Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » niedziela, 3 lutego 2019, 09:58

Stanislav60 pisze:Witam,
Chciałbym się dowiedzieć jak mam się rozliczyć z US z kryptowalut skoro sprawa wygląda następująco:
w 2018 sierpień(już po wstrzymaniu PCC) kupiłem bitcoina za 2400zł na bitbayu,potem jeszcze 1000zł w grudniu, wszystko przelałem na zagraniczą giełde(binance, konto bez weryfikacji), natomiast na binance przez cały okres od sierpnia do konca 2018r handlowałem krypto-krypto. Transakcji nie zapisywałem(wydruk historii z transakcji można uzyskać jedynie 3msc wstecz) więc czy jest jakaś możliwość uzyskania całej historii przeprowadzanych transakcjii od czasu powstania konta? Oczywiście handel wyszedł stratnie.
Jest możliwość. 3 miesiące to jest rozpiętość dat od do. Możesz ściągnąć historię dawniej niż 3 miesiące, ale musisz robić to krokami stopniowo.

Na przykład: najpierw historia 1 listopad 2018 do 31 styczeń 2019, potem 1 lipiec do 30 wrzesień, itd.

Upierdliwe, ale do zrobienia.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 3 lutego 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Stanislav60 » poniedziałek, 11 lutego 2019, 23:31

@Connemara
Okej. Rzeczywiście da się sciagnąć dalszą historie.

Bardzo dziękuje za pomoc.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » wtorek, 12 lutego 2019, 14:01

Nie ma za co.
Wydaje mi się też, że używając aplikacji Delta (do portfolio) można w ten sposób ściągnąć całościową historię z dowolnej giełdy.
Wkleić klucze API, zaznaczyć "import past transactions", poczekać, odpiąć, powtórzyć z następną.
Potem można wyeksponować sobie ładny CSV

Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 107
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: uzar007 » czwartek, 14 lutego 2019, 09:21

Witam, teraz ja potrzebuje fachowej informacji z waszej strony. Inwestowalem w krypto cały 2018 rok, ale nie wyplacilem ani złotówki z giełdy bo planuję to zrobić podczas następnej bańki (jeśli w ogóle to nastąpi). Muszę złożyć pita i poinformować us, że jestem stratny czy nic nie zgłaszać i zrobić to dopiero jak będę wypłacał pieniądze czyli gdzieś za 2-3 lata ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » czwartek, 14 lutego 2019, 09:32

uzar007 pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 09:21Witam, teraz ja potrzebuje fachowej informacji z waszej strony. Inwestowalem w krypto cały 2018 rok, ale nie wyplacilem ani złotówki z giełdy bo planuję to zrobić podczas następnej bańki (jeśli w ogóle to nastąpi). Muszę złożyć pita i poinformować us, że jestem stratny czy nic nie zgłaszać i zrobić to dopiero jak będę wypłacał pieniądze czyli gdzieś za 2-3 lata ?


Jesteś stratny bo wartość twoich coinów spadła czy stratny bo sprzedałeś ze strata? wymieniłeś na fiaty?

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: emdecha » czwartek, 14 lutego 2019, 09:42

Ja kupiłem krypto w 2018 roku. Nie sprzedawałem, trzymam na portfelach. Myślałem, żeby zgłosić w skarbówce, że wpłaciłem daną kwotę, a np. 2022 roku gdy będzie hossa sprzedać co mam i wtedy rozliczyć się. Czytałem gdzieś, że do 5 lat wstecz można się cofać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » czwartek, 14 lutego 2019, 09:46

emdecha pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 09:42Ja kupiłem krypto w 2018 roku. Nie sprzedawałem, trzymam na portfelach. Myślałem, żeby zgłosć w skarbówce, że wpłacłem daną kwotę, a np. 2022 roku gdy będzie hossa sprzedać c mam i wtedy rozliczyć się. Czytałem gdzieś, że do 5 lat wstecz można się cofać.


Z tego co mi wiadomo to jak teraz zgłosisz to będziesz miał jako "prawo majątkowe" a od 2019 (rozliczenie w 2020) krypto jest jako "akcje" więc jeśli teraz zgłosisz to chyba tego później nie odliczysz :D Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 lutego 2019, 10:30

uzar007 pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 09:21Inwestowalem w krypto cały 2018 rok, ale nie wyplacilem ani złotówki z giełdy bo planuję to zrobić podczas następnej bańki (jeśli w ogóle to nastąpi). Muszę złożyć pita i poinformować us, że jestem stratny
Tylko nie wypłacałeś, czy nie sprzedawałeś ani nie wymieniałeś na inne krypto? Sam fakt wypłaty z giełdy nic nie zmienia.
Jeśli nie sprzedawałeś ani nie wymieniałeś w 2018, to nie jesteś stratny, bo stratę w sensie podatkowym będziesz miał dopiero jak sprzedasz lub wymienisz.
Ale wyjątkowo w PIT za 2019 rok (czyli zgłaszanym do kwietnia 2020) będziesz musiał w kosztach podać wartość kryptowalut posiadanych i nie sprzedanych. Natomiast teraz nic nie zgłaszasz - według przepisów za 2018 rok nie masz przychodów (bo nic nie sprzedałeś), ani kosztów (bo liczą się dopiero w momencie sprzedaży).

Natomiast jeśli coś sprzedałeś lub wymieniłeś w 2018 to owszem, masz przychód i musisz to rozliczyć.
blink pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 09:46Z tego co mi wiadomo to jak teraz zgłosisz to będziesz miał jako "prawo majątkowe" a od 2019 (rozliczenie w 2020) krypto jest jako "akcje" więc jeśli teraz zgłosisz to chyba tego później nie odliczysz :D Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę
Nie. Nie może tego teraz zgłosić. A od 2019 krypto nie jest jako "akcje", są pewne różnice, np. koszty będzie się deklarować od razu, nawet jeśli nie było sprzedaży. Przy akcjach deklaruje się dopiero gdy są przychody.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » czwartek, 14 lutego 2019, 10:52

kajetan pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 10:30będziesz musiał w kosztach podać wartość kryptowalut posiadanych i nie sprzedanych.

Wartość krypto czy wartość zakupu?

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » czwartek, 14 lutego 2019, 11:35

Ludzie, zrozumcie wreszcie:
1. Jeżeli kupiliście krypto w 2018 roku za 10k, nigdy nic nie sprzedaliście i teraz jest ono warte 1k, to nie macie straty
2. Jeżeli kupiliście krypto w 2018 roku za 10k, sprzedaliście wszystko, zamieniając na fiaty warte 1k, to macie stratę
3. Jeżeli kupiliście krypto w 2018 roku za 10k, obracaliście nim, kupując i sprzedając, zamieniając na fiaty, to musicie sobie policzyć (ile wydaliście na to krypto, ile sprzedaliście tego krypto i po jakim kursie)

Jeżeli Wam się nie chce tego liczyć, to Wasza sprawa, ale tak to się robi.
I nie ma znaczenia, czy wypłacaliście jakieś fiaty z giełdy na konto bankowe.
Zysk lub strata, jest liczony z obrotu na giełdzie, a nie, na podstawie ilości wypłaconych/wpłaconych fiatów z/na konto bankowe


blink pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 10:52Wartość krypto czy wartość zakupu?
Zakupu oczywiście, bo wartość krypto jest zmienna, a zakupu stała (kupiłeś, po jakimś kursie).
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 lutego 2019, 11:44 przez Macbak2, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 14 lutego 2019, 11:38

kajetan pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 10:30Ale wyjątkowo w PIT za 2019 rok (czyli zgłaszanym do kwietnia 2020) będziesz musiał w kosztach podać wartość kryptowalut posiadanych i nie sprzedanych.


@blink

Chyba kajetan źle to sformułował bo on to najwyraźniej pisał do tego konkretnego przypadku gdy ktoś tylko kupił (w 2018) i nie rozliczył zakupu ale może to wprowadzić kogoś w błąd jeśli wyczyta takie zdanie oddzielnie wyrwane z kontekstu.
Pewnie miał na myśli ogólnie wartość zakupu , bo przecież nie można rozliczyć 2 razy tych samych kosztów, więc jak ktoś inny ma swoje kryptowaluty których zakupy już wykazywał i rozliczył w latach poprzednich jako koszty to oczywiście nie może ich wykazywać po raz drugi więc nie ma czegoś takiego jak wykazanie wartości posiadanych kryptowalut, to dotyczy tylko nie rozliczonych nigdy wcześniej zakupów. Lub właśnie takich przypadków jak wyżej gdy ktoś tylko kupował kryptowaluty a ich nie sprzedawał więc nigdy tego nie zgłaszał do US, więc to wykaże jako koszty na PIT za 2019 rok i w takim przypadku faktycznie będzie to wartość posiadanych kryptowalut ale i tak oderwana od rzeczywistości bo jej wartość z daty zakupu (często z przed wielu lat) a nie obecna po kursie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 lutego 2019, 14:31

Rumcajs pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 11:38Pewnie miał na myśli ogólnie wartość zakupu , bo przecież nie można rozliczyć 2 razy tych samych kosztów, więc jak ktoś inny ma swoje kryptowaluty których zakupy już wykazywał i rozliczył w latach poprzednich jako koszty to oczywiście nie może ich wykazywać po raz drugi więc nie ma czegoś takiego jak wykazanie wartości posiadanych kryptowalut, to dotyczy tylko nie rozliczonych nigdy wcześniej zakupów
Tak, chodzi o koszty nabycia kryptowalut posiadanych 31 grudnia 2018. Trzeba je będzie zgłosić w PIT za 2019.
Dwa razy kosztów sobie w ten sposób nie odliczysz, bo nie mogłeś wpisać w PIT za lata do 2018 kosztów krypto których nie sprzedałeś do końca 2018, a od 2019 zgłaszasz koszty od razu.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
blink pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 10:52Wartość krypto czy wartość zakupu?
Koszty nabycia, faktycznie powinienem być bardziej precyzyjny. Z czego wniosek, że na przykład krypto uzyskanych z forka lub samodzielnie wykopanych się wtedy nie zgłasza, bo dla nich koszt to zero.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 14 lutego 2019, 14:56

A ja się zastanawiam co oni zrobią z coinami generowanymi z PoS, z Masternodów, z airdropów różnych i forków, czy też samodzielnie wykopanych w POW.
Bo dla US zero kosztów to sie zapala im pewnie alarm od razu że to jakaś lewa kasa do wyprania bo po zapłaceniu podatku już jest legalna no a jak coiny mogą się brać "z niczego" czyli że nie zostały kupione. Co ludzie bedą robić jak im wpadnie jakaś służba o 6 rano i każe udowadniać skąd ktoś ma z tych źrodeł wyżej coiny które potem sprzedał za grubą kasę, przecież nikt normalny nie poda swoich haseł do portfeli żeby sobie US sam sprawdził skąd są te coiny, a wydruki jakieś to każdy może sobie wyedytowac jakie chce. Cienko to widze.
A co do kosztów to coś już wiadomo co z kosztami prądu jeśli ktoś jest górnikiem czy kosztami VPS jak zbiera coiny Masternodami ? Wiem że to mają być bezpośrednie koszty ale jak ktoś np kopie BTC i ma mega drogie koparki które służą tylko do kopania i płaci też ogromne rachunki za prąd to jakim cudem te koszty mają nie być bezpośrednimi kosztami wykopania ? Nie wiem jak jest obecnie przyznaje się bez bicia bo osobiście nie kopie ale bardzo dużo osób kopie lub ma MN. Jest coś wiadomo na te tematy czy US sie obudzi w marcu 2020 jak ludzie będą chcieli rozliczyć rok 2019 ?

Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 107
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: uzar007 » czwartek, 14 lutego 2019, 16:13

Ja tylko kupowałem krypto i trzymam na portfelu. Zdarzylo się kilka razy że próbowałem bawić się w tradera, ale zawsze wychodziłem na minus także olałem to i jestem tylko hodlerem. Czyli trzeba podać do US ile kasy wpłaciłem i że jestem na minus?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 lutego 2019, 16:20

uzar007 pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 16:13Ja tylko kupowałem krypto i trzymam na portfelu. Zdarzylo się kilka razy że próbowałem bawić się w tradera, ale zawsze wychodziłem na minus także olałem to i jestem tylko hodlerem. Czyli trzeba podać do US ile kasy wpłaciłem i że jestem na minus?
To w końcu tylko kupowałeś czy trade-owałeś ze stratą?
Jeśli tylko kupowałeś, to na razie nic nie podajesz. W PIT za 2019 (czyli w kwietniu 2020) będzie trzeba podać koszty nabycia tych krypto, których nie sprzedasz.
A jeśli bawiłeś się w tradera, czyli sprzedawałeś lub wymieniałeś cokolwiek, nawet ze stratą, to już w zasadzie należy to uwzględnić w PIT za rok kiedy była sprzedaż / wymiana.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » czwartek, 14 lutego 2019, 16:53

@kajetan Jeśli na picie jest strata za rok 2017 lub 2018 i wykazana w pit to co można z nią zrobić w 2020 przy rozliczaniu roku 2019? Idzie to jakoś rozliczyć czy dupa?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 lutego 2019, 17:42

blink pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 16:53@kajetan Jeśli na picie jest strata za rok 2017 lub 2018 i wykazana w pit to co można z nią zrobić w 2020 przy rozliczaniu roku 2019? Idzie to jakoś rozliczyć czy dupa?
No cóż, sprawa jest niejednoznaczna. Teoretycznie krypto pozostały prawami majątkowymi (tylko opodatkowanymi 19%) i powinno się dać straty z praw majątkowych rozliczyć, ale już w kilku miejscach czytałem że nie, bo to są teraz prawa majątkowe będące kapitałami pieniężnymi więc nie są tym samym czym były wcześniej i się nie da. Więc teraz już sam nie wiem, może ktoś powinien zgłosić prośbę o interpretację indywdualną. Ogólnie może być problem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 14 lutego 2019, 17:53

@kajetan

no właśnie dobrze mówisz, do tego interpretacją indywidualną w naszym systemie prawnym to sobie można dupe wytrzeć bo sam US nawet po jej wydaniu w jakimkolwiek momencie póxniej czy kontroli czy coś może uznać inaczej niż sam stwierdził we włąsnej interpretacji podatkowej (sic!) więc jak ktoś ma dużą kasę to po otrzymaniu interpretacji podatkowej nawet korzystnej powinien się od niej odwołać do sądu i dopiero prawomocny wyrok sądu w sprawie tej interpretacji zobowiązuje US do jej przestrzegania i nie zmienienia niczego. Bez wyroku taka interpretacja to śmieć, chroni jedynie przed jakimiś karnymi odsetkami i może jeszcze przed czymś ale nie chroni przed zmianą widzimisie US i zapłatą podatków inaczej niż wynikałoby z tej wczesniej wydanej interpretacji i można być mase kasy w plecy bo można by inaczej zaplanować swoje zakupy i sprzedaże.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 lutego 2019, 18:24

@kajetan To wygląda tak:
1. prosisz o interpretację
2. dostajesz interpretację, zawsze niekorzystną, bo jeśli jest jakakolwiek możliwość ruchu, to KAS zawsze zadziała na niekorzyść podatnika
3. odwołujesz się od interpretacji do sądu
4. sad zasądza na twoją korzyść
Z wyrokiem sądowym możesz się już nie bać, bo tego urząd nie może zmienić

Alternatywa:
1. nie prosisz o interpretację
2. uwzględniasz te straty
3. urząd celno-skarbowy je kwestionuje (a to raczej oni a nie urząd skarbowy będą się zajmować krypto, w każdym razie to oni kiedyś prosili o dane z giełd)
4. masz teraz do wyboru:
a. zapłacić (razem z karą) i mieć odciętą drogę sądową (tak!)
b. iść do sądu i ryzykować nawet więzienie bo nie zapłaciłeś podatku, który kazali zapłacić

Do niedawna była jeszcze trzecia opcja:
c. zapłacić, a potem złożyć korektę znowu wprowadzającą tę ulgę, której urząd nie uzna i wtedy podać go do sądu. To była bezpieczna opcja, ale teraz przy urzędzie celno-skarbowym jest to już niemożliwe, ponadto sam fakt złożenia takiej korekty anulującej ustalenia urzędu ostatnio zaczęli uważać za próbę oszustwa skarbowego.

Więc, jeśli ktoś jest kozak, to interpretacja ciągle się opłaca, bo jest najbezpieczniejszą metodą doprowadzenia do wygranej sądowej, bez ryzykowania więzieniem.

Dodano po 5 minutach 19 sekundach:
Rumcajs pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 17:53 Bez wyroku taka interpretacja to śmieć, chroni jedynie przed jakimiś karnymi odsetkami i może jeszcze przed czymś ale nie chroni przed zmianą widzimisie US i zapłatą podatków
Nie do końca. Jeśli dotyczy przyszłości to zdaje się chroni przed zapłatą podatków do momentu zmiany zdania przez urząd. Ale musiałbyś najpierw dostać korzystną interpretację. :-)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4282
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4282
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » czwartek, 14 lutego 2019, 20:09

Rumcajs pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 17:53 @kajetan

no właśnie dobrze mówisz, do tego interpretacją indywidualną w naszym systemie prawnym to sobie można dupe wytrzeć bo sam US nawet po jej wydaniu w jakimkolwiek momencie póxniej czy kontroli czy coś może uznać inaczej niż sam stwierdził we włąsnej interpretacji podatkowej (sic!) więc jak ktoś ma dużą kasę to po otrzymaniu interpretacji podatkowej nawet korzystnej powinien się od niej odwołać do sądu i dopiero prawomocny wyrok sądu w sprawie tej interpretacji zobowiązuje US do jej przestrzegania i nie zmienienia niczego. Bez wyroku taka interpretacja to śmieć, chroni jedynie przed jakimiś karnymi odsetkami i może jeszcze przed czymś ale nie chroni przed zmianą widzimisie US i zapłatą podatków inaczej niż wynikałoby z tej wczesniej wydanej interpretacji i można być mase kasy w plecy bo można by inaczej zaplanować swoje zakupy i sprzedaże.
Jak to idzie w wywodach polityków? "Żyjemy w demokratycznym państwie prawa".
Pies im mordy lizał...
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości