Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 2 stycznia 2019, 17:38

Cześć,
poniżej wklejam linki do screenów z kalkulatora, który zamierzam udostępnić w tym roku do obliczania podstawy podatku przy obrocie kryptowalutami.

Obrazek


Po wczytaniu historii transakcji, w pierwszej tabelce widoczne są użyte assety, których źródło pochodzenia nie jest znane - np. wpłaty gotówki, wykopane lub nigdy nierozliczone kryptowaluty.
Następnie widoczne są rozliczenia z podziałem na lata. Domyślnie raz do roku można zmienić zasady rozliczania lub rezydencję podatkową.
Na samym końcu widoczne jest saldo końcowe oraz przycisk do pobrania paczki wraz z raportem w formacie zaproponowanym przez HMRS (jako jedyni prowadzą jakiś dialog).
https://static.ppok.pl/demo02/demo-01-overview.png


Środki pochodzące z nieznanego źródła, można zaakceptować podając koszt nabycia. W przypadku wpłat gotówki na giełdę, która zazwyczaj jest juz opodatkowana - koszt nabycia jest równy wartości przelewu.
Wykopane kryptowaluty pewnie będą miały koszt równy 0.
https://static.ppok.pl/demo02/demo-02-d ... -asset.png


Widok kalkulatora z zatwierdzonymi środkami z nieznanych źródeł:
https://static.ppok.pl/demo02/demo-03-o ... -asset.png


Przy każdej operacji widoczna jest tabelka z użytymi assetami. Z każdej operacji, przepływ wartości można śledzić wstecz, aż do pierwszej wpłaty pieniędzy na konto lub wykopanych kryptowalut.
https://static.ppok.pl/demo02/demo-04-d ... ration.png


Najbardziej skomplikowaną częścią zdaje się wycena transakcji crypto-to-crypto. Wydaje się, że sposób wyceny jest kwestią otwartą, więc dostępne są wszystkie sposoby i kombinacje. Teoretycznie każda wartość pomiędzy low i high z danego "odcinka czasu" jest dobra. W przypadku kryptowalut o niskiej płynności logiczne byłoby użycie jeszcze jakiegoś dyskontu przy wycenie do FIAT, aby rzetelniej wycenić wartość rynkową - idealnym podejściem byłoby obliczenie możliwej kwoty do uzyskania z uwzględnieniem order booka/ów - ale takich danych raczej nikt nie zbiera. Przy wyborze ceny może też być sensowne uwzględnianie czy operacja jest typu maker/taker.
https://static.ppok.pl/demo02/demo-05-d ... crypto.png


W przypadku transakcji z użyciem walut FIAT, do wyceny operacji wybierana jest strona transakcji w FIAT. Taką uwagę dostałem od doradcy podatkowego, aby nie było sytuacji, że przy operacji wymiany BTC>USD, ktoś wycenia sobie transakcje na podstawie BTC->USD->PLN, zamiast użyć strony FIAT transakcji, czyli otrzymane USD->PLN.
https://static.ppok.pl/demo02/demo-06-d ... h-fiat.png


Pominięcie zamian kryptowalut jako zdarzeń podatkowych wydaje się odzwierciedlać rzeczywisty dochód, na chwilę obecną MF nie zmieniło interpretacji, więc tylko jako ciekawostka - jeszcze raz te same dane wejściowe, z wpisanym kosztem nabycia $100 na 375zł oraz wykluczonymi transakcjami krypto-krypto:
https://static.ppok.pl/demo02/demo-07-o ... crypto.png
Ostatnio zmieniony środa, 2 stycznia 2019, 23:36 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: kajetan » środa, 2 stycznia 2019, 22:29

Linki nie działają. Kilka pytań:

Czy ten kalkulator działa według zasad dla osób z DG, czy bez DG?
Jaki jest sposób rozliczania krypto zakupionych w jednym roku a sprzedanych w drugim. FIFO?
Jeśli FIFO, to czy kolejka FIFO jest lokalna dla każdej giełdy (tak na przykład robią biura maklerskie, utrzymujące dla akcji każde lokalnie swoje FIFO) czy globalna?
Jakie giełdy są uwzględniane?
Jak jest obsługiwana historia Bitbay 2.0 (nie wszystko jest w ich API).
Rozumiem, że takiego dziwactwa, jak przychód z tytułu forka to nie uwzględnia?
Jak są zaokrąglane wartości podatku?
Co z przychodami z różnic kursowych?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 2 stycznia 2019, 23:57

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Linki nie działają. Kilka pytań:

Podmieniłem linki - już powinny wszystkim działać.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Czy ten kalkulator działa według zasad dla osób z DG, czy bez DG?

Wydaje się, że poza inwentaryzacją na koniec roku przy DG - zasady są te same.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Jaki jest sposób rozliczania krypto zakupionych w jednym roku a sprzedanych w drugim. FIFO?

Do wyboru. Raz do roku można zmienić metodę.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Jeśli FIFO, to czy kolejka FIFO jest lokalna dla każdej giełdy (tak na przykład robią biura maklerskie, utrzymujące dla akcji każde lokalnie swoje FIFO) czy globalna?

Do wyboru.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Jakie giełdy są uwzględniane?

Aktualnie kalkulator testowany jest na BitBay 2.0, Bitmarket24, Kraken, Poloniex + własny format.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Jak jest obsługiwana historia Bitbay 2.0 (nie wszystko jest w ich API).
BitBay nie należy do najłatwiejszych giełd, jeżeli chodzi o import historii transakcji - ale się udało.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Rozumiem, że takiego dziwactwa, jak przychód z tytułu forka to nie uwzględnia?
Użyte monety z forka pojawią się w tabeli monet nieznanego pochodzenia - podobnie jak "wykopane" kryptowaluty.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Jak są zaokrąglane wartości podatku?
Kalkulator liczy podstawę podatku. Wartości nie są zaokrąglane. Kalkulator działa z dokładnością liczb zmiennoprzecinkowych.

kajetan pisze: środa, 2 stycznia 2019, 22:29Co z przychodami z różnic kursowych?
Są liczone standardowo. Dla Polski wg kursów NBP z dnia poprzedniego.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: AdrianBTC » piątek, 4 stycznia 2019, 18:42

@gr0g Fajnie że robisz coś w tym temacie - bo podatki z krypto dla wielu księgowych to temat zagadka.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » poniedziałek, 4 marca 2019, 19:39

Cześć,
Termin składania PIT mija za niecałe 2 miesiące. Dlatego udostępniam już teraz wersje demonstracyjną kalkulatora.

https://demo.bitcointaxer.com

Kalkulator na podstawie plików historii transakcji z giełd oblicza osiągnięty dochód w obrocie kryptowalutami. Obliczony dochód jest podstawą do wyliczenia należnego podatku dochodowego.
Jeżeli ktoś próbował wykonać takie obliczenia w poprzednim roku to zdaje sobie sprawę jak uciążliwe jest konwertowanie historii transakcji z różnych giełd do jednolitego formatu oraz łączenie transakcji z kursami walut i przeliczaniu ich wartości do złotówki.
Na dzień dzisiejszy wciąż nie wiadomo jak interpretować przepisy - np. czy uwzględniać wymiany krypto-do-krypto, czy jest obowiązek stosowania tylko metody FIFO lub jak wyznaczyć rzeczywistą wartość transakcji do złotówki. Wątpliwości jest wiele, dlatego tam, gdzie spotykałem się z odpowiedzią “nie wiadomo” - dodawałem opcje.

W kalkulatorze obsługiwane są giełdy i formaty danych:
- kraken.com (ledgers.csv),
- poloniex.com (withdrawHistory.csv, tradeHistory.csv, depositHistory.csv),
- bittrex.com (fullOrders.csv),
- wavesplatform.com (transactions.csv),
- bitbay.net (Szczegółowa LUB Historia Transakcjie + Wpłaty/Wypłaty),
- bitmarket24.pl (historia_salda.csv, historia_transakcji.csv)

Zaznaczam, że jest to wersja demonstracyjna i każdy używa ją na własną odpowiedzialność.
Zdając sobie sprawę, że każda osoba może być w innej sytuacji - nie namawiam do rezygnacji z usług prawniczych, jeżeli uważasz że takiej pomocy potrzebujesz.

Jeżeli biuro rachunkowe/inne oprogramowanie podaje odmienny wynik - z chęcią skonfrontuje go z działaniem kalkulatora.

Plan na najbliższy miesiąc, to dodawanie kolejnych giełd oraz poprawianie ewentualnych błędów, które znajdę lub ktoś z Was zgłosi.
Jeżeli komuś zależy, aby jakąś giełdę dodać w pierwszej kolejności to proszę o informacje.

Kalkulator jest anonimowy - nie wymaga rejestracji.
Kalkulator jest prywatny - historia transakcji oraz wynik nigdzie nie jest wysyłany - wszystkie obliczenia wykonywane są na Twoim komputerze - nie mam i nie chcę mieć wglądu w Twoje dane. Dostarczam tylko oprogramowanie.

Kalkulator testowany w przeglądarce Google Chrome.

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bartek_maj » niedziela, 21 kwietnia 2019, 20:52

działa komuś ta strona? bo u mnie po kliknięciu na "pobierz raport" pojawia się tylko monit "demo.bitcointaxer.com says bitcointaxer_2019-04-20.csv" ale niczego nie ściąga.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:12

Tutaj jest najnowsza wersja:

https://bitcointaxer.org

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » środa, 12 czerwca 2019, 09:37

@gr0g
Chciałem trochę się pobawić kalkulatorem no i działa wczytywanie pliku transactions.csv z waves dex tak samo jak i tradeHistory.csv \ withdrawalHistory.csv z poloniexu także dużo nie zdziałałem czy są to jakieś znane problemy? czy jest w planach dodanie binance\bitmarketu?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 12 czerwca 2019, 21:51

bl4ck pisze: środa, 12 czerwca 2019, 09:37Chciałem trochę się pobawić kalkulatorem no i działa wczytywanie pliku transactions.csv z waves dex tak samo jak i tradeHistory.csv \ withdrawalHistory.csv z poloniexu także dużo nie zdziałałem czy są to jakieś znane problemy?

Na szybko sprawdziłem historię tradeHistory.csv z Poloniex-a i wygląda, że wszystko działa. Nie za bardzo rozumiem czy Tobie działają czy nie działają wymienione giełdy.

Nie miałem okazji handlować na binance/bitmarket. Jak ktoś mi podeśle próbkę historii transakcji to mogę je dodać.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » środa, 12 czerwca 2019, 22:10

U mnie po wskazaniu plików tradeHistory.csv \ withdrawalHistory.csv nic się nie dzieje nie wczytuje danych tam samo jak i z transactions.csv z waves dex jedyne co działa to załadowany plik depositHistory.csv.

Mogę ci wysłać pliki historii z binance i bitmarketu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » sobota, 15 czerwca 2019, 01:29

Zaktualizowałem obsługę plików historii transakcji z Poloniex-a, aby również były akceptowane operacje `Settlement` oraz `Margin trade`.
https://github.com/cojapacze/bitcointax ... 2c0484eb8a

Pozostałe dwa pliki jakie mi podesłałeś są w formacie XLSX - zdaje się, że Binance produkuje zwykłe pliki CSV.
Zdarza się też, że giełdy kodują specjalne znaki w plikach CSV, dlatego potrzebowałbym otrzymać je w oryginalnej formie, abym z sensem mógł dodać ich obsługę również dla innych osób.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » sobota, 22 czerwca 2019, 09:40

@gr0g Nie widziałem twojej odpowiedzi w tym temacie, więcej na pw.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
20
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » piątek, 28 czerwca 2019, 22:05

@bl4ck Dzięki za informacje - faktycznie niektóre giełdy produkują pliki xlsx.

Dodałem obsługę:
- binance.com-TradeHistory.xlsx
- bitmarket.pl-export.xlsx

Zakutalizowałem:
- poloniex.com-withdrawalHistory.csv

(https://github.com/cojapacze/bitcointax ... 6472e5c1ba)

Obsługę binance.com-DepositHistory.csv/binance.com-WithdrawalHistory.csv dodam jak będę miał wzory tych plików.
Ostatnio zmieniony środa, 3 lipca 2019, 23:36 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: bl4ck » piątek, 28 czerwca 2019, 22:20

Zaraz przetestuje i jak coś podeśle brakujące pliki.

ps
Wydaje mi się że skoro mamy już nowe prawo od 2019 to można by było wyłączyć domyślną opcję "W zamianach krypto na krypto".

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » środa, 3 lipca 2019, 22:39

@bl4ck
Już sobie poradziłem ze wzorami plików zakładając konto na Binance.com.

Dodałem:
- obsługę plików binance.com-DepositHistory.csv
- obsługę plików binance.com-WithdrawalHistory.csv
(co ciekawe oba pliki są tak naprawdę w formacie XLSX)
- poprawiłem metodę rozpoznawania plików, aby w przyszłości prościej można było dodawać kolejne adaptery dla plików w formacie XLSX
(https://github.com/cojapacze/bitcointax ... 9f4a0f0257)

Zaktualizowałem domyślne opcje jakie są wybrane dla rezydentów z Polski.
Odpowiednikiem nowych przepisów od roku 2019 wydaje się wybranie sposobu liczenia dla "Działalności gospodarczej" (suma przychodów oraz wydatków) z pominięciem zamian krypto-krypto i nie uwzględnianiem wartości inwentaryzacji (spisu z natury) na koniec roku.
(https://github.com/cojapacze/bitcointax ... 92d20be1f3)

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 3 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: Venomstyle » piątek, 17 stycznia 2020, 04:19

@gr0g
Jak tam walka z Coinbase?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » niedziela, 16 lutego 2020, 21:18

@Venomstyle Mam już adapter historii transakcji dla Coinbase. Ze względu, że Coinbase do każdego zdarzenia dostarcza wycenę w walucie rachunku, muszę jeszcze dodać obsługę tych wycen, aby były uwzględniane w pierwszej kolejności - z interpretacji podatkowych wynika, że gdy jest możliwość uzyskania wyceny z giełdy na której dokonano operacji - to tą wycenę należy stosować.
Wiem, że czekasz - postaram się najpóźniej do wtorku udostępnić całość.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: gr0g » poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:08

Udało mi się wrzucić obsługę Coinbase wcześniej - możesz sprawdzić czy wszystko działa. Jakbyś miał problemy z kalkulatorem to pisz.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: AdrianBTC » niedziela, 23 lutego 2020, 11:44

@gr0g Fajnie zadziałał ten kalkulator. I tak dałem do księgowości , natomiast luknalem jak u Cb to wyglada w celu weryfikacji.
Mam przychód: 5000zl Wydatki: 10000zł i zostaje kapitał 3 wartości podajesz. Wiecie co powinno znaleźć się w tym picie i która metodę wybrać. Wd. Księgowego mam koszty wyższe niż przychód podatek 0 (jeszcze w kosztach ujął kapitał w portfelu wyszło 15000), ale z tego co mi wiadomo od każdej dodatniej transakcji wymiany musimy zapłacić podatek 19% bez względu na koszty. Nwm co o tym myśleć i która metodę obliczania wybrać :/

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kalkulator dochodu w obrocie kryptowalutami

Postautor: _chybaty » niedziela, 23 lutego 2020, 11:51

Rocznie podliczasz. Nie od każdej. Sumujesz po całym roku. Więc jak masz łącznie koszty wieksze jak przychody to podatku nie masz.

Wróć do „Projekty związane z Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości