Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 9 marca 2019, 21:07

kajetan pisze: sobota, 9 marca 2019, 20:39Weź się chłopie zdecyduj, bo raz piszesz że z tymi wydrukami to normalne, że uznają i nie ma się czego bać, a obok że jest problem bo giełda nie wydaje właściwych dokumentów i w razie kontroli jest zonk.

1. Ktoś wpisał sobie dużą stratę za 2017r. i urząd skarbowy wezwał go do dostarczenia dowodów, ten dostarczył pliki Excel-a, a urząd zarządał bardziej wiarygodnych dokumentów, z podpisem, pieczątką itp.
2. To mój komentarz.
3. To informacja z KIS-u
4. To mój komentarz.

Dodano po 15 minutach 58 sekundach:
btw: masz coś wspólnego z biurem rachunkowym profit plus?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 9 marca 2019, 21:17

gr0g pisze: sobota, 9 marca 2019, 21:07btw: masz coś wspólnego z biurem rachunkowym profit plus?
Nie, nie jestem księgowym ani prawnikiem. Jedyną styczność z tym biurem miałem, kiedy upadli na głowę i stworzyli projekt ustawy o podatku przychodowym od krypto, który był niespójny i o wiele groźniejszy niż to co wtedy było obowiązujące, więc sobie z nimi na ten temat pogadałem mailowo.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 marca 2019, 23:44 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 9 marca 2019, 21:25

Urzędy Skarbowe domyślnie ufają brokerom, że dostarczają prawidłowe rozliczenia - chociaż też zdarzają się kontrole. Sami brokerzy są kontrolowani, przez wyspecjalizowane jednostki. Nie ma miejsca na oszustwa - no chybna, że ktoś liczy na szczęście. Nie drążyłem tego tematu jakoś specjalnie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 9 marca 2019, 21:32

@gr0g A czym się różni sytuacja zagranicznego brokera forex od zagranicznej giełdy krypto? Ani jeden ani drugi nie musi być bankiem. I jeden i drugi na terenie UE jest instytucją obowiązaną, musi raportować do GIIF lub jego odpowiednika, jest pod opieką odpowiednich służb.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 marca 2019, 23:44 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 9 marca 2019, 21:37

Nie wiem. Dziwi mnie, że wciąż panuje przekonanie, że BitBay czy inna giełda z Europy lub Stanów nie przekaże historii transakcji. Wszyscy liczą, że sprawa rozejdzie się po kościach zamiast protestować i brać sprawy w swoje ręce - podatek od zamian krypto-krypto i PCC jest pętlą na szyi wszystkich, teoretycznie nawet tych co wyjechali z kraju już po fakcie.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 marca 2019, 22:21 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 01:30

@Rumcajs

Nie musisz nic udawadniac jesli nie jest to koszt. To prokuratura tobie musi udowodnic ze srodki pochodza z przestepstwa. W najgorszym przypadku dostaniesz blokade srodkow + umorzenie. Chyba ze rzeczywiscie jestes przestepca i cos znajda, to dostaniesz zarzuty.
I skonczcie szerzyc dezinformacje na ten temat, jesli nie zweryfikowaliscie tego u dobrych zrodel. Ja to weryfikowalem od strony prawnej. Zamiast gdybac to idzcie do prawnika :roll: Jeszcze tylko mi brakuje zeby ktos straszyl 75% podatkiem przy wyplacie z gieldy zlotowek.

Pomijam juz fakt ze wiekszosc osob placzacych w tym watku ma mizerne zyski/przychody i straty, a boja sie najbardziej. Malo kto sie wami bedzie interesowal, uwierzcie. Problem moga miec wieksi gracze z duzymi kosztami i to oni beda na celowniku, bo pole do popisu jest duze.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 02:12

Cienko to widze wszystko to udowadnianie ze sie wykopało czy dostalo z masternod czy z forków coiny i udowadnianie że taki to adres to jest nasz i on np jest masternodą i kopie nam coiny lub dostał ten nasz adres aidropa lub coiny z forka bo sie na nim miało jakiegoś coina. Zakładając nawet że w blockhainie to można zobaczyć co sie tam działo na tym adresie to jak udowodnić że ten adres jest nasz ? Do tego te wallety HD generują do odbioru kolejne adresy i nieraz jest tak że się ma te same coiny rozsypanie na wielu adresach kolejnych i skąd US ma wiedzieć że to nasze adresy. A potem spytają głupio skąd mamy coiny. Poza tym nie rozumiem jak od 2019 roku będzie z transakcjami z giełd, wiele osób ma konta na co najmniej kilku giełdach, a skoro podatek od zamian kryptowaluty na kryptowalute nie istnieje już to teoretycznie nie ma potrzeby nawet pokazywać US żadnych transakcji z giełd o ile się nie handluje na parach z fiatami USD czy PLN, wtedy się tylko płaci podatek od wypłaconych PLN na konto bankowe pomniejszonych o koszty.
Tylko że te koszty jak ktoś raz wprowadza fiaty czy nawet kilka razy do krypto to ma je w jednym roku a potem handlując nawet namietnie cały czas nawet i botami ale tylko na kryptowalutach nawet jesli są wśród nich stable coiny a potem w kolejnych latach nie ma kosztów a są jedynie przychody gdy chce się wypłacić realne pieniądze do reala. I wtedy już płaci się i tak cały czas 19% podatku od całości , zakładając ofc że się zarobiło i wypłaty zaczeło robić z zysku, no ale kto kupuje krypto zeby sprzedawac potem ze stratą i wyjść.
Więc będzie tak że w 2019 roku na przepisach przejściowych wykaże się wszystkie nierozliczone koszty zakupu krypto z lat poprzednich i jak będą wzrosty w tym i następnym roku to się mam nadzieje te koszty pokryje całkiem przychodami a potem będzie się płaciło co roku po 19% podatku od całości bo kosztów nowych nie bedzie gdy krypto-krypto jest nieopodatkowane. Ciekawe jak zareaguje US po kilku latach na ludzi co wykazali w 2019 roku koszty a potem co roku robią sobie duże wypłaty w PLN i płacą 19% podatku, przecież jak nic w US i wszystkich 3 literowych urzedach pozapalają się alarmy i zaczną śledztwa skąd ktoś miał kase i może to jest nielegalna kasa z przestepstw lub nieujawnionych źródeł przychodu. I może się okazać że za kilka lat wiele osób będzie musiało udowadniać zakupy kryptowalut z przed 10 lat lub nawet pokazywać historie transakcji z giełd żeby udowodnić jak magicznym sposobem przykładowo z 5000 zł wypłacili 500 000 zł. A giełdy co chwile upadają, portfele się często kasuje i zmienia na aktualne, nie da się pobrać ani podejrzeć starych transakcji z przed wielu lat na giełdzie, zapomina się haseł i zakłada nowe konta, nowe wallety, kupuje/sprzedaje na DEX, kantorach anonimowo na wallety/adresy które już teraz nie istnieją, jak po latach ktoś niby udowodni że miał 10 lat wcześniej jakieś kryptowaluty kupione za te z przykładu 5000 zł i że po drodze je wymianiał wiele razy na inne. Może ci co mieli pod handel działalnosc gospodarczą i co roku sie rozliczali są w stanie to kontynuować dalej wg nowych przepisów ale podejrzewam że 90 % osób w krypto jak nie 95% kupowała kryptowaluty jako osoba fizyczna a jako taka koszty rozliczała dopiero w momencie sprzedaży, a jak nie sprzedawała nic to nigdy sie nawet nie rozliczyła bo nie było z czego bo na PIT nie wykazywało się kosztów zakupu jak nie było przychodu z tytułu sprzedaży. A teraz te osoby może się okazać że za 2-3-4 lata będą musiały udowadniać policji że nie są przestępcami i cała kasa jaką mają nie pochodzi z przestępstw. Super perspektywa nad całym krypto w Polsce. Ciekawe jak oni to planują rozwiązać. Teraz to jest może mała ilosć kryptotraderów w polsce ale jak krypto stanie się bardziej popularne a ludzie zaczną wypłacać na najbliższej bańce swoją kase to się może okazać że zacznie się nagonka na kryptotraderów żeby udowadniali że nie są przestępcami jak nie normalnymi to też nie podatkowymi.
Zapisał się już ktoś na kurs japońskiego ? Jako zorganizowana grupa może taniej kupiłoby się bilety na samolot :shock:

PS. Nudzi mi się , musiałem sobie pomarudzić :)

Dodano po 2 godzinach 15 minutach 18 sekundach:
@prap0n

Czemu jak ktoś mi odpisuje na moje teoretyczne rozważania i ostrzeżenia dla INNYCH to odpisuje do mnie jakbym ja pisał o sobie że mam problem ? :)
No właśnie ostrzegam tych większych graczy bo jak sam mówisz pole do popisu jest duże a do nich US może sie dobrać bo mu się opłaca kogoś męczyć kto ma kase. Ale średniacy i mali też mogą oberwać przy okazji jak zacznie brakować na 500+.
Ale z tym 75% to nie do końca jest tak jak napisałeś bo w przypadku zwykłych przestępstw policja musi udowodnić komuś przestępstwo więc każdy normalny człowiek nie ma się czego bać ale w przypadku "przestępstw" skarbowych to podatnik musi udowadniać wobec US czy tam policji skarbowej skąd miał pieniądze na to "wypłacenie złotówek z giełdy". Więc wychodzi na to że większość osób w zebach przyniesie wszystkie wyciągi z giełd jakie tylko ma. A wątpie żeby ludzi kupujący jako osoby fizyczne każde przesłanie i wymiany coinów mieli podrukowane/udokumentowane w plikach czy czymkolwiek, często sytuacja wygląda tak jak wyżej opisałem co widać zresztą po całym tym temacie ponad 180 stron.
Do tego to będzie wyglądało tak że wpadają o 6 rano i zabierają wszystko elektroniczne od kompów po hardware wallety i pendrajvy i potem mówią że jak ktoś sobie haseł do poszyfrowanych dysków i wszystkiego nie przypomnie to bedzie to leżało w magazynie kilka lat, czytałem kiedyś artykuł jak to robią ale nie związane to było z krypto tylko piraceniem filmów czy jakimiś takimi w sumie mało ważnymi rzeczami. Jak ktoś jest twardy i go stać na utrate paru kompów bo zabiorą co znajdą i ma bakapy w bezpiecznych miejscach wszystkich ważnych rzeczy to może nie podawać haseł więc policja nic mu nie udowodni, gorzej jeśli wyjdzie tak że stwierdzą ze skoro nie ma dowodów skąd ktoś wziął te kryptowaluty co wypłacił to niech płaci karne 75% podatku. Na pewno nie jest tak że ktoś sobie przykładową bańke czy tam kilka wypłaci w tym roku i zapłaci 19% podatku a nikt sie nie zainteresuje skąd ktoś wziął to co chce opodatkować.
Być może się myle w niektórych rzeczach ale tak może być. Wątpie żeby nawet pracująca osoba na etacie po wypłacie większej kwoty nie była męczona przez jakieś instytucje zakładające z góry że pewnie ukradła. W teori to niby wszystko teraz gra 19% podatku ale jak wyjdzie to nikt nie wie, wyjdzie pewnie tak jak w gazecie pisali że za kradzież roweru wartego 300 zł facet spędził 10 lat w zakładzie psychiatrycznym, a jakby trafił do więzienia normalnego to by wyszedł teraz już nie pamietam po 2 miesiącach czy tam max 6 bo kwota była niska. Ot Polska nasza radosna.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:14

@Rumcajs

Mogles zacytowac bo usunelem posta przez przypadek :?

Poczytaj sobie kiedy jest nakladany 75% podatek. Sama wyplata z gieldy wyklucza jego zastosowanie.
Do tego musisz wydac wiecej niz zarobiles aby w ogole byla kontrola z tego tytulu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 marca 2019, 02:17 przez prap0n, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 02:20

@prap0n
wybacz ale nie cytuje się posta pod postem więc tego nie zrobiłem, sorki, zauważyłem właśnie że post znikł i mi dokleiło odpowiedź do mojego poprzedniego. Trudno się mówi.

Dodano po 5 minutach 1 sekundzie:
Postaram się dokształcić , Kajetan to kiedyś tłumaczył ale nie zapamiętałem dokładnie, ale kojarze że z tego wychodziło jakieś błędne koło bo nawet jeśli niby nie mogą zastosować 75% to z kolei trzeba udowodnić skąd się ma pieniądze. Ciekawe jak będzie, zobaczymy pewnie w 2020 roku jeśli bańka nowa nadejdzie i ludzie zaczną wychodzić na 19% podatku bez tej zasranej skali 32%.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:25

@Rumcajs

Nic nie trzeba udowadniac, nie jestes przedsierbiorca wiec nie musisz trzymac dokumentow - chyba ze rozliczasz koszty. Wystarczy ze uprawdopodobnisz, a sposobow pozyskania krypto jest tyle ze naprawde nie trzeba byc kreatywnym. Takie jest prawo, a jesli US bedzie chcial je drastycznie nagiac to odwolanie do sadu.

Krypto jest ewenementem, kiedys kosztowalo grosze. Kto by trzymal dowody zakupu dla groszowych spraw? Kto moglo wiedziec ze tak urosnie? I ze inwestycja typu 1000zl zamieni sie w kilkaset tysiecy? Kazdy sad zapoznajac sie z kryptowalutami powinnien to klepnac.

W skrajnym przypadku to podpiszesz z jakiegos starego adresu i powinno wystarczyc. Jak US wciaz nie zmieni zdania, to sad + powolanie bieglego z zakresu blockchain.
Weryfikowalem to z prawnikiem ze sporej kancelarii, zeby nie bylo ze spekuluje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 02:46

@prap0n
Skoro tak mówisz.
Ale czemu z uporem maniaka piszesz ciągle o mnie, już odpisywałem że to teoretyczne dyskusje o przepisach bo taki temat, nie o mojej osobie :) Jak przyjdzie kolejna bańka to wtedy będę się chwalił ile ja zarobiłem i martwił moimi podatkami. Na razie strasze innych bo nie moge usnąć to inni jak przeczytają to też może ze strachu nie będą mogli spać :)
Ja niestety na poprzedniej bańce niczego nie sprzedałem a jak wiadomo wszystko spadło o 95% a ja to holduje do tej pory, grałem wtedy chyba w Diablo 3 i nie zaglądałem do krypto kilka miesięcy :) Ale jak będzie kolejna bańka na krypto to zamierzam sprzedać i na 19% podatku jakoś przeżyje, w końcu to praktycznie tyle co kazdemu z pensji potrącają.
Jak narazie dla US kryptowaluty to pewnie nisza jakaś, zacznie się pewnie dziać z podatkami więcej jak ludzie zaczną wchodzić znowu w krypto na kolejnej bańce BTC zwłaszcza młodzi obeznani w technologii już pełno apek na smartfony do trzymania krypto, niedługo gimnazjaliści będą się chwalili ile mają kasy w krypto w komórce, i to byłaby adopcja :), GalaxyS10 podobno też jakąś ma mieć ale nie interesowałem się bo nie stać mnie na telefon za 5k pln.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 marca 2019, 02:47 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:47

@Rumcajs

Nie pisze o tobie, tylko tobie odpisuje
Po prostu mi sie "skumulowalo" i to tobie odpisalem :D

Jesli nie masz kosztow to dla US jestes idealnym klientem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 03:22

Bycie idealnym klientem kończy się dla ludzi w momencie przekroczenia pewnych niewidzialnych limitów gdzie państwo zaczyna się interesować skąd sie wzieły pieniądze które na dodatek są wykazane do opodatkowania jak pisałeś bez kosztów :)
Bycie idealnym klientem jest dla przeciętnych ludzi chcących bezproblemowo rozliczyć się z fiskusem jako osoby fizyczne to sie nie wrzuci kosztów bo skoro takie gigantyczne % wzrostów btc były to koszty są dla tych co weszli nie na bańce ale wcześniej bardzo niskie w stosunku do tego co te osoby zarobiły wiec lepiej nie wrzucić to kontroli nie będzie. Ale ci co mają konkretne kwoty to się mogą zdziwić że jednak niewykazanie kosztów przy wypłacie przykładowej bańki (1kk pln) moze się spotkać z wizytą policji lub policji skarbowej. Jak nie jednej to drugiej :)

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ArZ » niedziela, 10 marca 2019, 10:35

Załóżmy, że teraz w picie nie uwzględnie moich zakupów w krypto (coś tam handlowałem między czasie, jestem na minusie), czy np. za parę lat wypłacę miliony :mrgreen: i będę chciał się z tego rozliczyć, to czy będę narażony na jakieś kary itp. Dochód mam z umowę o pracę i z odłożonych pieniędzy zakupiłem krypto. Ciekawe :D
Albo jeszcze taka sytuacja: wpłaciłem na giełdę 100k (obracałem nimi i jestem na minusie)i po pewnym czasie jak mi psycha siądzie lub będę potrzebował pieniędzy i wypłacę wszystko z giełdy tj 50k to muszę się z tego rozliczyć. Straciłem 50% swojego wkładu, zamiast 100k na koncie będę miał 50k.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » niedziela, 10 marca 2019, 11:07

ArZ pisze: niedziela, 10 marca 2019, 10:35Załóżmy, że teraz w picie nie uwzględnie moich zakupów w krypto (coś tam handlowałem między czasie, jestem na minusie), czy np. za parę lat wypłacę miliony i będę chciał się z tego rozliczyć, to czy będę narażony na jakieś kary itp. Dochód mam z umowę o pracę i z odłożonych pieniędzy zakupiłem krypto. Ciekawe

Teraz nie musisz, ale jeśli nie wykażesz w PIT za 2019 to nie będziesz mógł rozliczyć kosztów. W takiej sytuacji mogłoby się też okazać że skoro nic nie wpłaciłeś to skąd wzięły się te miliony? Pranie kasy? :D
ArZ pisze: niedziela, 10 marca 2019, 10:35Albo jeszcze taka sytuacja: wpłaciłem na giełdę 100k (obracałem nimi i jestem na minusie)i po pewnym czasie jak mi psycha siądzie lub będę potrzebował pieniędzy i wypłacę wszystko z giełdy tj 50k to muszę się z tego rozliczyć. Straciłem 50% swojego wkładu, zamiast 100k na koncie będę miał 50k.


Wykazujesz stratę i po sprawie

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davidoski » wtorek, 12 marca 2019, 14:27

blink pisze: niedziela, 10 marca 2019, 11:07Teraz nie musisz, ale jeśli nie wykażesz w PIT za 2019 to nie będziesz mógł rozliczyć kosztów. W takiej sytuacji mogłoby się też okazać że skoro nic nie wpłaciłeś to skąd wzięły się te miliony? Pranie kasy?


Zaraz tam pranie kasy. Ludzie opanujcie się. Pranie kasy to sytuacja w której kryptowaluta pochodzi z przestępstwa. Brak potwierdzenia zakupu nie jest przestępstwem. Nie mylcie tych dwóch spraw, bo to jest zwyczajne i bezsensowne straszenie. Jesli ktoś kupił krypto wiele lat temu, nie przewidując przecież że ich wartość wzrośnie kilkusetkrotnie to dość logiczne jest, że nie przechowuje potwierdzeń zakupu sprzed 5+ lat. Takich osób jest wiele. Jedyną tego konsekwencją jest brak możliwości odliczenia kosztów, co w tym wypadku i tak jest niewielką stratą, biorąc pod uwagę, że koszt zakupu był zaniedbywalnie niski.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tpkc » wtorek, 12 marca 2019, 18:42

Hej,
ten wątek jest strasznie długi - starałem się przez niego przejść, aby zrozumieć, jak powinienem się rozliczyć, ale chciałbym jeszcze upewnić się, że wszystko dobrze wyczytałem.
W roku 2017 zainwestowałem 10k PLN w krypto i nic nie sprzedałem. W roku 2018 sprzedałem część krypto i wymieniłem na PLN - nadal jednak pozostawiłem część krypto w portfelu. Rozumiem, że w obecnym PIT powinienem wykazać przychód ze sprzedaży, a ewentualna strata na całości inwestycji (bo mogę na totalu w perspektywie lat 2017-2019 wyjść na minus) powinna zostać przeze mnie pokazana dopiero jak pozbędę się całości krypto w PIT za rok 2019 (czyli do 04.2020) ?
Dobrze to rozumiem ?
Z góry dzięki za pomoc

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Nerwica » wtorek, 12 marca 2019, 19:19

Jak w programie e-Deklaracje wyliczyć podatek od krypto 19% ? wpisuję dane a system liczy normalnie 32% podatku po przekroczeniu 85 528zł dochodu

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 12 marca 2019, 20:17

Nerwica pisze: wtorek, 12 marca 2019, 19:19Jak w programie e-Deklaracje wyliczyć podatek od krypto 19% ? wpisuję dane a system liczy normalnie 32% podatku po przekroczeniu 85 528zł dochodu
Bo za krypto jest podatek 18/32%. 19% będzie dopiero od następnego rozliczenia za rok.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
tpkc pisze: wtorek, 12 marca 2019, 18:42W roku 2017 zainwestowałem 10k PLN w krypto i nic nie sprzedałem. W roku 2018 sprzedałem część krypto i wymieniłem na PLN - nadal jednak pozostawiłem część krypto w portfelu. Rozumiem, że w obecnym PIT powinienem wykazać przychód ze sprzedaży, a ewentualna strata na całości inwestycji (bo mogę na totalu w perspektywie lat 2017-2019 wyjść na minus) powinna zostać przeze mnie pokazana dopiero jak pozbędę się całości krypto w PIT za rok 2019 (czyli do 04.2020) ?
Powinieneś jako przychód uwzględnić sprzedaż krypto za fiat oraz wymianę krypto/krypto, a jako koszt - koszt nabycia tego co sprzedałeś lub wymieniłeś, nawet jeśli kupiłeś w 2017. Do kosztów jeszcze można dodać opłaty z giełdy.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » wtorek, 12 marca 2019, 21:01

Jeżeli ktoś, dla przykładu:
- w 2017 roku, kupił 1 BTC za 10 000 zł
- w 2018 roku, sprzedał 0,4 BTC za 12 000 zł

To nie pisze w PIT, że poniósł
- koszt 10 000 zł
- przychód 12 000 zł

Tylko pisze, że:
- koszt to 10 000 * 0,4 BTC = 4000 zł
- przychód 12 000 zł
a 0,6 BTC pozostaje do rozliczenia, jak się sprzeda.

Także pamiętajcie o tym, że koszty wpisujemy tylko z tej sprzedanej części, a nie całe.

Podatek od tego to 12 000 - 4000 = 8000 * 18% = 1440 zł

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości