Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:35

digyman7 pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:30
digyman7 pisze: środa, 17 kwietnia 2019, 19:18Witam. W 2018 roku kupiłem pewną ilość bitcoina i po przelaniu na giełdę dokonywałem zakupu/sprzedaży innych kryptowalut. NIgdy nie wymieniłem niczego na FIAT (PLN). Z tego co się orientuję powinienem wykazać te transakcje na zeznaniu PIT. Po wyeksportowaniu plików z giełdy okazuje się, że mam ponad 1000 transakcji kupna/spredaży. Wyliczenie z tego kosztów i przychodów jest dla mnie czarną magią i wydaje się prawie niemożliwe. Jakie mogą być w przyszłości konsekwencje nie wykazania tych transakcji?

Ponawiam pytanie, ktoś jest w stanie coś doradzić? :)
Są programy do tego, np. rozliczkryptowaluty.pl

A co do pytania - W skrajnej wersji 75% podatku od nieujawnionego przychodu (bo dochodu też nie będą umieli policzyć) plus 120 stawek dziennych, czyli kwota właściwie dowolnie wysoka (od zera do 3,6 mln zł) i nawet kara roku ograniczenia wolności przy dużych nieujawnionych dochodach. Gdyby kwoty szły w miliony to jeszcze jakieś potężniejsze kary. W praktyce zapewne zastosują zwykłą stawkę 18/32% zamiast 75% i kary też będą odpowiednio mniejsze, bo kara powinna być jakoś tam adekwatna do wielkości wykroczenia / przestępstwa.

Przy stratach a nie dochodach, to w zasadzie nic nie grozi poza drobnym mandatem (choć głowy nie dam), bo nie ma narażenia podatku na uszczuplenie, ale musiałbyś umieć udowodnić w razie kontroli że to była strata a nie dochód, a jak sam powiedziałeś nie potrafisz tego wyliczyć.

Może więc jednak użyj jakiegoś programu do rozliczeń.

Inna rzecz, że przy tej liczbie transakcji wyjdą zapewne grube dziesiątki milionów w przychodach i kosztach, co też wygląda podejrzanie w picie i w dodatku potencjalnie możesz być oskarżony o prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji, choć na razie są grzeczni i nie było takich spraw, a pewnie ktoś by się poskarżył na jakimś forum.

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada, tylko moja osobista opinia.

Dodano po 9 minutach 1 sekundzie:
Tommek pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:41czyli nie rozliczę się ze strat to czy mogę być ukarany - wg niej - nie, bo nie naraziłem budżetu państwa na uszczuplenie.
No właśnie też mi tak wychodzi, dzięki za potwierdzenie. Tylko zapewne mogą chcieć żebyś udowodnił, że to były straty.
Tommek pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:41Nie wiem tylko co zrobić w 2020 rozliczając za 2019 - skoro piszecie że wtedy trzeba będzie wszystkie wcześniejsze zakupy wpisywać? Czy nie będzie kłopotu że ich nie wykazałem wcześniej jako strat?
Ale nie będziesz wpisywał wszystkich zakupów, tylko koszty zakupu tych krypto których nie sprzedałeś na koniec 2018 roku. Tych kosztów i tak byś wcześniej nie wpisywał, więc luzik.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 18:01 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:46

Jak ktoś nie chce udostępniać swoich danych osobom trzecim, to tutaj jest kalkulator rozliczający kryptowaluty na podstawie historii operacji w CSV (wydaje się, że należy przechowywać te pliki).

https://bitcointaxer.org

Fajną opcją wydaje się np. "spis z natury" dostępny po każdej operacji.
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwietnia 2019, 13:58 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » środa, 24 kwietnia 2019, 03:36

W tematach okołokryptowalutowych, jak wygląda sprawa z podatkami od gier i dappów krypto, każda transakcja jest opodatkowana czy tylko wymiana na fiaty? Albo np. Augur gdzie można obstawiać wynik czegokolwiek, legalne to?

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 13:02

Witam,

Chciałbym zapytać o to jak mam się rozliczyć i czy mam problemy. Wszystkie transakcje przeszły przez Bitbay. W skrócie

2017 r:
W skrócie- kupiłem crypto, nic z nim nie robiłem.
- Na giełdę przelane 5k PLN z mojego konta,
- Zakupione za to crypto,
- Żadnych innych transakcji,
W PIT składanym w 2018 nie wykazałem tego w ogóle. Tylko kupiłem, nie obracałem.

2018 r:
W skrócie- kupiłem crypto, handlowałem nim, nic nie wypłacałem za bardzo, jestem stratny 90%. W detalach:
- Na giełdę przelane ok 30k PLN z mojego konta w styczniu,
- Na giełdę przelane ok 20k PLN z konta narzeczonej w styczniu,
- W styczniu kupione crypto za ok 40k PLN, oczywiście na górce,
- Z giełdy wypłacone 10k PLN z tego co zostało,
- W styczniu kilka transakcji kupna/sprzedaży, raczej wyszedłem na 0.
- W lutym sprzedane trochę crypto, a potem w lutym odkupione niżej (zwiekszona ilość crypto),
- Crypto zostało, na portfelach, traciło oczywiście wartość cały czas,
- W ciągu roku z 2 razy jeszcze przelewałem PLN (1k i 3k) w celu kupienia crypto w dołku i uśrednienia trochę ceny,
- Na koniec 2018 mam crypto o wartości z 10% tego co zainwestowałem na początku roku. Crypto zostaje na portfelach.

I teraz pytania:
1. Czy dobrze zrobiłem, że nie ujmowałem crypto w rozliczeniu za 2017 rok?
2. Czy moja narzeczona powinna coś złożyć? Koniec końców przelała pieniądze mi, na moje konto w BitBay.
3. Czy mam do zapłacenia jakieś podatki? Jak mam to wszystko ująć w sprawozdaniu za 2018 rok?
4. Czy rozliczkryptowaluty.pl mi to wszystko obliczy w takiej sytuacji i podpowie jak to ugryźć?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 13:56

dingo pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 03:36 W tematach okołokryptowalutowych, jak wygląda sprawa z podatkami od gier i dappów krypto, każda transakcja jest opodatkowana czy tylko wymiana na fiaty? Albo np. Augur gdzie można obstawiać wynik czegokolwiek, legalne to?
Jeśli gra jest losowa to nielegalne. Zobacz ten wątek.
Jeśli to po prostu gra w której coś można wygrać własnymi umiejętnościami a nie losowo i nie jest to hazard (np. za hazard uważany jest poker, choć tam dużo zależy od umiejętności), to jest legalne, ale nie mam pojęcia jak opodatkowane.

Dodano po 15 minutach 57 sekundach:
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 13:021. Czy dobrze zrobiłem, że nie ujmowałem crypto w rozliczeniu za 2017 rok?
Tak
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 13:02 2. Czy moja narzeczona powinna coś złożyć? Koniec końców przelała pieniądze mi, na moje konto w BitBay.
Z punktu widzenia podatków zrobiła dla Ciebie darowiznę. Nie jesteście jeszcze małżeństwem, więc nie macie wspólności majątkowej. Tak więc powinieneś był zapłacić podatek od darowizny i zgłosić ją: https://www.pit.pl/darowizna/podatek-od ... yce-922583
Albo była to pożyczka, i powinieneś był zapłacić PCC i zgłosić ją.

Ona nic nie musi zgłaszać, ani płacić.

3. Czy mam do zapłacenia jakieś podatki? Jak mam to wszystko ująć w sprawozdaniu za 2018 rok?
Jeśli to była darowizna to złóż: Zaległy podatek od darowizn z odsetkami, zaległy kwitek SD-Z2 że była darowizna, czynny żal składany jednocześnie z SD-Z2, żeby nie wlepili kary.
I sprawdź sobie czy w przeszłości też jakichś przelewów nie robiliście między sobą, bo mogą chcieć coś sprawdzić (choć to mało prawdopodobne przy tych kwotach).
Jeśli nie zgłosicie darowizny i Was nawet kiedyś złapią, to zapłacicie karnie 20% tej darowizny plus mandat.

A jeśli to była pożyczka, to zaległy podatek PCC 2% (od 2019 roku 0.5%) z czynnym żalem.

Za krypto raczej nie wyjdzie Ci podatek do zapłacenia, tylko strata, ale trzeba by to podliczyć i zgłosić.
4. Czy rozliczkryptowaluty.pl mi to wszystko obliczy w takiej sytuacji i podpowie jak to ugryźć?
Tak, jeśli chodzi o krypto, powinno dać radę.

A, skopiujcie sobie gdzieś całą historię z Bitbay i zrzuty ekranu na których jest jednocześnie imię i nazwisko któregoś z Was i identyfikator użytkownika Bitbay (np. historię przelewów z rozwiniętymi szczegółowymi danymi). Jeśli Bitbay kiedyś zbankrutuje to musicie mieć zachowaną dokumentację podatkową, z której wynikają transakcje oraz powiązanie konta widniejącego na historii transakcji z Wami. A Bitbay niestety nie umieszcza nazwiska klienta na wydruku historii. Bo im się nie chce tego zaimplementować.

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada tylko moje zdanie na ten temat.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:59 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 14:20

@kajetan

Dzięki wielkie za odpowiedź.
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 13:56Za krypto raczej nie wyjdzie Ci podatek do zapłacenia, tylko strata, ale trzeba by to podliczyć i zgłosić.
bitcointaxer.org po wprowadzeniu danych jakimś cudem podliczył mi dochód na ok 2.5k. Trochę to dziwne- 2 zdarzenia podatkowe które zarejestrował to sprzedaż 30 LSK i 30 LSK (na kwotę 1.2k i 1.2k) po wcześniejszym przelewie z portfela zewnętrznego 60 LSK podczas gdy... te 60 LSK kupiłem wcześniej w tym samym roku. Mam wrażenie że ta strona działa tylko jeśli wszystko trzyma się na giełdzie.

Wieczorem spróbuje z rozliczkryptowaluty.pl. Zobaczymy jak on to podliczy.
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 13:56Z punktu widzenia podatków zrobiła dla Ciebie darowiznę. Nie jesteście jeszcze małżeństwem, więc nie macie wspólności majątkowej. Tak więc powinieneś był zapłacić podatek od darowizny i zgłosić ją
Tego się obawiałem. W sumie to żyjemy razem już ok 6 lat, planujemy ślub w tym roku, można powiedzieć że na ten moment to konkubinat. Często zbieramy pieniądze na moim koncie i zakładamy lokaty (więcej pieniędzy więc większy zysk). Darowizny zgłaszam jeśli dostaje je w rodzinie (już jedno SD-Z2 zgłosiłem w zeszłym roku, w tym czeka mnie jeszcze drugie, mam pół roku jeszcze).

Więc nasuwa się pytanie- czy jeśli teraz przeleje kwotę mojej narzeczonej która była przelana wcześniej mi to czy uniknę podatku od darowizny? W ogólę US ściga takie sytuacje? Teoretycznie w sumie nie wie że jesteśmy razem, ale po ślubie czy dalej może nam wlepić karę za tę darowiznę?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 24 kwietnia 2019, 14:29

Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 14:20bitcointaxer.org po wprowadzeniu danych jakimś cudem podliczył mi dochód na ok 2.5k. Trochę to dziwne- 2 zdarzenia podatkowe które zarejestrował to sprzedaż 30 LSK i 30 LSK (na kwotę 1.2k i 1.2k) po wcześniejszym przelewie z portfela zewnętrznego 60 LSK podczas gdy... te 60 LSK kupiłem wcześniej w tym samym roku. Mam wrażenie że ta strona działa tylko jeśli wszystko trzyma się na giełdzie.

Nie musisz trzymać wszystkiego na giełdzie - kalkulator powinien poradzić sobie nawet z bezpośrednimi przelewami pomiędzy giełdami. Jesteś pewien, że załadowałeś historie z zakupem tych 60 LSK? Powinieneś mieć widoczne zakupy na liście operacji. Upewnij się też, że załadowałeś historię operacji wraz z wpłatami/wypłatami (Historia Szczegółowa dla BitBay).

Jeżeli do jakiś monet nie uda się odnaleźć operacji zakupu, to pojawią się w pierwszej tabelce "Kapitał nieznanego pochodzenia" z zerowym kosztem nabycia.
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwietnia 2019, 14:38 przez gr0g, łącznie zmieniany 4 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 14:31

Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 14:20bitcointaxer.org po wprowadzeniu danych jakimś cudem podliczył mi dochód na ok 2.5k. Trochę to dziwne- 2 zdarzenia podatkowe które zarejestrował to sprzedaż 30 LSK i 30 LSK (na kwotę 1.2k i 1.2k) po wcześniejszym przelewie z portfela zewnętrznego 60 LSK podczas gdy... te 60 LSK kupiłem wcześniej w tym samym roku. Mam wrażenie że ta strona działa tylko jeśli wszystko trzyma się na giełdzie.
Ale tam chyba możesz własny plik CSV spreparować. Wtedy nie powinno być problemów z przelewami.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 14:20 czy jeśli teraz przeleje kwotę mojej narzeczonej która była przelana wcześniej mi to czy uniknę podatku od darowizny?
Jeśli nic więcej nie zrobisz, to nie, za to ona też będzie musiała go zapłacić.
Ewentualnie, jeśli to była nieoprocentowana pożyczka, to będziesz musiał zapłacić dla odmiany podatek PCC od niej i też złożyć czynny żal, ale PCC od pożyczki w 2018 roku to tylko 2%.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 14:20W ogólę US ściga takie sytuacje?
Ciężko mi powiedzieć. Ogólnie to są drobne kwoty, ale im nie chodzi tylko o kwotę odzyskanych podatków, ale także o skuteczność (liczbę spraw zakończonych decyzją), stąd słynne pomysły typu ściganie mechanika o 20 zł. Z tym że bez powodu nie zaglądają na konta bankowe. Jeszcze.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 14:20po ślubie czy dalej może nam wlepić karę za tę darowiznę?
Tak.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:56 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 14:42

@gr0g

Wygenerowałem pliki zgodnie z instrukcją. Nawet widzi tę wpłatę która jest 3 dni wcześniej. Nie wiem- może liczy dobrze, aczkolwiek dziwnie. Chociaż nielogiczne wydaje mi się że mam jakikolwiek dochód w momencie gdy mam 90% straty ogólnej.

@kajetan
Hmm, słabo w sumie. W zeszłym roku oprócz krypto przelewała mi pieniądze na lokaty (nie pamiętam ile to było, ale myślę że z 20k). W tym roku za to skumulowaliśmy swoje oszczędności też na lokacie (wtedy przelała mi ok 50k). Musimy się zastanowić czy olać sprawę i poczekać na przedawnienie czy spróbować to jakoś zapłacić. 2% to nie jest tak strasznie dużo, zawsze lepiej niż ryzykować 20% w przyszłości.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 15:00

@Yash
No trochę słabo. Ale przypuszczam, że 90% mieszkańców tego kraju zalega z podatkiem od darowizn i ani oni ani urzędy o tym nie wiedzą. Mało kto w ogóle wie że jak się dostanie pieniądze od rodziny to cokolwiek trzeba zgłaszać na jakimś kwitku, a ludzie bez przerwy sobie coś przelewają w te i z powrotem.
Prawo podatkowe w Polsce jest tak skonstruowane, że prawie nie da się go nie złamać.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 kwietnia 2019, 23:59 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 15:01

@kajetan

Czyli w skrócie polecasz nic z tym nie robić? W sensie- wiadomo, że tego nie powiesz bo pewnie nie chcesz wziąć za to odpowiedzialności- rozumiem.

W sumie to to jest ciekawe:
https://www.rp.pl/Spadki-i-darowizny/30 ... k-NSA.html

Jeśli tytuł przelewu brzmiał "Inwestycja w kryptowaluty" (wtedy tak trzeba było nazywać przelewy) to jest to w mojej ocenie polecenie na co ma być przeznaczony kapitał.

Ale dobra, nie róbmy OT. Zobacze wieczorem jak mi wyjdzie z krypto.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 15:29

Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:01Czyli w skrócie polecasz nic z tym nie robić?
Wiesz, przy kwotach które byłyby dla Was bolesne to serio raczej polecam zalegalizowanie tego z czynnym żalem, zwłaszcza że PCC jest niewielki. Żyjemy w czasach coraz większej kontroli, kiedyś mogą przerobić system STIR żeby polował i na zwykłych Kowalskich a nie tylko karuzele VAT i może być nieciekawie.

Dodano po 19 minutach 2 sekundach:
Tak w ogóle, od stycznia 2019 zasady są trochę bardziej liberalne a PCC tylko 0.5%, ale Was to nie obejmuje. https://www.rp.pl/PCC/301289984-Pozyczk ... a-PCC.html

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 15:37

Spoiler:
@kajetan
W sumie to jest w ogóle ciekawe- mam wielu znajomych którzy przecież żyją razem, jedna osoba płaci czynsz, druga jej potem oddaje przelewem, rozliczają się cały czas. Próg darowizny w 3 grupie jest tak smiesznie niski ze na pewno go przekroczyli. US tak też się może dowalić. A jednak nie słyszałem o tym. Chyba w naszym przypadku skończy się na rozmowie z jakimś doradcą albo prawnikiem. Z drugiej strony w sądzie też są chyba ludzie i jeśli udokumentuje że miekszamy razem to na zdrowy rozsądek możnaby uznać jakąś tam wspólnotę, nie wiem, chyba myślenie życzeniowe mi się włącza.
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:29Tak w ogóle, od stycznia 2019 zasady są trochę bardziej liberalne a PCC tylko 0.5%, ale Was to nie obejmuje. https://www.rp.pl/PCC/301289984-Pozyczk ... a-PCC.html
A dlaczego my się nie łapiemy?

Btw- podatek od darowizny z tego co widzę się nie przedawnia- racja?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 15:54

@Yash Obawiam się, że nawet przy najlepszej woli sędzia nie mógłby wyłączyć działania ustawy podatkowej. A nie może was uznać za małżeństwo jeśli nim nie byliście. Konkubinat nic nie zmienia w kwestii podatków.

Z tymi znajomymi - no właśnie ja też to obserwuję. Pewnie po prostu nikt tego na razie nie sprawdza. Urząd do tej pory mógł zajrzeć na konta tylko w ramach wszczętego postępowania, a nie prewencyjnie (pomijając automatyczny system STIR), choć czytałem, że ma się to zmienić.

Nie łapiecie się, bo "Do czynności cywilnoprawnych wykonanych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym." (cytat z artykułu). A opodatkowana jest pożyczka lub depozyt a nie ich zwrot który będzie miał miejsce już w tym roku.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:37podatek od darowizny z tego co widzę się nie przedawnia- racja?
Doczytałem, chyba masz rację, nie przedawnia się... ajaj.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:03 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 16:01

Spoiler:
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:51Nie łapiecie się, bo "Do czynności cywilnoprawnych wykonanych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym." (cytat z artykułu). A opodatkowana jest pożyczka lub depozyt a nie ich zwrot który będzie miał miejsce już w tym roku.
W tym roku mieliśmy 20k (wcześniej pisałem o 50k- pomyliłem się, było 20k) transferu pomiędzy nami. Więc teoretycznie łapiemy się przynajmniej z tym. Zawsze to 100 PLN podatku zamiast 400 PLN.
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:51Obawiam się, że nawet przy najlepszej woli sędzia nie mógłby wyłączyć działania ustawy podatkowej.
Zgadzam się. Rozmawiałem właśnie z kolegami w pracy i każdy się pukał w głowę, że "przecież żyjecie razem, planujecie ślub, jesteście w narzeczeństwie! Sędzie na pewno będzie na to patrzył". Wątpie i to mocno bo ty by stworzyło mocny precedens.
kajetan pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 15:51Nie, o ile wiem jeśli nie było postępowania skarbowego, to wymiar każdego podatku który należało zapłacić w roku X przedawnia się z początkiem roku X+6. Nowa ordynacja ma to zmienić i będzie się przedawniał trochę wcześniej, dokładnie 5 lat po dacie kiedy był należny. U Was wychodzi na to samo.
W internetach czytam że jednak się nie przedawnia: https://www.infor.pl/prawo/darowizny/po ... niesz.html

P.S.
Właśnie podliczyłem- narzeczona przez ostatnie półtora roku przelała mi 50k PLN (crypto 20k w 2018, lokaty 10k w 2018 i 20k w 2019). Więc jeśli chciałbym to załatwić pożyczkami to rozumiem, że do zapłaty będzie ok. 700 zł (30k PLN z 2% PCC i 20k PLN z 0.5% PCC). Zgodnie z tym linkiem:

https://eurocent.pl/umowa-pozyczki-kied ... karbowego/

Jeśli zgłoszę pożyczkę po 14 dniach to mi ucieka zwolnienie podatkowe i muszę płacić PCC. Wtedy w zgłoszeniu pożyczki do US daje datę spłaty na ten rok? Muszę się przyjrzeć temu zgłoszeniu.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 17:30

Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 16:01Więc teoretycznie łapiemy się przynajmniej z tym. Zawsze to 100 PLN podatku zamiast 400 PLN.
Ok, 2019 łapie się na niższą stawkę.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 16:01W internetach czytam że jednak się nie przedawnia
Tak, poprawiłem się chwilę później.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 16:01Jeśli zgłoszę pożyczkę po 14 dniach to mi ucieka zwolnienie podatkowe i muszę płacić PCC.
Chyba i tak byś musiał. Wydaje mi się, że nie łapiecie się na żadne zwolnienie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:04 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Yash » środa, 24 kwietnia 2019, 17:44

@kajetan

Policzyłem sobie podatek przez system rozliczkryptowaluty.pl, wyszło mi tak:

Suma przychodów 127 300,29 PLN
Suma kosztów 142 698,10 PLN
Końcowy dochód / strata -15 397,81 PLN

Czyli tak jak miało być. Chyba.

I teraz pytania:
1. Czy ruszać w jakiś sposób sprawę krypto z 2017 r. w sprawozdaniu z 2018 r.?
2. Czy masz/macie może jakiś poradnik gdzie umieścić tę stratę w PIT? W sensie w których polach. Dodam że wypełniałem dotychczas tylko zwykłe PITy-37 (umowy o pracę, czasami o dzieło- w tym roku mam tak samo ale dochodzi crypto).
3. Biorąc pod uwagę punkt 2.- wypełniać PIT-36 czy PIT-37? Biorąc pod uwagę takie zdanie: (link: https://www.pit.pl/aktualnosci/kiedy-wy ... -37-918602)

"Na tym druku [PIT-37] muszą rozliczyć się ci wszyscy podatnicy, którzy choć część swoich dochodów z 2017 roku uzyskali bez pośrednictwa płatnika (czyli nie za pośrednictwem pracodawcy czy zleceniodawcy)."

To część mojego dochodu (straty) uzyskałem z giełdy, czyli bez zleceniodawcy/pracodawcy- racja? Więc w tym roku powinienem się rozliczyć PITem-36?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 24 kwietnia 2019, 18:05

@Yash otrzymałeś inne wyniki z plików CSV?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 24 kwietnia 2019, 18:42

Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 17:441. Czy ruszać w jakiś sposób sprawę krypto z 2017 r. w sprawozdaniu z 2018 r.?
One już powinny być uwzględnione w tych kosztach.
O ile podpiąłeś pod rozliczkryptowaluty dane z obydwu lat, bo inaczej to będzie błędne rozliczenie.
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 17:442. Czy masz/macie może jakiś poradnik gdzie umieścić tę stratę w PIT?
Wpisujesz przychody i koszty jako prawa majątkowe bez 50%. Wpisujesz i inne dochody, np. z pracy. A reszta, w tym ewentualna strata z tego wynika. Odpal sobie program do pitów, choćby https://www.e-pity.pl
Yash pisze: środa, 24 kwietnia 2019, 17:44Biorąc pod uwagę punkt 2.- wypełniać PIT-36 czy PIT-37?
PIT-36. Ten drugi to taka uproszczona wersja gdy wszystkie dochody są za pośrednictwem jakiegoś płatnika (np. umowa o pracę). Urzędy to porównują z PIT-11, jaki dostają od pracodawców, a tam nic o krypto nie będzie.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » środa, 24 kwietnia 2019, 18:50

kajetan pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:35Tommek pisze: ↑ wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:41
czyli nie rozliczę się ze strat to czy mogę być ukarany - wg niej - nie, bo nie naraziłem budżetu państwa na uszczuplenie.
No właśnie też mi tak wychodzi, dzięki za potwierdzenie. Tylko zapewne mogą chcieć żebyś udowodnił, że to były straty.
Tak, Pani z US też zwróciła uwagę, że warto zachować wszelkie dowody.
kajetan pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:35Tommek pisze: ↑ wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:41
Nie wiem tylko co zrobić w 2020 rozliczając za 2019 - skoro piszecie że wtedy trzeba będzie wszystkie wcześniejsze zakupy wpisywać? Czy nie będzie kłopotu że ich nie wykazałem wcześniej jako strat?
Ale nie będziesz wpisywał wszystkich zakupów, tylko koszty zakupu tych krypto których nie sprzedałeś na koniec 2018 roku. Tych kosztów i tak byś wcześniej nie wpisywał, więc luzik.
Aha to w ten sposób. Czyli jak robiłem wiele transakcji kupna i sprzedaży a na koniec 2018 zostałem jedynie z samymi krypto np. 2 sztukami LTC to będę w 2020 wpisywał ICH koszt zakupu (ostatni niesprzedany zakup)? To może faktycznie nie będzie problemu, chociaż żeby dojść do tej kwoty też trzeba będzie w razie czego pokazać, że np te 2 LTC kupiłem za 0,1 BTC a to 0,1 BTC za 10 ETH a te 10 ETH za 2000 zł - i to będzie ta kwota prawda?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość