Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 16 kwietnia 2019, 18:37

Dovakhiin pisze: wtorek, 16 kwietnia 2019, 16:13 tak tylko, że koszty zakupu sprzed 2 (i więcej lat) będą przechodzić dla podatnika który wystąpił o interpretację indywidualną i to go chroni...
Tak, albo i to nie, bo już są zapędy żeby interpretacje, które prowadzą do oszczędności na podatku były nieważne.
mixer99 pisze: wtorek, 16 kwietnia 2019, 17:30Czy w takim wypadku powinienem sie rozliczać z Urzędem skarbowym?
Tak.
mixer99 pisze: wtorek, 16 kwietnia 2019, 17:30Jeśli tak to jaki PIT, ponieważ prowadzę działalność gospodarczą nie zwiazana z kryptowalutami i rozliczylem sie juz PIT - 36L.
Przypuszczam że PIT-36, składany niezależnie od PIT-36L. Są takie sytuacje, że składa się dwa pity: https://www.pit.pl/aktualnosci/niektorz ... nie-918549
Aczkolwiek PIT-36 i PIT-36L to jest ciekawa kombinacja.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwietnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mixer99 » wtorek, 16 kwietnia 2019, 18:44

Kajetan dziękuję

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 16 kwietnia 2019, 19:10

@mixer99 Z tym że to trochę ryzykowna kombinacja - bałbym się, że urząd może uznać że PIT-36 jest korektą PIT-36L, albo że powinieneś wszystko opodatkować w ramach dzialalności. Na wszelki wypadek może zadzwoń do Krajowej Informacji Skarbowej.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwietnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mixer99 » środa, 17 kwietnia 2019, 08:35

@Kajetan po rozmowie KISem jednak PIT-36,takze wykupuje rozlicz kryptowaluty i dzialam. Mam nadzieję, ze to dobry program.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Itby2 » środa, 17 kwietnia 2019, 17:57

Witam, mam pewną wątpliwość i prosiłbym kogoś o jej rozwianie. Mianowicie, mój dochód z krypto(crypto-crypto, crypto-fiat) w 2018 roku wyniósł ~700zł , czy zgodnie z poniższą zasadą nie obowiązuje mnie podatek i nie muszę go rozliczać w zeznaniu podatkowym? Czy muszę, ale nie płacę podatku? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
"Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu). Jeżeli wartość dokonanej w 2018 roku transakcji zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę nie przekracza kwoty 6000.00 PLN PLN, to przychód z niej jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT."

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: digyman7 » środa, 17 kwietnia 2019, 19:18

Witam. W 2018 roku kupiłem pewną ilość bitcoina i po przelaniu na giełdę dokonywałem zakupu/sprzedaży innych kryptowalut. NIgdy nie wymieniłem niczego na FIAT (PLN). Z tego co się orientuję powinienem wykazać te transakcje na zeznaniu PIT. Po wyeksportowaniu plików z giełdy okazuje się, że mam ponad 1000 transakcji kupna/spredaży. Wyliczenie z tego kosztów i przychodów jest dla mnie czarną magią i wydaje się prawie niemożliwe. Jakie mogą być w przyszłości konsekwencje nie wykazania tych transakcji?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwietnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mixer99 » środa, 17 kwietnia 2019, 19:35

@digyman7 miałem podobna sytuację, kupiłem dzisiaj program do rozliczenia. 5 minut i wszystko ładnie wyliczone. Pytanie czy dobrze hahahha. Transakcji w 2018 miałem ponad 800

Dodano po 9 minutach 12 sekundach:
A co sądzicie o takiej metodzie rozliczenia? Metoda 3 - Podatek od wpłat i wypłat z giełdy:
Metoda zakłada obliczanie należnego podatku biorąc pod uwagę tylko wpłaty oraz wypłaty fiat. Różnica między nimi określa dochód lub stratę

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: digyman7 » środa, 17 kwietnia 2019, 19:42

@mixer99 Też skorzystałem z rozliczkryptowaluty.pl. Po wygenerowaniu raportu pojawiło się "podczas generowania raportu napotkano na problemy" i pod spodem wielokrotnie: "Nie można połączyć kosztu do przychodu dla transakcji z giełdy...". Wsród plików pdf otrzymałem plik z nierozliczonymi kosztami (prawie 100 pozycji). Nie mam pewności czy zostało to poprawnie wyliczone. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby wyliczenie ręczne, ale jak? Przeczytałem wiele artykułów i nigdzie nie opisano jak dokładnie wyliczyć wartość danej transakcji. Poza tym liczenie zajęłoby chyba z miesiąc.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 17 kwietnia 2019, 19:57

@Itby2 Jeśli ta zasada obowiązuje, to nie musisz tych wymian deklarować. Przy czym KAS nie bardzo się może zdecydować, czy to obowiązuje i dla krypto, czy tylko dla praw rzeczowych ale nie krypto, czy dla wszystkich praw ale tylko przy braku działalności gospodarczej (przynajmniej takie trzy wersje odpowiedzi z US były cytowane na tym forum). Dla transakcji od 2019 na szczęście wszystkie wymiany krypto-krypto są jednoznacznie zwolnione.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwietnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mixer99 » środa, 17 kwietnia 2019, 20:07

@digyman7 mialem identycznie, ale po sprawdzeniu tych transakcji, okazalo sie, ze sa to krypto, które na koniec roku posiadałem w portfelu dlatego nie można połączyć kosztu do przychodu.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:05

Cześć, czy moglibyście polecić jakieś dobre biuro które rozlicza krypto? np. taxo-krypto.pl korzystał ktoś z ich usług?
Przy okazji opiszę w skrócie swoją historie z krypto:

-rok 2017 kupno kilku BTC za 8k euro, następnie inwestycje w ico i kilkaset transakcji krypto-krypto i sprzedaż BTC za 6k euro (w szczytowym momencie wartość portfela okolo 200k usd)

-rozliczenie za rok 2017 jak co roku w picie wpisane same zera, nie pracowałem w Polsce ( nie podałem żadnych transakcji krypto-krypto, sprzedaży btc/euro również nie podałem ponieważ zainwestowałem 8 a wyciągnąłem 6, tak wiem błąd)

-rok 2018 kolejne kilkaset transakcji plus jakieś ICO (sprzedaż krypto za około 3k euro)

Jak bardzo mam prz####ne?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:22

RozlicKryptowaluty.pl rozlicz, złóż korektę z czynnym żalem powinno być git. Chociaż do korekty chyba czynnego żalu się nie daje @kajetan

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 18 kwietnia 2019, 13:41

_chybaty pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:22RozlicKryptowaluty.pl rozlicz, złóż korektę z czynnym żalem powinno być git. Chociaż do korekty chyba czynnego żalu się nie daje @kajetan
Do korekty nie trzeba czynnego żalu. A to jest korekta? Faktycznie był złożony PIT z samymi zerami? No i może powinieneś był też inne dochody zagraniczne tam umieścić?
Tuczi0214 pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:05Jak bardzo mam prz####ne?
Jeśli masz na to dokumentację i miałeś straty, to spoko, podatku nie zaniżyłeś, więc IMHO nie ma żadnego przestępstwa i to chyba nawet jakbyś nic nie zgłosił, choć głowy za to nie dam. Problem co najwyżej jest taki, że kosmiczne sumy przychodów i kosztów wyjdą w pit, choć strata tylko 2000 zł. Więc ktoś to może chcieć sprawdzić. No i przy bardzo dużej liczbie transakcji potencjalnie mogą się czepić czy to nie jest niezarejestrowana działalność gospodarcza, choć jak na razie nie było takiego nagłośnionego przypadku. Poza tym jakby co, to i tak byś ją poza Polską prowadził, więc nawet nie bardzo mają jak za to karać. Swoją drogą, jeśli nie mieszkasz w Polsce, to pytanie czy nie powinieneś tego i ze swoim zagranicznym państwem rozliczyć.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » czwartek, 18 kwietnia 2019, 14:37

Zle napisałem, dochody zagraniczne były wpisane, co do miejsca zamieszkania to jest nim Polska, od listopada 2017 nie mieszkam za granicą, a wcześniej były to po prostu roczne kontrakty po których wracałem do kraju.

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:21

Mam taki przypadek, osoba prywatna:
- w 2017 roku zakupiona 1 waluta za 20k i sprzedana za 80k, zapłacony podatek ok 20k od 60k dochodu (wg powszechnej interpretacji żeby rozliczać dochód z każdej transakcji z osobna). Następnie za 80k zakupione kilkanaście różnych walut jako dywersyfikacja portfela (wg wtedy panującej interpretacji to powinien być koszt do rozliczenia dochodu w przyszłych transakcjach sprzedaży)
- w 2018 żadnych transakcji poza tym, że te waluty za 80k stały się warte 10k.

Teraz czy w świetle nowych przepisów:
- skoro ta osoba nie widziała ani złotówki na oczy oraz od razu po przychodzie poniosła koszt na tą samą wartość, więc w skali roku nie było dochodu, to czy jest szansa na odzyskanie zapłaconego podatku?
- do rozliczenia za 2018 nie wpisujemy nic, tylko dopiero 80k będzie do wpisania za 2019 (pomimo iż koszt będzie pochodził sprzed 2 lat)?
- i czy ten ostatni poniesiony koszt 80k bedzie mógł być użyty do wyliczenia dochodu np w roku 2023?

@kajetan może Ty skomentujesz?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 18 kwietnia 2019, 23:01

multan pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:21- skoro ta osoba nie widziała ani złotówki na oczy oraz od razu po przychodzie poniosła koszt na tą samą wartość, więc w skali roku nie było dochodu, to czy jest szansa na odzyskanie zapłaconego podatku?
Dochód według ówczesnych przepisów był, podatek był należny, zapłacony, nie widzę podstaw żeby dało się to jakoś odzyskać. Sorry. Chyba że uda wam się przekonać sąd że to niekonstytucyjne, bo podatek jest wywłaszczeniowy, i zaszło w skutek tego bezpodstawne wzbogacenie państwa, albo coś w tym stylu i dojdziecie z tym do Sądu Najwyższego. Bardzo marnie to widzę.
multan pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:21- do rozliczenia za 2018 nie wpisujemy nic, tylko dopiero 80k będzie do wpisania za 2019 (pomimo iż koszt będzie pochodził sprzed 2 lat)?
Dokładnie tak, nieodliczone koszty z zeszłych lat zgłasza się w 2019, niezależnie od tego czy w 2019 sprzeda się krypto czy nie. I być może trzeba będzie pani w US tłumaczyć, że ten wyjątek był zapisany w ustawie wprowadzającej zmiany w ustawie o podatku dochodowym, bo w samej ustawie o podatku dochodowym nic o tym nie ma. Tak to sobie chłopaki ukryli, chyba żeby za dużo osób nie skorzystało.
multan pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:21 i czy ten ostatni poniesiony koszt 80k bedzie mógł być użyty do wyliczenia dochodu np w roku 2023?
Jeśli sprzeda się w 2019, to tak.
Jeśli sprzeda się w 2020, to raczej nie, chociaż ktoś tu pisał że dostał interpretację, że ponoć można o jeden rok to przenieść.
Jeśli później to nie.

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada tylko moja prywatna opinia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 18:02 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » piątek, 19 kwietnia 2019, 22:20

Tuczi0214 pisze: czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:05Cześć, czy moglibyście polecić jakieś dobre biuro które rozlicza krypto? np. taxo-krypto.pl korzystał ktoś z ich usług?


Ja korzystałem bo jestem leniwy. Czy dobrze policzyli to oceni US ;). Z mojej strony zapłaciłem i wyliczenie dostałem.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » niedziela, 21 kwietnia 2019, 11:32

Co do kwestii podatkowych w Polsce, zaczyna się rodzić nadzieja że wreszcie w całej UE będą jednolite przepisy, Francja podchodzi do tematu dość liberalnie więc może wreszcie zaczniemy płacić w Polsce niższe podatki od krypto niż płacimy obecnie (od kilku lat)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Europa ... 54418.html



Nie wiem czy ktoś to wrzucał ale nie mam czasu "trzepać" połowy forum żeby sprawdzić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 21 kwietnia 2019, 20:28

@Tomasz_Es

nie widziałem, dzięki.
Gorzej że z tego co wyczytałem to ICO mają być z KYC dla kupujących.
Z plusów to tylko lub aż:
- dobrowolność - bo można ICO rejestrować w instytucji finansowej i dostać licencje albo robić po staremu czyli na dziko
- giełdy i inne platformy oferujące wymiane lub przetrzymywanie coinów też jeśli chcą dostać licencje to muszą mieć KYC ale to akurat już inną ustawą wprowadzono w Uni Europejskiej że KYC będzie od przyszłego roku na kazdej giełdzie w UE. Ale tak j.w. nie muszą miec zgody i licencji jeśli nie chcą.
Ale pewnie po paru latach z tej dobrowolności się zrobi obowiązek żeby mieć już wszystkie w jednym worku z KYC z podpiętymi US do danych giełd a nawet wynika z tego i nawet walletów/platform online gdzie nie handluje się nawet tylko trzyma coiny.

O podatkach nie pisało ale chyba słyszałem że we Francji mają jakieś niskie podatki osobne do krypto, ale nie wiem ile %.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » niedziela, 21 kwietnia 2019, 20:53

@Rumcajs Tutaj info jak wyglądają podatki od krypto w poszczególnych państwach


https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=pl

(Tylko w takiej formie link przeszedł, inaczej się nie ładuje)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości