Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 3 stycznia 2019, 09:51

kajetan pisze: czwartek, 3 stycznia 2019, 09:30Oczywiście nie masz żadnych dowodów księgowych, jak zarobiłeś tę kasę
No mam :) Kupilem w bitomacie bitka za 100zl, wymienilem na jakies cos, postawilem na tym masternode i zamierzam sie dorobic, konkretnie jakies $2/mc powinno wpadac hehehe ale nigdy nie mialem MN i chcialem miec :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 3 stycznia 2019, 10:15

japu pisze: czwartek, 3 stycznia 2019, 09:51Kupilem w bitomacie bitka za 100zl, wymienilem na jakies cos, postawilem na tym masternode i zamierzam sie dorobic, konkretnie jakies $2/mc powinno wpadac hehehe ale nigdy nie mialem MN i chcialem miec
Pewnie nawet będzie wpadać przez jakiś tydzień albo dwa, póki jakieś coś nie zleci na pysk. O ile wiem, masternody bardzo szybko przestają się opłacać, dużo szybciej niż normalne kopanie. Ale 100 zł to nie majątek, można przehulać. Miłej zabawy.

Dodano po 4 minutach 26 sekundach:
Chociaż, czekaj, jakieś coś jest nieodliczoną od przychodów walutą wirtualną, więc pewnie się te 100 zł w 2019 jednak wliczy w koszty. Tylko prąd się nie wliczy i krypto z tego masternoda. Jeszcze są od 2019 jakieś dziwne nowe przepisy, że jeśli kopiesz nie "na własny rachunek" to jest to traktowane jak umowa zlecenia. Ale nie wiem, jak to się ma do MN.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 3 stycznia 2019, 10:20

kajetan pisze: czwartek, 3 stycznia 2019, 10:15więc pewnie się te 100 zł w 2019 jednak wliczy w koszty
łał, jeszcze mi bedzie grozil zwrot podatku :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 3 stycznia 2019, 10:32

japu pisze: czwartek, 3 stycznia 2019, 10:20łał, jeszcze mi bedzie grozil zwrot podatku :)
Tak żerować na Skarbie Państwa! I jeszcze go kosztami karnej kompanii obciążysz. Wstydu nie masz!

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » czwartek, 3 stycznia 2019, 16:33

Na FB został wrzucony link do artykułu. Zaciekawił mnie jeden fragment, o którym rozważacie powyżej, więc napisałem komentarz. Jest to potwierdzenie o czym też piszecie, jak wiele istnieje interpretacji potwierdzanych przez osoby "znające" się na prawie.
Artykuł

Obrazek

Póki co nie przeczytałem zmian w Ustawie, daję wiarę Prezesowi ;) .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » czwartek, 3 stycznia 2019, 17:49

@mako2501 Tylko @prezes twierdzi że w picie "za 2019" a w artykule że "za 2018" czyli teraz. Jak jest faktycznie? :D

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 3 stycznia 2019, 17:52

Czyli jak ktoś np kupił w 2018 roku krytpo za 2k i nie sprzedał w 2018 to ma wpisać ten KOSZT teraz w PICIE za 2018 w roku 2019 do kwietnia czy dopiero za rok 2019 w roku 2020 wpisać to 2k kosztów ?. Już nie ogarniam

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » czwartek, 3 stycznia 2019, 19:36

Jeśli nie miałeś obrotów na krypto w 2018 (tzn. nie sprzedawałeś) to jest tak jak napisał Prezes. Ponieważ:

art. 22. ust. 15.
Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym,
w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
- wydaje się, że trzeba to umieścić już w pit za 2018, ale:

ust. 16
Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego
zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
- nadwyżka kosztów nad przychodami, dodajemy ją do kosztów w roku następnym (za 2019). Jeśli nie mamy obrotów to jest to wartość wszystkich kosztów, więc w ogóle nie ujmujemy tego w PIT za 2018 lecz dodajemy to do kosztów rozliczeniu za 2019.

Myślę, że z tego to wynika. Kolega wcześniej napisał, że jest to wprost napisane w innym miejscu, ale jeszcze do tego nie doszedłem ;).

Zwrócić trzeba uwagę, że tu chodzi tylko o koszty, nie ma mowy o jakiejś stracie. Czyli obliczenia robimy tak jakby na boku i patrzymy co wyjdzie i wtedy wpisujemy w PIT. To tak dla porównania z np. PIT 38 gdzie jak wyjdzie ci strata to jest osobne pole na to i z niego przepisujesz kwotę na kolejny rok.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 3 stycznia 2019, 19:47

A jeżeli np tradowałem i miałem zysk a później znowu kupiłem i kurs spadł np o 90% w porównaniu do tego co kupiłem pod koniec 2018 załóżmy kupiłem krypto X za kwote 1500 po cenie przykładowo 100zł za sztukie i kurs spadł do 10 zł za sztuke i nie sprzedałem tego w 2018 roku bo bym stracił i licze ,że może kiedyś wzrośnie to ten koszt 1500 którego nie sprzedałem trzeba wpisać do pit za 2018 w roku 2019 czy ten koszt ma byc za 2019 rok w 2020 ????

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » czwartek, 3 stycznia 2019, 20:26

ziomwszystkichziomow pisze: czwartek, 3 stycznia 2019, 19:47A jeżeli np tradowałem

To rozliczasz po staremu (czyli teraz w PIT za 2018). A wartość 1500 wrzucasz w koszty dopiero jak będziesz miał przychód w PIT za rok w którym sprzedasz jakieś krypto - niekoniecznie to za 1500.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 3 stycznia 2019, 20:41

Czyli te koszty krypto których nie sprzedałem po staremu wejdą w 2019.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » czwartek, 3 stycznia 2019, 22:57

Po staremu czyli jak? biorę kwotę sprzedania i co jak się rozliczam na obecnych zasadach. Proste pytanie. Mam w historii otrzymane środki i jak liczę.

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
Sprzedałem np za 50 zł bata poniżej za 50 xrp i no jak się rozliczam z tego.?

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 3 stycznia 2019, 23:41

Nie wiem o co pytasz wypas86 dokładnie. Jeżeli o stara informacje czyli mi chodziło ,że jak np kupisz coś za 1000 zł i sprzedaż za 1200 to masz koszt 1000 zł przychód 1200 zysk 200 i podatek od tego niby w 2018 roku . A jeżeli potem np Kupiłeś za te 1200 zł krypto X i nie sprzedałeś w 2018 tej krypto X to w picie za 2019 w roku 2020 będziesz musiał wpisać te 1200 zł jako koszt z tego co ja tutaj zrozumiałem. Jak coś źle zrozumiałem to niech ktoś mnie poprawi.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » niedziela, 6 stycznia 2019, 11:12

Chodzi mi o rok 2018 jak rozliczyć kupiłeś przykładowo dla zabawy za 100zl 50 xrp 50zl bat później sprzedałeś to że starą plus prowizja giełdy czyli byla wymiana do fiat. To jak się z tego rozliczać.Bo z kupowania obecnie nie trzeba rozliczać tylko w kosztach przyszłościowo podać. Gdybym wiedział to bym się tak nie bawił sprzedając by kupić coś innego alta. Tylko kupował w ciągu roku.O to mi chodzi.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 stycznia 2019, 13:17 przez Wypas86, łącznie zmieniany 1 raz.

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ArZ » niedziela, 6 stycznia 2019, 11:37

Jednej rzeczy nie rozumię, niektórzy twierdzą, że rozliczają się z podatku, a co z podatkiem PCC? Składacie PIT bez PCC? Przecież to strzał w kolano. Jak Wy to robicie? :D

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:13

Tak w ogóle, właśnie przypadkiem trafiłem na coś takiego i już rozumiem, dlaczego zwolnienie z PCC kończy się akurat z końcem czerwca 2019. Narzekaliśmy podczas kwietniowego protestu, że za dużo z tym biurokracji? Voila, rząd poszedł nam na rękę. :roll:
Uproszczenie w tym zakresie ma dotyczyć pożyczkobiorców i nabywców, którzy co najmniej trzy razy w miesiącu podpisują umowy pożyczki, kupują ruchomości lub prawa majątkowe. Dziś zdarza się, że podatnicy ci muszą składać w miesiącu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset deklaracji dla potrzeb podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

Po zmianach podatnik będzie mógł złożyć jedną deklarację dla co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek raz, za cały miesiąc.

W tym celu w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych dodano nowy ust. 1a w art. 10. Zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2019 r. W tym czasie minister finansów powinien określić wzór zbiorczej deklaracji PCC oraz dostosować systemy informatyczne do przyjmowania nowych formularzy.
źródło

Faktycznie:
Art. 10 ust. 1a. Podatnicy mogą złożyć za dany miesiąc zbiorczą deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z tych czynności zostanie dokonana przed upływem 14 dni od dnia dokonania pierwszej z nich.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blahzays » poniedziałek, 7 stycznia 2019, 23:53

ArZ pisze: niedziela, 6 stycznia 2019, 11:37rzeczy
Podbijam. Ktos moze wyjasnic?

Dodano po 5 minutach 1 sekundzie:
ArZ pisze: niedziela, 6 stycznia 2019, 11:37Jednej rzeczy nie rozumię, niektórzy twierdzą, że rozliczają się z podatku, a co z podatkiem PCC? Składacie PIT bez PCC? Przecież to strzał w kolano. Jak Wy to robicie?
Podbijam. Ktos wyjasni?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 8 stycznia 2019, 09:33

kajetan pisze: poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:13obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych
Ciekawe czy jest jakas szansa, ze ustawodawca sie ogarnie i doprowadzi do sytuacji, w ktorej kryptowaluty beda traktowane jako "to samo" na gruncie kazdej ustawy podatkowej. Nie rozumiem tego zupelnie, zajecia z logiki to przedmiot obowiazkowy na pierwszym roku prawa - chyba niezaleznie od uczelni.
blahzays pisze: poniedziałek, 7 stycznia 2019, 23:53Podbijam. Ktos wyjasni?
Ale co tu wyjasniac? Kazdy robi tak jak uwaza za stosowne, jedni sie rozliczaja, inni rozliczaja tylko PIT, jeszcze inni PIT i PCC. Pomijam juz fakt, ze PIT i PCC to odrebne ustawy, mozna spokojnie postepowac zgodnie z jedna, a z druga nie i w razie czego sie sadzic. Ba, nawet mozna przy obecnym braku spojnosci w przepisach zupelnie powaznie twierdzic, ze jesli chodzi o PIT to uznajesz krypto za prawa majatkowe (do 2018), a jesli chodzi o PCC to nie uznajesz za prawa majatkowe :)
Spoiler:
Nasze prawo jest szalone. Np. w KRK obowiazuje strefa platnego parkowania, jesli spelnia sie warunki bycia 'mieszkancem' to mozna wystapic o abonament dla mieszkanca. Chcialem na motocykl i sie okazlo, ze sie nie da chociaz w przepisach stoi:

1. z przepisow o abonamencie:

2.3. dowód rejestracyjny pojazdu samochodowego z wpisem poświadczającym posiadanie pojazdu
samochodowego z tytułu własności,


2. z przepisow PoRD:

33) ,,pojazd samochodowy" - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;
[...]
45) ,,motocykl" - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;


Czyli motocykl jest pojazdem samochodowym ale nie wydajemy abonamentu.

PS. Oplata za parkowanie motocykla w strefie platnego parkowania nie jest wymagana - chcialem tylko pokazac niespojnosc (moim zdaniem) przepisow na byle jakim szczeblu.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 grudnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Cryptolomo » wtorek, 8 stycznia 2019, 12:49

japu pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 09:33Ale co tu wyjasniac? Kazdy robi tak jak uwaza za stosowne, jedni sie rozliczaja, inni rozliczaja tylko PIT, jeszcze inni PIT i PCC. Pomijam juz fakt, ze PIT i PCC to odrebne ustawy, mozna spokojnie postepowac zgodnie z jedna, a z druga nie i w razie czego sie sadzic. Ba, nawet mozna przy obecnym braku spojnosci w przepisach zupelnie powaznie twierdzic, ze jesli chodzi o PIT to uznajesz krypto za prawa majatkowe (do 2018), a jesli chodzi o PCC to nie uznajesz za prawa majatkowe
szczerze to w Polsce jest tak wszystko zagmatwane, że najlepszym wyjściem jest nie robić nic hodl i omijać podatki i być cwaniakiem bo na każdym kroku chcą nas doić przykre ;(

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 8 stycznia 2019, 14:37

Wydaje się, że PCC sami sobie wymyśliliśmy, a rządzący to podchwycili. Całe zamieszanie wokół PCC było im na rękę, bo nikt już nawet nie wspomniał o narzuconej wstecz interpretacji podatku od krypto-krypto - który w praktyce był o wiele gorszy niż PCC i dla dużej części osób wiązał się z oddaniem ponad całości wartości swoich kryptowalut w podatkach.

Wciąż nie jestem w stanie zrozumieć, jaki cel mają rządzący, w tworzeniu patologi i stawianiu zwykłych ludzi w pozycji przestępców podatkowych. Gdyby zwykły Kowalski nie bał się rozliczać z fiskusem, to o wiele łatwiej byłoby wyłapać nieuczciwych aktorów oraz przypadki prania brudnych pieniędzy.

Mimo wszystko, jeżeli kryptowaluty mają odnieść sukces i przejść do mainstreamu, to tylko w pełni legalny i uregulowany sposób.
Ze względu na naturę kryptowalut (publiczność i niezmienność) oraz założenia prawa finansowego (każdy jest winny, dopóki sam nie udowodni swojej niewinności) oszukiwanie traci sens.
Jakiekolwiek nielegalne “kombinowanie” sprawi tylko, że w przyszłości straci się możliwość wypłaty zgromadzonych środków, bądź narazi się na jeszcze gorsze sankcje.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości