Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 stycznia 2019, 14:20

@kajetan

Nieno ok ale to powiedzenie ze znalezieniem "pół bańki" i kupieniem krypto to była przykładowa kwota,
myślę że każdy dorosły pracujący człowiek spokojnie może mieć ze 100 000 pln uzbierane i wydane nawet na krypto i nie musi sie bać takiej kontroli skarbowej obojętnie co oni sobie by liczyli i jak i zliczali wydatki i cokolwiek, zawsze przez wiele lat można mieć oszczędnosci nie trzymane na koncie bankowym za 0% rocznie które bank w międzyczasie pożycza z RRSO 18%, nawet właśnie z przyczyn ideologicznych o to 0%.
Przecież ktoś mógł jeść pasztetową 5 lat i odłożył sobie też te przykładowe 100 k pln.
A jak ktoś ma mniej w krypto to nawet nie ma sie czego bać kwoty kilkudziesieciu tysięcy pln odłożone nie są do udowodnienia że nie były odłożone, każdy normalny człowiek od razu sie odwołuje do sądu jakby US stwierdził że z pensji nie da się odłożyć kilkudziesieciu tysięcy pln za które się kupiło krypto i że są jakieś "nielegalne" lub z ukrytego źródła i dowalą podatek 75%, nawet z minimalnej pensji się da, inaczej po co by ludzie pracowali jakby im nic nie zostawało poza jedzeniem, to równie dobrze mogliby nie pracować i szukać zasiłków i bonów na żywność od państwa.
Ale raczej w krypto nie jest aż tak dużo osób co wchodziło kwotami większymi niż te przykładowe 100 000 pln, no chyba że są tylko ja nie znam takich bogaczy :) A jeśli są to na pewno kasy mają tyle że spokojnie mogą udowodnić skąd ją wzieli, bardziej chodziło mi o kwestie co potem z barterami-ppc jak US odkryje że ktoś taki wymieniał sobie wirtualnie siekierkę na kijek bo wykazał nagle koszty za 2019 wg przepisów przejsciowych.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 17 stycznia 2019, 14:24

Rumcajs pisze: czwartek, 17 stycznia 2019, 14:20Przecież ktoś mógł jeść pasztetową 5 lat i odłożył sobie też te przykładowe 100 k pln
Jeśli tylko to wynika z jego rachunku bankowego...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » czwartek, 17 stycznia 2019, 14:34

US nic nie musi udowadniać. Podatnik sam musi dostarczyć conajmniej wiarygodne dowody (po 5 latach). Od wielu lat, standardem jest, że pensja wypłacana jest na konto bankowe, a ludzie za zakupy płacą kartą. Taką historię "ciułacza" łato zweryfikować sprawdzając bilans np. sumując wpływy z pensji, wypłaty (np. z bankomatów) i wydatki kartą. Domyślam się, że sposobów na weryfikacje takich historii może być o wiele więcej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 stycznia 2019, 14:50

jak pisałem wyżej nie trzymanie pln na koncie w banku nie oznacza że ktos nie ma w domu odłożone lub gdzieś nie trzyma gotówki lub fizycznego złota np monet, kto by chciał karmić swoją gotówką banki gdy one pożyczają jego pieniądze za 18% rocznie i tylko tej osobie wyświetla się że ma kase na koncie a jej tam nie ma to tylko zapis, będzie ofc jakby się zgłosił po wypłatę tego, to mu dadzą kase innej osoby co sie akurat nie zgłasza, dobra odbiegłem od tematu, pasztetowa ile 5-7 zł za kilo, chleb po 1-2 zł przez kilka lat to sie je, pensja - stałe wydatki jak czynsz i prąd itp co widać na koncie jesli było stamtąd płacone a cała reszta mogła zostać odłożona, ofc mogła nie znaczy że w każdym przypadku została lub że każdy jadł przykładową pasztetową ale też US nie może całej ludnosci w polsce wmawiać że jakieś kilkadziesiąt tysiaków pln wykazanych w kosztach na zakup krypto to było nielegalne lub jak to leci z zatajonego źródła przychodu czy cos i nieopodatkowane ofc dlatego ta kara 75% podatku. Ale ludzie mieli płacone podatki jak brali tą pensję nawet minimalną więc każdy poza bezrobotnym moze się wybronić z posiadania do 100 000 pln wg mnie. nawet jak ma puste konto bankowe. To nic nie znaczy.

Dodano po 3 minutach 39 sekundach:
@gr0g

ja np nie płacę za nic kartą i co teraz ? Jedynie czynsze i rachunki mieszkaniowe idą z konta. US gdzie "widzi" w takim razie moje pieniądze ? a pensje z bankomatu wypłacam gotówką więc nie widać co z tą gotówką zrobiłem. I wiele osob tak robi żeby nie chodować banksterki co pozyczają za darmo nasze pieniądze często nam samym np za 18% rocznie mi pożyczą gdy sąsiad ma pienbiądze na koncie i jemu dadzą 0% odsetek rocznie a pozyczą mi sasiada z bloku pieniądze za 18% rocznie, to przykłady chociaż pisze w osobie "ja,mi" I jak taka osoba bez pieniedzy na koncie ma udowodnić niby skad je miał na kupno kryptowalut czy drogiego samochodu ? dla mnie to fikcja jakaś.

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
12 x 2000 pln na konto rocznie 24 000 pln na koncie, minus wydatki ktore widac z tego konta, cala reszta mogła być odłożona, x kilka lat , spokojnie wychodzi ze mozna odłożonych miec kilkadziesiat do 100 000 pln, jak ktos ma dużą pensję to o wiele wiecej.
I jak szary kowalski ma udowodnić że nie jest wielbłądem i na pewnie odłożył.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 17 stycznia 2019, 15:02

Rumcajs pisze: czwartek, 17 stycznia 2019, 14:50a pensje z bankomatu wypłacam gotówką więc nie widać co z tą gotówką zrobiłem.
I dlatego masz problem. Nie będziesz w stanie łatwo udowodnić, że kasa którą wydasz na przykład na mieszkanie czy samochód jest z legalnych źródeł. Nota bene za mieszkanie czy droższy samochód nikt nie przyjmie gotówki. Więc co, wpłacisz nagle pół miliona do banku żeby zrobić przelew? :-)
Rumcajs pisze: czwartek, 17 stycznia 2019, 14:50I jak szary kowalski ma udowodnić że nie jest wielbłądem i na pewnie odłożył.
No właśnie nie da się. Odkładanie do skarpety to pułapka podatkowa.
Poczytaj sobie różne przypadki: https://natemat.pl/151981,oszczedzasz-d ... te-dochody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 stycznia 2019, 15:05

Nie zamierzam feedować banków 18% od moich pieniędzy, już wolałbym pożyczać znajomym je za 0% odsetek rocznie bo na to samo by wyszło dla mnie niż gdyby bank miał moje pieniędzy bez mojej zgody (a moze drobnym drucznkiem w jakis regulaminach otwarcia konta jest) pożyczać innym ludziom i brać za to 18% odsetek od nich rocznie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 17 stycznia 2019, 15:10

@Rumcajs nie chcesz 18% dla banków, zawsze możesz 75% na skarb państwa. Morawiecki się ucieszy, że tak bardzo go lubisz. :-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 stycznia 2019, 15:20

kajetan pisze: czwartek, 17 stycznia 2019, 15:10 @Rumcajs nie chcesz 18% dla banków, zawsze możesz 75% na skarb państwa. Morawiecki się ucieszy, że tak bardzo go lubisz. :-)


To nawet nie jest śmieszne :D
Przecież nie ma obowiązku trzymania pieniędzy w bankach, nie dajmy się zwariować, może niedługo w ogóle zlikwidują gotówkę to wtedy faktycznie wszystko będzie jasne i proste.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 17 stycznia 2019, 15:47

@Rumcajs nie ma obowiązku trzymania w bankach. Ale są limity kwotowe powyżej których trzeba płacić przez bank. Na przykład od początku 2017 roku żadna firma nie przyjmie zapłaty gotówką powyżej 15000 zł. Więc wygląda to tak:
1. zarabiasz - dostajesz przelewy do banku
2. wypłacasz bankomatem do skarpety
3. wpłacasz z powrotem do banku bo sprzedawca nie chce gotówki
4. robisz przelew na kupno czegoś drogiego

Z punktu widzenia urzędu skarbowego 1 to opodatkowany przychód, 4 to wydatek, ale jak będą złośliwi to potraktują 2 też jako wydatek, a 3 jako nieopodatkowany przychód.
I jeśli nie będziesz miał pokrycia w źródłach przychodu na sumę 2 i 4 to leżysz i kwiczysz.
Jeśli jesteś w stanie na tym etapie podać dodatkowe źródło (np. kryptowaluty) i udowodnić to, to prawdopodobnie zapłacisz od tego co wpłaciłeś w punkcie 3 zaległy podatek 18/32% plus odsetki i karę, jeśli nie jesteś w stanie to płacisz 75%.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 stycznia 2019, 16:32

no tak zapomniałem że firmy nie przyjmują gotówki powyżej 15 000 pln, no ale w codziennym życiu zwykłym jak się nie kupuje nic takiego to zywklego czowieka to nie dotyczy, a samochód się raczej używany kupuje to chyba od osoby a nie firmy to mozna zaplacic gotowka nawet i powyzej tych 15 k, więc mozna sobie żyć wiele lat nawet nie wiedząc że według US ma się rzekomy nieujawiony przychód.
Cóż, bogaci to chyba mają więcej problemów niż my zwykli ludzie. Takich to pewnie nawet US sie nie oplaca kontrolować chyba żeby mieć "frajera" do statystyki złapanego bo taki ktoś to nie ma kasy na prawnika to sie nie wybroni sam z tego co wymyślą.
Ale jednak mimo najszczerszych chęci to nie rozumiem jak US mógłby uznać nawet gdyby chciał być złośliwy wypłatę gotówki z bankomatu jako wydatek, dawniej ludzie pensje pobierali z kasy u pracodawcy czy na rączkę i nie było jej w banku też a jakoś kupowali bez konta bankowego i domy i samochody a teraz to strach kupić nawet rower bo ktoś moze spytać a skad piniondze na rower :(

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 17 stycznia 2019, 17:20

@Rumcajs
W przypadku kupna auta używanego od osoby fizycznej płacisz podatek pcc taki zakup też jest z automatu zgłaszany tak samo nieruchomości od osób fizycznych.

Także zostają ci miliony do wydawania na waciki :lol:

Panowie wszystko z głową wszystko z głową i kalkulatorem w głowie...

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » piątek, 18 stycznia 2019, 09:05

do usunięcia

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » niedziela, 20 stycznia 2019, 08:15

Kryptowaluty: fiskus nie może wymagać od podatników niemożliwego

Momentem powstania przychodu z zamiany jednej kryptowaluty na inną jest dopiero chwila przewalutowania na walutę tradycyjną lub zapłaty nią za towar bądź usługę.

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkow ... iwego.html
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 20 stycznia 2019, 17:49

Cieszy to, ale problem w tym że stanowisko sie już nie zmieni. Po pierwsze wywalili specjalnie rok 2018 z normalności w barter, a po drugie wydaje mi sie że zwykła interpetacja ogólna zniosłaby ten przepis wstecz w przód i w teraźniejszości, po tych dwóch rzeczach można wnioskować że wszyscy łamali przepisy i są winni przez ostatnie 10 lat. No i teraz nie wiadomo czy będą to ścigać i czy sprawy kończące się w sądzie skończą się pozytywnie, bo chyba do 6 lat w tył mogą karać. Jeszcze PCC może wrócić, choć nie jest to wielce prawdopodobne...A w 2020 maja być przepisy unijne opodatkowania krypto. Ale nie wiem czy to będzie mieć jakiś wpływ bo czytałem wydaje sie że podatek dochodowy jest wszędzie ustalany lokalnie.
Znalazłem na kilku stronach info w których powolują się na te wyroki i że można rozliczyć normalnie, albo że trzeba wpisać tylko ale dochodu nie ma, ale US twierdzi inaczej, a poza tym podobno wyroki sądowe nie są źródłem prawa. Z drugiej strony nie wiem czy z samych zasad ogólnych barter wynika na 100%, opinie pewnie jak zwykle są podzielone.
Czyli patrząc na sprawę ogólnie to nic nie wiadomo i wszystko może się zdarzyć...Czyli nic sie nie zmieniło przez 10 lat oprócz tego że PCC stoi w zawieszeniu i w 2019 barteru ma nie być, a dalej nie wiadomo co będzie i czy znowu sie nie odmieni i tak.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » niedziela, 20 stycznia 2019, 20:04

Czym Wy się martwicie panowie, jest jak jest, większość osób nie zapłaciła PCC z lat poprzednich (łącznie ze mną) i w razie potrzeby pójdziemy do sądu. Nie martwcie się na zapas, tylko szukajcie argumentów przemawiających za tym, że kryptowaluty nie są prawem majątkowym. Jednym z takich argumentów jest to, że nikt nam nie gwarantuje prawa do posiadania krypto. Jak górnikom się zechce wyłączyć kopary, bo nie będzie im się opłacało ich utrzymywać, to tych kryptowalut mieć nie będziemy i tyle w temacie. Po prostu, jak będziecie mieli sprawę w sądzie, to nie kryjcie się z tym, tylko piszcie tu, co i jak i będziemy sobie pomagać. Jak zapłaciliście podatek dochodowy od zysku z krypto, to nie macie się co martwić na zapas. Ja dochodowy zapłaciłem, pcc nie zapłaciłem i mam to gdzieś, czekam jak się mnie czepią i będę się sądził.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 20 stycznia 2019, 20:22

PCC PCC a barter barterem i o nim mówię. Ktoś kto kupił sobie i trzymał to nie zauważy, ale jak ktoś handlował i go kosztuje 50, 100 albo 200% majątku to zauważy jak będzie brał pożyczkę w providencie. To też obowiązuje 10 lat do tyłu, a dowiedzieli się o tym ludzie 1.5 lub 2 lata temu.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: spanner1512 » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 15:05

Witam.
załóżmy że łączna kwota zainwestowana w kilka krypto to 6000 pln. za 2000 pln zakupione krypto i nic z nim nie robiłem a te za 4000 było kilka wymian krypto krypto na których mam stratę. koszty 4000pln zysk 3500pln. strata 500pln
czy w deklaracji za 2018 mam wspominać tyko o tych 4000 pln a w 2019 roku dopisać te 2000pln???
dobrze to zrozumiałem że np jak już nic nie będe dokupował ani sprzedawał to w 2019 bede musiał wpisać tylko koszty 3500+2000=5500pln i tak z roku na rok przepisywać ten koszt aż do momentu sprzedaży??

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 15:42

ale tylko 1 rok sie da przepisać koszt na następny a jeśli nie było w kolejnym przychodu czyli sprzedazy to przepada juz ??
nie wiem dokladnie ale ktos wpsominal o tym, a jak się raz przeniesie koszt zakupu na kolejny rok a w nim sprzedaz bedzie znowu mniejsza niż koszt to co nie rozliczy się nigdy wszystkich kosztów ? bo sie zgubiłem, zrozumiałem że co roku w kosztach sumuje się zakupy a w przychodach sumuje się sprzedaże, to jak ktos stale dokłada fiatów i dokupuje kryptowalut to ma ciągle coraz wieksze koszty a sprzedaje mniej lub wogole to przychód jest dużo mniejszy i nie płaci podatków bo dokłąda do inwestycji w krypto, to w którym momencie nie da się już przenosić kosztów na kolejny rok żeby ich nie stracić i przy jakiejś wreszcie dużej sprzedaży odzyskać te koszty czyli móc je odjąc od przychodów ?? I nie chodzi mi o lata zaległe gdzie się wszystko nierozliczone wykaze w 2019 tylko o rozliczenia wszystkiego po nowemu całkiem na osobie fizycznej.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 17:14

@spanner1512
W PIT za 2018 masz umieścić jako przychód sumę wszystkiego co sprzedałeś lub zamieniłeś w 2018 roku (nie tylko to co wypłaciłeś z giełdy, w 2018 wymiany krypto-krypto też się liczą). Jako koszt masz wpisać sumę wszystkich kosztów zakupu tego co sprzedałeś lub zamieniłeś w 2018 roku, wszystko jedno kiedy by ten zakup nie był.
W PIT za 2019 do kosztów dopisujesz koszt zakupu wszystkiego, czego nie sprzedałeś do tej pory, czyli jak rozumiem 2000 zł.
Też myślałem, że to się potem tak ładnie roluje z roku na rok.
Niestety wygląda na to, że ten koszt się już dalej nie przepisze, do PIT za 2020 rok mogą przejść tylko koszty tego, co będzie kupione w 2019 roku ale nie wcześniej. Szczegóły: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 80#p549868
Z odliczeniem tych 500 zł straty w 2019 roku prawdopodobnie też jest problem.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: spanner1512 » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 18:27

czyli w pit za rok 2018r wpisuje koszt 4000 przychód 3500 strata 500
w 2019r koszt 3500+2000+ nowo zakupione krypto w 2019(załóżmy 1000) = 5500+1000=6500 nic nie sprzedaje
to co mam wpisać w pit za 2020r 2000+1000=3000 a te 3500 już nie wpisuje i nie mogę ich policzyć w przypadku sprzedaży??
dopiero od 2019 mnożna te koszty przepisywać???
czyli jak sprzedam wszystkie krypto np w 2021 to mogę tylko odliczyć koszt 3000 a 3500 z 2018 już nie??

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość