Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brethil » czwartek, 10 stycznia 2019, 20:50

Zatem jak i z mojego cytatu i Twoich (jak i artykułów znalezionych w sieci) wynika, że handlu kryptowalutami na giełdzie (FIAT/KRYPTO/FIAT) nie trzeba posiadać działalności gospodarczej a dochód z zysku uzyskanego na giełdzie jest opodatkowany stawką 19% ;)

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 10 stycznia 2019, 20:56

No tak mi się wydaje właśnie bo wiele przeczytałem. Chyba ,że ktoś ma inne propozycje,artykuły lub inne informacje na ten temat. Więc można chyba np robić po 100x transakcji dziennie i na koniec roku od zysku zapłacić 19% lub +4% jeżeli w danym roku przekroczymy chyba dochód 1MLN jako podatek solidarnościowy lub zwany podatkiem robin hooda.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brethil » czwartek, 10 stycznia 2019, 21:14

ziomwszystkichziomow pisze: czwartek, 10 stycznia 2019, 20:56można chyba np robić po 100x transakcji dziennie i na koniec roku od zysku zapłacić 19% lub +4%


Nie "lub" tylko dodatkowo, tzw. danina solidarnościowa nie jest zamiennikiem a uzupełnieniem. Czyli jeśli Twój dochód przekroczy 1 mln zł to będziesz musiał odprowadzić 19 % podatku PLUS 4% daniny :)

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 10 stycznia 2019, 21:17

Dokładnie o to mi chodziło :D ,że 19% "LUB + 4% jeżeli..." Może trochę źle napisałem. Także jak ktoś ma jeszcze jakieś informacje,przemyślenia odnośnie tej kwestii to piszcie.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 11 stycznia 2019, 09:11

@brethil

Zauwaz jednak, ze jedyne co wynika z przytoczonych cytatow to fakt, ze przychodow z obrotu krypto nie wykazuje sie jako przychodow uzyskanych z pozarolniczej dzialalnosci gospodarczej.
Nigdzie nie jest napisane, ze granie na gieldzie krypto w sposob ktory ble ble ble, ciagly, zorganizowany, nastawiony na zysk bez wzgledu na osiagniety rezultat itd nie moze zostac uznany za dzialalnosc gospodarcza ;P

Borykalismy sie z tym problemem na forum przez pol ubieglego roku :) Zapisy wczesniejszej ustawy pdof rowniez mozna bylo na logike zinterpretowac tak, ze skoro przychodow z krypto nie wlicza sie do przychodow z dzialalnosci to znaczy, ze nie trzeba dzialalnosci :) Ba, nawet porownywano to do grania na gieldzie, funduszach itd - zasady w sumie podobne. Tyle, ze wtedy gielda i TFI byly uregulowane ustawowo, krypto bylo dziura prawna. Byly nawet wyroki WSA dotyczace grania kryptowalutami, z ktorych w zaden sposob nie wynikalo, ze ten "proceder" powinien byc traktowany jako DG ale chyba nie bylo to przedmiotem rozprawy w zadnym przypadku (dotyczyly glownie kosztow, opodatkowania etc) wiec nie widze powodu, zeby sąd dowolnej instancji mial nagle dorzucic od siebie, ze dodatkowo pozwany/pozywajacy powinien byl prowadzic DG :)

Pamietajcie, ze oprocz ustawy PDOF jest tez ustawa o swobodzie dzialalnosci gospodarczej a z niej wynika, ze:
Spoiler:
Elementy nowej definicji
Warto wskazać, co kryje się pod przesłankami działalności gospodarczej w nowej-starej definicji tego pojęcia:

(1) zorganizowanie – muszą być wykorzystane konkretne składniki materialne i/lub niematerialne w definicji, połączone w sensowny funkcjonalny kompleks, który może uczestniczyć w obrocie gospodarczym. “Zorganizowanie” oznacza również podjęcie działań, które czynią naszą działalność widoczną na zewnątrz, np. baner reklamowy, wynajęcie lokalu i zagospodarowanie witryny sklepowej.

(2) zarobkowy charakter – uwaga! Nie jest to tożsame z przynoszeniem dochodu! Możemy ponieść stratę w naszym biznesie i jest to normalne i logiczne, natomiast musimy się nastawić na zysk. Niezarobkową będzie działalność, która od początku zakłada, że nie będziemy czerpać z niej zysku.

(3) ciągłość – wykonujemy pewne czynności regularnie i powtarzalnie. Jednorazowa akcja ze sprzedażą truskawek z ogródka wszystkim sąsiadkom nie czyni z nas przedsiębiorcy. Natomiast jeśli raz do roku sprzedajemy nasze owoce do hurtowni albo na targu, ale czynimy to regularnie co roku i takie są nasze założenia przy rozpoczynaniu działalności, to oczywiście jest to działalność ciągła. Ciągłość nie musi być tożsama z nieprzerwanym wykonywaniem danych czynności.

(4) we własnym imieniu – prowadzenie działalności na swoją rzecz i zaciąganie zobowiązań we własnym imieniu.

Zatem jak jest w rzeczywistosci to ja zupelnie nie wiem - cos sie zmienilo? Ktos potrafi podeprzec jakimis przepisami poglad, ze day-tradingu na gieldzie US/ZUS nie uznaja za DG?

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » piątek, 11 stycznia 2019, 11:08

Ale z tego wynika że dochód z krypto nie może być rozliczany w działalności to jak można mieć działalność do tradingu skoro go nie można rozliczyć w działalności ??. I wystarczy do tego telefon. Nie trzeba biur, banerów, sprzętu, itp itd.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka


Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 11 stycznia 2019, 11:44

@japu

O graniu na GPW też nie masz taki nigdzie napisane, w graniu w lotka, kasyna też...
Przecież granie na GPW nawet jeśli jest to twoje jedyne źródło dochodów nie wymaga DG to nawet Zosia z warzywniaka wie od stuleci.
Nowe przepisy tylko zatwierdziły że krypto wchodzi do tej grupy.

Dodano po 17 minutach 26 sekundach:
@brethil

W przypadku zysków kapitałowych niema żadnej kwoty wolnej od podatku, do końca roku 2018 gdy rozliczano krypto jako inne źródło dochodu\praw majątkowych można było skorzystać z https://www.e-pity.pl/kwota-wolna-od-po ... kalkulator .

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 11 stycznia 2019, 14:59

@bl4ck Obyś miał racje... ;P

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
15
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bit-els » piątek, 11 stycznia 2019, 16:42

W temacie i na czasie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » piątek, 11 stycznia 2019, 17:43

Kobieta powiedziała, że koszty będzie można rozliczyć tylko w najbliższym roku podatkowym, co by oznaczało że jak mamy dwa lata z rzędu stratę to już sobie tej straty z tego wcześniejszego roku nie rozliczymy.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 11 stycznia 2019, 18:53

prezes pisze: piątek, 11 stycznia 2019, 17:43Kobieta powiedziała, że koszty będzie można rozliczyć tylko w najbliższym roku podatkowym, co by oznaczało że jak mamy dwa lata z rzędu stratę to już sobie tej straty z tego wcześniejszego roku nie rozliczymy.
Nie rozumiem czemu.
Nieodliczone koszty z 2019 wpisujemy ponownie w najbliższym roku podatkowym - 2020 jako koszty.
Więc jeśli w 2020 nie ma przychodów, to znów mamy nieodliczone koszty i wpisujemy je w 2021, itd.

Jest nawet lepiej niż było, bo odliczasz w 100% a nie w 50% rocznie i nie ma ograniczenia do 5 lat, bo tak można rolować w nieskończoność.
Nieodliczone koszty sprzed 2019 należy wpisać w 2019.
Jedyna niepewność jest ze stratami sprzed 2019, bo nie wiadomo czy można je uznać za nieodliczone koszty.

Dodano po 24 minutach 3 sekundach:
japu pisze: piątek, 11 stycznia 2019, 09:11Zauwaz jednak, ze jedyne co wynika z przytoczonych cytatow to fakt, ze przychodow z obrotu krypto nie wykazuje sie jako przychodow uzyskanych z pozarolniczej dzialalnosci gospodarczej.
Nigdzie nie jest napisane, ze granie na gieldzie krypto w sposob ktory ble ble ble, ciagly, zorganizowany, nastawiony na zysk bez wzgledu na osiagniety rezultat itd nie moze zostac uznany za dzialalnosc gospodarcza ;P
Tak, ale nawet jeśli to jest działalność gospodarcza, to masz z tytułu tej działalności zerowe przychody (bo wszystkie wadają do kapitałów pieniężnych), czyli przychody z działalności to mniej niż połowa wynagrodzenia minimalnego brutto, czyli to podpada pod działalność nierejestrowaną. :-) Więc jeśli płacisz podatki, to właściwie Urząd Skarbowy nie bardzo ma się czego czepić - płacisz je w tej samej wysokości, KPiR przy działalności nierejestrowanej nie musisz prowadzić, ZUS to nie ich działka.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 11 stycznia 2019, 19:43

@kajetan powiem Ci ze to co napisales w sumie trzyma sie kupy ale....pod warunkiem, ze ktos nie prowadzil wczesniej dzialalnosci :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 11 stycznia 2019, 22:51

@japu tak, wiem. :-)
No to w najgorszym razie jeśli nie możesz mieć nierejestrowanej i powinieneś założyć normalną działalność, nie założyłeś, więc podpadasz pod ten paragraf z kodeksu wykroczeń:
Art. 601. § 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Ponieważ to jest kodeks wykroczeń, a nie karny, więc nie grozi ani więzienie, ani wpis do rejestru skazanych. Mogą wlepić grzywnę, albo miesiąc prac społecznych (to jest to ograniczenie wolności).
Teoretycznie podpadasz też pod to: https://www.prawo.pl/podatki/za-nieprow ... 23973.html, więc sobie załóż księgę przychodów i rozchodów, którą będziesz trzymał pustą :-)
I kary za nieskładanie deklaracji, ale jeśli nie ma uszczuplenia podatku, to też tylko wykroczenie i mandat.
Najgorzej, że musiałbyś ZUS za firmę płacić i to pewnie byłby największy ból.

Ale to jest czysta teoria i trochę paranoiczne podejście, w tej chwili to zwolnienie inwestorów z działalności gospodarczej jest wyraźniej sformułowane dla kryptowalut niż dla akcji giełdowych czy foreksu, więc jeśli nikt giełdziarzom nie każe zakładać działalności, to raczej bym się nie przejmował. No i obowiązkowa firma bez przychodów to byłoby kuriozum na skalę światową.

Dodano po 21 minutach 1 sekundzie:
@japu , ok, mam dla Ciebie perfekcyjne rozwiązanie. Załóż prawdziwą działalność gospodarczą, z kodami na handel krypto. Nie używaj jej do niczego innego. Miej księgę podatkową, w niej same zera. ZUS zadeklaruj płatny od przychodów (jest taka opcja od 2019): https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/s ... 019-r.html
Podatków nie płacisz, bo zerowy przychód.
ZUS-u nie płacisz, bo zerowy przychód.
Działalność zarejestrowana, więc wszystko git.
Jedyna wada, to bank wypowie Ci konto, jako firmie kryptowalutowej. :-P

Dodano po 4 minutach 16 sekundach:
Auć, trzeba było prowadzić firmę w zeszłym roku przez 60 dni i można się było z tym zusem zgłosić tylko do 8 stycznia: https://strefaksiegowych.pl/skladki-zus-od-przychodu/.
No to nie ma siły, czekają Cię prace społeczne. A górników ześlą na reedukację do prawdziwej kopalni :-)

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 09:17

Po wysłuchaniu wywiadu mam jeszcze większy mętlik. Co zrobić w sytuacji kiedy handlowałem tylko w 2018 i te transakcje sumarycznie wyszły na minus, a dodatkowo w grudniu i tak zakupiłem BTC. Wychodzi na to, że w PIT za 2018 rok nic nie muszę robić (tak radzi ta Pani), a dopiero wykazać ten koszt w PIT za 2019 rok (czyli w 2020 roku). Z tego co zrozumiałem, gdybym wpisał to w PIT za 2018 rok, to musiałbym to w prawach majątkowych wykazać, a w PIT za 2019 rok, krypto już nie będzie w rubryce praw majątkowych, więc nie miałbym kosztów do odliczenia. Czy dobrze rozumuję?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 09:21

jondoexxx pisze: sobota, 12 stycznia 2019, 09:17. Co zrobić w sytuacji kiedy handlowałem tylko w 2018 i te transakcje sumarycznie wyszły na minus, a dodatkowo w grudniu i tak zakupiłem BTC.


Jesteś na minus bo sprzedałeś czy na minus bo hold?

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 09:27

@blink Wiele razy sprzedałem (SL) i kupiłem taniej, czyli zrealizowałem stratę. Rok zamknąłem z BTC w portfelu, jednak mam sporo transakcji, które przyniosły zrealizowaną stratę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 09:41

@jondoexxx to chyba powinieneś wpisać te stratę by móc w przyszłości rozliczyć

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 10:48

@blink przeczytaj mój 1-szy wpis, z tego filmiku wynika, że równie dobrze nie muszę tego robić, a zaczekać na PIT 2019

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 11:27

@jondoexxx ale to chyba była mowa o kosztach a nie stratach :D

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:28

Byly juz jakies wyroki w sadzie nt placenia barteru? Chcialbym zobaczyc linie orzecznictwa.
Na razie byly jedynie wyroki nt interpretacji, a przydalyby sie sprawy o kary z us

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości