Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 18:52

Tommek pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 18:50i to będzie ta kwota prawda?
Tak, trzeba będzie do tego prześledzić kiedy się co kupiło, co jest dość skomplikowane.
Dla transakcji od 2019 roku będzie łatwiej, bo wszystkie koszty i przychody się wpisuje od razu w roku transakcji.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » środa, 24 kwietnia 2019, 19:09

Dzięki Kajetan, zastanawiam się nad porzuceniem tego krypto lub wersją odwrotną - czy może właśnie go spieniężyć w 2019 żeby przeciąć ten labirynt kupna sprzedaży i strat (zresetować temat z ew. udowadnianiem od czego się zaczęło i na czym skończyło) - wypłacić to wręcz do banku i za chwilę wejść od nowa w krypto za tą samą kwotę żeby mieć już wszystko na jasnych zasadach od 2019r.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: digyman7 » środa, 24 kwietnia 2019, 19:19

kajetan pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:35Są programy do tego, np. rozliczkryptowaluty.pl

A co do pytania - W skrajnej wersji 75% podatku od nieujawnionego przychodu (bo dochodu też nie będą umieli policzyć) plus 120 stawek dziennych, czyli kwota właściwie dowolnie wysoka (od zera do 3,6 mln zł) i nawet kara roku ograniczenia wolności przy dużych nieujawnionych dochodach. Gdyby kwoty szły w miliony to jeszcze jakieś potężniejsze kary. W praktyce zapewne zastosują zwykłą stawkę 18/32% zamiast 75% i kary też będą odpowiednio mniejsze, bo kara powinna być jakoś tam adekwatna do wielkości wykroczenia / przestępstwa.


@kajetan
Dziękuję za odpowiedź. Czy takie kary rzeczywiście są możliwe także w przypadku gdy kryptowaluty nie zostały sprzedane/zamienione na PLN? Transakcje były wykonywane na giełdzie pomiędzy bitcoinem i innymi kryptowalutami/altcoinami. Takie transakcje są neutralne podatkowo, nie trzeba płacić z wyliczonego dochodu podatku dochodowego, a jedynie wykazać przychód, koszty przychodu. W jaki sposób mogłoby to "narazić podatek na uszczuplenie", skoro żadnego podatku nie trzeba płacić?
Skorzystałem z rozliczkryptowaluty.pl i w przychodach i kosztach nie wyszły grube dziesiątki milionów tylko kilkaset tysięcy złotych, mam nadzieję że to nie jest zaliczane jako działalność gospodarcza. W dodatku dochód wyszedł tam dosyć zawyżony, bo system nie potrafił połączyć wszystkich kosztów do przychodów (z moich ogólnych wiliczeń wychodzi minimalna strata w 2018 r.).
Znalazłem taką interpretację zamiany krypto-krypto: https://cenabiznesu.pl/-kryptowaluta-cz ... nej-waluty wyczytałem tam, że obecnie oragany podatkowe nie dysponują narzędziami do wyliczenia rzeczywistej wartości krytowaluty w momencie jej zamiany na inną kryptowalutę, nie ma więc technicznej możliwości określenia rzeczywistej podstawy opodatkowania.

Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Złożyłem już standardowo PIT-37 z dochodem ze stosunku pracy. Jeżeli chcę wykazać te koszty i przychody z kryptowalut (w PIT-36, w rubryce "prawa majątkowe") to czy muszę teraz złożyć "dodatkowo" PIT-36 z samym dochodem z kryptowalut?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 24 kwietnia 2019, 19:32

Kary 75% są zazwyczaj jak nie umiesz udowodnić posiadanych środków. Jak masz dowody w postaci historii to nalicza Ci normalna stawkę 18/32 a jak miałeś stratę to tak jak pisał Kajetan i mówiła Ci Pani z US nie ma uszczuplenia wiec nic nie powinno się stać. No może jakiś mandat za błędnie złożony pit i wezwanie do korekty.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 19:56

digyman7 pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 19:19Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Złożyłem już standardowo PIT-37 z dochodem ze stosunku pracy. Jeżeli chcę wykazać te koszty i przychody z kryptowalut (w PIT-36, w rubryce "prawa majątkowe") to czy muszę teraz złożyć "dodatkowo" PIT-36 z samym dochodem z kryptowalut?
Nie, wydaje mi się że korektę, na PIT-36, ze wszystkimi dochodami (i z pracy i z krypto).

Dodano po 19 minutach 37 sekundach:
digyman7 pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 19:19Transakcje były wykonywane na giełdzie pomiędzy bitcoinem i innymi kryptowalutami/altcoinami. Takie transakcje są neutralne podatkowo, nie trzeba płacić z wyliczonego dochodu podatku dochodowego, a jedynie wykazać przychód, koszty przychodu. W jaki sposób mogłoby to "narazić podatek na uszczuplenie", skoro żadnego podatku nie trzeba płacić?
Jeśli nie było dochodu no to nic nie grozi. Napisałem to już poprzednio. I tak jak napisał @_chybaty 75% jest bardzo mało prawdopodobne, powinni zastosować 18/32. Tak wysokie kary w ogóle raczej nie są stosowane, ale skoro pytałeś o najgorszy wariant...

A krypto-krypto nie były neutralne podatkowo. Owszem, przychody są równe kosztom, ale przychody się liczy od razu, a koszty dopiero w roku w którym się sprzeda tę nową kryptowalutę. I wiele osób się na tym przejechało, że kupili w 2017, w 2018 na początku wymienili krypto-krypto (w tym momencie mają wysoki dochód do opodatkowania), a teraz jak sprzedadzą, to owszem, będą mieli wysoką stratę, ale co im z tego, państwo im tego nie odda. Od 2019 są neutralne.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Itby2 » środa, 24 kwietnia 2019, 20:12

Dobra, zrobiłem rozliczenie, dałem PIT-36, bo pracowałem i bawiłem się w krypto. Kupiłem rozliczenie z bitbay i wyszedł mi dochód, wpisałem w rubrykę Prawa autorskie i inne prawa i ... wyszła mi nadpłata ;). Moje pytanie brzmi - dlaczego skoro miałem właściwie dochód, to nie powinienem płacić zamiast dostawać kasę? ;)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: digyman7 » środa, 24 kwietnia 2019, 20:18

_chybaty pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 19:32Kary 75% są zazwyczaj jak nie umiesz udowodnić posiadanych środków. Jak masz dowody w postaci historii to nalicza Ci normalna stawkę 18/32 a jak miałeś stratę to tak jak pisał Kajetan i mówiła Ci Pani z US nie ma uszczuplenia wiec nic nie powinno się stać. No może jakiś mandat za błędnie złożony pit i wezwanie do korekty.

Nie jestem pewien czy to była odpowiedź do mnie skierowana. Chodzi mi o to czy stawki nawet rzędu 18/32 % są możliwe, skoro w przypadku wymiany krypto-krypto nie ma obowiązku zapłaty podatku z wyliczonego dochodu z tych transakcji.

kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 19:56Jeśli nie było dochodu no to nic nie grozi. Napisałem to już poprzednio. I tak jak napisał @_chybaty 75% jest bardzo mało prawdopodobne, powinni zastosować 18/32. Tak wysokie kary w ogóle raczej nie są stosowane, ale skoro pytałeś o najgorszy wariant...

Masz tutaj na myśli dochód z samych transakcji krypto-krypto (wygenerowany na giełdzie przy wymienie pomiędzy kryptowalutami), czy raczej FIAT-krypto, krypto-FIAT (powstały w wyniku kupna BTC za PLN, a później wymiana/sprzedaż BTC na PLN)? I właśnie od czego te 18/32%? Od wygenerowanego przychodu, który przecież może wynieść nawet kilka milionów w przypadku dużej liczby transakcji na giełdzie (na przykład przy tradingu z użyciem BOTa)?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 24 kwietnia 2019, 20:52

Krypto krypto to śliski temat. Mało kto raczej to rozlicza. US mówi żeby rozliczac, sądy stają powoli po stronie podatników i mówią że jak się czegoś nie da to nie powinno się kazać podatnikowi z tego roliziczac. Aczkolwiek KAS utrzymuje że trzeba tak jak Kajetan mówił. Równie dobrze mogą tego nigdy nie sprawdzać, ale jak wyplacisz kasę na konto i US przypadkiem zapyta się co to za pieniążki to i tak będziesz musiał pokazać co za krypto sprzedałes więc dasz im historie w której te wymiany będą.

Pamiętam jak jeszcze ministerstwo po proteście z PCC mówiło o "dowolnośći w rozliczaniu" i przychylności urzędów. No chyba nas Państwo nie oszukuje co nie? ;).

Licze mimo wszystko na ich wyrozumiałość. Często jak się rozmawia z Paniami z US to widać, zresztą tak jak kolega wcześniej pisał o milej rozmowie, że oni wiedzą jaki to syf był w tamtych latach i trochę ludziom odpuszcza. Bo jako sens jest niszczyć młodym ludziom życie z nie naszej winy. Winne jest tu niejasne prawo i interpretacje które potrafily się zmieniac kiedyś parę razy w miesiącu.
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwietnia 2019, 20:52 przez _chybaty, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 20:59

digyman7 pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 20:18Nie jestem pewien czy to była odpowiedź do mnie skierowana. Chodzi mi o to czy stawki nawet rzędu 18/32 % są możliwe, skoro w przypadku wymiany krypto-krypto nie ma obowiązku zapłaty podatku z wyliczonego dochodu z tych transakcji.
Przy transakcjach do końca 2018 jest obowiązek, bo ten dochód nie zawsze jest zerowy. Przeczytaj ostatni akapit tutaj.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Itby2 pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 20:12Dobra, zrobiłem rozliczenie, dałem PIT-36, bo pracowałem i bawiłem się w krypto. Kupiłem rozliczenie z bitbay i wyszedł mi dochód, wpisałem w rubrykę Prawa autorskie i inne prawa i ... wyszła mi nadpłata ;). Moje pytanie brzmi - dlaczego skoro miałem właściwie dochód, to nie powinienem płacić zamiast dostawać kasę? ;)
Z krypto nie będziesz miał nadpłaty, co najwyżej stratę.
A nadpłatę możesz mieć z tytułu pracy i może być wyższa niż ten dochód z krypto.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: frshmaciek » czwartek, 25 kwietnia 2019, 03:34

Witam chciałbym spytać jeżeli nagrywa się filmy na youtube od rożnych firm związanymi z kryptowalutami. Zapłatę dostaje się w btc po upublicznieniu na swoim kanale youtube filmu. Trzeba rejestrować firmę i wystawiać faktury? czy nie trzeba i tylko rozmowy droga mailowa wystarcza i podatek w pit 36?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » czwartek, 25 kwietnia 2019, 08:21

Poprawiłem błąd w kalkulatorze, który sprawiał, że przy zakupach za walutę rezydencji niepotrzebnie podwyższał przychód i koszt - nie mało to wpływu na wynik dochodu, jednak wartości przychodów i kosztu były niepotrzebnie zawyżone.

Porównałem też wyniki z rozliczkryptowaluty.pl - na razie historię BitBay, historię Poloniex i historię BitBay + Poloniex - wydaje się, że poza drobnymi różnicami kursowymi (bitcointaxer.org korzysta z bezpłatnych licencji coinpaprika.com i cryptocompare.com) wyniki dla tych samych danych wejściowych są zbliżone.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 110
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 78
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: preston » czwartek, 25 kwietnia 2019, 17:58

A ja mam pytanie odnośnie rozliczkryptowaluty.pl - są dwie kwestie które budzą kontrowersje:
:idea: metoda FIFO - na jakiej podstawie w przypadku osób fizycznych metoda fifo jest używana? były interpretacje które mówiły że ta metoda nie jest poprawna, ponadto żeby rozliczać tą metodą trzeba prowadzić księgi a osoba fizyczna nie ma takiego obowiązku

Poniżej fragment (CHAOTYCZNEGO I NIEPRECYZYJNEGO KOMUNIKATU MF z 04.2018)
https://web.archive.org/web/20180413055 ... -vat-i-pcc

"...
przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów z obrotu kryptowalutą brak jest podstaw prawnych do stosowania metody FIFO („pierwsze przyszło – pierwsze wyszło") [9]."

:idea: rozliczanie krypto-krypto : czy przypadkiem w 2018 roku nie pojawiły się wyroki mówiące o pomijaniu takiego rozliczenia?


Myślę że ten wątek generalnie to jest siedlisko niepewnych informacji, prześledzenie całej historii postów wraz z kolejnym interpretacjami, wyroków NSA może dać jakikolwiek obraz tego co powinno się zrobić z podatkami za lata poprzednie.
Za dużo tu opinii, informacji od pań z okienek w US, telefonów do KIS i nic się kupy nie trzyma.

Jest tu sporo ogarniętych ludzi a brakuje takiego jednego wątku żeby zebrać zasady do rozliczania za okres >2018 i potencjalnie najbardziej korzystne dla podatnika rozwiązania które minimalizują ryzyko kar.

Tak dodam tylko ciekawostkę... mój znajomy dzwonił do KISu śląskiego pare miesięcy temu i dostał info żeby rozliczać tylko transakcje wpłaty i wypłaty z giełdy (to jest info jakie dostał - nie żartuję) ale nikt nie chce na papierze takiej porady udzielić, takie opinie nieogarów tylko wprowadzają chaos.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:34

@kajetan

Ostatnie pytanie- pole 328 w PIT36 czyli "Suma wpłaconych zaliczek, zaliczek pobranych przez płatników oraz wpłaconego podatku, o którym mowa w art. 30g ustawy" to jest suma wszystkich zaliczek pobranych przez płatników- czyli suma wszystkich pól z kolumny "Zaliczka pobrana przez płatnika" w PIT 11 od pracodawców/zleceniodawców? e-Deklaracje nie wypełnia tego automatycznie (bo podobnno tam mogą wejść jeszcze jakieś zaliczki wynikające z DG).

Po wrzuceniu krypto w PIT-36 (wykazaniu straty) wychodzi mi zwrot podatku na ok 2.5k. Nie będę miał przez to problemów? US będzie chciał ode mnie jakieś dokumenty?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 25 kwietnia 2019, 21:34

Yash pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:34pole 328 w PIT36 czyli "Suma wpłaconych zaliczek, zaliczek pobranych przez płatników oraz wpłaconego podatku, o którym mowa w art. 30g ustawy" to jest suma wszystkich zaliczek pobranych przez płatników- czyli suma wszystkich pól z kolumny "Zaliczka pobrana przez płatnika" w PIT 11 od pracodawców/zleceniodawców?
Wydaje mi się że to suma pól 97 i 152 z PIT-36 (wersja 26 formularza).
Jeśli rozliczasz się sam i nie wpłacałeś żadnych zaliczek np. z działalności gospodarczej, to to będzie suma z PIT-11, o której piszesz.
Yash pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:34Po wrzuceniu krypto w PIT-36 (wykazaniu straty) wychodzi mi zwrot podatku na ok 2.5k. Nie będę miał przez to problemów? US będzie chciał ode mnie jakieś dokumenty?
Hm. Strata nie powinna tworzyć zwrotu podatku, straty się odlicza dopiero w kolejnych latach od dochodu z tego samego źrródła.
Ten zwrot to raczej z umowy z pracodawcą wyszedł, a krypto nic tu nie zmieniają.
Nie wiem, ja się znam na przepisach od krypto, a nie na rozliczaniu pitów. Sam się muszę wziąć w końcu za swój, wcześniej rozliczał mnie księgowy od działalności gospodarczej.
Porównaj sobie może dla pewności co urząd wyliczył Ci w e-pit: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit
Zwrot chyba powinien być ten sam, choć oczywiście nie będzie w ich rozliczeniu krypto.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » czwartek, 25 kwietnia 2019, 22:46

@kajetan

Dzięki za odpowiedź. W sumie już i tak pewnie nadwyrężam Twoją cierpliwość swoimi pytaniami za co przepraszam z góry. Pierwszy raz mam do rozliczenia coś bardziej skomplikowanego niż jeden PIT-11.

e-PIT wylicza że nie mam żadnego zwrotu ani żadnego podatku do zapłacenia. Tam mam podany PIT-37 jako propozycję. I w sumie jeśli w PIT-36 podam te same dane co wylicza e-PIT to wychodzi tak samo. Problem pojawia się w momencie gdy wprowadzam kwoty z krypto.

rozliczkryptowaluty.pl podaje przykład który, jak piszą, jest "reprezentatywny dla osób nieposiadających innych źródeł kwalfikowanych do źródeł z praw autorskich i pokrewnych". Podane tam jest aby wpisać sumę przychodów do przychodów za prawa autorskie (poz. 74) a sumę kosztów do kosztów uzyskania przychodu za prawa autorskie (poz. 75). Może problemem jest to, że ja mam inne źródła z tego tytułu (w pozycjach 79 i 80- 50% koszty). Płatnik zapłacił za mnie 2430 zł podatku- po wprowadzeniu krypto do pól 74 i 75 właśnie taki zwrot mi się pojawia- 2430 zł.

Złożę chyba PIT-37 a w maju dowiem się jaką korektę mam wprowadzić i najwyżej zgłoszę poprawkę. Co o tym myślisz?

P.S.
Po wyrzuceniu danych z tego dodatkowego dochodu (z pól 79 i 80), zaliczki płatnika (z pola 78) no i po skorygowaniu sumy zaliczki to wychodzi podatek na 0, czyli tak jak piszesz. Problem się robi przy tym dodatkowym dochodzie.

@gr0g

Twój kalkulator dalej działa inaczej niż rozliczkryptowaluty.pl (aczkolwiek inaczej niż wczoraj). Oczywiście pliki CSV są wygenerowane ze szczegółowej historii. Pomija mi pare sporych transakcji z początku roku. Mogę Ci podesłać rozliczenie z rozliczkryptowaluty.pl i pliki CSV z giełdy- tylko zerknę czy nie ma tam informacji o mnie :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 25 kwietnia 2019, 23:54

@Yash Ach, chyba rozumiem. Strata z krypto obniżyła dochód, który miałeś z praw autorskich. A pracodawca pewnie płacił zaliczki na poczet tego dochodu, bo to zapewne stosunek pracy z pracą twórczą, w końcu sami informatycy na tym forum siedzą. Więc teraz okazały się za duże, przez co powstała nadpłata. To chyba ten pit jest w porządku.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 01:20

Wysłałem do biura dokumenty w sprawie rozliczenia i dostałem taką odpowiedz:

Witam serdecznie,
kontaktuję się jako osoba sporządzająca Pańskie rozliczenie kryptowalut.
W sprawie nadesłanych materiałów:
1. Bitbay - potrzebować będziemy kluczy API - publicznego oraz prywatnego.
2. Binance - ponownie, publiczny oraz prywatny klucz API
3. Bittrex - tutaj prosimy o plik .csv z historią transakcji
4. Kraken - tutaj również plik .csv z historią transakcji.

Na binance mam dwa klucze jeden opisany jako api key drugi jako secret, nie znam się, ale klucza opisanego jako secret chyba nie powinienem im podawać, a do odczytania transakcji powinien wystarczyć im ten pierwszy?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 01:21

preston pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 17:58metoda FIFO - na jakiej podstawie w przypadku osób fizycznych metoda fifo jest używana
Tak, była na ten temat dłuuuga dyskusja na tym forum rok temu.
Jeśli wolno odliczać koszty z zeszłych lat, to trzeba użyć jakieś metody FIFO albo LIFO, bo trzeba zidentyfikować za ile się kupiło to co się sprzedało, żeby wyliczyć koszty.
Pytanie, czy w ogóle wolno odliczać koszty z zeszłych lat, a to wcale nie jest takie pewne.
preston pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 17:58rozliczanie krypto-krypto : czy przypadkiem w 2018 roku nie pojawiły się wyroki mówiące o pomijaniu takiego rozliczenia?
Tak, był jeden (WSA Olsztyn). Pojawił się też wyrok mówiący że należy to rozliczać (WSA Białystok).
preston pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 17:58Myślę że ten wątek generalnie to jest siedlisko niepewnych informacji
Tak. Bo taki mamy klimat. Przepisy są nieścisłe, i nawet sądy wojewódzkie mają różne opinie na temat ich interpretacji.
preston pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 17:58prześledzenie całej historii postów wraz z kolejnym interpretacjami, wyroków NSA może dać jakikolwiek obraz tego co powinno się zrobić z podatkami za lata poprzednie.
Próbowałem już kiedyś. Wyrok NSA w sprawie krypto był jeden. Dokładnie jeden, wynika z niego tyle że to były prawa majątkowe i że nawet gość z kilkunastoma tysiącami transakcji mógł je opodatkować jako prawa majątkowe a nie działalność. Było kilka wyroków WSA, sprzecznych ze sobą. Interpretacje podatkowe wyglądają tak, że włos się jeży, bardzo depresyjna lektura, w zasadzie wynika z nich tyle, że tego się nie da legalnie zrobić, bo zawsze jakiś bat się znajdzie. Na przykład nie znając drugiej strony transakcji nie jesteś w stanie określić, czy transakcja była w Polsce, czy w Unii, czy poza Unią, od czego zależy PCC i mnóstwo innych rzeczy. I takich pytań jest dużo. Obecnie interpretacje zaczynają być nieco bardziej przyjazne. Z tym że nadal nie dotykają wielu niejasnych spraw w tym bagnie.

Jak chcecie pewnego prawa, to kupujcie kontrakty CFD na kryptowaluty a nie same kryptowaluty.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 kwietnia 2019, 09:55 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 07:09

@kajetan były 3 a może i więcej, nie wiem. Na pewno WSA Olsztyn, WSA Kraków i WSA Poznań uznały że nie trzeba płacić.

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkow ... iwego.html


https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/310 ... alute.html

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 26 kwietnia 2019, 08:27

Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 01:20powinien wystarczyć im ten pierwszy?
nie nie powinien bo to para "login\hasło".

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości