Nano (XNO)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4685
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3499
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: shinya56 » sobota, 7 września 2019, 12:41

Okaże się, że NANO będzie tym czym miał być BTC na początku...

DNL
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 28 listopada 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: DNL » czwartek, 12 września 2019, 11:14

Witam
Mam portfel Nano na iphonie z którym są problemy, jakiś czas temu zaglądam a tam zero myślałem że zostałem shakowany, ale po kilkudziesięciu minutach coiny pojawiły się spowrotem. Dzisiaj rano patrze i znowu widzę zero na koncie w explorerze środki niby są, w transakcjach również nie widać aby ktoś wytransferował moje coiny, ale na głównej stronie jest zero i nie mogę wysłać swoich coinów. Mieliście podobne problemy ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » piątek, 13 września 2019, 08:57

Analiza projektu Nano:

:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » środa, 18 września 2019, 15:21


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4685
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3499
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: shinya56 » środa, 25 września 2019, 17:23

NANO na infografice.

Obrazek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » środa, 25 września 2019, 17:58

@shinya56 gdzie ta infografika?
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4685
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3499
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: shinya56 » środa, 25 września 2019, 18:05

wrip pisze: środa, 25 września 2019, 17:58@shinya56 gdzie ta infografika?

W sensie skąd mam czy jak ? Nie skumałem hehe

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » środa, 25 września 2019, 19:34

@shinya56 piszesz o jakiejś infografice, a nie podajesz źródła :D
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4685
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3499
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: shinya56 » środa, 25 września 2019, 20:08

@wrip
Wstawiłem zdjęcie. Nie wyświetla się Tobie w tym temacie ?

Proszę źródło. Twitt z 22 Września ( NANO Ecosystem September 2019 ).
https://twitter.com/nano

;)

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » czwartek, 26 września 2019, 13:53

Przeoczyliście bardzo ważną wiadomość.
Po prawie roku poszukiwań odpowiedniego algorytmu Colin chyba znalazł w końcu odpowiedni mechanizm / algorytm w celu ulepszenia POW w NANO, tak aby atakującym było o wiele trudniej niż dotychczas.
Jeśli dobrze rozumiem (a nie ma jeszcze szczegółów) spamowania sieci będzie potrzebować o wiele większych zasobów pamięci RAM, co jest na przykład o wiele bardziej kosztowne niż po prostu zwiększanie mocy obliczeniowej, zwłaszcza w przypadku układów ASIC.
Ma to już wejść w V20 i jest szansa że rozwiąże lub przynajmniej przybliży się do rozwiązania jednego z ostatnich problemów do rozwiązania w NANO, problemów nierozwiązywalnych , jak to niektórzy fani POW twierdzą.




Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 17 marca 2013
Reputacja: 338
Reputacja postu: 
20
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: jaitylkoja » czwartek, 26 września 2019, 15:15

Najciekawszą rzeczą ostatnich dni, a może i miesięcy, będzie kompletna zmiana algorytmu PoW w Nano w wersji V20 (Lydia Release). Przypominam, że PoW w Nano to tylko mechanizm potrzebny do ograniczenia SPAMu w sieci, a nie metoda konsensusu.

Algorytm o nazwie (tu niespodzianka) Nano PoW jest kompletnie unikalny i zaprojektowany od nowa, bazujący przede wszystkim na problemie dostępu do pamięci (memory-bound), a nie jak wcześniej wyłącznie na mocy obliczeniowej maszyn.

Dlaczego Nano potrzebowało nowego algorytmu?

Otóż algorytmy bazujące na mocy obliczeniowej maszyn, mogą bardzo łatwo się skalować, gdyż dają możliwość dużo łatwiejszego zrównoleglania. Zaprojektowanie ASICa dla obecnego algorytmu Nano mogłoby spowodować morze spamu i nasycenie sieci. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być dodatkowe podniesienie trudności (jak podczas kopania w BTC), jednak odbiłoby się to mocnym rykoszetem dla użytkowników, którzy wykorzystują np. telefony do wykonywania dowodu pracy.

By rozwiązać ten problem, stworzono algorytm, który przede wszystkim wykorzystuje pamięć. Pamięci są elementami droższymi przy projektowaniu specjalistycznych, skalowalnych urządzeń do masowego spamowania. W tym samym czasie można dostosować próg wymaganej pamięci na ilość dostępną w normalnych urządzeniach, tak aby nie dotknęło to zwykłego użytkownika.

Dlaczego nie wykorzystano dostępnych algorytmów?

Wszystkie publicznie dostępne algorytmy oparte o dostęp do pamięci mają jedną lub więcej wad, które powodują, że nie pasują one do protokołu Nano:

  • Walidacja transakcji jest zbyt kosztowna i generuje duże obciążenie dla wszystkich węzłów sieci
  • Rozmiar dowodu jest zbyt duży i wpływa na rozmiar bloku i zwiększenie wykorzystania przepustowości łącza
  • Można odnaleźć obejścia w algorytmach, które mogą zapewnić nieuczciwe korzyści
  • Złożona specyfikacja i trudności implementacyjne powodują niepraktyczność

Dlaczego algorytm Nano PoW jest idealnym kandydatem?

  • Trywialna weryfikacja - Obecnie wykorzystywany algorytm Nano (Blake2b) jest bardzo lekki i zapewnia wystarczającą ochronę przed atakiem typu DoS. Algorytm Nano PoW wymaga jeszcze mniej zasobów do weryfikacji!
  • Mały rozmiar dowodu - Blok w Nano został zaprojektowany by pasować do pojedynczego pakietu UDP, wszystkie dane muszą być najmniejsze jak to tylko możliwe. W algorytmie Nano PoW, z rozmiarem dowodu wynoszącym 10 bajtów, dalej da się zmieścić w to samo pole payload'u.
  • Ograniczony przez pamięć - Skaluje się bardziej przez pamieć niż elementy obliczeniowe. Znacznie bardziej kosztowne przy skalowaniu i używający znacznie mniej energii do generacji bloków.
  • Prosty - Zarówno w specyfikacji jak i w implementacji. Prostota sprawia, że jest łatwiej stworzyć i walidować bloki, co daje spadek prawdopodobieństwa znalezienia błędu później.

Czy nowy algorytm zużywa więcej energii?

Nie, naprawdę z powodu dostępu do pamięci jest bardziej energooszczędny, konsumpcja energii jest mniejsza dla ekwiwalentnej trudności w porównaniu do obecnego algorytmu w sieci Nano.

Kto stworzył algorytm?

Colin Lemahieu zaprojektował i rozwinął Nano PoW. Pracował z Fundacją Nano i konsultował swoją implementację z różnymi przemysłowymi podmiotami trzecimi. (przyp. mój: to już wiem dlaczego Colin był przez długi czas nieobecny przy tworzeniu i rozwijania projektu - opracowywał i wdrażał wtedy zupełnie nowy algorytm typu memory-bound!)

Kiedy będzie dostepny?

Lydia V20 release będzie zawierał algorytm Nano PoW. Przez pewien czas stary algorytm będzie koegzystował. Po pewnym czasie od release'u sieć przestawi się tylko na wyłączny algorytm Nano PoW.

Moje frywolne tłumaczenie artykułu:

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » czwartek, 26 września 2019, 16:43

jaitylkoja pisze: czwartek, 26 września 2019, 15:15Najciekawszą rzeczą ostatnich dni, a może i miesięcy, będzie kompletna zmiana algorytmu PoW w Nano w wersji V20 (Lydia Release)

Wielkie dzięki za pełniejsze rozwinięcie tematu i tłumaczenia, jak tylko będę mógł odwdzięczę się punktami.
jaitylkoja pisze: czwartek, 26 września 2019, 15:15Kto stworzył algorytm?

Colin Lemahieu zaprojektował i rozwinął Nano PoW. Pracował z Fundacją Nano i konsultował swoją implementację z różnymi przemysłowymi podmiotami trzecimi. (przyp. mój: to już wiem dlaczego Colin był przez długi czas nieobecny przy tworzeniu i rozwijania projektu - opracowywał i wdrażał wtedy zupełnie nowy algorytm typu memory-bound!)

Colin wielokrotnie udowadniał swój prawdziwy i jednak rzadki talent, nie mógł znaleźć właściwego algorytmu, to napisał własny... Ile jest takich osób w świecie krypto którzy potrafią stworzyć od podstaw coś zupełnie nowego ? Satoshi, Vitalik, kto jeszcze?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » czwartek, 26 września 2019, 17:02

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 16:43Satoshi, Vitalik, kto jeszcze?
Serguei Popov z IOTA?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » czwartek, 26 września 2019, 17:23

mecenas pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:02Serguei Popov z IOTA?

No ale zmieniło się coś znaczącego odkąd przestałem interesować się tym projektem?
Zniknął centralny koordynator czyli popychacz transakcji?
Nie ma już zacinania i problemów z portfelami?
jak wygląda stan sieci, czyli stosunek transakcji zatwierdzonych do niezatwierdzonych? była taka fajna strona która pokazywała to wizualnie, ale zdaje się że już jej nie ma?
Jak wygląda szybkość w praktyce?
Jak te wszystkie nietuzinkowe wady są przeszłością, to chętnie odkupie IOTA i można nazwać Serguei Popov'a potencjalnym geniuszem. :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » czwartek, 26 września 2019, 17:47

Iota to nie ten wątek, ale mały offtop edukacyjnie nie zaszkodzi.
RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23Zniknął walidator czyli popychacz transakcji?
Nie zniknął, nadal wydaje "kamienie milowe", ale pojawił się szczegółowy w miarę plan decentralizacji koordynatora. Ze strony głównej są stosowne odnośniki do szczegółów (czytałem na ile umiałem i muszę przyznać, że to może zadziałać)

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23Nie ma już żadnych problemów z zacinaniem i problemów z portfelami?
Odkąd powstał portfel Trinity ja nie mam żadnych problemów z transakcjami a monety nie znikają nie wiadomo gdzie.

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23jak wygląda stan sieci, czyli stosunek transakcji zatwierdzonych do niezatwierdzonych? była taka fajna strona która pokazywała to wizualnie, ale zdaje się że już jej nie ma?
Wygląda różnie, są dni gdy sieć śmiga jak złoto, są też dni, gdzie trochę zamula... różnie.
Strona istnieje: https://tanglemonitor.com
Tutaj tangle realtime: http://tangle.glumb.de/

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23Jak wygląda szybkość w praktyce?
Różnie, od kilku sekund do kilku minut (najczęściej minuta-dwie).

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23Jak te wszystkie nietuzinkowe wady są przeszłością
Sam byłem zdecydowanym sceptykiem IOTA, w miarę jednak jak te nietuzinkowe wady stają się przeszłością zaczynam przechodzić w lekko umiarkowany łagodny sceptycyzm. ;)

Dodano po 14 minutach 7 sekundach:
RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 17:23Jak te wszystkie nietuzinkowe wady są przeszłością, to chętnie odkupie IOTA i można nazwać Serguei Popov'a potencjalnym geniuszem.

Jeśli w IOTA siedzą takie mózgi jak Serguei, to coraz bardziej skłaniam się ku tezie, że dadzą radę zapiąć to, co sobie założyli.
Oficjalne treści o decentralizacji koordynatora to jedno, a zapoznanie się ze sposobem rozumowania tego człowieka to drugie.
Polecam w wolnej chwili poczytać Jego opracowania: https://medium.com/@serguei.popov
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 17 marca 2013
Reputacja: 338
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: jaitylkoja » czwartek, 26 września 2019, 17:56

RuckenFetard pisze: czwartek, 26 września 2019, 16:43Colin wielokrotnie udowadniał swój prawdziwy i jednak rzadki talent, nie mógł znaleźć właściwego algorytmu, to napisał własny... Ile jest takich osób w świecie krypto którzy potrafią stworzyć od podstaw coś zupełnie nowego ? Satoshi, Vitalik, kto jeszcze?


Należy pamiętać, że taki nowy algorytm z racji jego świeżości, może zawierać jakieś kryptograficzne dziury, jak np. podatność na kolizję. Chociaż w wypadku Nano nie powinno mieć to aż tak dużego wpływu na bezpieczeństwo sieci i środków - bo algorytm nie odpowiada za metodę konsensusu, ale za zabezpieczenie sieci przed spamem. No i jeśli wierzyć artykułowi, to algorytm ten jest bardzo prosty i prawdopodobnie przeszedł audyt bezpieczeństwa, co przekłada się na dużo mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia takich właśnie krytycznych problemów.

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » czwartek, 26 września 2019, 18:04

Banano też przy okazji działają:


Dziś weszli na Coinmarketcap:
https://coinmarketcap.com/currencies/banano/

PS. Ktoś jest na tyle odważny i skupuje większe ilości tego tokenu? Szkoda, że nie ma wątku o nim na forum.

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » poniedziałek, 14 października 2019, 19:57

Genialne:


Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » wtorek, 15 października 2019, 17:09


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » wtorek, 15 października 2019, 17:23

Może i NANO znajdzie swoją niszę w tym świecie gier? ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości