Opłacalność moningu gpu w 2019r Ryzen Threadripper 2990WX

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Opłacalność moningu gpu w 2019r Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: GulDukat » wtorek, 9 lipca 2019, 21:47

Czy ktoś z forumowiczów kopie krypto na tym procesorze bo ze względu na zużycie energii to chyba najbardziej opłacalny procesor w przeliczeniu na jeden rdzeń
Interesuje mnie jak się kształtuje opłacalność wydobycia

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » środa, 10 lipca 2019, 08:54

Mining na CPU?

Co to, przenieśliśmy się w czasie do 2011?

Ktoś powinien w końcu naprawić te kondensatory hiperprzestrzeni, bo znowu się zrobi syf jak będzie paradox dziadka albo ktoś wdepnie nogą w czarną dziurę...
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: koparki » środa, 10 lipca 2019, 09:13

ShadowOfHarbringer pisze: środa, 10 lipca 2019, 08:54Mining na CPU?

istnieje mining na cpu, istnieja shitcoiny w ten sposób kopane ale to jest niszowe zajęcie
@GulDukat
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2683343.0
---

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » środa, 10 lipca 2019, 09:58

koparki pisze: środa, 10 lipca 2019, 09:13 istnieje mining na cpu, istnieja shitcoiny w ten sposób kopane ale to jest niszowe zajęcie
Yhmm, zgaduję że tak bardzo niszowe iż w ogóle nieopłacalne (nie to że zwykły mining jest opłacalny jak się nie ma prądu za pół/darmo).

Pewnie, można kopać na CPU. Tylko po co.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » środa, 10 lipca 2019, 10:30

Ty znowu swoje...przy aktualnych cenach krypto, mining (GPU) może być opłacalny. Chociaż nie da się ukryć, że najlepszy czas na tanie zakupy sprzętu do kopania już minęły...
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, po ile jest prąd lub po ile może być, jak się zmieni taryfę na bardziej opłacalną do kopania. Tutaj, tak lekko licząc odpada już 80-90% ludzi :P

I nie, nie namawiam nikogo na mining....tylko staram się prostować pewne mity...

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » środa, 10 lipca 2019, 15:09

adiqq pisze: środa, 10 lipca 2019, 10:30Ty znowu swoje...przy aktualnych cenach krypto, mining (GPU) może być opłacalny.
Tak, okres zwrotu 5 lat, wliczając amortyzację sprzętu etc.

O ile oczywiście karta graficzna czy komp się nie spali wcześniej.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: gofer » środa, 10 lipca 2019, 15:51

Bo trzeba umieć tak kopać, że amortyzacja nas nic nie kosztuje.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » środa, 10 lipca 2019, 17:03

ShadowOfHarbringer pisze: środa, 10 lipca 2019, 15:09
adiqq pisze: środa, 10 lipca 2019, 10:30Ty znowu swoje...przy aktualnych cenach krypto, mining (GPU) może być opłacalny.
Tak, okres zwrotu 5 lat, wliczając amortyzację sprzętu etc.

O ile oczywiście karta graficzna czy komp się nie spali wcześniej.
a możesz, tak na konkretnych liczbach?
tzn sprzęt tyle a tyle (załóżmy rig z 12 GPU, niech będzie klasy 1060 6gb, H110 PRO btc+, G4400,4gb ddr4+pendrive z HiveOs, stelaż z riserami PSU gold), konkretne ceny prądu i uzysk dla kopania dajmy na to ETH, GRIN i BEAM ?
Ty napiszesz, jak to twoim zdaniem wygląda kosztowo, a ja potem podam ile konkretnie mnie kosztował sprzęt, ile płacę za prąd i jakie mam uzyski? Co ty na to?

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » środa, 10 lipca 2019, 20:41

adiqq pisze: środa, 10 lipca 2019, 17:03 Ty napiszesz, jak to twoim zdaniem wygląda kosztowo, a ja potem podam ile konkretnie mnie kosztował sprzęt, ile płacę za prąd i jakie mam uzyski? Co ty na to?

Skoro Ty masz takie dokładne dane, to szczerze wątpię czy znajdę lepsze jako że sam nie kopię.

Może podaj po prostu ile Twój rig kosztował, jaki hashrate i jakiego coina kopiesz, to da się łatwo obliczyć jak szybko Ci się zwróci.

Ja twierdzę, że przy obecnej niestabilności kryptowalut jakiekolwiek "normalne" kopanie bez prądu za pół ceny lub bez zastosowanego innego triku (wykorzystanie ciepła jako ogrzewania np.) nie ma żadnego ekonomicznego sensu.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: wamak » środa, 10 lipca 2019, 22:12

W 2017 roku były dni, kiedy opłacało się kopać Monero na i7 4770k z obniżonym napięciem. To były jednak grosze, po prostu komputer i tak był włączony.
Sprawdzałem watomierzem i faktycznie wychodziło trochę na plus.

Żeby jednak specjalnie składać zestaw pod kątem zarobku na miningu, to się nie kalkuluje.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » czwartek, 11 lipca 2019, 06:29

ShadowOfHarbringer pisze: środa, 10 lipca 2019, 20:41Może podaj po prostu ile Twój rig kosztował, jaki hashrate i jakiego coina kopiesz, to da się łatwo obliczyć jak szybko Ci się zwróci.

jak chcesz, ale najpierw ceny prądu, jakie każdy klient tauronu może mieć do kopania ( uśredniona cena 1kwh dla sprzętów pracujących non-stop)
G12w =0,418 (dla 58,3% pracy w taniej taryfie, ja będę liczyć dla 0,386, bo taką cenę faktycznie płacę - mogę wkleić screena na którym widać, że w czerwcu zużyłem ponad 65% prądu w taniej taryfie - aplikacja eLicznik) - do obliczeń cena 0,1$
G13 -wiosna/lato - średnia cena = 0,343zł - do obliczeń cena 0,09$
G13 - jesień/zima - średnia cena = 0,3737zł (różna ilość godzin w poszczególnych strefach, dlatego różnica) - do obliczeń cena 0,098 - jako że jest różnica jesien/zima i wiosna lato, to wezmę średnią ~0,1$ czyli praktycznie tak samo jak dla G12w
Ja osobiście korzystam z G12w, mimo że ceny w G13 są korzystniejsze z prostego faktu - mam panele PV, a to sporo zmienia (nie chcę się teraz w to wgłebiać, bo nie o to tutaj chodzi). W obliczeniach ten fakt całkowicie pomijam.
Proponuję skorzystać z https://whattomine.com/
koszt sprzętu przyjmuję 1315$ - zapłaciłem za tego riga 5k (12xP106+cała reszta), dla porównania rig 6xAMD(4xRX 570 8gb+2xRX 470 8+4gb) kosztował mnie około 3,1k, czyli 816$ (po kursie 1$=3,80zł) Oczywiście, dzisiaj te rigi w takich cenach są nieosiągalne, ale mnie one tyle faktycznie kosztowały (od stycznia do maja tego roku ceny tego sprzętu były mocno promocyjne)

i tak - proponuję wklejać dane w whattomine
rig 12xP106 ma następujące osiągi:
ETHASH (Eth/Etc) - 286Mh/s i bierze ze ściany 1030W
CUCKAROO29 (Grin)- 40,5h/s i bierze ze ściany średnio 1000W
CUCKOOCYCLE (Aeternity) - 42h/s i bierze 1060W (tutaj musiałbym sprawdzić, bo dawno tego nie kopałem)
BEAM (Beam) - 165h/s i bierze 1080W

Zwroty wg whattomine
Etc - 373 dni, Eth - 354 dni
Grin - 248 dni
AE - 368 dni
Beam - 367 dni
Innych coinów na dzisiaj nie kopie, ale jak coś się zmieni w rankingu opłacalności, to jak najbardziej. Czasami korzystam też z nicehash+algo jak się opłaca.
dla odmiany rig 6xAMD (180Mh/s i 720W) - zwrot 365 dni
Dobrze, że w nocy były spadki, bo nie można powiedzieć, że specjalnie wyśrubowałem wyniki. Jak wczoraj przymierzałem się do tego, to okresy zwrotu były sporo krótsze.
Przyznasz chyba, że okres 5 lat przez ciebie podany, to tak mocno na wyrost w porównaniu w tymi danymi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: slasta » czwartek, 11 lipca 2019, 10:01

@adiqq
Kolego a gdzie w wyliczeniach uwzględniasz zmianę trudności kopania, zmianę ceny czy spadek nagrody za blok ? Nie mówiąc już o kosztach serwisu, przestojach w kopaniu czy czasie spędzonym na szukaniu i testowaniu innych algorytmów. Posiadanie koparki nie kończy się na jej zakupie.
Poza tym liczysz zwrot z inwestycji w złotówkach czy w krypto ? Większość posiadaczy krypto liczy na wzrost ceny krypto więc ważniejsza jest ilość posiadanego krypto a nie zł więc IMO ROI powinien być liczony dla krypto tj. ile czasu zajmie odkopanie takiej ilości krypto którą mógłbyś mieć kupując je bezpośrednio zamiast sprzętu.
Jeśli uwzględnisz wszystkie te rzeczy, u wierz mi ROI wcale daleko do tych 5lat nie będzie. Popatrz sobie chociażby na zmianę trudności ETH. Od 1 kwietnia, czyli można przyjąć że w przeciągu 3 miesięcy, trudność kopania wzrosła o 25%. Cena owszem też wzrosła , ale tak jak pisałem wcześniej ROI powinno się liczyć względem krypto a nie zł. Gdybyś 1 kwietnia kupił ETH zamiast koparki to, kompletnie nic nie robiąc, dziś byś był zarobiony 100+% wyłożonej kwoty na sprzęt, a tak po odliczeniu kosztu prądu zarobiłeś może z 10% w porywach do 15% spędzając dobre kilkadziesiąt godziny przy koparce.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lipca 2019, 10:03 przez slasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » czwartek, 11 lipca 2019, 10:03

adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 06:29Zwroty wg whattomine
Etc - 373 dni, Eth - 354 dni
Grin - 248 dni
AE - 368 dni
Beam - 367 dni
Innych coinów na dzisiaj nie kopie, ale jak coś się zmieni w rankingu opłacalności, to jak najbardziej. Czasami korzystam też z nicehash+algo jak się opłaca.
dla odmiany rig 6xAMD (180Mh/s i 720W) - zwrot 365 dni
Widzę tutaj parę problemów:

1. Ekhm, chyba powinieneś te czasy zwrotu obliczone z whattomine pomnożyć razy 2, jako że taryfa taniego prądu w TAURONie to tylko 1/2 albo 1/3 całego dostępnego czasu. W pozostałym czasie nie opłaca się kopać.

2. To jest ostatni rok z tanim prądem, TAURON (i wszyscy inni operatorzy) od końca tego albo początku przyszłego roku drastycznie podniesie ceny prądu. Nawet obecnie możesz sobie tak kopać tylko na osobę fizyczną, na firmę będziesz miał prąd dużo droższy i będzie to nieopłacalne.

3. Wszystkie te kalkulacje nie biorą pod uwagę krachu kryptowalutowego, który oczywiście w końcu nadejdzie i przetasuje rynek kryptowalut oraz opłacalności kopania.

4. Brakuje w Twoich wyliczeniach symulacji np., rok wstecz na podstawie faktycznych kursów i opłacalności kryptowalut, które już istniały. Naturalne wahania cen krypto mogą wszystkie Twoje wyliczenia rozwalić w cholerę. Nie ma żadnej gwarancji, że jakakolwiek z cen krypto, które kopiesz utrzyma się przez nawet miesiąc. Nie wiem czy zauważyłeś, ale jak kryptowaluty tanieją lub drożeją to tanieją/drożeją wszystkie, a nie tylko pojedyncze. Rusza się cały rynek.

Cały rynek jest zespolony ze sobą, jak kilka głównych krypto "pierdolnie" to nie będziesz miał nic, co można by z zyskiem kopać. Obecnie jesteśmy na bańce. Co będzie gdy nadejdzie bessa?

5. Gdzie uwzględnienie zmian trudności kopania w wyliczeniach?

6. Ekhm:
adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 06:29 mimo że ceny w G13 są korzystniejsze z prostego faktu - mam panele PV, a to sporo zmienia (nie chcę się teraz w to wgłebiać, bo nie o to tutaj chodzi). W obliczeniach ten fakt całkowicie pomijam.
Masz panele PV, czy to nie oznacza że część prądu masz za darmo co zaburza Twoją kalkulację?

Generalnie coś mi tutaj śmierdzi w Twoich obliczeniach mocno. Moim zdaniem są nierealne zważywszy na niestabilność rynku krypto.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » czwartek, 11 lipca 2019, 10:17

slasta pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:01 @adiqq
Kolego a gdzie w wyliczeniach uwzględniasz zmianę trudności kopania, zmianę ceny czy spadek nagrody za blok ? Nie mówiąc już o kosztach serwisu, przestojach w kopaniu czy czasie spędzonym na szukaniu i testowaniu innych algorytmów. Posiadanie koparki nie kończy się na jej zakupie.
Poza tym liczysz zwrot z inwestycji w złotówkach czy w krypto ? Większość posiadaczy krypto liczy na wzrost ceny krypto więc ważniejsza jest ilość posiadanego krypto a nie zł więc IMO ROI powinien być liczony dla krypto tj. ile czasu zajmie odkopanie takiej ilości krypto którą mógłbyś mieć kupując je bezpośrednio zamiast sprzętu.
Jeśli uwzględnisz wszystkie te rzeczy, u wierz mi ROI wcale daleko do tych 5lat nie będzie. Popatrz sobie chociażby na zmianę trudności ETH. Od 1 kwietnia, czyli można przyjąć że w przeciągu 3 miesięcy, trudność kopania wzrosła o 25%. Cena owszem też wzrosła , ale tak jak pisałem wcześniej ROI powinno się liczyć względem krypto a nie zł. Gdybyś 1 kwietnia kupił ETH zamiast koparki to, kompletnie nic nie robiąc, dziś byś był zarobiony 100+% wyłożonej kwoty na sprzęt, a tak po odliczeniu kosztu prądu zarobiłeś może z 10% w porywach do 15% spędzając dobre kilkadziesiąt godziny przy koparce.
Nie da się wszystkiego uwzględnić, starałem się na tyle na ile można, ale odniosę się do tego co piszesz
- koszt serwisu - wszystko robię we własnym zakresie(faktycznie, powinienem doliczyć do kosztów koszt pasty termoprzewodzącej, smaru do wentyli,sprężonego powietrza i zestawu śrubokrętów ;)), przestoje w kopaniu są, ale nieduże, nie muszę szukać i testować ustawień nowych algorytmów, w HiveOS jest taka bardzo przydatna opcja "popular presets" - wybierasz swoją kartę i patrzysz jakich ustawień używają inni - w większości przypadków działa bardzo dobrze.
- zwrot liczę w $/PLN bo koparkę kupowałem za PLN a nie za krypto
- OK, trudność wzrosła o 25% w tym okresie, szkoda że nie zauważyłeś o ile w tym okresie wzrosła cena...1.04 pokazało mi cenę ETH=141,89$
A patrząc tak bardziej konkretnie, to trudność za ostatnie 90dni wzrosła nie 25%, tylko 17,95%
https://www.coinwarz.com/difficulty-cha ... ulty-chart
Popatrz na to z innej strony - jak ceny dalej pójdą do góry, to krypto zostanie, a tą koparkę też sprzedam (z zyskiem)
Tak, na giełdzie na pewno zarobiłbym więcej, pod warunkiem, że w międzyczasie ta giełda by nie padła :twisted:

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: ShadowOfHarbringer » czwartek, 11 lipca 2019, 10:23

adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17Nie da się wszystkiego uwzględnić,
Aha, czyli Twoje wyliczenia nie mogą być prawidłowe, skoro nie potrafisz wszystkiego uwzględnić.

Generalnie mylisz się, da się wszystko uwzględnić biorąc najbardziej pesymistyczne scenariusze i tworząc symulację na podstawie poprzednich lat. Tylko, że wtedy właśnie wyjdzie okres zwrotu 5 lat, a nie rok tak jak Ty wyliczyłeś.
adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17Popatrz na to z innej strony - jak ceny dalej pójdą do góry, to krypto zostanie, a tą koparkę też sprzedam (z zyskiem)
A jak ceny krypto pójdą w dół i będzie "zima nuklearna" gdzie krypto przez rok-dwa-trzy będzie szorować po podłodze, to co wtedy ?

Nie da się kopać opłacalnie przy polskich cenach prądu bez zastosowania żadnych "trików". Moim zdaniem temat można na tym zakończyć.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » czwartek, 11 lipca 2019, 10:42

@ Shadow
1. O cenach prądu już dyskutowaliśmy w innym wątku - ceny o których piszę, to średnie ceny zakładając pracę urządzeń non stop. Sprawdz sobie w cenniku energii i dystrybucji ile tak naprawdę kosztuje prąd w taryfie G12w i G13 (w poszczególnych strefach). Bo widzę, że dalej tego nie sprawdziłeś sumiennie i sugerujesz coś, co nie ma miejsca.

2. Póki co, nie sądzę, żeby dla odbiorców indywidualnych coś się zmieniło w kwestii cen energii. Na jesień wybory, w przyszłym roku wybory prezydenckie...wiem że dla przemysłu ceny idą mocno do góry, ale w grupie taryfowej G ceny jak się zmienią, to nieznacznie. I jak ceny idą do góry, to najbardziej w G11 , w G12w i G13 odczuwalny wzrost jest znacznie mniejszy. Póki co, mam gwarancję ceny bodajże do końca sierpnia przyszłego roku. Od około 10lat ogrzewam dom prądem i straszenie podwyżkami cen prądu słyszę regularnie...praktycznie od zawsze :lol: I jakoś wcale nie widzę, żeby mnie utrzymanie domu więcej kosztowało...

3.Oczywiście że nie uwzględniam krachu. Nie uwzględniam też meteorytu tunguskiego, III wojny światowej i kilku innych rzeczy także...

4. Fakt, nie robiłem symulacji wstecz. Ze zmiennością rynku liczy się chyba każdy, kto ma coś wspólnego z krypto. Ale jak zaczynałem w grudniu/styczniu i robiłem pierwsze przymiarki, to ceny krypto też były jakby inne...

5. Nie uwzględniłem zmiany trudności w symulacji, ale też nie uwzględniłem zmiany cen. Ale tak jak pisałem post wyżej - przykładowo ETH trudność wzrosła za ostatnie 90 dni o 17,95%, a cena wzrosła od 1.04.19 90-100%

6. Pisałem we wcześniejszym poście, że faktu posiadania paneli PV nie uwzględniam w ogóle w moich obliczeniach i analizach (sprawdź wyżej!) Darmowy wyprodukowany prąd traktuję jako dodatkowy bonus. Z drugiej strony patrząc, jak jest nadprodukcja prądu przez PV, to lepiej to zużyć na bieżąco (koparki!) niż oddać do sieci, bo z tego co oddasz do sieci, to z powrotem dostaniesz tylko 80%. Taki dodatkowy mały bonus.

Shadow - wiem, że moje wyliczenia i symulacje nie są ci na rękę, bo z tego co się zdążyłem zorientować, jesteś przeciwnikiem miningu. Jednak zamiast insynuacji, poproszę o konkrety - a nie że coś ci "mocno śmierdzi". Jestem otwarty na dyskusję - może faktycznie okaże się, że któryś aspekt pominąłem, lub nie doceniłem jego znaczenia.
I żeby nie było - nie polecam miningu nikomu, bo nie wszystko złoto co się świeci, a diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Ja do tematu starałem się przygotować tak dobrze jak tylko potrafiłem, a szczegóły póki co dosyć dobrze ogarniam ;)

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
ShadowOfHarbringer pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:23Aha, czyli Twoje wyliczenia nie mogą być prawidłowe, skoro nie potrafisz wszystkiego uwzględnić.

tutaj miałem na mysli raczej fakt, że nie uwzględniłem w obliczeniach 2 tubek pasty termoprzewodzącej, tego smaru,sprężonego powietrza - nie doliczyłem tego do kosztów :oops: Za co ogromnie przepraszam. W następnej wersji moich obliczeń, z pewnością nawet takie drobne pozycje zostaną uwzględnione 8-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: slasta » czwartek, 11 lipca 2019, 12:45

adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17 Nie da się wszystkiego uwzględnić, starałem się na tyle na ile można, ale odniosę się do tego co piszesz
- koszt serwisu - wszystko robię we własnym zakresie(faktycznie, powinienem doliczyć do kosztów koszt pasty termoprzewodzącej, smaru do wentyli,sprężonego powietrza i zestawu śrubokrętów ;)), przestoje w kopaniu są, ale nieduże, nie muszę szukać i testować ustawień nowych algorytmów, w HiveOS jest taka bardzo przydatna opcja "popular presets" - wybierasz swoją kartę i patrzysz jakich ustawień używają inni - w większości przypadków działa bardzo dobrze.
Nie chodzi mi o jakieś drobne koszty tylko o czas który trzeba poświęcić koparce. Jeśli swój czas uważasz za bezwartościowy to mam kilka wywrotek ziemi do rozwiezienia po działce, piszesz się. :mrgreen: Dla porównania trzymanie krypto w portfelu nie wymaga żadnej uwagi , no chyba że wliczasz czas kiedy zerkasz aby sprawdzić ile dziś moje krypto jest warte.
adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17 - zwrot liczę w $/PLN bo koparkę kupowałem za PLN a nie za krypto
Ale koparka nie kopie ci PLN tylko krypto więc IMO to do nich powinien być liczony zwrot.
adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17 - OK, trudność wzrosła o 25% w tym okresie, szkoda że nie zauważyłeś o ile w tym okresie wzrosła cena...1.04 pokazało mi cenę ETH=141,89$
A patrząc tak bardziej konkretnie, to trudność za ostatnie 90dni wzrosła nie 25%, tylko 17,95%
https://www.coinwarz.com/difficulty-cha ... ulty-chart
W ciągu ostatnich 90dni wzrosło o 18% a w ciągu 100dni o 25% co dowodzi że trudność rośnie i to w cale nie wolno. A jak spojrzymy jeszcze na dłuższy okres to okaże się ze zaliczyliśmy jeszcze spadek nagrody. Wszystko to prowadzi do jednego wniosku. Opłacalność kopania dąży do 0 bo ktoś zawsze będzie miał tańszy sprzęt, tańszy prąd, niższe koszty utrzymania. Było tak w czasach kiedy kopanie zaczęło się popularyzować, jest tak teraz i tak samo będzie w przyszłości.
adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17 Popatrz na to z innej strony - jak ceny dalej pójdą do góry, to krypto zostanie, a tą koparkę też sprzedam (z zyskiem)
Tylko szkopuł w tym ile tych krypto będziesz posiadał. Im dalej w czas to tego krypto będziesz coraz mniej wykopywał.
Twoja koparka o mocy 286MH/s 1 kwietnia kopała 0,02785ETH/dzień , a dziś jest to już tylko 0,02232ETH/dzień.
1 kwietnia cena ETH wynosiła ok 142$, więc za kwotę 1315$ mogłeś ich nabyć 9,26ETH. Dziś te ETH są warte 2528$ więc gdybyś wtedy kupił krypto to był byś do przodu o 1213$ przy wydanych 1315$.
A jak wygląda twój stan finansów z koparką na stanie ? Zakładając optymistyczny scenariusz, aby nie bawić się w szczegółowe wyliczenia, kopałeś 100dni x dzienny urobek 0,0,2785 * aktualny kurs 273$ - koszt prądu 100dni * 2,5$/dzień = 510$.

Także porównując zakup krypto vs koparka po 100dniach.
- w przypadku krypto prawie osiągnęliśmy ROI , tj. wartość posiadanego krypto warte jest prawie drugie tyle co na nie wydaliśmy.
- w przypadku sprzętu, zakładając optymistycznie, osiągnęliśmy zwrot ok 40%, gdy liczmy roi w złotówkach bo dla krypto będzie to może z 15%, i ciągle pozostaje nam 224 dni kopania. W dodatku myślisz że za rok czy 2 odsprzedasz sprzęt w tej samej cenie co go kupiłeś , pomimo że kupiłeś używkę w dobre cenie oraz że nie będziesz musiał np wymienić wentyli na kartach bo są już zajechane po tych kilku latach kopania.

IMO jedynym okresem kiedy warto rozważyć zakup sprzętu to szczyt bańki. Zakup krypto w sytuacji gdy stare ATH zostały dawno przebite jest mało roztropny gdyż wiecznie rosnąć nie będzie a i nie zakupimy ich za dużo.

adiqq pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 10:17 Tak, na giełdzie na pewno zarobiłbym więcej, pod warunkiem, że w międzyczasie ta giełda by nie padła :twisted:
Zabawa na giełdzie to zupełnie inna bajka. Ja mówię o zakupie krypto , przelaniu ich na swój portel i HODLowaniu.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » czwartek, 11 lipca 2019, 13:38

@slasta - fajnie że dyskutujesz merytorycznie, bo różnie z tym bywa w tych tematach...
Czas poświęcony koparce, to w pewnym sensie czas poświęcony na hobby. Lubię w tym grzebać...gdybym robił to z musu, to inaczej by to wyglądało. A zdziwiłbys się, jak mało tego czasu trzeba poświęcić, jak się juz ma wszystko poukładane (szczególnie jak używa się HiveOs - mam porównanie z Win10 - tam było dużo gorzej)

Widzisz, co do tego, czy zwrot powinien być liczony w krypto, czy pln, to raczej nie dojdziemy do porozumienia...Ja wykopane krypto częściowo wymieniam, częściowo HODL, więc wiesz...

Nie wiem czy robisz to specjalnie, ale z tą trudnością, to trochę manipulujesz. Jeśli chodzi o ETH, to cofnij sie jeszcze przed constantinopole i sprawdz jak to wpłynęło na trudność....możemy wziąść do analizy trudności okres od 1.02-1.07 i wiesz co wyjdzie?? :D
Możemy to też zestawić jednocześnie z ceną...wiesz co wyjdzie? Ale wolałbym tego uniknać...
Polecam tez spojrzeć na wykres trudności ETC za ten okres....i wyciągnij wnioski...
Nie wiem też, dlaczego tylko koncentrujesz się na ETH - bo kopie także ETC (jak bardziej opłacalnie wychodzi), a w ostatnim okresie dużo więcej kopałem Grin i AE które zwyczajnie są bardziej dochodowe niż ETH. I między innymi dlatego preferuję karty NV - jest możliwość przeskoczenia na inne, bardziej zyskowne algo. Co bardzo dobrze widać teraz na whattomine, że są dużo bardziej zyskowne algo niż eth/etc.
I żeby była jasność, część po wykopaniu od razu zamieniam na BTC. (ale to trochę inny temat)

Gdybym z dzisiejszą wiedzą zaczynał, to być może by to trochę inaczej wyglądało...u mnie zaczęło się od 3 kart graficznych(Rx) i zabawy która przerodziła się w pasję ;) Za tę kwotę od której zaczynałem, to dużo krypto bym nie kupił...zestaw do rozbudowy na tamten moment bardzo mi pasował. Nie myślałem nawet o kupnie krypto i hodl (a szkoda!)
A koparkę mógłbym sprzedać już nawet dzisiaj za wyższą cenę niż kupiłem, ale to jeszcze nie ten moment IMHO.
Nigdy nie zgodzę się z tobą, że najlepszy moment na kupowanie koparki to na bańce. Moim zdaniem to najgorszy moment na takie zakupy. Jak będzie bańka, to kart graficznych na rynku nie będzie albo będą w kosmicznych cenach, a swoją koparkę sprzedam bez problemu (jak będę chciał!)

Sprzęt mam w bardzo dobrym stanie. O karty dbam, regularnie czyszczę (pomijając już fakt, że pracują w idealnych warunkach), a jak sytuacja tego wymaga, to przesmaruje wentyle. To naprawdę nie jest trudne, szczególnie jak się ma prawie wszystkie karty takie same, to robisz to jak automat ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: slasta » czwartek, 11 lipca 2019, 15:08

adiqq pisze: Nie wiem czy robisz to specjalnie, ale z tą trudnością, to trochę manipulujesz. Jeśli chodzi o ETH, to cofnij sie jeszcze przed constantinopole i sprawdz jak to wpłynęło na trudność....możemy wziąść do analizy trudności okres od 1.02-1.07 i wiesz co wyjdzie?? :D
Możemy to też zestawić jednocześnie z ceną...wiesz co wyjdzie? Ale wolałbym tego uniknać...
Polecam tez spojrzeć na wykres trudności ETC za ten okres....i wyciągnij wnioski...
Nie wiem też, dlaczego tylko koncentrujesz się na ETH - bo kopie także ETC (jak bardziej opłacalnie wychodzi), a w ostatnim okresie dużo więcej kopałem Grin i AE które zwyczajnie są bardziej dochodowe niż ETH. I między innymi dlatego preferuję karty NV - jest możliwość przeskoczenia na inne, bardziej zyskowne algo. Co bardzo dobrze widać teraz na whattomine, że są dużo bardziej zyskowne algo niż eth/etc.
I żeby była jasność, część po wykopaniu od razu zamieniam na BTC. (ale to trochę inny temat)
No to porównajmy, dla twojej koparki, 286Mh/s, 1030W, 0,1$/kWh, dzienny koszt prądu to 2,47$. W wyliczeniu uwzględniono oczywiście trudność w dany momencie i cenę.

dziś
ukopiesz 0,02233ETH, warte 6,15$ z czego po odjęciu kosztów prądu zostaje 3,68$

1 kwietnia
ukopał byś 0,02785ETH, warte 3,86$ , po odjęciu prądu zostaje 1,39$

3 marca - ustabilizowany poziom trudności po spadku nagrody
ukopał byś 0,02600ETH, warte 2,37$, a po odliczeniu prądu był byś na minusie -0,1$

27marca, - na chwilę przed spadkiem nagrody
ukopał byś 0,02482, warte 3,43$, z czego po odjęciu kosztów prądu zostaje 0,96$

I wiesz co mi z tego wyszło? że koparka wykopuje mniej krypto niż kiedyś i że były momenty że pomimo dość taniego prądu trzeba było dopłacać do interesu. Dziś w przeliczeniu na złotówki wychodzi to lepiej ale myślisz że taki stan długo się utrzyma? Im opłacalność będzie wyższa tym więcej sprzętu będzie podłączane a po osiągnięciu pewnego punktu ta opłacalność zacznie spadać.

adiqq pisze: Gdybym z dzisiejszą wiedzą zaczynał, to być może by to trochę inaczej wyglądało...u mnie zaczęło się od 3 kart graficznych(Rx) i zabawy która przerodziła się w pasję ;) Za tę kwotę od której zaczynałem, to dużo krypto bym nie kupił...zestaw do rozbudowy na tamten moment bardzo mi pasował. Nie myślałem nawet o kupnie krypto i hodl (a szkoda!)
Na początku jest to zainteresowanie, później pasja a na końcu praca. A pracuje się po to aby zarabiać. Dochód przy małej ilości sprzętu, gdzie ilość koparek policzysz na 1 ręce, wychodzi raczej mizerny i nawet na ZUS nie uciułasz :mrgreen: . Pamiętaj też że od sprzedanego urobku musisz odprowadzić 19% podatku.
adiqq pisze: A koparkę mógłbym sprzedać już nawet dzisiaj za wyższą cenę niż kupiłem, ale to jeszcze nie ten moment IMHO.
Nigdy nie zgodzę się z tobą, że najlepszy moment na kupowanie koparki to na bańce. Moim zdaniem to najgorszy moment na takie zakupy. Jak będzie bańka, to kart graficznych na rynku nie będzie albo będą w kosmicznych cenach, a swoją koparkę sprzedam bez problemu (jak będę chciał!)
Bo ciągle liczysz zł a nie krypto. Zacznij liczyc krypto to zmieni ci się perspektywa.
adiqq pisze: Sprzęt mam w bardzo dobrym stanie. O karty dbam, regularnie czyszczę (pomijając już fakt, że pracują w idealnych warunkach), a jak sytuacja tego wymaga, to przesmaruje wentyle. To naprawdę nie jest trudne, szczególnie jak się ma prawie wszystkie karty takie same, to robisz to jak automat ;)
Dbanie o sprzęt nie zmieni tego że niektóre konstrukcje są po prostu ****we np. chodzenie Tri-X Sapphira.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ryzen Threadripper 2990WX

Postautor: adiqq » czwartek, 11 lipca 2019, 16:42

slasta pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 15:08I wiesz co mi z tego wyszło? że koparka wykopuje mniej krypto niż kiedyś i że były momenty że pomimo dość taniego prądu trzeba było dopłacać do interesu. Dziś w przeliczeniu na złotówki wychodzi to lepiej ale myślisz że taki stan długo się utrzyma? Im opłacalność będzie wyższa tym więcej sprzętu będzie podłączane a po osiągnięciu pewnego punktu ta opłacalność zacznie spadać.

Jestem tego świadom...tylko dla odmiany wstaw może ceny które były 2 dni temu przed spadkiem i jaki wtedy zysk...w dłuższej perspektywie, to wszystko można/trzeba uśrednić...tak cenę jak i diff. Dzisiaj jest tyle ile piszesz, ale za kilka dni może być 2 razy więcej...
I tak, myślę że taki stan się utrzyma jeszcze przez jakiś czas i że kurs pójdzie jeszcze do góry. Nie podchodź do tego z góry ustaloną tezą. I po raz kolejny podkreślę - ETH nie jest ostatnio najbardziej dochodowym coinem.
slasta pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 15:08Bo ciągle liczysz zł a nie krypto. Zacznij liczyc krypto to zmieni ci się perspektywa.

Mimo wszystko - nie sądzę. Widzisz, gdybym zarabiał w krypto i płacił w krypto - wtedy liczyłbym w krypto. Ale tak nie jest...A skoro za jakiś czas sprzedam koparkę(zakładam że z zyskiem, ale to sie faktycznie okaże) i zostanie mi jeszcze krypto, to w czym problem?

slasta pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 15:08Na początku jest to zainteresowanie, później pasja a na końcu praca. A pracuje się po to aby zarabiać. Dochód przy małej ilości sprzętu, gdzie ilość koparek policzysz na 1 ręce, wychodzi raczej mizerny i nawet na ZUS nie uciułasz . Pamiętaj też że od sprzedanego urobku musisz odprowadzić 19% podatku.

Jasne że tak jest. Ale tutaj się nie zgodzę. 1 ręka to 5 koparek. 5 koparek takich samych koparek, to już 1430Mh/s i to już się zaczynają robić większe kwoty (o innych bardziej dochodowych coinach nie wspominając). Oczywiście, dla jednego to będzie tyle co nic, ale dla innego spora kwota miesięcznie przy relatywnie niewielkim nakładzie pracy. A nie sądzę, żeby przy takiej ilości konieczne było zakładanie DG. O 19% podatku oczywiście wiem i pamiętam.
Zdaję sobie sprawę, że przy większej skali pojawiają się problemy, o których teraz w ogóle nie myślę ;) Ale staram się jak najlepiej do tego przygotować...tak się przez przypadek złożyło, że ponad rok temu, kiedy jeszcze o tym nie myślałem, złożyłem wniosek o dofinansowanie do PV. I szczęśliwie się zlożyło, że dostanę 90% dofinansowania, czekam na montaż dodatkowych 3kwp. Kolejny bonus, który zwiększy opłacalność kopania. A gdyby mi odbiło :lol: , to mogę niewielkim kosztem na działce obok domu postawić małą farmę PV, warunki pod to mam bardzo dobre (ekspozycja południowa, bez zacienienia, dużo miejsca) - co wcale nie znaczy że tak zrobię, chodzi jedynie o sam fakt, że wybiegam myślami trochę do przodu...

slasta pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 15:08Dbanie o sprzęt nie zmieni tego że niektóre konstrukcje są po prostu ****we np. chodzenie Tri-X Sapphira.

Jasne, ale mam wrażenie, że to co mam to całkiem udana konstrukcja ;)
https://www.asus.com/Graphics-Cards/MINING-P106-6G/
sporo czytam na ten temat i staram się wybierać te lepsze modele...
A też się trochę nauczyłem i kilku nieudanych konstrukcji się szybko pozbyłem...

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości