W co inwestować w 2019 roku

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 17 października 2019, 21:24

Adolf_H pisze: czwartek, 17 października 2019, 20:26wynajmowanie to droga przez mękę ,w sumie jedynym rozwiązaniem rozsądnym jest umowa na najem okazjonalny w innym wypadku bym nie wynajmował bo można się przejechać ostro.
Jedno mieszkanie tak, przy wielu są jeszcze czyściciele :mrgreen:
Coś jak z prowadzenie za kółkiem po pijaku i na dragach hehehe
Normalnie nie można, ale na Kisajno? Jak sam się nie zabijesz to policja wystrachana 8-)
I tak samo jest z wynajmem - zależy kto komu wynajmuje :mrgreen:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 22 marca 2013
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
-7
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: Adolf_H » piątek, 18 października 2019, 08:28

Dzisiaj jeśli podniesiesz rękę na lokatora który ci nie płaci ,potęga państwa obróci się przeciwko tobie !. Ci którzy śledzą ustawy prawne powinni wiedzieć o nowelizacji prawa lokatorskiego sprzed roku ,mówiące o tym że każdemu przysługuje tymczasowe pomieszczenie socjalne
https://infonajem.pl/2019/04/24/ustawa- ... -najemcow/

od gminy ! i gmina nie ma obowiązku wypłacania odszkodowania tak jak było dotychczas w praktyce eksmisja może trwać dziesięciolecia w tej chwili bo gminy nie mają pomieszczeń socjalnych a już tymbardziej lokali . Klasyczny wynajem nieruchomości ,w którym podpisujesz umowę to imbecylizm ludziom w Polsce się wydaje właścicielom mieszkań że oni mają jakiś naturalne prawa do swojego mieszkania to spróbuj odciąć prąd albo wodę komuś kto nie płaci na to są paragrafy nie mówię już o czyszczeniu w inny sps :)))))) zwykli ludzie nie śledzą prawa wydaje im się że państwo będzie chroniło ich majątek tymczasem policja ma to w dupie gminy mają w dupie bo nie są zobowiązane czasowo i finansowo do odszkodowania . Jedyną pewną inwestycją poza zasięgiem państwa ,prawa ustalanego przez posłów i urzędników go wykonujących jest inwestycja w kryptowaluty która przynosi znacznie więcej od mieszkania i nie trzeba się użerać z ludźmi .Najgorsze zresztą jest to że już nawet nie chodzi o wynajem czy ci ktoś będzie płacił (jak dobrze się policzy koszty podatków od wynajmu ryczałt ma być zniesiony w nowej ordynacji 2020 ,kosztów remontów,napraw,dojazdów ,ryzyka że się trafi na złodzieja , i jeszcze jest masa innych rzeczy np: nie wiem czy wiecie ale lokator jak ma umowę może się zameldować w waszym mieszkaniu i otworzyć działaność gospodarczą bez waszej wiedzy itp itp . No i jeszcze jedno dzisiaj nie ma podatków od spadku ,katastralnego itp jest jeszcze opcja najmu okazjonalnego itp ale to kwestia ustawy i prawa które może się zmienić .Dlatego osobiście majątek będę lokował tylko w krypto i do życia zostawię sobie tylko pół domu po babci więcej nie potrzebuje .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » piątek, 18 października 2019, 11:52

Mam pytanie, do tych, którzy faktycznie inwestowali w złoto.
@prezes
@socjolog2008
@benq
@Wymazywanie
Inni?
Wybaczcie frywolne wywołanie Was wszystkich, ale już jestem umówiony na kupno pierwszej części na przyszły tydzień, więc głos rozsądku jest mile widziany ;)

Planuję zakup złota i srebra w stosunku 1:2 (dwa razy więcej w PLN srebra niż złota) i zainteresowany jestem jedynie fizyczną jego postacią.
Cel inwestycyjny od 3-4 lat wzwyż.
Złoto, tylko bulionowe 1 uncjowe monety (Orzeł, Kangur, Filharmonicy itd). Raz, że dealer gwarantuje mi ich odkup ze spreadem zależnie od monety do około 10%. Dwa łatwiej sprzedać Kowalskiemu monetę, z dowodem zakupu, którą również autentyczność (ponoć) całkiem łatwo sprawdzić.
Srebro, bulionowe monety 1 uncjowe, 1kg monety oraz sztabki kilogramowe. Srebro trudniej o podróbki więc sztabki i może Kowalski odkupi, a dwa również jest możliwy odkup przez dealera. Wiem o VAT na srebro stąd też sprzedaż Kowalskiemu może się wydać spoko rozwiązaniem aniżeli odsprzedać dealerowi.

Pytanie do Was, co sądzicie o powyższym?
Kupno u dealera, taki podział, taki rodzaj złota i srebra, taki rodzaj monet/sztabek?
Nie jestem zainteresowany innymi metalami, ani innymi formami niż tylko fizyczny kruszec. Mam gdzie go bezpiecznie składować.

Motywy i podstawa strategi inwestycyjnej.
Więcej srebra aniżeli złota, bo myślę, że jest niedowartościowane w stosunku do złota. Jak złoto wystrzeli w samym kryzysie oraz zaraz po nim, to srebro pociągnie za sobą. Obecnie srebro, to zaledwie 1/90 ceny złota podczas gdy w bańce na kruszcach było 1/25.
Na podstawie mojej wiedzy ekonomicznej i finansowej, na podstawie dyskusji z mądrymi oraz obserwacji pewnych wiadomości wynika, że recesja lub spadki na globalnych rynkach są tuż za rogiem. Od dawna twierdzę, że hossa na rynkach światowych zderzy się ze ścianą w latach 2020-2021.
Gdy jest recesja, to jest hossa na kruszcach.
Złoto long-term przynajmniej broni przed inflacją.
Nawet NBP podwoiło rezerwy złota w zeszłym i w tym roku (robiąc ze 100 ton chyba 225T). Co również ciekawe i ku mojej uciesze, planują nawet sporą część złota ściągnąć do nas do kraju. Uważam, że trzymanie rezerw złota w kraju innym niż Szwajcaria jest trochę jak trzymanie krypto na giełdzie. Kiedyś chyba Niemcy chcieli zabrać z Londynu jakaś część swojego złota, to zajęło im to chyba 5 lat, a Niemcy to trochę poważniejszy gracz niż Polska. Zatem NBP w tym przypadku robi ruch w dobrą stronę.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 22 marca 2013
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
-10
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: Adolf_H » piątek, 18 października 2019, 11:56

inwestycja w złoto to nie inwestycja tylko ochrona kapitału przed inflacją i gwarancja tego że państwo cie nie okradnie dodrukiem .Prawdziwą inwestycją jest dobór dobrych coinów do portfela sprzętowego ,to jest inwestycja jak dobrze dobierzesz to będziesz mógł kupić kilogramy złota tylko po co ?.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: Wymazywanie » piątek, 18 października 2019, 12:20

@vjankuv Nie pomogę, nie znam się na inwestycji w kruszce i ich nie robię.
@Adolf_H Wg trader21 z blogu independenttrader.pl złoto nie jest żadnym hedgem inflacyjnym, co też udowadnia bezsprzecznie odpowiednimi wykresami.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » piątek, 18 października 2019, 13:41

Wymazywanie pisze: piątek, 18 października 2019, 12:20Wg trader21

Właśnie jego blog zamierzam prześledzić na weekend gdyż widziałem, że jest bardzo mocny w tym temacie.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 października 2019, 13:57 przez janku66, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: socjolog2008 » piątek, 18 października 2019, 13:44

vjankuv pisze: piątek, 18 października 2019, 11:52Pytanie do Was, co sądzicie o powyższym?

Posiadam i miesięcznie kumuluje tworząc indywidualne rezerwy srebra przede wszystkim, monety 1 OZ serie, sztabki 250g i 500g, 1 kg tylko jedna sztuka, w razie W trudniej będzie sprzedać większe/zamienić na paliwo/jedzenie/broń ;) .
Złota 1/10 do srebra, również Miedź sztabki. Monety z PRL z mniejszą domieszką srebra(od gamoni co po dziadku sprzedają kolekcje za śrubki na olx,allegro ). Srebro Srebro Srebro.

Ważne też jak tobie to dostarczają, żeby anonimowo, z nie oznaczona kopertą, zmiennie przez różnych kurier/poczta/inny kurier i bunkier. Tu sobie jako ciekawostkę popatrz : https://www.wyrobymennicze.pl
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » piątek, 18 października 2019, 13:48

socjolog2008 pisze: piątek, 18 października 2019, 13:44Ważne też jak tobie to dostarczają, żeby anonimowo, z nie oznaczona kopertą,

Kupię w punkcie za gotówkę.
Zamierzam tutaj:
https://goldenmark.com/pl/
Znasz, jaką mają opinię?
socjolog2008 pisze: piątek, 18 października 2019, 13:44Złota 1/10 do srebra


Ciekawa korelacja złoto/srebro. 1/10 dość spora przebitka.
socjolog2008 pisze: piątek, 18 października 2019, 13:44 Miedź sztabki.


Miedź?
Przecież ona chyba jest silnie skorelowana z przemysłem, który jak jebnie, to razem z kruszcami, które są w przemyśle najwięcej zużywane?
socjolog2008 pisze: piątek, 18 października 2019, 13:44Monety z PRL

A to też mam, jak i również banknoty.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: socjolog2008 » piątek, 18 października 2019, 13:49


Może się nie jasno wyraziłem. Srebra 10 razy więcej niż złota.
Fajny kanał : https://www.youtube.com/channel/UCPNwGV ... BKw/videos
Nie mam dużo tej miedzi. Sztabka 1kg to wydatek rzędu 0.4 LTC. Kilka kilo zawsze się przyda. Namacalne sztabki. Nie wiem czy już masz sztabki/monety, ale dreszcze przeglądania kolekcji, zróżnicowanej przy dobrym whiskey ma w sobie x100 większa magię niż logowanie się na portfel z crypto hehe. Świetny wybór z tą inwestycją. To jest na lata świetlne, rezerwa strategiczna, która po 600 letniej historii samej spekulacji na tych walorach gwarantuje permanentne przetrwanie.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 października 2019, 13:55 przez socjolog2008, łącznie zmieniany 2 razy.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » piątek, 18 października 2019, 13:53

socjolog2008 pisze: piątek, 18 października 2019, 13:49Może się nie jasno wyraziłem. Srebra 10 razy więcej niż złota.

Ja się niejasno wyraziłem, bo tak właśnie Ciebie zrozumiałem.

Dzięki za filmy.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 22 marca 2013
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: Adolf_H » piątek, 18 października 2019, 18:29

a jaki jest sens kupowania srebra z podatkiem Vat ? przecież to się nie opłaca w Estoni nie ma Vatu na srebro normalnie kupno i sprzedaż srebra obarczone jest takim podatkiem w Polsce że się najzupełniej nie opłaca traci się 40% przy handlu .Co innego zakup w Estoni i transport do PL ale za handel takim produktem mogą zrobić z ciebie mafię Vatowską.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » piątek, 18 października 2019, 21:46

Adolf_H pisze: piątek, 18 października 2019, 18:29jaki jest sens kupowania srebra z podatkiem Vat ?

A jaki sens odzywać się jak nie wiesz za ile chce ktoś kupić srebra?
Aby to miało sens musi być odpowiednio duża kwota aby czas i koszty podróży się zwróciły, a nawet nie tyle zwróciły o ile jeszcze na siebie wystarczająco dużo zarobiły.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: benq » sobota, 19 października 2019, 08:42

@vjankuv
Jeśli chodzi o kruszce, to ja jestem leszczykiem.
Mam mały zapas monet złotych, ale zdecydowanie mniejszego kalibru niż Twój target - 1/10 a nawet 1/20 oz, na ratunek w przypadku nagłego kryzysu bankowego. Spieniężenie 1 oz, nie mówiąc już o sztabkach to grubsza sprawa.
Nie traktowałem tego jako prawdziwej dywersyfikacji inwestycyjnej, a raczej paczkę na czarną godzinę, łącznie nie więcej niż 15k pln.
Zakupy w mennicy wrocławskiej i chyba na metalelokacyjne (musiałbym potwierdzić).

Nie jestem pewny jak obecnie jest z odsprzedażą monet, ale z tego co się orientuję, to dealerzy nie płacą premii numizmatycznych przy skupie - więc z jednej strony fajnie mieć znane monety, a z drugiej jesteś w plecy na starcie. Wszystko zależy od tego jak widzisz dalsze losy swoich coinów.
Vatem na srebro bym się nie przejmował.

Zdecydowanie wołam @BitBoy do tematu. :)

Weteran
Posty: 2389
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3721
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: BitBoy » sobota, 19 października 2019, 09:25

benq pisze: sobota, 19 października 2019, 08:42Zdecydowanie wołam @BitBoy do tematu.
O zakupie metali pisałem kilka lat temu w tym wątku:
viewtopic.php?f=106&t=16180&start=40#p201587

Vat na srebro też był tam poruszany:
viewtopic.php?f=106&t=16180&start=100#p374332

Do tej pory niewiele się w moich upodobaniach zmieniło. Nadal uważam że najlepiej kupować popularne monety 1oz, których autentyczność najłatwiej sprawdzić, choćby aplikacją na telefon. Nie kupuję żadnych sztabek, zwłaszcza zapakowanych w blistrach. I nadal uważam że przy obecnym Gold/Silver ratio warto trochę więcej procentowo włożyć w srebro.
W przypadku srebra należy pamiętać o dobrym i szczelnym zapakowaniu. Najlepiej próżniowo. Czasem wychodzą na nim różne brzydkie przebarwienia i niektórzy nabywcy potem kręcą nosem.
Dla osób początkujących zalecam tylko tanie i popularne bulionówki oraz zakup tylko u renomowanego dilera. Nie kupujcie monet niskonakładowych czy kolekcjonerskich jeśli nie siedzicie dłużej w temacie.
W przypadku złota dobrze mieć też mieć garść mniejszych rozmiarów monety, w razie wielkich wzrostów mogą być przydatne. Gdy uncja będzie bardzo droga to posiadanie jej ułamków może być przydatne.
No i przede wszystkim nie jest to dziedzina dla liczących na szybki zarobek czy spekulację. Kupujesz, dobrze chowasz i zapominasz na lata. Traktuję to raczej jako część funduszu na stare lata.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » sobota, 19 października 2019, 16:13

Dzięki @BitBoy
Co sądzisz o goldenmark i kupnie za gotówkę u nich w oddziale?
https://goldenmark.com/pl/
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Posty: 2389
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3721
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: BitBoy » sobota, 19 października 2019, 18:29

vjankuv pisze: sobota, 19 października 2019, 16:13Co sądzisz o goldenmark i kupnie za gotówkę u nich w oddziale?
Nie znam tego dilera. Od lat kupuję tu: https://www.metalelokacyjne.pl/zha_m_Pr ... e-546.html
Wychodzę z założenia że jak coś działa to nie ma sensu naprawiać. Ceny złota są zbliżone u różnych sprzedawców, więc trzymam się sprawdzonych. Kupuję zazwyczaj z dostawą 14 dni, nie spieszy mi się i jest taniej.
Z monet polecam wyroby australijskiej mennicy Pert Mint. Złote Kangury od nich są w kapslach, dzięki czemu dostajesz monetę w najlepszym stanie, bez obić i innych śladów. Ze srebrnych bulionówek unikałem Liści Klonu, bo kanadyjskie wyroby często łapały białe plamy - milk spot. Choć podobno ostatnio usprawnili produkcję i rzadziej się to zdarza. Innym mennicom też się to zdarza. W sumie to od jakiegoś roku nic nie kupowałem bo ceny mocno poszły w górę.
Z tego co słyszałem najlepsze ceny skupu złota ma firma Tavex - https://tavex.pl/
Zaś przy sprzedaży srebra warto się wysilić i poszukać nabywców indywidualnych, można wtedy dostać kilkanaście procent powyżej spot. Zajmuje to więcej czasu i pracy, ale warto. Chyba że ktoś ma dużą ilość i brakuje mu czasu, wtedy można do dilera ale z mniejszym zyskiem.
Trzeba też pamiętać że dilerzy zazwyczaj kupują na umowę kupna-sprzedaży, gdzie trzeba podać swoje dane i numer dowodu. Muszą jakoś udokumentować dla skarbówki koszty nabycia monet i ich źródło.

Początkujący
Posty: 603
Rejestracja: 26 sierpnia 2017
Reputacja: -215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: kirucha2 » środa, 23 października 2019, 11:46

Panowie srebro to jest lipa, to produkt uboczny. Dodatkowo latwo sie niszczy, problemy ze sprzadaza i zajmuje stosunkowo duzo miejsca. Po kilku latach zamienia sie w zlom srebra. Zadne opakowanie nie daje 100% pewnosci, ze nie wystapi patyna. No chyba, ze ktos kupuje w celach spekulacyjnych i przyjmuje, ze jak kiedys roslo do zlota to i teraz "musi".
Tylko zloto!
@vjankuv pisales ze dealer daje ci gwarancje odkupienia zlota -10%
Słomski z79elemet skupuje monety -4%

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: janku66 » środa, 23 października 2019, 11:58

kirucha2 pisze: środa, 23 października 2019, 11:46Słomski z79elemet skupuje monety -4%

Zgadza się, skup jest od 4 do 10% zależnie od miejsca.
kirucha2 pisze: środa, 23 października 2019, 11:46Panowie srebro to jest lipa, to produkt uboczny.

Uboczny czy nie, można kupić tanio i sprzedać drogo ;)
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 22 marca 2013
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: Adolf_H » środa, 23 października 2019, 15:43

można podrobić monety 1 oz tak że nawet linijka fishera nie wykryje podróbki ,zostaje tylko próba dzwięku hmmm może w przyszłości też da się ją oszukać.

Początkujący
Posty: 603
Rejestracja: 26 sierpnia 2017
Reputacja: -215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W co inwestować w 2019 roku

Postautor: kirucha2 » czwartek, 24 października 2019, 07:27

no pewnie ze mozna tylko kosz takiej podrobki bedzie warty wiecej od zlota

Wróć do „Inwestycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość