Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: AdrianBTC » niedziela, 23 lutego 2020, 12:30

OK w kalkulatorze opcja osoba fizyczna i działalność gospodarcza. Wydatki Os.F: 3500zł, Wydatki: Dz.G 9500zł. Może mój księgowy tu popełnił błąd? Jak to działa. Bo wd jego obliczeń przykład: wydatki 9500zł to co zostało w portfelu 5500zł daje mi łączny koszt 15000zł. Wd kalkulatora i opcja os fiznaczna 3500+5500 wychodzi 9000zł i to mi trochę realniej wygląda.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » niedziela, 23 lutego 2020, 12:46

opcja os fizyczna dotyczy roku 2018, od roku 2019 są nowe zasady i poprawna opcja wyliczeń to działalność gospodarcza.

Nie mam pojęcia z jakiej "paki" twój księgowy liczy "to co zostało w portfelu" nie rozumiem tego kompletnie. Napisz konkretnie co kiedy kupiłeś i sprzedałeś.

@gr0g
Powinieneś wywalić opcję dla roku >= 2019 bo wprowadzają w błąd :)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: _chybaty » niedziela, 23 lutego 2020, 13:19

Moim zdaniem to Co kalkulator Ci pokazuje to poprawne rozliczenie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » niedziela, 23 lutego 2020, 15:57

bl4ck pisze: niedziela, 23 lutego 2020, 12:46Powinieneś wywalić opcję dla roku >= 2019 bo wprowadzają w błąd

Klasyczny sposób liczenia zdaje się wciąż obowiązuje w innych państwach. Dla Polski zmieniłem labelki od 2019r. na "Klasyczny" i "Nowe przepisy PL od 2019".

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 3 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: Venomstyle » niedziela, 23 lutego 2020, 16:04

A znacie jakiegoś internetowego księgowego co mi ogarnie to też? Żeby potem przypału nie było

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: cierpliwy » poniedziałek, 2 marca 2020, 09:31

@gr0g

Dobra robota z tym kalkulatorem, mam jednak kilka pytań do rozliczenia z BitBay:

1. Czy tabela 'Kapitał nieznanego pochodzenia' ma wpływ na rozliczenie?

Mam wpłaty w USD i klikając na wartość w kolumnie 'koszt nabycia', w zakładce 'Błędy', w polu 'koszt nabycia' wpisuję wartość wyliczoną z zakładki 'Wycena w PLN' i zatwierdzam. Jednak nie zmieniają się Przychód, Wydatki, Starta mimo iż wpiszę np. 3000 zł koszt nabycia, a wplata była np. 5USD (czyli koszt nabycia ok. 20zl). Wygląda na to, że rozliczenie nie zmienia się w zależności od kosztów nabycia. Czy tak ma być?

2. Jak traktować wymianę w kantorze giełdy?

Wpłaciłem x PLN na giełdę i w ich kantorze wymieniłem część na USD (jest to uwzględnione w szczegółowej historii operacji). Kilka dni później, za te USD dokonałem zakupu krypto w 2 transzach, dajmy na to 100 i 200 USD. Te kwoty 100 i 200 USD pokazały mi się w tabeli 'Kapitał nieznanego pochodzenia'. Wypadałoby w koszty nabycia wpisać 0 bo wymiana była z pieniędzy, które były już na giełdzie. Zgadza się? Czy może jednak wpisać koszt nabycia (ten z kantoru/po kursie z kantoru) w odpowiedniej proporcji do tych 2 kwot? Tylko nie jest to nowa kasa... Jednak biorąc pod uwagę punkt 1. czy wpiszę tam 0 czy coś innego nie ma to wpływu na rozliczenie.

3. Wpłaty PLN i Krypto mogę od razu zatwierdzić jako koszt 0 (biorąc pod uwagę, że krypto zostało kupione na giełdzie, wyszło na portfel i wróciło z powrotem na giełdę). Dobrze myślę?

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: AdrianBTC » poniedziałek, 2 marca 2020, 13:12

Nie polecę księgowego, który mnie rozliczał ponieważ kontakt był dobry do momentu zapłaty za usługę. Na zadane pytania 0 odpowiedzi tzw. Gwarancja do bramy później się nie znamy - beznadziejne podejście. Chodziło mi głównie o kwalifikację kosztów wd. mnie pozostałe FIATy tzn. złotówki za które nie kupiłem krypto, a zostały na portfelu BB - potraktowane są jako koszt co wydaje mi się dużym błędem i oszustwem. Jeszcze jest trochę czasu jeżeli ktoś będzie się rozliczał i będzie miał możliwość porównania z kalkulatorem @gr0g (bo jemu bardziej ufam) będę wdzięczny.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 2 marca 2020, 14:21

Z takich księgowych od krypto jest jeszcze https://taxo-krypto.pl osobiście nie polecę bo ich nie znam, ale forum korzystało z ich usług no i z tego co wiem to przejęli biznes też po profit plus gdynia.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » poniedziałek, 2 marca 2020, 22:59

@cierpliwy
1. Wyeksportuj sobie podatkową książkę przychodów i rozchodów korzystając z przycisku `Zapisz jako PDF` (przycisk znajduje się po lewej stronie w stopce tabeli z zestawieniem transakcji). W wyeksportowanym pliku PDF w kolumnie `(17) Uwagi`, przy transakcjach zakupu za waluty obce, będzie informacja o zysku lub stracie wynikającej z różnic kursowych. Wpisany koszt nabycia USD będzie miał wpływ na wartość w tamtym miejscu. Wydaje się, żeby prawidłowo się rozliczyć, te wartości należy zsumować i wpisać w PIT-36, ponieważ dochód/stratę ze sprzedaży walut FIAT zaliczany jest do przychodów z tzw. innych źródeł.

2. Innymi słowy, osoby, które handlowały krypto do walut obcych, od 2019 roku najprawdopodobniej powinny złożyć dwa PITy - PIT-38 (krypto) + PIT-36 (waluty obce).

3. Wpłaty PLN powinny mieć koszt równy wartości PLN - to powinno się podpowiedzieć automatycznie, gdyż kalkulator przyjmuje, że pieniądze przelane na giełdę pochodzą z legalnego, opodatkowanego już źródła - tj. pokazuje je w tabelce `Kapitał nieznanego pochodzenia`, ale kosz nabycia wpisuje za użytkownika - robi tak tylko dla waluty rezydencji. Co do krypto kupionego, wypłaconego, a następnie wpłaconego z powrotem na giełdę - to kalkulator powinien to ogarnąć i nie pokazywać jako nowe środki. Ewentualne problemy mogłyby się pojawić, gdybyś przelewał krypto bezpośrednio pomiędzy giełdami lub zrobił przelew na jakimś szybkim blockchainie pomiędzy giełdami w różnych strefach czasowych - chociaż starałem się, aby wyeliminować takie sytuacje. Jeżeli zaimportowałeś cała historię transakcji od momentu wpłaty gotówki na giełdę to nie powinny się Tobie pojawić żadne kryptowaluty w tabelce `Kapitał nieznanego pochodzenia`.

Zdaje się, że coś nie zadziało poprawnie - najprawdopodobniej, źle została odczytana historia wymiany w kantorze fiat na BitBay. Postaram się dokonać tam takich operacji i przetestować, bo testowałem tylko zamiany krypto-krypto, krypto-fiat.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 marca 2020, 19:39 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » wtorek, 3 marca 2020, 12:24

@bl4ck Zdaje się, że przejęli oni stronę https://rozliczkryptowaluty.pl/ - na swoim profilu facebookowym zapowiadali dodanie obsługi nowych przepisów z początkiem marca. Ja niestety nie jestem w stanie zaoferować usług w trybie "concierge", jednak przydałaby się jakaś konkurencja na polu automatycznych rozwiązań w celu weryfikacji poprawności działania kalkulatora.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » wtorek, 3 marca 2020, 12:37

@gr0g
Rozumiem, wiedziałem że rozliczkryptowaluty.pl było połączone z profit plus ale że przejęli również stronę to nie, ja pisałem do nich to mówili że w lutym będzie podliczenie za 2019, teraz pisałem ponownie i brak odpowiedzi na fb. Czekam na nich bo potrzebuję wyliczyć bitmarket .

Swoją drogą poruszyłeś temat walut obcych ciekawe jak rozliczkryptowaluty to liczyło :) no i jeśli jest tak jak piszesz z tym pitem 37 to zdaje się znowu "większość" ma znowu źle wypełnione pity :) .

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » wtorek, 3 marca 2020, 19:54

Waluty obce wpisuje się na tym samym PIT co kryptowaluty w zeszłym roku, więc chodzi o PIT-36 - te formularze są podobne. Poprawiłem w poprzednim poście. Dopiero w tym roku, handlujący kryptowalutami do walut obcych, będą najprawdopodobniej składać 2 pity :) Oczywiście tak tylko mniemam, fajnie by było jakby ktoś mądry się do tego ustosunkował.

https://www.eporady24.pl/opodatkowanie- ... 22232.html

Dodano po 15 minutach :
Przy okazji zwróć uwagę, że wg tego artykułu niewykazanie straty (brak zeznania) jest wykroczeniem i grozi za to grzywna.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: Ostry_Cień_Mgły » niedziela, 24 maja 2020, 19:19

@gr0g Mam problem z dodaniem historii z Bittrex. Czy giełda jest obsługiwana?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » poniedziałek, 25 maja 2020, 16:45

Widocznie zmienił się format. Najprawdopodobniej w wakacje znajdę czas na 2 sprinty - kilka giełd czeka w kolejce, bittrex też zaktualizuję.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:57

Update!
Zaktualizowałem kalkulator do najnowszej wersji wszystkich użytych bibliotek. Powinien bez problemów budować się na node.js w wersji 14.16.1. Uruchamianie na swoim komputerze nie straszy już alertami o używaniu nieaktualnych bibliotek. Mimo to, polecam budowanie go w wirtualnej maszynie lub korzystanie z wersji online.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2021
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: meno » piątek, 14 maja 2021, 13:16

Witam :)
@gr0g, kalkulator na stronie obsługuje depozyty i wypłaty z binance w pliku csv, ale obecnie te pliki generowane są w xlsx :/

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 21 grudnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: mediana » czwartek, 30 grudnia 2021, 21:06

W kalkulator nie dodaje IV kw. - i chyba tym samym nie przechodzi do opcji przeliczenia lub może jest zablokowany.
M...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 20 kwietnia 2022, 10:37

mediana pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 21:06W kalkulator nie dodaje IV kw. - i chyba tym samym nie przechodzi do opcji przeliczenia lub może jest zablokowany.


Na Bitbay/Zonda zmienił się trochę format pliku "Historia Szczegółowa". Zmienił się format daty i został użyty przecinek zamiast kropki do ułamków. Na stronie https://bitcointaxer.org zostało już to poprawione.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » środa, 20 kwietnia 2022, 10:38


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 20 kwietnia 2022, 12:06

Ciekawe. Przydałaby się jakaś sygnatura, bo to artykuł prasowy o artykule prasowym i w rzeczywistości może dotyczyć jakiegoś konkretnego przypadku. Jeżeli to prawda, to otwierałoby to drogę do korekt i zwrotów podatku - tyle, że teraz już za te pieniądze nie odkupi się swoich krypto po cenach z 2018r. :roll: Jakby co, to kalkulator sobie poradzi. Jak ktoś potwierdzi, że dostał zwrot, to zmienię w Polsce ustawienia domyślne dla transakcji przed 2019r. :mrgreen:

Wróć do „Projekty związane z Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości