Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » niedziela, 28 kwietnia 2019, 00:23

Zmylil mnie ten artykul troche.
W 2018 roku nic nie sprzedawalem, ale kupowalem, wiec koszty wpisuje juz teraz w rozliczeniu 2018 pomimo braku przychodow?
A w rozliczeniu za 2019 dopiero dopisze koszty z lat przed 2018?

I potem sume kosztow uwzglednionych w rozliczeniach 2018 i 2019 bede liczyl do wyliczenia dochodu za 2019?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 kwietnia 2019, 10:42

multan pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 00:23W 2018 roku nic nie sprzedawalem, ale kupowalem, wiec koszty wpisuje juz teraz w rozliczeniu 2018 pomimo braku przychodow?
Podaj zdanie z tego artykułu gdzie jest tak napisane.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 kwietnia 2019
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: throwaway » niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40

Lurkuję tu już od dobrego roku i coś mnie wreszcie tknęło, żeby podzielić się swoją historią. Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim za bardzo pomocne posty, a w szczególności mocno udzielającemu się tutaj @kajetan za bezcenne wskazówki ;)

Zabawę z krypto zacząłem chyba jak większość tutaj czyli w roku 2017. Najpierw tylko BitBay, potem też inne giełdy. Łącznie wpłaciłem ~45k. Kilkaset transakcji dalej i w szczytowym momencie pod koniec 2017 miałem na giełdzie ~150k. Zaznaczam, że nic z giełdy nie wypłacałem.

Potem przyszedł 2018 i całe zamieszanie z podatkami. Najpierw czekałem na szumnie zapowiadany raport z BitBay, ale okazało się, że polecieli sobie w kulki i wybór metody obliczeń ciążył na podatniku. Wybrałem więc metodę krypto-fiat (wg niej wychodziła mi strata) i czym prędzej złożyłem PIT, bo nie było już czasu na rozmyślenia. Zestresowany całą sytuacją i niepewnością rozliczenia udałem się do biura rachunkowego. Wyszły jakieś kosmiczne wartości i do zapłaty miałem ponad ~25k podatku (większość weszła na próg 32%). Przebolałem to, złożyłem korektę i grzecznie zapłaciłem (razem z odsetkami oczywiście). Wycieńczony psychicznie przestałem już wykonywać jakiekolwiek transakcje i taka sytuacja utrzymuje się do dzisiaj. Z tych ~150k zostało mi teraz ~30k. Łącznie straciłem więc ~40k (z czego ~25k to podatek od "wirtualnego przychodu"). Pogodziłem, się już z tym, że nie odzyskam tych pieniędzy.

Teraz mamy 2019. Do rozliczenia mam tylko kilka transakcji z 2018 (jedyny plus mojego psychicznego załamania :P ). Jednak na samą myśl o tym już się stresuje, więc z góry zaopatrzyłem się w NervoCalm w aptece. Zażyłem więc 1 tabletkę, odpaliłem Excela i zacząłem liczyć. Zszedł mi na tym dzisiaj lekko cały dzień. Wychodzi mi ~15k straty i mam zamiar wrzucić to w PIT-36.

Wypisałem sobie też już wszystkie nierozliczone koszty z lat poprzednich. Wychodzi mi tego ponad 100k. Pod koniec roku planuję sprzedać wszystko w pizdu, zapomnieć o tym i wrócić do normalnego trybu życia.

Teraz pozostaje mi tylko wybrać komu przekazać 1% podatku i czekać na telefon od pani z US, która będzie chciała wyjaśnień odnośnie wykazanej straty. Mam czyste sumienie, zrobiłem wszystko najlepiej jak się dało, ale nadal z tyłu głowy czuję jakby wisiał na mnie wyrok.

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » niedziela, 28 kwietnia 2019, 23:28

gr0g pisze: sobota, 27 kwietnia 2019, 08:44 wynik jest spójny z rozliczkryptowaluty.pl - różnica wychodzi ~1%.

@gr0g informacyjnie, wrzuciłem historię z BB i cyba nie wyszło tak jak powinno. Wyskoczyło mi sporo pozycji z adnotacją w uwagach "nieznane środki". W inwentaryzacji wyszły waluty na początku roku zbyłem. Oczywiście nie wiem czy nie ma błędów z tym co mi BB wygenerował w historii, taxo liczyło z API i wyszła spora różnica. Potraktuj to proszę jako informację. Nie ma w tym czepialstwa, doceniam to co robisz i wieżę że niedługo Twój produkt będzie jednym z czołowych.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:49

throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40Wypisałem sobie też już wszystkie nierozliczone koszty z lat poprzednich. Wychodzi mi tego ponad 100k.
Miałeś pod koniec 2018 krypto na 100k pln?
Czy też uznałeś że zgłoszona za 2018 rok strata to nierozliczone koszty?
Bo mi się też tak wydawało, ale wychodzi że to wcale nie jest takie pewne, być może jak koszty są w stracie, to już zostały odliczone od przychodu. A potem być może tej straty nie będzie jak odliczyć, bo zmieniła się klasyfikacja podatkowa krypto od 2019 roku, ale to już osobna bajka. Pewnie o te dwie rzeczy będą się znowu ludzie tłuc po sądach.

Jakby co, to dla pamięci tutaj jest zacytowany przepis, mówiący o możliwości wpisania tych poniesionych i nieodliczonych od przychodów kosztów w pita za 2019 rok:
viewtopic.php?t=21138&start=3680#p563650
To chyba najbardziej zakamuflowany przepis podatkowy od czasów wymogu złożenia oświadczenia przy uldze meldunkowej, na którym przejechały się tysiące osób.

Dodano po 10 minutach 50 sekundach:
throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40Teraz pozostaje mi tylko wybrać komu przekazać 1% podatku i czekać na telefon od pani z US, która będzie chciała wyjaśnień odnośnie wykazanej straty. Mam czyste sumienie, zrobiłem wszystko najlepiej jak się dało
That's the spirit!
throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40nadal z tyłu głowy czuję jakby wisiał na mnie wyrok
15k to może jakoś przeżyjesz. Nawet gdyby mieli to w czambuł kwestionować, to nawet 32% od tego to raptem 5k "podatku narażonego na uszczuplenie", więc ciągle jeszcze wykroczenie a nie przestępstwo.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58

zarejestrowałem sie tutaj na forum zeby prostowac głupoty wypisywane tutaj przez niektórych użytkownikow. Najlelpiej się czyta to jak się nawzajem podkręcacie i bazujecie na informacjach przekazywanych od forumowych "gierojów" ds. podatków. A teraz pytanie do @kajetan. Dla czego ma płacić podatek dochodowy od 15k STRATY ? gdzie naraża skarb państwa na uszczuplenie ??

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:16

prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58zarejestrowałem sie tutaj na forum zeby prostowac głupoty wypisywane tutaj przez niektórych użytkownikow. Najlelpiej się czyta to jak się nawzajem podkręcacie i bazujecie na informacjach przekazywanych od forumowych "gierojów" ds. podatków.
Nareszcie. Ktoś mnie zastąpi w szczytnym dziele pisania głupot na tym forum :-)
prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58A teraz pytanie do kajetan. Dla czego ma płacić podatek dochodowy od 15k STRATY ? gdzie naraża skarb państwa na uszczuplenie ??
W żadnym momencie nie pisałem, że ma płacić od straty. Chodziło o sytuację, gdy urząd kwestionuje zadeklarowaną stratę, gdyż uważa ją za nienależną, a może ona doprowadzić do zmniejszenia podatku w przyszłości.
Tym się właśnie różni narażenie podatku na uszczuplenie od uszczuplenia podatku, że obejmuje także sytuacje, gdy skarb państwa jeszcze straty nie poniósł, ale jest to prawdopodobne.

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... pstwo.html
Zawyżenie straty podatkowej w wyniku podania np. błędnych danych w deklaracji może doprowadzić do uszczuplenia podatku lub też narażenia na takie uszczuplenie (do uszczuplenia może dojść wskutek wykorzystania zawyżonej straty do pomniejszenia dochodu w kolejnych latach). Na ten aspekt zwrócił uwagę Michał Roszkowski, starszy konsultant w Accreo Taxand, który podkreślił, że taka sytuacja powoduje zastosowanie art. 56 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym zagrożone karą jest uszczuplenie podatku poprzez m.in. podawanie nieprawdy w deklaracji, a zatem również wykazywanie niewłaściwej wysokości straty.

Tutaj jest wątek z forum urzędników skarbowych, na którym dyskutują dokładnie kwestię zawyżenia straty w deklaracji.
http://www.skarbowcy.pl/blaster/forum/v ... f=17&t=666
Po dyskusji zgodzili się, że to jest, przynajmniej w pewnych wypadkach, karalne z art. 56 kks czyli z tytułu "narażenia podatku na uszczuplenie".
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:43 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:38

Tylko czy jest wogole sens wpisywać ta stratę jak i tak sobie już jej nie odliczy.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:49

@kajetan super, dzięki za fajny art. Oczywiscie masz racje dot. narażenia podatku na uszczuplenie ale mi chodzi o konkretna sytuację Pana chybatego. Czy w danej sytuacji, gdzie poniosl on znaczaca strate moze to spowodowac uszczuplenie podatku w przyszlosci ?? no chyba nie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:57

prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:49Oczywiscie masz racje dot. narażenia podatku na uszczuplenie ale mi chodzi o konkretna sytuację Pana chybatego
Raczej Tuczi0214 a nie chybatego. Tak w kwestii prostowania :-P
prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:49Czy w danej sytuacji, gdzie poniosl on znaczaca strate moze to spowodowac uszczuplenie podatku w przyszlosci ?? no chyba nie.
Jeśli założymy że faktycznie poniósł znaczącą stratę to nie, bo wszystko jest legalne. Ale jeśli jakiś upierdliwy kontroler uzna że strata była nienależna, to może. Wystarczy że w kolejnych latach Tuczi będzie miał dochód z praw autorskich i sobie tę stratę może odzyskać, bo to to samo źródło (prawa majątkowe) i będzie uszczuplenie podatku. Więc zadeklarowanie straty może być narażeniem podatku na uszczuplenie.
A że to wszystko mało prawdopodobne... No i co z tego? Można przywalić? Można!

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 11:08

@kajetan sorry, pomylilem nicki po prostu jestem w pracy i ciezko mi podzielic uwage na trylion rzeczy na raz. Oczywiście ze moze dowalic, ale myslmy realnie i nie popadajmy w paranoje. Teoretycznie w prawie podatkowym to wiele rzeczy jest mozliwe, ale nie zawsze idzie to w parze z praktyka. Zawsze sa Sądy Panie i Panowie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 11:19

@prostujeglupoty No tak, ja przecież go pocieszałem, że nic mu w zasadzie nie grozi przy tak niskich kwotach...
kajetan pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:49 throwaway pisze: ↑ niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40
nadal z tyłu głowy czuję jakby wisiał na mnie wyrok

15k to może jakoś przeżyjesz. Nawet gdyby mieli to w czambuł kwestionować, to nawet 32% od tego to raptem 5k "podatku narażonego na uszczuplenie", więc ciągle jeszcze wykroczenie a nie przestępstwo.
p.s. ja też pomyliłem nicki we wpisie powyżej. Ani chybaty, ani Tuczi tylko @throwaway ;-)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 11:29

Zbyszek_gd pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 23:28 @gr0g informacyjnie, wrzuciłem historię z BB i cyba nie wyszło tak jak powinno. Wyskoczyło mi sporo pozycji z adnotacją w uwagach "nieznane środki". W inwentaryzacji wyszły waluty na początku roku zbyłem. Oczywiście nie wiem czy nie ma błędów z tym co mi BB wygenerował w historii, taxo liczyło z API i wyszła spora różnica.
Zapewne po API dociągają sobie historię transakcji z 2017r. Upewnij się, że w CSV masz całą historię od początku handlu. Jeżeli w inwentaryzacji pojawia się coś co sprzedałeś to możliwe, że np. pominąłeś jakiś okres przy eksporcie historii - BitBay jest dosyć uciążliwy w pobieraniu historii. Na priv wysłałem Tobie namiary, aby nie zaśmiecać wątku. Dziękuję, że sprawdziłeś kalkulator.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 kwietnia 2019, 13:54 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 11:46

@kajetan okej, tylko powiedz mi czemu napisałeś, że ma potencialnie płacić dochodowy od straty 15k ? jakie są kary za wykazanie straty w nieprawidłowej wysokości ? Wydaje mi sie ze bedzie płacil podatek od kwoty powodujacej uszczuplenie i wyniklej z wykazania straty w nieprawidlowej wysokosci. Czyli niekoniecznie mkze to byc 15k a rowniendobrze 4k i od tego zalegly dochodowy plus odsetki i kara.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 12:00

prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 11:46okej, tylko powiedz mi czemu napisałeś, że ma potencialnie płacić dochodowy od straty 15k ?
Nie pisałem że ma płacić podatek. Szacowałem jak duże mogłoby być to potencjalne narażenie, żeby sprawdzić czy naruszenie byłoby wykroczeniem czy przestępstwem skarbowym. Obniżyłby podstawę podatku w przyszłości o 15k, czyli przy skali ogólnej 18/32% maksymalnie "uszczupliłby" 5k na podatku. Przestępstwa skarbowe od wykroczeń są rozróżnione wielkością tego uszczuplenia - do 5 płac minimalnych czyli w 2019 do 11250 zł to jest wykroczenie, powyżej przestępstwo. 5k się mieści w zakresie wykroczenia. Jak wyjdzie mniej to tym bardziej.

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
Jak Cię interesują konkretne przepisy to proszę bardzo, tu jest to narażenie na uszczuplenie: https://www.lexlege.pl/kks/art-56/

A tu w paragrafach 3 i 6 jest ten próg: https://www.lexlege.pl/kks/art-53/

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 12:14

Po wpisaniu dochodu z pracy razem z prawami autorskimi wychodzi mi nadpłata :!: :?: Tak jakby w ogóle nie brało pod uwagę dochodów z krypto? Pomocy :oops:

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 12:24

@kajetan dzieki za podstawe prawna. kazdy post w sumie powinien tak wygladc zeby nie bylo niedomowien. Aczkolwiek o tych progach wiem i chodzilo mi o inny aspekt a mianowicie zeby pisac konkretniej. Wczesniej tak napisales po prostu ze mozna to bylo zrozumiec w dwojaki sposob.

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
A teraz pytanie do tych co sie już rozliczyli. Zaplaciliscie zalegle pcc przed lipcem 2018 ? Czy olewacie temat ?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 kwietnia 2019
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: throwaway » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:12

kajetan pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:49 Miałeś pod koniec 2018 krypto na 100k pln?
Czy też uznałeś że zgłoszona za 2018 rok strata to nierozliczone koszty?
Bo mi się też tak wydawało, ale wychodzi że to wcale nie jest takie pewne, być może jak koszty są w stracie, to już zostały odliczone od przychodu. A potem być może tej straty nie będzie jak odliczyć, bo zmieniła się klasyfikacja podatkowa krypto od 2019 roku, ale to już osobna bajka. Pewnie o te dwie rzeczy będą się znowu ludzie tłuc po sądach.

Jakby co, to dla pamięci tutaj jest zacytowany przepis, mówiący o możliwości wpisania tych poniesionych i nieodliczonych od przychodów kosztów w pita za 2019 rok:
viewtopic.php?t=21138&start=3680#p563650
To chyba najbardziej zakamuflowany przepis podatkowy od czasów wymogu złożenia oświadczenia przy uldze meldunkowej, na którym przejechały się tysiące osób.
Pod koniec 2018 roku miałem krypto, którego koszty zakupu wynoszą 100k. Wychodzi tyle, bo ostatnie wymiany jakie robiłem to przełom 2017/2018, a wtedy jak wiadomo wszytko było na ATH. Coiny, które teraz posiadam to są albo z grudnia 2017 albo stycznia 2018, więc koszty są naturalnie wysokie.

Straty za 2018 nie zamiar uznać jako nierozliczony koszt. Mając w zanadrzu 100k nierozliczonych kosztów, moje aktualne 30k i tak musi się więcej niż potroić, żebym mógł sobie je w całości odliczyć.

Jedyne nad czym się jeszcze zastanawiam to jak te straty przechodzą na kolejne lata (jeżeli zdecyduje się jednak potrzymać jeszcze to krypto :P ). Zakładając, że pod koniec roku wszystko sprzedaję i wartość krypto wynosi tyle ile obecnie, to wychodzi:
- Przychód: 30k
- Koszt: 100k
- Dochód/Strata: -70k
To wpisuję w PIT za rok 2019, który składam w 2020.

I teraz czy te 70k straty będę mógł rozliczyć w 100%, ale tylko w roku następnym? Czyli, jeżeli w 2020 nie osiągne dochodu na poziomie 70k to moje straty (lub ich część) przepadają i nie mogę ich przepisać na następne lata?

@prostujeglupoty
Te 5k usczuplenia zrozumiałem dokładnie tak jak napisał @kajetan, czyli jeżeli w przyszłości miałbym dochód z praw autorskich i chciałbym tą stratę wciągnąć.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:29

TrekStar pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 12:14Po wpisaniu dochodu z pracy razem z prawami autorskimi wychodzi mi nadpłata :!: :?: Tak jakby w ogóle nie brało pod uwagę dochodów z krypto? Pomocy :oops:
Prawa autorskie z pracy (chyba od tego roku) są w innej rubryczce, nie wpisujesz ich razem z dochodami z krypto. Dochody z krypto musisz sam wpisać niżej jako prawa majątkowe bez 50%. W urzędowo wygenerowanym e-pit ich nie będzie. Jeśli nawet wpisałeś, to ciągle może wyjść nadpłata, jeśli miałeś duże dochody, i masz żonę z małymi dochodami lub bez żadnych. Jeśli wtedy nie zgłosiłeś żony pracodawcy na początku roku, to płacił za wysokie zaliczki i jak teraz rozliczycie się razem, to zrobi się spora nadpłata, której mogą nie zrekompensować mizerne dochody z krypto.

Dodano po 5 minutach 19 sekundach:
throwaway pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:12I teraz czy te 70k straty będę mógł rozliczyć w 100%, ale tylko w roku następnym? Czyli, jeżeli w 2020 nie osiągne dochodu na poziomie 70k to moje straty (lub ich część) przepadają i nie mogę ich przepisać na następne lata?
Literalnie czytając ustawę, możesz odliczyć tylko w pit za rok 2019.
Ktoś tu pisał że jego klient dostał interpretację, że może też przenieść na 2020.
Dalej raczej nie, choć rozliczkryptowaluty w swoim podsumowaniu twierdzą że tak.

Dodano po 3 minutach 23 sekundach:
(Bezpieczniejszym wyjściem jet granie na kontraktach na kryptowaluty u polskiego brokera zamiast na samych kryptowalutach, dzięki czemu dostajecie po ludzku PIT-8c i macie rozliczenia z głowy.)

Dodano po 5 minutach 47 sekundach:
Dobra, podstawa prawna tego przenoszenia:
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty
wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na
nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej,
w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których
mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz
finansowaniu terroryzmu.

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust.
14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w
roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu
odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku
podatkowym.
Ponieważ na następny rok, zgodnie z pkt. 16 przechodzą tylko koszty z pkt. 14, i po tym przejściu stają się już kosztami z pkt 16, więc czytając to literalnie, nie przechodzą dalej niż rok do przodu. Choć można to też interpretować tak, że dalej są kosztami z pkt 14 i przenoszą się w nieskończoność.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:47 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:39

kajetan pisze:
TrekStar pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 12:14Po wpisaniu dochodu z pracy razem z prawami autorskimi wychodzi mi nadpłata :!: :?: Tak jakby w ogóle nie brało pod uwagę dochodów z krypto? Pomocy :oops:
Prawa autorskie z pracy (chyba od tego roku) są w innej rubryczce, nie wpisujesz ich razem z dochodami z krypto. Dochody z krypto musisz sam wpisać niżej jako prawa majątkowe bez 50%. W urzędowo wygenerowanym e-pit ich nie będzie. Jeśli nawet wpisałeś, to ciągle może wyjść nadpłata, jeśli miałeś duże dochody, i masz żonę z małymi dochodami lub bez żadnych. Jeśli wtedy nie zgłosiłeś żony pracodawcy na[/początku roku, to płacił za wysokie zaliczki i jak teraz rozliczycie się razem, to zrobi się spora nadpłata, której mogą nie zrekompensować mizerne dochody z krypto.
Ale ja mam etat, a dochody z etatu wpisuje tam w należności z pracy, prawa majątkowe mam tylko krypto, a i tak wychodzi nadpłata, choć dochody z pracy są mniejsze niż z krypto.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości