Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 09:48

_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 07:09były 3 a może i więcej, nie wiem. Na pewno WSA Olsztyn, WSA Kraków i WSA Poznań uznały że nie trzeba płacić.
No dobrze, masz rację. 3 WSA za niepłaceniem a 1 WSA i Ministerstwo Finansów za płaceniem. NSA się nie wypowiadał. To co, jaką mamy obowiązujacą wykładnię w sprawie krtypto-krypto?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 09:54

Najlepiej by było jakby NSA wydało korzystny wyrok to może MF zejdzie na ziemię.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 10:07

_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 09:54Najlepiej by było jakby NSA wydało korzystny wyrok to może MF zejdzie na ziemię.
Na razie MF chyba stwierdziło, że potencjalne niekończące się spory z traderami się nie opłacają, za dużo czasu, za mało zysku, a i własnym ludziom ze skarbówki nie jest w stanie wytłumaczyć jak to właściwie powinno być rozliczone. No więc znowelizowali przepisy żeby dało się ich używać, a traderów postraszyli rok temu, ale kontrole obchodzą ich szerokim łukiem bo urzędnicy sami nie wiedzą jak ma być. Przynajmniej tak to wygląda w praktyce sądząc po przygodach które ludzie opisują na forach. Ponieważ nie ma kontroli, nie ma spraw w sądzie, więc do NSA też nic nie dociera. I może to i dobrze, za dużo jest rzeczy, które tu mogą wybuchnąć. PCC to mały pikuś.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 26 kwietnia 2019, 11:39

Yash pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 22:46Pomija mi pare sporych transakcji z początku roku. Mogę Ci podesłać rozliczenie z rozliczkryptowaluty.pl i pliki CSV z giełdy- tylko zerknę czy nie ma tam informacji o mnie


Sprawdziłem plik, który podesłałeś. W historii Bitbay był sekundowy rozjazd w czasie pomiędzy pobraniem, a otrzymaniem środków z transakcji. Poprawiłem już adapter dla historii Bitbay, w taki sposób, aby sobie z tym radził.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » piątek, 26 kwietnia 2019, 11:42

@gr0g

O proszę! Ale dalej nie hula :P Nie akceptuje mi pliku który CI wysłałem.

Edit:
Odpowiedź @gr0g:

"Możliwe, że masz jeszcze starą stronę w cache przeglądarki - Ctrl+F5 lub Shift+F5 albo CMD+Shift+R na mac-u odświeża stronę pomijając cache."

Zadziałało, jednak wynik dalej się różni z rozliczkryptowaluty.pl (-7k u Ciebie zamiast -15k na rk.pl). Podeślę potem pliki już kompleksowo, wszystkie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 26 kwietnia 2019, 13:21

Zdaje się, że rozliczkryptowaluty.pl nie uwzględnia położenia monet, sald i przelewów - stosowana jest globalna kolejka typu ,,FIFO`` - jeżeli handlowałeś na kilku giełdach to wyniki mogą być różne - sprawdź kalkulator z ustawioną opcją Śledź transfery na "wspólna kolejka".
Generalnie przy fikcyjnym przychodzie z krypto-krypto (które pozostały w Twoim portfelu - nie sprzedałeś ich do FIAT) powinieneś otrzymać wynik nieco niższy niż na rozliczkryptowaluty.pl, bo oni pobierają ceny z coinmarketcap.com, gdzie ceny do USD (np. altów, które były dostępne na BTC-E) były sporo zawyżone - nie wiem jak teraz, bo zrezygnowałem z pobierania od nich cen - wg regulaminu jest to nielegalne - i może to nawet i dobrze...

Dodano po 31 minutach 46 sekundach:
kajetan pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 10:07Na razie MF chyba stwierdziło, że potencjalne niekończące się spory z traderami się nie opłacają, za dużo czasu, za mało zysku, a i własnym ludziom ze skarbówki nie jest w stanie wytłumaczyć jak to właściwie powinno być rozliczone.

Wydaje mi się (na prosty rozum), że Urzędy Skarbowe mają poślizg 3-4 lata w kontrolach. Nikt im przecież nie ucieknie - z tego co mi wiadomo, bazy danych z giełd do których uderzyła KAS mają pościągane - pozostaje kwestia czasu na "uklepanie" interpretacji, napisania jakiegoś softu co to przemieli i może jeszcze kurs odbije - to będą mieli z czego ściągać, a jak ktoś zarobi na niepłaceniu podatku - to pewnie jeszcze karę doliczą. Jest to podłe, ale chyba tak działa system.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 26 kwietnia 2019, 13:37

@gr0g Wybacz ale z danych jakich mają to co najwyżej mogą ściągać gimnazjalistów którzy handlowali na "liskach" na bitbay.
Akcja ta była tylko i wyłącznie straszakiem.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mp1980 » piątek, 26 kwietnia 2019, 14:24

@gr0g Nie siej proszę strachu, odpowiedź od BitBay

Obrazek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 26 kwietnia 2019, 15:31

Wydaje mi się że nie po to BitBay się przeniósł na malte żeby na do widzenia przekazać im takie dane tym bardziej że z przepisów wynikało że ewentualna kara za brak odpowiedzi to było chyba 10 000 zł pln.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00

Dostałem wypełniony pit z biura i wygląda to tak:

https://imageshack.com/i/po1Rhoddj
https://imageshack.com/i/pnSvWETlj

Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem, po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie?
No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
Nie znam się, nigdy pitów nie wypełniałem więc wole spytać

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:09

Tuczi0214 pisze:Dostałem wypełniony pit z biura i wygląda to tak:

https://imageshack.com/i/po1Rhoddj
https://imageshack.com/i/pnSvWETlj

Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem, po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie?
No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
Nie znam się, nigdy pitów nie wypełniałem więc wole spytać
Lol nieźle 50 milionów obrotu. Taxo krypto? Oni liczą bez fifo/lifo. Liczą tak jak teraz jest na nowych zasadach.tv Sprawdzałes sobie rozliczkryptowaluty.pl?

Ja nie wiem czy przy takich obrotach i jeżeli faktycznie jest strata bym to wykazywał. Jest strata nie ma uszczuplenia a takie kwoty jak ty masz to raczej duża szansa na kontrolę.
@kajetan co sądzisz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:46

Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem
No, sumki niezłe. Pewnie sporo handlowałeś krypto-krypto i zsumowali transakcje.
Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie
Pewnie gdzieś tam jest wśród tych 24 milionów przychodu.
Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
To coś jest nie tak.
A to w końcu to jest pit za 2017 czy 2018?

Kontrola jak w banku przy tych sumach. Wystarczy, że będą chcieli zaległe PCC i jesteś ugotowany, a mogą być i gorsze rzeczy...

Dodano po 18 minutach 35 sekundach:
p.s. Jak by Cię do lochów w podziemiach Pierwszego Urzędu Skarbowego zamykali czy coś w tym stylu, albo przeciwnie - zobaczyli to piękne dzieło sztuki pit-owej, skontrolowali i uznali że wszystko jest ok, to piśnij słówko na forum, please.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:50 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:50

kajetan pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:46To coś jest nie tak.
A to w końcu to jest pit za 2017 czy 2018?
Mieli mi zrobić korekte za 2017 i normalny pit 2018, na korekcie 2017 wyszło mi prawie tyle samo obrotu krypto-krypto co w 2018.
kajetan pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:46Może zobacz jeszcze ile by wyszło z samych wymian krypto-fiat, pewnie rozsądniejsze kwoty, a w końcu WSA w większości to uznają.

krypto-fiat to tylko około 3 tysięcy euro w 2018

Nie wiem co robić, na bittrexie mam konto zweryfikowane, tam handlowałem w 2017 i było jakieś 19 milionów obrotu z kolei na binance nie mam zweryfikowanego konta i te 24 milony obrotu jest właśnie tam. Masakra, cala wartość krypto jaką posiadam to jakieś 150 tys złoty

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52

Ja bym się rozliczyl z krypto Fiat a jak kiedyś sprzedasz to nie odliczaj kosztow z binance.

Bittrex jest w USA i z tego co wiem to nawet do IRS nic jeszcze nie udostępnił.


A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?

Jakbym miał obstawiać co i tak jest wątpliwe bardzo że nasz US będzie miał dane z tych giełd to szybciej by dostał z binance bo to giełda w UE. Ale masz tam niezweryfikowane konto. Ja bym chyba tak jak Kajetan napisał bardzo się nad tym zastanowił.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:59

@_chybaty Też bym tak zrobił.

Ech, gdyby na picie był tylko dochód a nie przychód i koszt, to te pity już by nie wyglądały tak kosmicznie i pewnie więcej ludzi by się rozliczyło. Chyba w Stanach na formularzach jest sam dochód. Ale nie, nasi muszą wszystko mieć prześwietlone.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 18:07

_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52 A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?
Tak przelałem BTC z Bittrexa na Krakena, tam sprzedałem i przelałem na konto.

Zrobię jak radzicie i rozliczę się z krypto-fiat

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 18:19

Tuczi0214 pisze:
_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52 A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?
Tak przelałem BTC z Bittrexa na Krakena, tam sprzedałem i przelałem na konto.

Zrobię jak radzicie i rozliczę się z krypto-fiat
Daj potem znać czy wszystko ok.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 26 kwietnia 2019, 20:07

Obroty mogą wychodzić kosmiczne, ale żeby mieć w 2018r. stratę, to trzeba mieć z czego - np. wpłacić conajmniej tyle FIAT i wszystko stracić. Można też mieć krypto z takim kosztem nabycia. Jednak należało od niego zapłacić podatek.
Nie da się rozliczyć z 2018r. bez 2017r.
Nie można osiągnąć straty od wykopanych monet.


Słabo, jak ktoś wymieniał się w 2017r. przy ATH i miał zapłacić 32%, gdy ceny były 4x wyższe od dzisiejszych - teraz te krypto może nie jest warte tyle, co zaległy podatek, a Urząd Skarbowy nie zwraca kasy - straty nie działają wstecz.
Trzeba zapłacić podatek za 2017r. + odsetki, a za 2018r. mieć stratę - która zdaje się przepada, ze zmianą przepisów od 2019r.

Oczywiście wszystko musi się zgadzać z systemem bankowym + historią transakcji z giełd + blockchain - który będzie pewnie prostszy do sprawdzenia, bez ograniczeń.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 27 kwietnia 2019, 08:44

@Yash tak jak pisałem Tobie na priv, napiszę i tutaj, bo może być ktoś w podobnej sytuacji. Po wyłączeniu śledzenia transferów w kalkulatorze, wynik jest spójny z rozliczkryptowaluty.pl - różnica wychodzi ~1%.

Kalkulator wlicza prowizje w koszt nabycia i zaokrągla liczby tylko przy wyświetlaniu.

Jednak może okazać się, że lepiej byłoby jakbyś właśnie policzył to dokładniej - ze śledzeniem "położeń magazynowych", albo spróbował użyć LIFO lub wyższych wycen, tak, aby mieć jak najmniejszą stratę, a zachować koszty - bo szkoda by było, jakby przepadły Ci te pieniądze, a hodlujesz jakieś krypto, które kiedyś może odbić.

Oczywiście mogę się mylić, nie wiem czy tak można - najlepiej dopytać fachowca - np. doradcy podatkowego.

ps. dzięki @1235674 za wiadomość i zwrócenie uwagi na nowe przepisy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 kwietnia 2019, 01:23 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 27 kwietnia 2019, 21:20

Uaktualnione zasady niezły zbiór informacji

https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... -w-2019-r/

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości