Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: Alkoholik » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:23

Witajcie!

Właśnie mam pytanie a propos weryfikacji przy wymianie crypto. Ostatnio znalazłem kantor, oferujący wymianę btc/eth bez weryfikacji użytkownika. Większość kantorów oferują wymiany bez weryfikacji, przykładowo, do 4tys. Czy jest to zgodne z prawem? W jakim celu jest przeprowadzana weryfikacja? I czy jest to wymagane przy prowadzeniu takiej działalności, czy raczej firmy wprowadziły weryfikacje w celu bezpieczeństwa (swojego)?

A do tego mamy sporo kantorów "offline". Przy takich wymianach niema żadnych weryfikacji (przy kwotach do 15tys chyba)

Co o tym myślicie?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:45

Ustawa europejska KYC/AML ("antyterrostystyczna"/"antypraniowa") wymagała identyfikacji klienta przy kwotach ponad 15k EUR (jak coś się zmieniło niech mnie ktoś poprawi).
Ten sam dokument mówi o sumarycznej kwocie, więc pójście "na kilka razy" nie wchodzi w grę.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: Alkoholik » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 19:11

rav3n_pl pisze: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:45Ten sam dokument mówi o sumarycznej kwocie, więc pójście "na kilka razy" nie wchodzi w grę.
Ale jak po raz pierwszy kupuję btc za 1000zł, teoretycznie jest to możliwe? Dopóki kwota wszystkich moich operacji nie będzie większa, niż 15tys (10?) euro? Czyli niby wchodzi w grę, ale tylko do progu.

a do tego, znalazłem:
Off Topic
AMLD IV rozszerza definicję tzw. podmiotów zobowiązanych. W świetle nowych przepisów podmiotem zobowiązanym będą także podmioty świadczące usługi w zakresie gier hazardowych oraz osoby prowadzące handel towarami, dokonujące płatności w gotówce w kwocie 10 000 EUR lub wyższej. Obniżenie progu z 15 000 EUR do 10 000 EUR wynika z ryzyka, jakie powstaje przy okazji dużych płatności gotówkowych.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: FlyingAtom » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 19:47

@Alkoholik
Nikt rozsądny i znający realia biznesu, nie pozwoli sobie na przyjmowanie przelewów bez weryfikacji, grozi to pojawieniem się na koncie "dziwnych pieniędzy" i masowymi odwiedzinami na komendach w wyjaśnieniach że nie miało się z tym nic wspólnego.
Nawet gdyby nie było tego "w prawie" to każdy i tak powinien to stosować.

Z drugiej strony przy sprzedaży btc (klient sprzedaje) pewnie można by było "odpuścić" weryfikację do 10.000/15.000 euro.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 20:16

rav3n_pl pisze: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:45Ten sam dokument mówi o sumarycznej kwocie, więc pójście "na kilka razy" nie wchodzi w grę.

Mam dwa różne kaski moto - czy klient w kasku będzie obsłużony?
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: Alkoholik » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 21:45

FlyingAtom pisze: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 19:47 @Alkoholik
Nikt rozsądny i znający realia biznesu, nie pozwoli sobie na przyjmowanie przelewów bez weryfikacji, grozi to pojawieniem się na koncie "dziwnych pieniędzy" i masowymi odwiedzinami na komendach w wyjaśnieniach że nie miało się z tym nic wspólnego.
Nawet gdyby nie było tego "w prawie" to każdy i tak powinien to stosować.

Z drugiej strony przy sprzedaży btc (klient sprzedaje) pewnie można by było "odpuścić" weryfikację do 10.000/15.000 euro.
Cieszę się, że tu ktoś od was się pojawił :-) Jeżeli jest prowadzona działalność usługowa online (bez kryptowalut), to chyba się nie musi mieć każdego klienta zweryfikowanego?

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: FlyingAtom » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 21:49

Alkoholik pisze: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 21:45Cieszę się, że tu ktoś od was się pojawił :-) Jeżeli jest prowadzona działalność usługowa online (bez kryptowalut), to chyba się nie musi mieć każdego klienta zweryfikowanego?

Ale tam nie dochodzi do kombinacji tak jak u nas w branży, chodź 12 lat temu jak byłem w branży gier z podobnego problemu musiałem się tłumaczyć, więc też jednostkowe zdarzenia są w innych branżach.


Ja Księgowym ani prawnikiem nie jestem, mogę podać pomysł na biznes ; P
Nie chciałbym odpowiadać na pytania i byś wierzył w to co piszę od strony księgowo/prawnej, bo to nie są moje kompetencje. Na luźno zawszę mogę podyskutować.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Weryfikacja w kantorach BTC - formalność czy niezbędność

Postautor: qertoip » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 22:30

Alkoholik pisze: poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:23 Co o tym myślicie?

W AML 6 ma być KYC przy wejściu do toalety publicznej.

Chodzi oczywiście o zapobieganie atakom terrorystycznym.

Terroryści ponoć zawsze najpierw robią siku.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości