Podawanie numeru dowodu osobistego

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: pm7 » czwartek, 24 stycznia 2019, 20:58

osobliwy_nick pisze: czwartek, 24 stycznia 2019, 03:16Fakty są takie, że obecne przepisy nie wymagają podobnych działań od giełd kryptowalutowych, większość z nich wcześniej mogła legalnie funkcjonować bez podobnego wyłudzania danych, zaś taki BitBay przykładowo tłumaczy się rzekomo "przyszłościowym" myśleniem o branży i przygotowaniami do "przyszłych" regulacji, które mają nastąpić na Malcie.
Myślę, że to jest też próba zabezpieczenia się giełd przed próbą prania kradzionych pieniędzy.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: osobliwy_nick » piątek, 25 stycznia 2019, 06:28

Nie wiem przed czym zabezpieczają się giełdy. Może to domniemane lub wydumane przez nich regulacje, może pranie brudnych pieniędzy, a może jeszcze coś innego jest prawdziwym powodem (np. zamiar handlowania danymi). Nie interesuje mnie to, to ich sprawa. Ja martwię się o moje interesy, nie ich.

Podczas, gdy giełdy zabezpieczają się przed nie wiadomo czym, ja raczej zabezpieczyłbym się przed giełdami. Nawet zawierając zdalnie umowę z bankiem, czy zakładając konto internetowe dwa razy zastanowiłbym się, czy podać im aż tak wrażliwe dane i po co im to. A co dopiero jakiejś podrzędnej giełdzie kryptowalut.

PayPal rozwiązał w prosty sposób weryfikację AML użytkowników - wykonuje drobne przelewy i prosi o podobny przelew zwrotny (bo tak jak pisałem - ktoś kto ma konto w normalnym banku musiał przejść weryfikację AML). Czyli przerzucił robotę na banki, które i tak tę robotę przecież wcześniej zrobiły, bo zrobić musiały.

I to wszystko dzieje w branży, która, o ironio, miała zapewniać w najwyższym stopniu anonimowość i bezpieczeństwo. Powiem krótko - należy potępiać tego rodzaju politykę giełd i rugować je z powszechnego użycia. Giełdy te w imię zabezpieczania własnych, partykularnych interesów (lub urojonych prześladowań, jak BitBay), a nie interesów użytkowników - niszczą branżę od środka.
Ostatnio zmieniony piątek, 25 stycznia 2019, 16:02 przez osobliwy_nick, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 130
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Frezu » piątek, 25 stycznia 2019, 13:10

@osobliwy_nick

a dodaj sobie do tego te wszystkie projekty ico oraz "bounty" które na potęgę teraz chcą od ludzi dokumentów, selfie, adresów itp itd. Przecież to jest masakra co się dzieje. A ludzie dla paru groszy wysyłają wszystko na tacy..Ja pier*le

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: osobliwy_nick » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 00:28

A propos tego co pisałem kilka dni temu. Poczytajcie sobie co wyczynia BitBay:

http://www.wykop.pl/ramka/4769705/bitba ... pieniedzy/

Nawet weryfikacja z dowodu, selfie, videorozmowa okazały się niewystarczające, gdy przyszło do wypłaty większych pieniędzy.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019
Reputacja: -9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: forum1234 » niedziela, 19 maja 2019, 20:00

osobliwy_nick pisze: czwartek, 24 stycznia 2019, 03:16
adinho97 pisze: wtorek, 3 października 2017, 23:47Witam. Od niedawna zacząłem interesować się kryptowalutami i postanowiłem zainwestować w jedną z nich. Kolega polecił mi znaną stronę na której można zakupić takie waluty. Po założeniu konta okazalo się, że muszę zweryfikować swoje konto. Ku mojemu zdziwieniu musiałem podać prócz imienia, nazwiska i adresu zamiszkania także numer i serię dowodu osobistego.
To mnie troche zdziwiło i zastanawiam się czy to bezpieczne, aby podawać tak poufne dane do weryfikacji?

(...)

Najlepiej wybieraj jak największe giełdy, z jak najmniejszą liczbą wymaganych danych.

Czy ktoś mógłby podać przykład takich giełd polskich lub zagranicznych?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1231
Rejestracja: 20 listopada 2017
Reputacja: 296
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: hassejo » niedziela, 19 maja 2019, 22:39

@forum1234 Obrazek

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Nikole_16 » wtorek, 30 lipca 2019, 11:26

raczej wydaje mi się, że podawanie tych wszystkich danych jest całkiem normalne jeśli chodzi o giełdy, mnie to raczej nie przeraża, bardziej odbieram to na plus dla giełdy, że weryfikuje i stara się o bezpieczeństwo

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 lipca 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: ricard_ » wtorek, 30 lipca 2019, 11:40

Nikole_16 pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 11:26raczej wydaje mi się, że podawanie tych wszystkich danych jest całkiem normalne jeśli chodzi o giełdy, mnie to raczej nie przeraża, bardziej odbieram to na plus dla giełdy, że weryfikuje i stara się o bezpieczeństwo

no tak, często tak jest, ale nie jestem do tego przekonany. zależy jaka giełda, trzeba uważać z podawaniem tak wrażliwych informacji na prawo i lewo

bt1
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 7 czerwca 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: bt1 » wtorek, 30 lipca 2019, 20:35

Nikole_16 pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 11:26 raczej wydaje mi się, że podawanie tych wszystkich danych jest całkiem normalne jeśli chodzi o giełdy, mnie to raczej nie przeraża, bardziej odbieram to na plus dla giełdy, że weryfikuje i stara się o bezpieczeństwo
W przypadku ataku na giełdę, złodziej sprawdzi do kogo należały monety i odeśle kurierem pod wskazany adres :mrgreen:

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: gofer » wtorek, 30 lipca 2019, 22:45

A mnie ciekawi czy złodziej mając mój skan dowodu dostanie skądkolwiek jakaś pożyczkę na mój dowód jeżeli nie pracuje ani nie mieszkam w pl?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 192
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 166
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Yogi77 » wtorek, 30 lipca 2019, 23:12

@gofer Znam człowieka z długami w Polsce, który od wielu lat pracuje i żyje w Niemczech i nikt nie jest w stanie od niego tego długu wyegzekwować. Więc jeśli nie pracujesz i nie mieszkach w pl to nie ma się czym przejmować.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 172
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 80
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Czeslaw » środa, 31 lipca 2019, 00:39

Nikole_16 pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 11:26 raczej wydaje mi się, że podawanie tych wszystkich danych jest całkiem normalne jeśli chodzi o giełdy, mnie to raczej nie przeraża, bardziej odbieram to na plus dla giełdy, że weryfikuje i stara się o bezpieczeństwo
bitmarket, coinroom.. obie chcialy selfiakow, dowodow, rachunkow i co? i gowno, to ze ktos ma jakies z dupy wziete wysrane chore procedury, nie czyni danej firmy bardziej wiarygodniej ani bezpiecznej, tym bardziej warto sie zastanowic jak danej instytucji przeszkadza do weryfikacji watermark na skanach.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Nikole_16 » poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 16:35

ricard_ pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 11:40no tak, często tak jest, ale nie jestem do tego przekonany. zależy jaka giełda, trzeba uważać z podawaniem tak wrażliwych informacji na prawo i lewo

jeśli giełda jest w porządku to raczej okay dla mnie, wiadomo, że podawanie takich danych jest pewnego rodzaju niebezpieczeństwem, ale także i zabezpieczeniem. tylko trzeba uważać żeby nie ufać wszystkim takim serwisom bo wiadomo jak to może się skończyć :D

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości