Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 421
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2159
Reputacja postu: 
122
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: stokarz » środa, 22 maja 2019, 12:58

Drodzy Liskowicze,

Wasza krwawa, lisia ofiara złożona na stole pokrytym niedźwiedzią skórą została przyjęta.

Krypto bogowie docenili Wasze bezgraniczne zaangażowanie.

I zesłali ogień!




Zapraszam Was serdecznie do raportu pt.: "Lisk - odkrywając potencjał technologii sidechain".



Stworzenie go nie było łatwe. Wiedząc, jak obszerną społeczność posiada kryptowaluta Lisk w Polce, postarałem się, aby wszystko zrobione było jak najlepiej. Zatem do rzeczy.
Analizie podane zostało wiele kwestii, od aktywności sieci Lisk, przez omówienie potencjału zastosowania sidechainów w zdecentralizowanych aplikacjach, na systemie delegatów kończąc. Każde z tych oraz wielu innych zagadnień zostało przeanalizowane, do każdego wniosku dołączona jest publiczna i najmożliwiej obszerna bibliografia, a wszelkie dane pochodzą bezpośrednio z blockchainu Lisk, zatem jesteście w stanie sprawdzić każde z moich twierdzeń, do czego oczywiście zachęcam!

Jeżeli miałbym w kilku słowach podsumować wyniki mojego raportu, powiedziałbym, że przede wszystkim Lisk jest ciekawym projektem, aczkolwiek niedokończonym, aktualnie nie oferujących nic, czym miałby wyróżniać się na tle konkurencji rynkowej. Piękna grafika i świetna inicjatywa Lisk Academy, której jestem wielkim fanem - zrobiona w fenomenalny i możliwie obiektywny sposób, a nawet sprawnie (lecz nie bez was) działający system delegatów, nie przykryją jednego - Lisk pomimo wielu lat rozwoju, nie oferuje aktualnie nic poza tym. A rynek idzie do przodu, choć rozwój technologiczny trwa latami i nie możemy się temu dziwić, zważywszy na to, jak skomplikowaną technologią są kryptowaluty, to nie jest to usprawiedliwienie do braku jakiegokolwiek produktu.

Co więcej, w raporcie podejmuje również inną, bardziej fundamentalną kwestię dotyczącą Lisk i jego flagowych sidechainów. Z danych które obecnie mamy wynika, że sidechainy wcale nie są najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o skalowalność blockchainu. Nie zapewniają również nieskończonej skalowalności jak twierdzi to zespół Lisk na swojej stronie internetowej. Są po prostu jednym z narzędzi, technologią odpowiednią do problemów takich jak błyskawiczne (ale wysoce scentralizowane i mało bezpieczne!) kanały mikropłatności czy pojedyncze tokeny lojalnościowe w przedsiębiorstwach. Właściwe zabezpieczenie sidechainów okazuje się być niezwykle kosztowne, a samo zdeponowanie ich w sposób prawidłowy - czasochłonne. Nawet jeżeli Lisk przezwycięży tę barierę, za co trzymam kciuki, na jego drodze wyrośnie kolejna, być może nawet większa.

Ludzie nie są zainteresowani zdecentralizowanych aplikacjami (dApps). Pokazuje to przykład Ethereum, które stało się bardziej DeFi, niż dApp, przykład wręcz zerowej aktywności użytkowników w ujęciu globalnym w dApp, czy kosztowność tworzenia takich aplikacji. dAppy na ten moment są brzydkie, trudne w użytku i potwornie drogie. Dlatego używa ich jedynie garstka pasjonatów. Dodatkowo, Lisk ma na tym polu potężnych przeciwników jak ETH lub EOS. Nawet jeżeli udałoby mu się zagarnąć dla siebie część tego rynku - np. poprzez wprowadzenie intuicyjnych interfejsów graficznych i uproszczenia procedury korzystania z takich aplikacji, nadal problemem pozostanie - kto takie aplikacje ma budować i dlaczego akurat dApps, zamiast prostych i tanich tradycyjnych aplikacji. Na razie, sytuacji w których zdecentralizowana aplikacja jest lepsza od tej tradycyjnej jest niewiele, choć może się to zmienić. Niemniej "decentralizacja" to też pewnego rodzaju droga do osiągnięcia założonego celu, czyli np. zmniejszenia ilości danych jakie zbieramy od użytkowników, zamiast jednego głównego serwera, tworząc ich globalną "konstelację" - gdyż jest to na przykład optymalne w świetle prawa i nasz biznes na tym skorzysta.

Po raz pierwszy zatem, w swoich raportach podszedłem do kryptowaluty z biznesowego punktu widzenia - gdyż LISK w rzeczywistości walutą nie jest i takowe podejście jest w nim możliwe do zastosowania. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana nowatorska technologia znajdzie dla siebie zastosowanie - byłbym całkowitym głupcem twierdząc inaczej. Jednak jesteśmy w stanie spojrzeć na istniejące zastosowania sidechainów i określić jakie jest zainteresowanie nimi i czy na siebie zarabiają!

W raporcie o LISKu znajdziecie więc również mnóstwo wiedzy edukacyjnej. Są to skomplikowane zagadnienia, jednak dołożyłem wszelkich starań, aby wszystko było możliwe do zrozumienia przez skupionego na tekście czytelnika. Raport zawiera także analizę obecnego rynku dApps, sidechainu Liquid od Blockstream jako drugiej warstwy dla Bitcoina i wiele więcej.


Kluczowe wnioski:

  • LSK nie jest kryptowalutą, a tokenem użytkowym.

    Rzeczywista aktywność sieci jest niezwykle niska – transakcja wpada średnio co 7 bloków.

    LISK będąc platformą do sidechainów nie posiada ani jednego sidechainu.

    Sidechainy nie zapewniają nieskończonej skalowalności, są również drogie w zbudowaniu i zabezpieczeniu.

    Flagowy produkt i technologia LISK – SDK oraz sidechainy, pomimo trzech lat rozwoju, nie zostały jeszcze zaprezentowane nawet w wersji Alpha.

    Jedyna funkcjonalność tokenu LSK to wysyłanie i odbieranie, głosowanie na delegatów i handel na giełdach.

    Aktualni delegaci LISK są w stanie utrzymać swoją władzę w sieci, dzięki kontroli znaczącej ilości podaży tokenów LSK.

    W ciągu ostatnich 3 miesięcy, zaledwie 5% wszystkich adresów LISK pozostawała aktywna.

    Portal Lisk Academy jest zrobiony rewelacyjnie i stanowi świetne źródło edukacyjne.

    LISK posiada jeden z najlepszych designów wśród kryptowalut.
Ogólna ocena projektu:

5.5/10
Mam nadzieję, że po przeczytania, staniecie się bogatsi o wiedzę. Wiedzę, która pozwoli Wam czasem sprawniej i krytyczniej patrzeć na kryptowaluty. Żyjemy w pięknych czasach, kiedy to technologia po raz pierwszy w historii, spotkała się tak bezpośrednio z pieniądzem. Wykorzystajmy to!

Raport zawiera prawie 40 stron, jednak zarzekam się, żadna z nich nie została napisana na darmo, nie znajdziecie tam zapychaczy, ani plagiatów. Raport jest w 100% autorski, wcześniej nie był publikowany. Dziękuje wszystkim użytkownikom którzy przekazali fundusze na sfinansowanie prac nad nim, to wiele dla mnie znaczy - krypto jest fajne, ale muszę czasem coś zjeść! :D








Alternatywny link (lepiej się czyta): https://www.docdroid.net/1PCleep/lisk-l ... tokarz.pdf



Raport możecie oczywiście dowolnie udostępniać i podawać jako źródło, jednak proszę o uszanowanie mojej pracy i nie modyfikowanie go.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: blink » środa, 22 maja 2019, 13:41

Raport na poziomie. Szkoda tylko, że nie napisałeś nic, na jakim etapie jest SDK Alpha. Z tych 3 lat pracy został może miesiąc do ukończenia tej wersji, bo trwają właśnie jej testy.
Flagowy produkt i technologia LISK –SDK oraz sidechainy, pomimo trzech lat rozwoju, nie zostały jeszcze zaprezentowane nawet w wersji Alpha.
A z tego można wywnioskować, że do ukończenia zostało jeszcze nie wiadomo jak daleko :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1483
Rejestracja: 8 marca 2018
Reputacja: 1111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Hamas » środa, 22 maja 2019, 13:53

Spokojnie wyjdzie sdk, bedzie aktualizacja :idea:

Ktora zmieni oblicze tej ziemi...eee...Liska :idea:

Jezeli jest jakas rzecz, ktora wymaga informacji to piszcie @stokarz nie jest zamkniety w sobie :mrgreen:
We. The Revolution SVG Image @War_Conscience SVG Image @WarConscience

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: blackraijin » środa, 22 maja 2019, 14:04

Nie podają dat, więc tak na prawdę właśnie tyle zostało do alfa sdk. Nie wiadomo ile.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 421
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2159
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: stokarz » środa, 22 maja 2019, 14:18

Tak jak już Hamasowi pisałem na Telegramie, jasne, że SDK wiele zmieni. Jednak raport pisany był w momencie kiedy SDK jeszcze na razie nie ma, także karygodnym błędem byłoby dla mnie spekulowanie w raporcie o tym, jaki wpływ będzie, ten zbiór narzędzi deweloperskich, miał na adopcję czy rozwój projektu. Nie mogę niczego wymyślać.

Natomiast z chęcią podejmę się aktualizacji i napisania dłuższego komentarza kiedy już SDK zostanie wydane (najlepiej w oficjalnej, pełnej wersji) i będzie działało przez jakiś czas (abym miał jakiekolwiek dane historyczne na ten temat).

Jeżeli już miałbym spekulować to moja opinia byłaby następująca: Niestety, ale przeceniacie to, czym SDK jest. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem. SDK jest aż i tylko zbiorem pewnych narzędzi do deponowania sidechainów na platformie LISK. Tak, jest to duże osiągnięcie dla projektu. Nie zapominajmy jednak, że na początku otrzymamy od deweloperów zaledwie wersję Alfa. Sprawdzenie jej i dalsze udoskonalenie, testy wydajności i optymalizacja kosztów zajmą długie miesiące. Wprowadzenie tej technologii (już pomijając nawet jakąkolwiek adopcję, nie skupiamy się teraz na tym czynniku) będzie naprawdę długim i żmudnym procesem, szczególnie dla deweloperów i naukowców pracujących nad LISK. SDK nie sprawi z dnia na dzień, że LISK stanie się wykorzystywany przez znaczny procent populacji! SDK będzie znaczącym i dobrym krokiem w stronę dalszego rozwoju kryptowaluty. Zapewne znacznie wpłynie na spekulacyjną wycenę giełdowej wartości tokenu LSK.

Ważne jest zrozumienie czym SDK w rzeczywistości jest. To nie lądowanie na Księżycu, ostatni krok w wielkiej, finałowej glorii projektu LISK. To raczej zbudowanie pierwszego ogniwa rakietowego - choć i tak uważam, że lepszą analogią byłoby porównanie SDK do opublikowania pierwszych badań fundamentalnych z jakiejś dziedziny życia. Jest to rzecz znacząca, ale nie oznacza w praktyce niewiele.

Znaczące będzie to, jak ta technologia będzie lepsza od innych. Jak zbiór narzędzi SDK pozwoli deweloperom tworzyć LEPSZE aplikacje, niż pozwala na to konkurencyjne ETH czy EOS. Czy technologia ta będzie bezpieczniejsza? Pewniejsza? Tańsza od korporacyjnych platform jak Hyperledger czy Quorum. Czy rzeczywiście przyciągnie deweloperów którzy WYKORZYSTAJĄ SDK do stawiania ZNACZĄCYCH rozwiązań technicznych na blockchainie. Na końcu zaś, czy któryś z tych sidechainów osiągnie znaczący próg adopcji? Przecież co komu po tysiącu łańcuchów pobocznych, jeśli nikt ich nie będzie używał. Sidechainy muszą znaleźć zastosowanie! Alfa SDK będzie zatem krokiem znaczącym, pierwszym jaki wykona LISK w celu adopcji, ale nic poza tym. Nie zapominajcie, że SDK to w rzeczywistości zbiór narzędzi. Tylko od ludzi zależy jak użyją, nawet najlepszego na świecie młotka. Sam w sobie młotek nie jest niczym szczególnym. No, chyba że sam wbija gwoździe :D


Odpowiadając na pytanie Bitmara dlaczego taka wysoka ocena. Już wyjaśniam. Myślałem nad 4.5/10 ale uważam, że byłoby to krzywdzące. Wtedy większości projektów jakie oceniam musiałbym dawać bardzo niskie oceny, gdyż nie oszukujmy się, aktualnie z kryptowalut działa BTC, ETH, Monero no i BCH. Reszta jest w fazie "próbowania" i rozwoju. A uważam, że LISK jest fajnym projektem, trochę ślamazarnym i spóźnionym, ale fajnym. Mają pięknie przygotowaną szatę graficzną, co jest w krypto potrzebne! Inicjatywa Akademii również jest świetnie zrobiona. Także LISK wie co robi. Natomiast na razie, nasz lisek leży pod względem wykorzystania. Mają dobrze zbudowane fundamenty, co się chwali. Tylko od nich zależy jak pociągną to dalej. Oby tego liska nie przejechał żaden samochód.

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
Hamas pisze: środa, 22 maja 2019, 13:53Jezeli jest jakas rzecz, ktora wymaga informacji to piszcie @stokarz nie jest zamkniety w sobie
Dokładnie, z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.
blackraijin pisze: środa, 22 maja 2019, 14:04Nie podają dat, więc tak na prawdę właśnie tyle zostało do alfa sdk. Nie wiadomo ile.
Tak, dlatego też nie napisałem nic o wydaniu SDK, bo nie znane są konkretne daty. Te przybliżone niestety, co zauważyłem po poprzednich obsunięciach, nie są adekwatne - choć mam nadzieję, że im się to uda. Konkurencja rośnie, tylko wczoraj LISK został częściowo prześcignięty w sidechainach przez inną kryptowalutę, co mnie bardzo zaskoczyło. No, ale to opowieść na kolejne dni, zapewne napisze o tym na blogu.

Początkujący
Posty: 603
Rejestracja: 26 sierpnia 2017
Reputacja: -215
Reputacja postu: 
-6
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: kirucha2 » środa, 22 maja 2019, 14:34

Dzieki Stokarz!!!
Ja dla mnie wszysto jasne, okręt nabiera wody. Wolę wyjść ze stratą niż z niczym.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: blackraijin » środa, 22 maja 2019, 14:41

Spodziewałem się podobnego efektu tego raportu - że więcej osób zniechęci niż zachęci.

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Harmony » środa, 22 maja 2019, 14:58

blackraijin pisze: środa, 22 maja 2019, 14:41Spodziewałem się podobnego efektu tego raportu - że więcej osób zniechęci niż zachęci.
Bo to był całkowity bezsens, żeby robić raport lada moment przed wydaniem SDK Alpha.

Poza tym nie zostały uwzględnione:

https://research.lisk.io/

-gdzie omawia się takie kwestie jak zmianę konsensusu i delegatury oraz dużo innych ważnych i istotnych kwestii odnośnie rozwoju, które są omawiane razem ze społecznością (tak zwane LIPSy).

Nie ma ani linijki w tekście odnośnie zmian w konsensusie.

Nie ma ani linijki w tekście, że SDK Alpha jest w fazie wewnętrznych testów jakości tuż przed testnetem.

Również kwestia "federated peg" jest myląca i nieprawdziwa.

I wiele innych np.: Koszta stworzenia sidechain nie są dokładne, bo przede wszystkim sidechainów jeszcze nie ma. Poza tym został pominięty najważniejszy problem między ETH i Lisk, czyli bariera technologiczna przy tworzeniu daapsów. Korzystając z ETH musimy nauczyć się języka Solidity, co stwarza ETH łatwe do implementacji tylko dla zaawansowanych programistów zaznajomionych z blokchainem i Solidity. Lisk ma cel dotrzeć poza zaawansowanych programistów i dotrzeć do mas - dlatego kładzie nacisk na edukację poprzez Lisk Academy i będzie umożliwiał tworzenie z pomocą jednego z najprostszych i najszybciej rozwijanych języków - Java Script, aby każdy zaczynający z programowaniem, mógł tworzyć na Lisku.

Kwestia finansowania też mocno nieaktualna (tabelka z raportu)

I wiele więcej.
Ostatnio zmieniony środa, 22 maja 2019, 15:17 przez Harmony, łącznie zmieniany 3 razy.
;)

Wygadany
Posty: 498
Rejestracja: 7 września 2018
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: 1235674 » środa, 22 maja 2019, 15:01

@stokarz, świetny raport, ale
1. Sumując największe portfele od 100k+ lsk wypadałoby sprawdzić, które oddały jakiekolwiek głosy. Czasem bywa tak, że jakieś konto należy do giełdy, ale nie jest oznaczone, np. cold wallet binance. Łatwo rozpoznać portfele giełdowe ponieważ one nie oddają głosów. Jest tam też błąd tekstowy, łącznie 40mln lisk, a nie $40mln lisk

2. Nie wspomniałeś nic o wydarzeniach z zeszłego roku. Relaunch był zorganizowany na niespotykanym wśród innych projektów poziomie, nakręcili też profesjonalną reklamę do wykorzystania w przyszłości. Wiele projektów ściąga od liska, np. binance academy, kopie roadmapu itp.
Oprócz tego w zeszłym roku regularnie wychodził lisk vlog. Łącznie na swoim kanale yt mają prawie 60 filmów.
Lisk także króluje pod względem aktywności na githubie oraz komunikacji ze społecznością. Jest projektem wysoce transparentnym.

3. "jedynym więc sposobem opłacenia dalszego rozwoju LISK jest sprzedaż tokenów posiadanych przez Fundacje na wolnym rynku, jednocześnie licząc na sukces projektu i wzrost giełdowej wartości tokenu LSK"

Lisk posiada finanse będące w stanie utrzymać obecnych pracowników przez kilka-naście lat, z czego zaledwie 1/3 wartości stanowią tokeny lsk. Nie są one używane do głosowania na delegatów.
Lisk foundation posiada w krypto 50mln usd na przyszłe finansowanie (przy kosztach na poziomie 5-10mln rocznie), a na początku tego roku w następstwie krachu na giełdach Max zabezpieczył co najmniej 10mln usd sprzedając 3k btc. Ilość fiat posiadanych przez zespół nie jest jednak udostępniana do publicznej wiadomości. Wiadomo też, że zespół posiada zabezpieczone środki, które mają pozwolić na ukończenie roadmapu nawet w najgorszym wypadku.
https://lisk.io/lisk-foundation

4. Porównując lisk do eosa nie wspomniałeś, że eos jest scentralizowany posiadając jedynie 21 delegatów (z 1 "kartelu"?) :D

5. Jeśli porównywać możliwości wzrostu ceny liska i eth, to wydaję mi się, że oba projekty wychodzą mizernie.
Wspominałem niedawno, jakie są różnice między lsk i eth pod tym względem, i co powinno powodować utrzymywanie się wysokiej kapitalizacji tak jak w eth.
- ico za lsk (dotychczasowe ico oferowały 10% bonusu za płatność lsk)
- nowe pary lsk/alt - to dzięki temu btc zawdzięcza swoją stabilność, możliwe dzięki elitex
- dapps (przy cenie 100usd to jedynie marny odsetek z tych programistów javascript będzie zdolny zapłacić 50 tyś usd za apke)
- adopcja dapps - nie wiem, czy ewentualne fee związane z obsługą byłoby regulowane w lsk
- wejście na giełdę z lewarem
- para usdt

6. Jeśli system głosowania będzie taki jak w adamant (1 głos z możliwością rozdzielenia na x głosów zmniejszając jego wagę x razy), praktycznie każda osoba posiadająca 200k lisk będzie mogła wyrzucić dowolnego delegata poprzez unvote :)

Nie wspominasz o ogromnej zalecie dpos, mianowicie grupa delegatów elite aktywnie promuje lisk (np. akcja lisk fiat adoption i stawianie w chinach bitomatów w których można kupić 4 krypto - btc,eth,ltc i lsk. Nowo powstająca giełda elitex to także dzieło kartelu elite.

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Harmony » środa, 22 maja 2019, 15:30

@1235674 Oprócz bitmomatów jeszcze zabrakło Hubów (utrzymywanych przez delegatów i społeczność), takich jak Lisk Center Utrecht oraz Hub'y w Tokio i Xiamen.

Raport powstał stanowczo za szybko żeby wszystko uwzględnić i przejrzeć. Kawał dobrze wykonanej roboty, ale niestety niedokładnej.
;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1483
Rejestracja: 8 marca 2018
Reputacja: 1111
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Hamas » środa, 22 maja 2019, 16:52

@stokarz poszlo w swiat ;) ciesze sie ze powstal ten raport, owszem nie jest to futurystyczne spojrzenie, ale obecne na taki stan rzeczy, ciesze sie ze powstal w takiej nie przeslodzonej wersji :twisted:

To 2 polska (no...moze obecnie 5) krypto narodowa, wiec ........... od razu sie na niego rzuca ;)

Wszelkim malkontentom od razu powiem :arrow: niektorzy powinni sie cieszyc, ze to nie o GameCredits, Dascoinie, Xin, Fto, bo by skakali z okien :twisted:

@Harmony ja prosilem, zebys mial troche czasu, zebys se rece rozwiazal, a nie nad samym turbo i readme sie sqpial :mrgreen:
Wszyscy chca wiecej, bardziej szczegolowo, dobitniej, a powyzsze pewnie @stokarz uwzgledni po wydaniu SDK :idea:

@bioly tez pewnie cos skrobnie po przeczytaniu i przedstawi wiedze jaka posiada, ktora pozwoli uzupelnic pewne punkty :ugeek:

Wszelkim osobnikom nieprzykladajacym sie do tego by napisac od siebie wiecej, anizeli komentarz typu - qtaz - chcacym sobie spekulowac, zapraszam do takowego watku :idea:

Kolejny - Raport ZEC by @stokarz - w przygotowaniu, ale to inny temat ;)
We. The Revolution SVG Image @War_Conscience SVG Image @WarConscience

Początkujący
Posty: 218
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 68
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: kondzio » środa, 22 maja 2019, 22:24

Chcieliście raportu to macie, przyjmij go na klatę. Teraz obrońcy tego dziadostwa marudzą bo myśleli że liska to trufla w polewie czekoladowej, okazało się jednak że liska to zwykły maślak.

Wygadany
Posty: 498
Rejestracja: 7 września 2018
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: 1235674 » czwartek, 23 maja 2019, 11:03

kondzio pisze: środa, 22 maja 2019, 22:24Chcieliście raportu to macie, przyjmij go na klatę. Teraz obrońcy tego dziadostwa marudzą bo myśleli że liska to trufla w polewie czekoladowej, okazało się jednak że liska to zwykły maślak.


Ale kto marudzi?
Tradycyjnie większość weszła w projekt nic o nim nie wiedząc.
Lisk nie ma jak zarabiać, tak samo jak eth i reszta krypto. Dopiero po nagłośnieniu zbiórki na raport i opublikowaniu go, do niektórych doszło, że sukcesywne wzrosty i ath jest nierealne bez kolejnej pustej bańki/ p&d, a tym bardziej bez pełnego sdk?
Za niecały rok będą sidechainy, więc jeśli konkurencyjne krypto dalej będą unosić się na bańce, nie widzę powodów, by lisk miał radzić sobie gorzej.

Przydałaby się też wypowiedź kogoś z zespołu, może warto byłoby zorganizować zbiórkę na przetłumaczenie raportu - wtedy Max mógłby się do tego odnieść.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1483
Rejestracja: 8 marca 2018
Reputacja: 1111
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Hamas » czwartek, 23 maja 2019, 12:36

@1235674

Wersja anglosaska jest dostepna, moze ja Max przeczyta, kto go tam wie :idea:

We. The Revolution SVG Image @War_Conscience SVG Image @WarConscience

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 421
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2159
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: stokarz » czwartek, 23 maja 2019, 13:31

bioly pisze: czwartek, 23 maja 2019, 11:40Dobra robota, dziękuję za publikację
Błąd który mogę wytknąć to powiązanie 'federated sidechains' do Lisk. Jest to jedna z możliwości, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzona.

Jednocześnie, sprawa z finansami ma się dobrze i zgadzam się z punktem 3 tutaj viewtopic.php?f=110&t=32215#p575058

Można by jeszcze poświęcić akapit na platformę research.lisk.io . Uważam, że artykuły takie jak np. ten o BTF są bardzo dobrze przygotowane i warte przeczytanie dla każdego kogo trochę mocniej interesuje blockchain.


Dziękuje ci bioly za odpowiedź. Jeżeli chodzi o kwestie federated sidechains, to niestety, z tego przynajmniej co wyczytałem (byłbym bardzo wdzięczny za jakieś opracowanie jeżeli jest inaczej) to federated sidechains są jedyną opcją na razie. Jeśli naukowcy LISK dadzą radę zrobić to inaczej, w bardziej zdecentralizowany sposób, to fenomenalnie, z chęcią napisze o tym bo będzie to bardzo duży krok w przód w kwestii tej technologii.

Tak, przyznam że artykuły od Lightcurve są świetnej jakości, sam wiele z nich przeczytałem w celu opracowania tego raportu. Zaznaczam, że pracownicy Lightcurve są znacząco mądrzejsi ode mnie i znają się zapewne milion razy bardziej na kryptowalutach. Natomiast uważam, że możesz być świetnym deweloperem i naukowcem, ale to co robisz, musi mieć również przełożenie na sytuacje rynkową i nie można o tym zapominać. Dlatego tak wiele czasu poświęciłem na omówienie rynku dApp. Nie ma wielkiego zainteresowania tym typem aplikacji. Na razie - sytuacja zapewne ulegnie zmianie w przeciągu kilku lat wraz z postępem technicznym. Jeżeli LISK pozwoli na robienie dApp lepiej i sprawniej - będę pierwszy który za to pogratuluje. Liczę również, że będzie możliwe zobaczenie jakie są realne koszty zabezpieczenia takich łańcuchów bocznych, bo to jest także istotna sprawa.

Nawiązując zaś do inicjatywy Lisk Research, owszem nie wspomniałem o niej. Wynika to z tego, że, choć jest dobrym pomysłem, to podobny system rozproszonego głosowania nad dalszym stanem projektu jest już zastosowany w wielu kryptowalutach. Mamy przecież np. BIP w Bitcoinie. LIP jest podobny.

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
Hamas pisze: czwartek, 23 maja 2019, 12:36Wersja anglosaska jest dostepna, moze ja Max przeczyta, kto go tam wie


Tak, ale nie jestem z niej zadowolony - jest tłumaczona automatycznie przez Google, także pojawia się w niej wiele błędów i ogólnie nie sugerowałbym udostępniania jej. Zmiany semantyczne mogą być drobne, ale przez to kluczowe w tak skomplikowanych rzeczach jak sidechainy.

Dodano po 1 minucie 14 sekundach:
Harmony pisze: środa, 22 maja 2019, 15:30Oprócz bitmomatów jeszcze zabrakło Hubów (utrzymywanych przez delegatów i społeczność), takich jak Lisk Center Utrecht oraz Hub'y w Tokio i Xiamen.
Niestety, ale nawet na 40 stronach nie jestem w stanie wspomnieć o każdej inicjatywie w obrębie dużego projektu jakim jest LISK. Skupiłem się zatem na kluczowych sprawach, czyli głównie technologii i spojrzeniu biznesowym.

Dodano po 2 minutach 19 sekundach:
1235674 pisze: środa, 22 maja 2019, 15:01Lisk posiada finanse będące w stanie utrzymać obecnych pracowników przez kilka-naście lat, z czego zaledwie 1/3 wartości stanowią tokeny lsk. Nie są one używane do głosowania na delegatów.
Lisk foundation posiada w krypto 50mln usd na przyszłe finansowanie (przy kosztach na poziomie 5-10mln rocznie), a na początku tego roku w następstwie krachu na giełdach Max zabezpieczył co najmniej 10mln usd sprzedając 3k btc. Ilość fiat posiadanych przez zespół nie jest jednak udostępniana do publicznej wiadomości. Wiadomo też, że zespół posiada zabezpieczone środki, które mają pozwolić na ukończenie roadmapu nawet w najgorszym wypadku.
https://lisk.io/lisk-foundation


A widzisz, czyli jednak coś przeoczyłem. W takim razie przyznaje się tutaj do błędu. Myślałem, że mają środki jedynie w LSK + to co sprzedał Max, ale tego nie liczyłem, jako że są to prywatne środki, a nie pieniądze Fundacji Lisk.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
1235674 pisze: środa, 22 maja 2019, 15:01Nie wspominasz o ogromnej zalecie dpos, mianowicie grupa delegatów elite aktywnie promuje lisk (np. akcja lisk fiat adoption i stawianie w chinach bitomatów w których można kupić 4 krypto - btc,eth,ltc i lsk. Nowo powstająca giełda elitex to także dzieło kartelu elite.


Grupa delegatów promująca LISK nie jest zaletą protokołu DPOS. Jest zaletą aktywnej społeczności działającej na rzecz projektu. A raczej wąskiej grupie społeczności czerpiącej bezpośrednie zyski z takich działań. Istnieje jasna inicjatywa ekonomiczna do podejmowania takich działań - i dobrze! Ale jest to ważne rozróżnienie, nie jest to zaleta DPOS. Jeżeli chodzi zaś o określenie "kartel", w raporcie jasno piszę, że jest ono krzywdzące. Pisze o nim, gdyż wielokrotnie zostało użyte w wielu artykułach odnośnie sytuacji z delegatami w LISK.

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
Harmony pisze: środa, 22 maja 2019, 15:30Raport powstał stanowczo za szybko żeby wszystko uwzględnić i przejrzeć. Kawał dobrze wykonanej roboty, ale niestety niedokładnej.
Całkowicie się z tym nie zgodzę. Tak jak już pisałem wyżej, samo opublikowanie SDK (dodatkowo mówimy tutaj o wersji ALFA!) będzie znacznym krokiem, jednak przeceniacie znacząco te wydarzenie. Potrzebne będą miesiące, aby jakiekolwiek efekty SDK zaczęły być widoczne i możliwe do analizy. Sądzenie, że z dnia na dzień po publikacji SDK, LISK zacznie być wykorzystywany przez tysiące osób jest błędem. Czy mam cokolwiek na podparcie swojej hipotezy? Owszem, spójrzcie jak topornie przebiega adopcja sidechaina Liquid od Blockstream - mającego przecież znacznie większe fundusze niż LISK, plus Liquid jest sidechainem samego Bitcoina, największej kryptowaluty na rynku. W raporcie pokazałem dane, jak ciężko jest znaleźć chętnych na używanie sidechainów. Tak można powiedzieć, że sidechainy LISK są zupełnie inne i dotyczą dApps, a nie kanałów mikropłatności. Lecz mi chodzi o sam fakt, że rozwój rozwojem, ale adopcja trwa jeszcze dłużej. I jest ciężka.

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Harmony » czwartek, 23 maja 2019, 13:32

stokarz pisze: czwartek, 23 maja 2019, 13:23Nawiązując zaś do inicjatywy Lisk Research, owszem nie wspomniałem o niej. Wynika to z tego, że, choć jest dobrym pomysłem, to podobny system rozproszonego głosowania nad dalszym stanem projektu jest już zastosowany w wielu kryptowalutach. Mamy przecież np. BIP w Bitcoinie. LIP jest podobny.
System może jest podobny, ale brakowało mi w raporcie dodania chociaż kilku wyrazów przy tekście o konsensusie i głosowaniu, że obecnie są omawiane zmiany takie jak np. 1 głos na konto.
;)

Wygadany
Posty: 498
Rejestracja: 7 września 2018
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: 1235674 » czwartek, 23 maja 2019, 13:35

"Rysunek 2: Upłynnienie tokenów założycielskich LSK"
Wypadałoby wspomnieć, że w tabelce nie są rozplanowane wszystkie "tokeny założycielskie".
Szczegół, ale istotny, bo w całym raporcie nie ma informacji o posiadanych przez założycieli tokenach.
Max i Oliver mieli 8mln lsk, więc zgodnie z tabelą do 2026 zamierzają upłynnić 25% swoich tokenów

Można też wspomnieć, że lisk jako jedyna krypto wyświetla się na drugiej stronie w googlu po wpisaniu "blockchain".
Po wpisaniu "what is blockchain" lisk academy jest już trzecim wynikiem ;)

PS: Forkiem lisk jest również adamant
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 maja 2019, 16:49 przez 1235674, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 3118
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 3193
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: Harmony » czwartek, 23 maja 2019, 13:37

stokarz pisze: czwartek, 23 maja 2019, 13:31Całkowicie się z tym nie zgodzę. Tak jak już pisałem wyżej, samo opublikowanie SDK (dodatkowo mówimy tutaj o wersji ALFA!) będzie znacznym krokiem, jednak przeceniacie znacząco te wydarzenie. Potrzebne będą miesiące, aby jakiekolwiek efekty SDK zaczęły być widoczne i możliwe do analizy. Sądzenie, że z dnia na dzień po publikacji SDK, LISK zacznie być wykorzystywany przez tysiące osób jest błędem. Czy mam cokolwiek na podparcie swojej hipotezy? Owszem, spójrzcie jak topornie przebiega adopcja sidechaina Liquid od Blockstream - mającego przecież znacznie większe fundusze niż LISK, plus Liquid jest sidechainem samego Bitcoina, największej kryptowaluty na rynku. W raporcie pokazałem dane, jak ciężko jest znaleźć chętnych na używanie sidechainów. Tak można powiedzieć, że sidechainy LISK są zupełnie inne i dotyczą dApps, a nie kanałów mikropłatności. Lecz mi chodzi o sam fakt, że rozwój rozwojem, ale adopcja trwa jeszcze dłużej. I jest ciężka.
Żebyś mnie nie zrozumiał źle. Nie oceniam negatywnie raportu. Naprawdę kawał świetnej i konkretnej, dobrze wykonanej roboty, tylko właśnie kilku informacji mi tam zabrakło. Jak dla mnie 9.9/10 :D
;)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 421
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2159
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: stokarz » czwartek, 23 maja 2019, 16:13

1235674 pisze: czwartek, 23 maja 2019, 13:35Po wpisaniu "what is blockchain" lisk academy jest już trzecim wynikiem
I dobrze, tak jak napisałem w kluczowych wnioskach w rapocie, Lisk Academy jest świetnie zrobione i sam przejrzałem wszystkie materiały tam się znajdujące, aby poszerzyć swoją wiedzę.
1235674 pisze: czwartek, 23 maja 2019, 13:35Można też wspomnieć, że lisk jako jedyna krypto wyświetla się na drugiej stronie w googlu po wpisaniu "blockchain"
Cóż, należy zatem pogratulować za genialną umiejętność pozycjonowania, nie świadczy to natomiast o tym, że projekt jest dobry lub zły.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 10 września 2019
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lisk: Odkrywając potencjał technologii sidechain - RAPORT

Postautor: rozjechanyLisek » czwartek, 28 listopada 2019, 20:28

Wiadomo kiedy updejt raportu + . - ?

Wróć do „Lisk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości