



Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 14 marca 2020, 16:55

Tak.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Maximus7 » poniedziałek, 16 marca 2020, 21:40

Przeleciałem kilka stron, ale temat długi, wypowiedzi różne i w sumie nadal nie do końca rozumiem jak to jest z tymi kosztami.
W roku 2017 z mojego konta bankowego wysłałem kilka przelewów na Coinbase, gdy pieniądze dotarły zakupiłem BTC, LTC oraz ETH po różnych cenach.
Waluty przesłałem do prywatnego walletu, potem na Trezora i w sumie mnie nie interesowały. Co roku rozliczam PIT z działalności w innej dziedzinie, kompletnie niezwiązana z kryptowalutami, ale nigdy nie wpisywałem kosztów jakie poniosłem na zakup kryptowalut w roku 2017. Ani w PIT za 2017, ani 2018, ani teraz za 2019.

Za rok 2019 mogę nadal zrobić korektę, pytanie czy powinienem czy ma to jakieś znaczenie? Gdzieś u góry czytałem, że za nie uwzględnienie poniesionych kosztów jest jakaś kara?

I co w przypadku gdy chciałbym teraz te kryptowaluty spieniężyć, mam teoretycznie przelewy na Coinbase i historie zakupów, mogę wykorzystać te koszty które poniosłem za rok 2017 mimo, że nie wpisywałem ich w poprzednich latach, czy będzie z tym jakiś problem?

I jeszcze takie zasadnicze pytanie, czy w razie jakiejkolwiek interwencji ze strony US, czy ma znaczenie to jaką ilość kryptowaluty sprzedaje, czy muszę zawsze sprzedać konkretnie taką samą ilość jaką zakupiłem? Przykładowo, dajmy na to zakupię 1 BTC w 2017 za 1000 złotych, a teraz sprzedam 0.5 BTC za 1000 złotych, bo cena jest dwa razy wyższa. Teoretycznie dochodu na tym nie mam żadnego, koszty mi się rozliczają, nie płacę podatku od 1000 złotych, a pozostałe 0.5 BTC nadal sobie trzymam z myślą że może urośnie. Czy coś takiego jest ok, czy muszę sprzedać taką samą ilość jaką kupiłem?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Maximus7 » wtorek, 17 marca 2020, 10:05

Maximus7 pisze: Przeleciałem kilka stron, ale temat długi, wypowiedzi różne i w sumie nadal nie do końca rozumiem jak to jest z tymi kosztami.
W roku 2017 z mojego konta bankowego wysłałem kilka przelewów na Coinbase, gdy pieniądze dotarły zakupiłem BTC, LTC oraz ETH po różnych cenach.
Waluty przesłałem do prywatnego walletu, potem na Trezora i w sumie mnie nie interesowały. Co roku rozliczam PIT z działalności w innej dziedzinie, kompletnie niezwiązana z kryptowalutami, ale nigdy nie wpisywałem kosztów jakie poniosłem na zakup kryptowalut w roku 2017. Ani w PIT za 2017, ani 2018, ani teraz za 2019.

Za rok 2019 mogę nadal zrobić korektę, pytanie czy powinienem czy ma to jakieś znaczenie? Gdzieś u góry czytałem, że za nie uwzględnienie poniesionych kosztów jest jakaś kara?

I co w przypadku gdy chciałbym teraz te kryptowaluty spieniężyć, mam teoretycznie przelewy na Coinbase i historie zakupów, mogę wykorzystać te koszty które poniosłem za rok 2017 mimo, że nie wpisywałem ich w poprzednich latach, czy będzie z tym jakiś problem?

I jeszcze takie zasadnicze pytanie, czy w razie jakiejkolwiek interwencji ze strony US, czy ma znaczenie to jaką ilość kryptowaluty sprzedaje, czy muszę zawsze sprzedać konkretnie taką samą ilość jaką zakupiłem? Przykładowo, dajmy na to zakupię 1 BTC w 2017 za 1000 złotych, a teraz sprzedam 0.5 BTC za 1000 złotych, bo cena jest dwa razy wyższa. Teoretycznie dochodu na tym nie mam żadnego, koszty mi się rozliczają, nie płacę podatku od 1000 złotych, a pozostałe 0.5 BTC nadal sobie trzymam z myślą że może urośnie. Czy coś takiego jest ok, czy muszę sprzedać taką samą ilość jaką kupiłem?
Odpowiadając na mój własny post napisany wczoraj, poszperałem trochę więcej i w sumie większość moich wątpliwości się rozwiały.
Sam odpowiem na swoje własne pytania z wczoraj gdyby ktoś w przyszłości miał podobną sytuacje i chciał się zorientować.

Ustawa o wykazywaniu kosztów za zeszłe lata obowiązuje dopiero od roku 2019, a PIT za ten rok składamy do 30 kwietnia 2020 roku. Więc jest czas nadal wykazać te koszty w PIT, bądź dokonać korekty. O tym czy za nie wpisanie kosztów są jakieś kary nie słyszałem i według mnie byłaby to kompletna głupota.

Koszty możemy wykazać tylko wtedy, jeżeli możemy je jakoś sensownie udokumentować. Więc na moim przykładzie, jeżeli macie wysyłki przelewów na Coinbase bądź inną giełdę i na tej giełdzie możecie też wygenerować historie transakcji z lat w których kupiliście tam kryptowaluty za fiat, to nie martwiłbym się o żadne problemy.

I odpowiadając na ostatnie pytanie, nie ma znaczenia czy sprzedasz 1 BTC czy 0.5 BTC. Kwota poniesionych kosztów i kwota otrzymanych dochodów to najważniejsze liczby dla US, nie interesuje ich czy ty sprzedajesz teraz ćwierć czy pół bitcoina, a zostawiasz sobie resztę. Tą resztę trzymasz, jak chcesz kiedyś sprzedać to podatek Cię i tak nie ominie.
Na moim przykładzie nie ma tu problemu, bo ja nie tradowałem tylko trzymałem przez 3 lata na wallecie i sprzedaje w sumie te same coiny które kupiłem na Coinbase, bez żadnych transakcji krypto-krypto bądź zamian na inne waluty.

Pozostaje u mnie w sumie jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem ryczałtowcem i korzystam ze zwolnienia z VAT do obrotów 200 000 złotych za rok. Zakładając że kryptowaluty kupiłem na zasadzie buy and hold, czyli w sumie jako osoba fizyczna, nie w ramach działalności a w ramach inwestycji personalnej, długoterminowej. Czy jeżeli moje dochody z działalności wyniosą 150 000 złotych, a do tego dajmy na to 70 000 złotych zostanie wypłacone w kryptowalutach, dając razem 220 000 złotych na moim PIT, czy wchodzę wtedy w podatek VAT w działalności? Czy zyski kapitałowe i zyski z kryptowalut liczone są osobno, i mógłbym wypłacić nawet parę milionów nie wchodząc w VAT w działalności? Na logikę myślę, że nie powinno to ingerować w moją działalność, ale jako że VAT w moim biznesie byłby dla mnie wysokim problemem, to wolę się upewnić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 24
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kuba560x » wtorek, 17 marca 2020, 13:06

Kochani.

Wiem że kupno i sprzedaż krypto należy roliczyć w PIT-36. Co jednak w przypadku gdy w ubiegłym roku podatkowym wyłącznie zakupiłem kryptowaluty. Czy mam o tym informować fiskusa, czy od nabycia krypto mam płacić podatek?

Proszę o wyrozumiałość. Jest to skomplikowane zagadnienie, nie we wszystkim się odnajduję.

Pozdrawiam
JakuB

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » wtorek, 17 marca 2020, 13:52

Maximus7 pisze: wtorek, 17 marca 2020, 10:05Czy zyski kapitałowe i zyski z kryptowalut liczone są osobno
Są liczone osobno nie masz prawa od 2019 roku uwzględniać obrotu krypto w DG.

Dodano po 5 minutach 37 sekundach:
kuba560x pisze: wtorek, 17 marca 2020, 13:06Wiem że kupno i sprzedaż krypto należy roliczyć w PIT-36. Co jednak w przypadku gdy w ubiegłym roku podatkowym wyłącznie zakupiłem kryptowaluty. Czy mam o tym informować fiskusa, czy od nabycia krypto mam płacić podatek?
Wybacz ale gó** wiesz :D bo nie żaden 36 tylko
PIT 38 od roku 2019
tak masz w nim wpisać koszt zakupu krypto nawet jeśli nie osiągnąłeś żadnego dochodu, nie nie zapłacisz żadnego podatku bo niby od czego?!.
Te koszta przepisujesz z roku na roku nawet jeśli nie nie sprzedajesz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 24
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kuba560x » wtorek, 17 marca 2020, 13:57

Gdybym wiedział wszystko to nie pytałbym na forum.
bl4ck pisze: wtorek, 17 marca 2020, 13:52tak masz w nim wpisać koszt zakupu krypto nawet jeśli nie osiągnąłeś żadnego dochodu, nie nie zapłacisz żadnego podatku bo niby od czego?!.
Jest, a przynajmniej istniał podatek PCC od kryptowalut.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » wtorek, 17 marca 2020, 14:27

Podatek PCC a PIT to dwie różne sprawy, jest zwolnienie z PCC od około połowy 2018 roku.
Piszesz że wiesz dlatego musiałem cię zjechać bo praktycznie cały ten wątek mówi o PIT 38 ma on nawet specjalne rubryki dotyczące kryptowalut, zostało to wspomniane kilka razy w stronach poprzednich.


https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... -w-2019-r/

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Maximus7 » wtorek, 17 marca 2020, 19:26

A w ogóle tak z ciekawości, te rubryki pojawiły się dopiero w roku 2019, tak?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » wtorek, 17 marca 2020, 19:33

Nowe prawo jest od 2019, więc od tego rok są PIT'y z tymi rubrykami, wcześniej krypto były wrzucone do jednego worka który zwie się prawa majątkowe PIT-36, chyba że ktoś prowadził DG wtedy inny odpowiedni PIT.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 24
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kuba560x » środa, 18 marca 2020, 13:20

Hej, to znowu Ja :)

Nurtuje mnie pewna rzecz. Istnieje możliwość kupowania usług, towarów za pomocą dedykowanych kart. Moje pytanie brzmi: Czy za zakup pizzy przy pomocy karty z kryptowalutami jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek?

Pozdrawiam
JakuB

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości