przechowywanie bitcoin

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54

Panie i Panowie,

Uprzedzam jestem totalny laikiem w temacie.

Chciałbym kupować bitcoin w dłużej perspektywie czasowej jako inwestycję (dokonując co parę miesięcy zakupu).

Zakładając, że nie będę sprzedawał, a docelowo po dłuższym czasie(5-20lat) będę chciał dokonać jednorazowej wypłaty wszystkich środków - prośba o informację jak to najbezpieczniej dla moich środków przeprowadzić. Zakładając, że to będą spore środki chciałbym mieć 100% bezpieczeństwa.

Jakie dane muszę mieć aby dokonać transakcji wypłaty środków?

Czy jest szansa w paru zdaniach wytłumaczenia jak to działa, z uwzględnieniem danych potrzebnych do transakcji kupna/sprzedaży?

edit: Jeszcze jedno pytanie - czy portfel na electrum jest tak samo bezpieczny jak na bitcoin core?

Prośba o proste krótkie wytłumaczenie.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

przechowywanie bitcoin

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 29 lipca 2019, 12:06

Przeszukaj forum, masz odpowiedź na wszystkie pytania.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 29 lipca 2019, 12:28

aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54Chciałbym kupować bitcoin w dłużej perspektywie czasowej jako inwestycję (dokonując co parę miesięcy zakupu).
W skrócie to:
Dla BTC
1.- Przeczytać https://bitcoin.pl/co-to-jest-bitcoin/ (następne podstrony też)
2.- Założyć portfel Electrum 3.3.6 (? - może być już nowsza wersja) na komputer
3.- Założyć portfel "papierowy" www.bitaddress.org na odłączonym od internetu komp.
4.- Założyć konto na którejś z giełd kryptowalutowej z PLN i zweryfikować się.
Właściwsze będzie przećwiczyć wszystko na BCH (BCC) - mniejsze wartości i koszty.
2/a - Założyć portfel Electron Cash 4.0.7 na komputer
3/b - Założyć portfel papierowy dla BCH https://cashaddress.org/
Następnie podać adres portfela Electron Cash na "Prywatną Wiadomość" (prześlę jakąś
wartość BCH na ten portfel celem ćwiczenia).
W sprawie regularnego (co miesięcznego odkładania kryptowalut) na razie tylko można
złożyć zlecenie stałe na przekazanie PLN z banku na giełdę. Na giełdach np BitBay pomimo
weryfikacji kupa czynności z zatwierdzeniami. Szukam innego rozwiązania, dam o tym znać
jak tylko sprawdzę - i wtedy na pohybel tym którzy nie chcieli wprowadzić zlecenia stałego
pozostanie im tylko skubanie spekulantów/graczy (ale to już inny temat).

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » poniedziałek, 29 lipca 2019, 14:40

dziękuję za odpowiedź, po lekturze widzę to jak niżej prośba o wytknięcie błędów

zakładam portel offline w elektrum drugi mam online do wglądu
dane tranzakcji to kod publiczny (czyli portfel?) i kod prywatny (rozumiem hasło) - czy jedno i drugie muszę mieć gdzieś zapisane, żeby nie stracić BTC czy wystarczy sam kod prywatny?
nie chciałbym korzystać z giełdy, jest możliwość kupna w bankomacie bitcoin i w ten sposób doładowywanie portfela? Czy są wady korzystanie z takich bankomatów (np. wysoka prowizja, dziwny kurs)?
Czy doładowywanie portfela można wykonywać offline? (jeżeli głupie pytanie, prośba o mądrą odpowiedź ;) - próbuje rozwikłać zasady bezpieczeństwa
Wypłata środków >>> wystarczy mi kod prywatny z komputera offline?

Dziękuję za post i chęć pomocy.

Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 27 lipca 2019
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: Mikej » poniedziałek, 29 lipca 2019, 14:51

@aooa
Jak chcesz długoterminowo to poczytaj też o portfelach sprzętowych jak Trazor T czy Leadger X.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 29 lipca 2019, 15:06

Mikej pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 14:51chcesz długoterminowo to poczytaj też o portfelach sprzętowych
Sądzę że poznając kryptowaluty należy zaczynać od portfela na komputer i portfela "papierowego"

Dodano po 9 minutach 40 sekundach:
aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 14:40dane tranzakcji to kod publiczny (czyli portfel?) i kod prywatny (rozumiem hasło) - czy jedno i drugie muszę mieć gdzieś zapisane, żeby nie stracić BTC czy wystarczy sam kod prywatny?
Zgubiłem gdzieś odpowiedź :-(
Portfel Electrum ma hasło i "ziarno" -12 słów które należy zapisać na oddzielnej kartce. Te 12 słów możesz traktować jako klucz prywatny. Hasła i ziarna nie wolno udostępniać innym. Ziarno służy do odzyskania portfela. Po otwarciu portfela znajdziesz tam naście adresów na które będą przychodziły środki. Wydrukowany portfel papierowy ma (klucz) adres publiczny który służy do przesyłania na ten papier środków i klucz prywatny którego nie należy nikomu udostępniać. Służy w twoim wypadku do ściągnięcia środków na portfel Electrum.
Naprawdę sugeruję przećwiczyć to na Electrum Cash, portfelu Electron Cash i papierze cashaddress

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » poniedziałek, 29 lipca 2019, 15:14

na prv nie mogę jeszcze odpowiadać, faza ćwiczeń to za jakiś czas, aktualnie analizuję jak to hula, a że za szybki nie jestem trochę to potrwa ;)
BCH jakoś do mnie nie przemiawia, ale do poćwiczenia czemu nie - ale to za jakiś czas - dziękuję ze chęć pomocy

a jak wygląda to na bitcoin core? też mamy "ziarno" -12 slów ?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

przechowywanie bitcoin

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 29 lipca 2019, 15:41

@aooa mnemoniki mogą być niezgodne pomiędzy portfelami, a dokładniej różne portfele z tego samego mnemonika mogą generować różne adresy.
Musisz znać ścieżkę żeby przesiadać się z portfela na portfel lub używać tego samego portfela.
Dlatego Electrum jest fajny, bo masz to samo na fonie i desktopie, włączenie ze współpracą z portfelami sprzętowymi (które do trzymania long nie są potrzebne).

Możesz mieć portfel online zasilony x/y/zpubem do podawania kolejnych adresów odbioru i kontrolowania stanu, i taki sam portfel offline z x/y/zprivem do wydawania/podpisywania transakcji.
Jest to opisane dokładnie w manualu Electrum, Tails i nie tylko.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: qertoip » poniedziałek, 29 lipca 2019, 17:25

aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54 Chciałbym kupować bitcoin w dłużej perspektywie czasowej jako inwestycję (dokonując co parę miesięcy zakupu).
Tylko portfele sprzętowe (Trezor T, Ledger Nano S, ColdCard) dają nie-ekspertom najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54 Chciałbym kupować bitcoin w dłużej perspektywie czasowej jako inwestycję (dokonując co parę miesięcy zakupu).
Każde dosłanie nowych środków musi być na Twój adres Bitcoin zweryfikowany na ekranie portfela sprzętowego. W przeciwnym wypadku Twój komputer lub smartphone może go podmienić na złośliwy adres jeśli trafi Ci się malware kradnący Bitcoiny.

aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54Zakładając, że nie będę sprzedawał,
To jest bardzo dobre założenie. Rzeczywistość jednak często takie założenia weryfikuje ;) Prawdopodobnie na następnej hiper-bańce zechcesz sprzedać chociaż małą część, żeby zabezpieczyć jakiś zysk. Portfele sprzętowe dają pełną elastyczność w tym zakresie.

aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54 Jakie dane muszę mieć aby dokonać transakcji wypłaty środków?
1) Klucz prywatny w postaci portfela sprzętowego LUB jego papierowego backupu
2) Tzw. ścieżkę derywacji na wszelki wypadek; ona będzie wyświetlona w każdym portfelu i określa standard w jakim przechowywane są Bitcoiny - co może być bardzo ważne za 5 czy 20 lat - zapisz sobie to na backupie

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
aooa pisze: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:54 edit: Jeszcze jedno pytanie - czy portfel na electrum jest tak samo bezpieczny jak na bitcoin core?
Electrum jest chyba najbardziej pragmatyczne dla początkujących osób. Tym bardziej do współpracy z portfelami sprzętowymi.

Ale upewnij się że instalujesz Electrum z oryginalnego źrodła bo jest wiele podróbek.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: KamilZ » poniedziałek, 29 lipca 2019, 20:00

Do tego co bardzo dobrze napisał kolega wyżej, mogę dodać tylko, abyś koniecznie ustalił dodatkowe (lub kilka) dobre hasło do trezora, sam pin nie wystarczy na dłuższą metę (5-20 lat).
Seed zapisany w kilu miejscach na kartkach.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » wtorek, 30 lipca 2019, 08:32

problem z tymi urządzeniami z tego co piszą, że my je kupujemy od pośredników (a jeżeli ktoś miał ten sprzęt fizycznie) to może w nim namieszać - jakoś mam obawy

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: ikswodnal » wtorek, 30 lipca 2019, 09:21

aooa pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 08:32problem z tymi urządzeniami z tego co piszą, że my je kupujemy od pośredników
Jestem zdania, że dla "hodlerów" czyli regularnie odkładających kryptowalutę proste rozwiązania są najlepsze. To jest 1 portfel na komputer + portfel "papierowy" i starczy. Portfele sprzętowe komplikują sprawę - w myśl zasady trzeciej popsutej kulki.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » wtorek, 30 lipca 2019, 09:24

mam jeszcze jedną opcje w głowie - prośba o info

tworze w bankomacie bitcoin paper walet, a potem tylko za pomocą bitcoin-matu doładowuje mój public key

to mi się wydaje najbezpieczniejsze, czy tak to można zrobić?

opcja total offline ;)

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: ikswodnal » wtorek, 30 lipca 2019, 09:28

aooa pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 09:24tworze w bankomacie bitcoin paper walet
Nie korzystałem jeszcze z bankomatu. Jednak jeżeli masz wydruk bankomatu z kluczem prywatnym, należy natychmiast przenieść środki na inny portfel w komputerze czy na smartfon.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » wtorek, 30 lipca 2019, 09:46

wg Ciebie opcja z bankomatem niebezpieczna?

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: ikswodnal » wtorek, 30 lipca 2019, 10:25

aooa pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 09:46opcja z bankomatem niebezpieczna?
To znaczy bitomat do zakupu czy sprzedaży kryptowalut (BTC) jest formą jedną z najlepszych - choć jeszcze nie korzystałem. Jednak przestrzegam przed trzymaniem kluczy prywatnych udostępnianych przez innych. Środki należy jak najszybciej przenieść na adres do którego tylko my mamy klucz prywatny.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » wtorek, 30 lipca 2019, 14:32

klucz wydrukowany przez bitomat

w bitomatach była nie wiem czy jest opcja kupna bitcoin z wytworzeniem defakto portfela papierowego czyli dostajesz wydruk z kluczem publiczynym i prywatnym. Następnie każdą kolejną wpłatę robię na ten wydrukowany klucz publiczny. (klucz prywatny jest wydrukowany przez bitomat i dostępny tylko dla mnie w formie wydruku) w takim wypadku nie muszę mieć nawet komputera do przechowywanie bitcoin. Pytanie na ile bezpieczne są bitomaty (zakładam, że nie jest z tym najgożej).

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: qertoip » wtorek, 30 lipca 2019, 15:06

aooa pisze: wtorek, 30 lipca 2019, 09:24 tworze w bankomacie bitcoin paper walet, a potem tylko za pomocą bitcoin-matu doładowuje mój public key
Ciężko o gorszy pomysł.

Nie Twój klucz prywatny - nie Twoje bitcoiny.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

przechowywanie bitcoin

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 30 lipca 2019, 15:11

@aooa Nie wiesz JAK był generowany klucz ani KTO JESZCZE ma do niego dostęp.
Sweep na swój portfel jak najszybciej.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 29 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przechowywanie bitcoin

Postautor: aooa » wtorek, 30 lipca 2019, 15:12

racja, bitcoin-matom też nie ma co ufać (dziękuję za dobrą radę)

chyba opcja offline armory lub elektrum (ale tu mam obawy, bo to też pośrednik)

może ktoś zasugerować gdzie kupować bitcoiny?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: fledermaus i 25 gości