Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » czwartek, 6 czerwca 2019, 21:13

_chybaty pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 20:14Pani po prostu nie za bardzo wiedziała co I jak
Ja tak nigdy nie interpretuję zachowań urzędników. Z pewnością jest jakiś ważny powód, dla którego "nasza Pani Krysia" zawracała sobie cztery litery wzywając delikwenta/ofiarę do zmiany w picie. Myślę, że usowcy mają od groma roboty i bez tego.
kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 20:05Tak, przy czym to jest katalog otwarty. Tam wszędzie jest "w szczególności", "także".
Brawo! 5 z prawoznawstwa na pierwszym roku prawa i pała na ostatnim :lol: Czasami rzeczywiście w tekście prawnym pojawiają się zwroty sugerujące wyliczenie enumeratywne. Niemniej są takie wyliczenia w prawie ze zwrotami "w szczególności", które są taksatywne. Dlaczego? Ponieważ przepisy danej ustawy lub aktu wyższego rzędu nie dopuszczają na rozszerzenie lub zawężenie albo byłoby to niespójne lub nielogiczne z treścią danej ustawy. Myślę, że uznanie art. 20 updof za katalog otwarty jest sprzeczne z normą wynikającą z art. 217 Konstytucji.

Ale co ja tam będę się wymądrzał. Nawet gdybym pisał to w koszulce z napisem "konstytucja", to i tak prawo w Polsce stanowi panienka z okienka urzędu skarbowego.
kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 20:05W PIT-36 działalność nierejestrowana jest w innej rubryczce (pola 85, 86),

Słuszna uwaga. Zeznanie podatkowe to jednak jakieś oświadczenie wiedzy i woli. Skoro podatnik coś zeznaje - to urząd może się do tego ustosunkować :?

W takim razie, mamy niezłą zagwozdkę - o co chodzi pani Krysi?

Pewnym rozwiązaniem może być natomiast hipoteza, że rubryka w picie "inne źródła" - niekoniecznie musi odpowiadać katalogowi ustawowemu z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 updof. Wówczas powinna być rozumiana jako "pozostałe" - zupełnie w oderwaniu od definicji ustawowej. Wówczas pani Krysia postanawiając wyręczyć ustawodawcę, ministerstwo, KIS oraz sądy administracyjne, w tym nieszczęsne NSA w Olsztynie - zmienia na zdrową chłopską logikę - wszystko co do tej pory zaistniało w Polsce na temat czym jest bitcoin w polskim prawie. Pozostaje tylko przyklasnąć: Brawo Pani Krysiu!

Ja również uważam, że "bitkojny" nie są prawami majątkowymi generującymi przychody z samego faktu posiadania, a skoro tak - to nie są prawami majątkowymi w rozumieniu ustawy updof (w brzmieniu do końca 2018r.).
Spoiler:
Art. 18. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków to-warowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw
Zaraz zaraz, czyli Pani Krysia uważa, że zbycie "bitkojnów" nie było do 2019 roku opodatkowane w Polsce? :shock: Szacun. Jestem za.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 6 czerwca 2019, 21:52

Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:13Niemniej są takie wyliczenia w prawie ze zwrotami "w szczególności", które są taksatywne. Dlaczego? Ponieważ przepisy danej ustawy lub aktu wyższego rzędu nie dopuszczają na rozszerzenie lub zawężenie albo byłoby to niespójne lub nielogiczne z treścią danej ustawy.
Tu jest spójne. Wielokrotnie w różnych interpretacjach podatkowych jak nie wiadomo co zrobić z danym przychodem to każą zgłaszać w innych źródłach.
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:13Myślę, że uznanie art. 20 updof za katalog otwarty byłoby sprzeczne z normą wynikającą z art. 217 Konstytucji.
To że wszelkie przychody są opodatkowane wynika z art. 3 updof:
Art. 3. 1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Art. 20 tylko precyzuje dla kilku szczególnych przypadków że wówczas w szczególności są to inne źródła. Tak więc art. 217 nie miałby zastosowania bo ta danina jest nałożona ustawą (art. 3).
Sorry, ale piszesz bzdury.
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:13o co chodzi pani Krysi?
Może musi wyrobić normę postępowań zakończonych korektą pit. Oni tam mają różne takie wskaźniki, przynajmnej na poziomie całych urzędów, a może i poszczególnych pracowników. Nie wiem. Pewnie bezpieczniej byłoby przekonać panią, że to jednak prawa majątkowe, ale z drugiej strony doprowadzać uporem do postępowania podatkowego (następny etap po czynnościach sprawdzających) jest moim zdaniem groźniej, bo jak już zaczną postępowanie podatkowe to mogą ze względu na te wskaźniki dążyć do wlepienia jakiejś kary, więc się będą czepiać. Skoro złożył korektę, no to złożył, ani grosza państwu nie ukradł, nie sądzę żeby to miało doprowadzić do jakichś ciężkich problemów.

Straty sobie nie odliczy, ale zdaje się że strat z krypto z 2018 i tak się nie będzie dało odliczyć, więc żadna strata.

Dodano po 6 minutach 25 sekundach:
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:13ewnym rozwiązaniem może być natomiast hipoteza, że rubryka w picie "inne źródła" - niekoniecznie musi odpowiadać katalogowi ustawowemu z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 updof.
Na pewno nie odpowiada temu dokładnie. Choćby ta działalność nierejestrowana jest w pit gdzie indziej a w art. 10 to inne źródła. Ale dlaczego nie chcesz przyjąć po prostu że ten katalog dla innych źródeł jest otwarty? Jakie źródło miałyby przychody nie wymienione enumeratywnie w ustawie ale opodatkowane zgodnie z art. 3 jeśli nie "inne źródła"?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » czwartek, 6 czerwca 2019, 22:22

kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:52To że wszelkie przychody są opodatkowane wynika z art. 3 updof:

Gdyby tak było - wszystkie pozostałe artykuły tej ustawy byłyby zbędne - podobnie jak coroczne dodawania nowych pozycji ;)
kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:52Sorry, ale piszesz bzdury.

Nie przekonałeś mnie... ale nie musisz. Mamy demokrację - liczy się to co sądzi większość :(
kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 21:52le dlaczego nie chcesz przyjąć po prostu że ten katalog dla innych źródeł jest otwarty? Jakie źródło miałyby przychody nie wymienione enumeratywnie w ustawie ale opodatkowane zgodnie z art. 3 jeśli nie "inne źródła"?

Napisałem przecież. Podatki powinny być nakładane ustawą (chociaż różnie z tym bywa) - art. 217 Konst. Interpretowanie klauzuli generalnej w art. 3 - nie może wykraczać poza dalszą treść tej ustawy. Inaczej byłoby sprzeczne właśnie z konstytucją. Skoro ustawa o czymś milczy, to nikt nie może wiedzieć (ani urzędnik ani obywatel), że jest to opodatkowane. Stąd ciągłe zmiany w ustawie, dodawanie nowych kategorii i zdarzeń, które rodzą obowiązek podatkowy...

Przykłady? Proszę bardzo - podatek Belki - art. 30a i 30b updof. Jak widać już po numeracji przepisów został dodany jako zmiana ustawy w 2002r. Czy ktoś płacił ten podatek zanim został wprowadzony, pomimo istnienia art. 3 od samego początku istnienia ustawy czyli 1991r. Szczerze mówiąc wątpię - ja nie płaciłem i nie znam nikogo kto by płacił :). To nikt nie osiągał przychodów kapitałowych - osiągał i to znacznie wyższe niż obecnie.

Inny przykład - czy oddychając czystym powietrzem - a nawet zapylonym osiągam przychód? Tak, bo dzięki powietrzu mogę żyć, funkcjonować, pracować i zarabiać. Jest to przychód, który można wyliczyć i opodatkować. Czy ktoś to wylicza i wpisuje w rubryce "inne źródła"?
https://finanse.wp.pl/najdziwniejsze-po ... 104234625g
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 czerwca 2019, 22:56 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 6 czerwca 2019, 22:47

Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 22:22Gdyby tak było - wszystkie pozostałe artykuły tej ustawy byłyby zbędne - podobnie jak coroczne dodawania nowych pozycji
Każdy przychód jest opodatkowany. Reszta ustawy mówi jak są one opodatkowane i co można wliczyć w koszty.
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 22:22Nie przekonałeś mnie...
A wyrok NSA Cię przekona?
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D7362F4700
Zgodnie również z art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., źródłami przychodów są także inne źródła. Przepis art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. zawiera jedynie przykładowe wyliczenie "innych źródeł" przychodów, na co wskazuje użyte w nim sformułowanie: "Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności (...)". Posługując się zwrotem: "w szczególności", ustawodawca wskazuje przykładowy katalog przychodów z innych źródeł i obejmuje nim różne przychody
A tu kolejny. I też przegrał we wszystkich instancjach:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E9D85B918A
Sąd podkreślił, że użycie w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. zwrotu "w szczególności" świadczy o przykładowym katalogu przychodów z innych źródeł. Przychodami takimi są także inne przychody, niewymienione wprost w tym przepisie. Przyjęty katalog nie jest zamknięty, zatem każde świadczenie mające realną korzyść finansową, o ile nie stanowi konkretnej kategorii przychodu zaliczanego do jednego ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1–8 u.p.d.o.f. jest dla świadczeniobiorcy przychodem z "innych źródeł".
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 czerwca 2019, 23:01 przez kajetan, łącznie zmieniany 3 razy.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » czwartek, 6 czerwca 2019, 22:52

Ja od siebie (chociaż mnie to nie dotyczy) dodam jeszcze wyrok który uzyskał znajomy, w skrócie krypto/krypto w DG nie rozliczał (podobno), dopiero krypto/fiat a dwa dokumenty które powinny być akceptowane w DG przez US jako wskazujące koszty a nie opisane w ustawie mogą być wszystkie które mają bezpośredni wpływ na osiągnięty przychód i które da się z nim powiązać. http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-sa ... 0c1ad.html

(tam jest 15 stron gdyby ktoś nie zauważył)
Z tego co wiem jak na razie wygrał z urzędnikami.

"Sąd w składzie orzekającym nie podzielił argumentacji organu w zakresie sposobu dokumentowania wydatków na zakup kryptowaluty. W ocenie Sądu w całości zaaprobować należy stanowisko wyrażone w orzecznictwie sądowo-administracyjnym, zgodnie z którym przepisów o rachunkowości nie należy stosować wprost do rozstrzygnięcia spraw podatkowych, a zakres obowiązku podatkowego może być określony tylko ustawami podatkowymi. Innymi słowy, uchybienie przepisom o rachunkowości nie oznacza, że nie został poniesiony koszt podatkowy. Jak podkreśla się w orzecznictwie, poniesienie wydatku może być udowodnione każdym dowodem. Należy mieć bowiem na uwadze, iż z treści art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. nie wynika, aby dla zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów koniecznym było wykazanie dokumentem przesłanek tego zaliczenia, w szczególności dokumentem określonego rodzaju, czy też ujawnieniem tego w księdze podatkowej (tak NSA w wyroku z dnia 31 maja 2016r., sygn. akt II FSK 198/16). Warto także odwołać się do wyroku NSA z dnia 18 października 2017r., sygn. akt II FSK 2417/15, w którym sąd wskazał, że obowiązek właściwego udokumentowania wydatków nie ma charakteru normatywnego, gdyż nie wynika z treści art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. Należy go postrzegać w kategoriach dowodowych, jako procesowo skuteczny sposób udowodnienia poniesionych wydatków. Fakt nieudokumentowania wydatku w sposób przewidziany przez odrębne przepisy, nie oznacza jeszcze, że dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów nie może być zaliczony."W świetle powyższej, podzielanej w całości przez Sąd orzekający, jednolitej linii orzeczniczej nie budzi wątpliwości, iż dokumentowanie kosztów uzyskania przychodu możliwe jest w każdy sposób dopuszczalny w postępowaniu podatkowym. W tym zakresie należy mieć na uwadze treść art. 181 O.p., zgodnie z którym dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Przytoczona wyżej regulacja art. 181 O.p. znajduje pełne zastosowanie do całego systemu prawa podatkowego, w tym również do podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak słusznie wskazano w uzasadnieniu wyroku NSA z dnia 21 lipca 2011 r., sygn. akt II FSK 1682/10, w przypadku, gdy poniesienie wydatku udokumentowanego nierzetelnym dowodem w postaci faktury zostałoby potwierdzone innymi, niebudzącymi wątpliwości dowodami, a wszelkie inne dane dotyczące transakcji odpowiadałyby rzeczywistości, wydatek taki przy spełnieniu przesłanek z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. mógłby stanowić koszt uzyskania przychodu. Podobnie w wyroku z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 91/11 NSA uznał, że brak udokumentowania wydatków podatnika w postaci wiarygodnych dowodów może również zostać zastąpiony innymi środkami dowodowymi wskazującymi na rzeczywiste poniesienie wydatków, mierzonych konkretnymi wielkościami środków pieniężnych, które następnie poddać można by formalnej weryfikacji.

Zdaniem Sądu, należy zatem dopuścić możliwości dowodzenia faktu poniesienia wydatku za pomocą innych środków dowodowych aniżeli tylko te, które zostały wymienione w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Skoro w niniejszej sprawie podatnik, na skutek braku obiektywnej możliwości dokumentowania zdarzeń gospodarczych w sposób przewidziany w przepisach rozporządzenia, w inny sposób rzetelnie udokumentuje poniesienie kosztów uzyskania przychodów, powinien mieć możliwość uwzględnienia tych wydatków w swym rozliczeniu podatkowym. Jeżeli w istocie, zgodnie z tym co zostało przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, specyfika transakcji dokonywanych z udziałem kryptowalut uniemożliwia pozyskanie dokumentów określonych w przepisach rozporządzenia, a posiadane przez Skarżącego dokumenty jednoznacznie będą potwierdzać zakup kryptowaluty (ilość, cenę, itp.), dokumenty te mogą stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Tożsamy pogląd wyraził WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 202/18 oraz WSA w Gliwicach z w wyroku z dnia 11 września 2018r. sygn. akt I SA/Gl 464/18 podkreślając, że podzielenie argumentacji organu doprowadziłoby do zaakceptowania skrajnie restrykcyjnej i niekorzystnej dla podatników wykładni przepisów u.p.d.o.f., w wyniku której podstawę opodatkowania z tytułu obrotu krytpowalutami stanowiłby w istocie przychód, bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodów.



Jeszcze część odnośnie krypto/krypto

W zaistniałej sytuacji przyjąć za uprawnione - zdaniem Sądu - należy, rozumowanie wedle którego momentem powstania przychodu z zamiany jednej kryptowaluty na inną jest moment przewalutowania na walutę tradycyjną, kiedy to podatnik otrzymuje określone wartości pieniężne lub też moment zapłaty kryptowalutą za towar bądź usługę, kiedy dochodzi również do realnego przysporzenia w majątku podatnika. Jeżeli natomiast w związku z zamianą kryptowaluty na inną kryptowalutę podatnik nie otrzymuje wartości pieniężnych rozumianych jako prawny środek płatniczy i jak podał we wniosku o interpretację, rzeczywistą wartość kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę, bądź dokonania nią zapłaty za towar lub usługę, to wobec nie wskazania przez organ metody i sposobu takiej wyceny na chwilę zamiany, nie można uznać za prawnie uzasadnione stanowiska, iż w tym przypadku, przychód należy ustalić w wysokości otrzymanych wartości pieniężnych. Przy braku bowiem technicznej możliwości ustalenia rzeczywistej podstawy opodatkowania transakcji, brak jest podstawy zobowiązania Skarżącego do rozpoznania przychodu w momencie zamiany jednej kryptowaluty na inną.

Może komuś z DG to pomoże. ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 czerwca 2019, 23:19 przez Tomasz_Es, łącznie zmieniany 6 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 6 czerwca 2019, 23:02

Tomasz_Es pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 22:52Fakt nieudokumentowania wydatku w sposób przewidziany przez odrębne przepisy, nie oznacza jeszcze, że dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów nie może być zaliczony.
O, a to się może bardzo przydać, dzięki!

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » czwartek, 6 czerwca 2019, 23:08

kajetan pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 22:47A wyrok NSA Cię przekona?
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D7362F4700

A dobrze, że znalazłeś orzeczenie NSA. To potwierdza, że nie tylko ja mam wątpliwości co do charakteru wyliczenia w art. 20 updof. Sąd stanął na stanowisku, że katalog jest otwarty. Podobnie jak inny sąd, że bitcoin to prawo majątkowe w rozumieniu updof. Ale my z Panią Krysią uważamy inaczej :lol:
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 6 czerwca 2019, 23:16

@Bagder Czyli "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Jeśli dwa wyroki NSA Cię nie przekonały, to ja już wyższej instancji nie znajdę. No chyba że pani Krysia ;-)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » czwartek, 6 czerwca 2019, 23:37

@kajetan - mam w głowie przynajmniej parę przykładów, gdzie wieloletnia ugruntowana linia orzecznicza sądów została złamana. Z przepisów wynika jedno - a sądy stały na stanowisku odmiennym, aż nastąpił przełom. Powiem nawet, w polskim sądownictwie to normalne - i zawsze, jeśli się ma dobre argumenty warto się spierać w sądzie - bez względu na wcześniejsze orzecznictwo, a jeśli jest korzystne dla nas - korzystać z niego. Prawo to nie klasyczna algebra - wynik dodawania 2+2 - może dawać różne wyniki w prawie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Zadam teraz proste pytanie, które nawet przewijało się w tym wątku. Taki akademicki kazusik na ud... studentów...

Załóżmy, że pewien podatnik - uruchomił swój komputer i podczas zwykłego przeglądania internetu wydobył określoną ilość kojnów X. Podatnik nic z nimi nie robił, ale po jakimś czasie okazało się. że "stakowane" kojny X rozmnożyły się. A dodatkowo pojawiły się forki kojna X i teraz podatnik posiada również kojny Y i Z, a może nawet Z+. Wszystkie kojny są notowane na giełdach i znana jest ich wartość. Czy polski podatnik osiągnął przychód w rozumieniu art. 3, art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 18, lub art. 20 ustawy o pdof w brzmieniu do końca 2018r.?


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nikt nic? Podaję rozwiązanie kazusu wg zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego i porównawczego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Mamy następujące zdarzenia:
1) przeglądanie internetu skutkujące powstaniem przychodu
2) powstanie dodatkowych kojnów ze stakowania
3) powstanie dodatkowych kojnów z forkowania.


Oczywiście, jak się domyślacie - odpowiedź, że nie ma przychodu do opodatkowania ponieważ wytwarzanie praw majątkowych (kojnów) nie jest objęte treścią art. 18 updof a contrario jak być może poprawnie twierdzi MF - jest błędna. Już wyjaśniam:

ad 1) - przeglądanie internetu wymaga użycia przeglądarki internetowej. A korzystanie z przeglądarki to nic innego jak korzystanie z licencji do prawa autorskiego - czyli powstały przychód w ramach korzystania z licencji - jest to przychód z prawa majątkowego. Sposób uzyskania przychodu - czy pieniądz czy w naturze jest bez znaczenia dla oceny powstania przychodu - art. 18 updof przychody z praw majątkowych.

ad 2) Dodatkowe kojny ze stakowania - to nic innego jak otrzymane odsetki. W świetle orzecznictwa NSA - takie odsetki stanowić będą przychód z "innych żródeł" - art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 updof - w końcu mamy katalog otwarty przychodów. A dodam, że dodatkowe kojny ze stakowania to nie jest tworzenie praw majątkowych - ale otrzymanie ich w zamian za określone zachowanie, czyli odsetki. A ponieważ takie odsetki nie są wyszczególnione w art. 17 updof - to łapią się do otwartego katalogu "innych źródeł".

ad. 3) Efekt forkowania to również nie jest stworzenie prawa majątkowego, ale efekt majstrowania przy nim - rodzaj konfekcjonowania. A to już ze względu na trzykrotność zdarzeń - można uznać za zorganizowaną i ciągłą działalność - czyli działalność gospodarczą. I teraz w zależności od wysokości osiąganych przychodów - może to być działalność gospodarcza nierejestrowa lub zwyczajnie działalność gospodarcza (także przed 1 kwietnia 2018)- a więc nierejestrowa to art. 20 ust. 1ba i n. w odniesieniu do forka Y i Z, ale bez uwzględnienia forka Z+, którego podatnik nie otrzymał - a w przypadku zwykłej działalności gospodarczej - przychody za wszystkie forki, nawet te jeszcze nie otrzymane - art. 14 updof. Przy odrobinie szczęścia i braku kwalifikacji do działalności gospodarczej - jest to przychód z "innych źródeł".

Aha, żeby nie było - podatnik nic nie robił przez cały czas oprócz przeglądania internetu, nie sprzedał żadnego kojna, a mimo to ma do wypełnienia kilka różnych rubryk w picie i jeszcze podatek do zapłaty. Jak sprzeda kojny aby zapłacić podatek to znowu będzie miał podatek do zapłaty - tym razem albo z tytułu zbycia praw majątkowych - art. 18 updof albo z innych źródeł art. 20 updof jak trafi na panią Krysię.


Ale łatwy kazus dałem - przecież wszyscy zapłacili podatki od tych przychodów w myśl poglądów @kajetan. Szczególne pozdrowienia z tego miejsca dla członków PSB, którzy tak popierali projekt zmian podatkowych w zakresie kryptowalut w 2018r. na pewno jest dla nich zarezerwowane specjalne miejsce w ... :twisted:
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 7 czerwca 2019, 10:56

Wrzuciłem kod źródłowy kalkulatora na GitHub’a:
https://github.com/cojapacze/bitcointaxer

Jest on udostępniony na otwartej licencji.
Jeżeli znajdzie się ktoś chętny pomóc w projekcie to zapraszam - jest bardziej niż mile widziany.

Sam zamierzam kontynuować jego rozbudowę o nowe przepisy w Polsce jak i przepisy innych państw.

Weteran
Posty: 7478
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2764
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » niedziela, 9 czerwca 2019, 12:05

Jak wyglada z punktu widzenia prawa spojnosc baz danych gield? ...co za tym idzie ich wiarygodnosc. Jak wygladaja prawne regulacje baz danych brokerow i innych instytucji okolo-finansowych?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 9 czerwca 2019, 12:10

@pael Nie ma żadnych regulacji prawnych na temat baz giełd kryptowalutowych.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » niedziela, 9 czerwca 2019, 12:26

@pael kazda gielda na terenie EWG na wniosek sluzb danego kraju ma obowiazek potwierdzic czy odpowiednie dane sa prawidlowe, AML i KYC po to wprowadzali. Wiec jezeli przedstawisz historie do US (po rozliczeniu pita) - czyli o nia poprasza w celu wyjasnien to dana gielda nie powinna robic problemu z jej potwierdzeniem ale to oni musza sie do niej zglosic.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 9 czerwca 2019, 14:54

Bazy muszą być spójne jeżeli są zgodne z rzeczywistością.

Samo konwertowanie poszczególnych formatów z giełd można załatwić paroma linijkami kodu:
Tutaj dla przykładu najbardziej skomplikowany format BitBay:
https://github.com/cojapacze/bitcointax ... egolowa.js
A tutaj całkiem prosty format od Bittrex-a:
https://github.com/cojapacze/bitcointax ... lOrders.js

Chyba jeszcze nie powstał żaden spólny format, najprostszym wydaje się:
date,from address,amount,asset,to address,amount,asset,txid,…

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: l33twannabe » niedziela, 16 czerwca 2019, 13:49

Wybaczcie, ale nie jestem w stanie przerobić 200 stron tematu - tym bardziej, że regulacje się zmieniały i nie wiem, co jest aktualne, a w temacie w ogóle nie siedzę.

Jakiś czas temu bawiłem się w kopanie kryptowalut i udało mi się uzbierać jakieś 0.2btc. Wtedy jeszcze cena była fajna i zahaczała o 20k$, ale po ostrym spadku zostawiłem temat, a btc leżało sobie w portfelu. W międzyczasie przelałem wszystko znajomemu, który bawi się na giełdzie. Umowa była taka, że w najgorszym wypadku odda tyle, ile przelałem, a w najlepszym - będzie z tego dla mnie jakiś bonus. Piszę o tym dlatego, ponieważ ma to być może jakieś znaczenie.

Aktualnie zastanawiam się nad sprzedażą tej kryptowaluty i chciałbym się nieco zorientować w kwestiach podatkowych. Ile należy odprowadzić i gdzie to wykazać? A może, przy tak małej kwocie, nie ma to żadnego sensu?

Znajomy, o którym wspomniałem wyżej, siedzi w Niemczech i tam rozlicza podatki. Być może stawki są korzystniejsze i lepiej zrobić to właśnie tam?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 16 czerwca 2019, 15:03

@l33twannabe
Z taką kwotą małą to rozliczcie się w gotówce, a znajomy jesli chce niech sobie zostawi twoją czesc bita a cie spłaci w fiatach najlepiej jednorazowo z ustalonej juz ceny bita bo ona w kazdej chwili sie moze zmienic i jak to zrobicie na raty to mozecie sie nie dogadac pozniej.

W sumie jeśli teraz dopiero (w 2019) chcesz sprzedać to możesz się rozliczyć nie wykazując kosztów na PIT za 2019 rok i zapłacić od całej kwoty 19% podatku, bez wykazanych kosztów nie powinno być i tak żadnej kontroli i przy tak małej kwocie. Wtedy bedziesz miał legalnie zapłacony podatek. To chyba nie jest wymóg formalny - ale lepiej chyba zebyś wtedy miał sprzedaż tego na giełdzie i z niej pln/euro na twoje konto bankowe zeby dało się "pokazać" w razie czego że to te pieniądze, bo gotówkę do ręki wykazywać do opodatkowania jak nie prowadzisz firmy to byłoby dziwne, pewnie nawet w US by się pukali w czoło z takiej nadgorliwosci.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 11:16

Rumcajs pisze: niedziela, 16 czerwca 2019, 15:03pewnie nawet w US by się pukali w czoło z takiej nadgorliwosci.
Mistrz :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » środa, 19 czerwca 2019, 10:13

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć co nieco na temat PCC które miało być zwolnione do czerwca. Są jakieś nowe informacje?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 19 czerwca 2019, 10:14

Tak przedłużyli do końca roku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 20 czerwca 2019, 00:52

Do obecnych przepisów od 2019 roku jest już nowy temat.
viewtopic.php?f=79&t=32092
Ten zostawiamy jakby ktoś miał jeszcze problem z grzebaniem/kontrolach US przy starych zasadach.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości