Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 13 grudnia 2018, 14:22

kajetan pisze: tylko jednak danie ludziom sposobu na przeniesienie kosztów z poprzedniego prawa do nowego
Tak, ale jesli ktos nie chce przenosic kosztow? :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » czwartek, 13 grudnia 2018, 21:15

japu pisze:Tak, ale jesli ktos nie chce przenosic kosztow? :)
Pozostanie pytanie skąd miałeś krypto. Użyte monety bez kosztów od razu widać w historii operacji.

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 4 lutego 2018
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: leszek555 » czwartek, 13 grudnia 2018, 23:39

prezes pisze: bondzo pisze:
Przejdź do cytowanego posta Witam serdecznie, mam jedno pytanie dot. kryptowalut. Czy kupując w 2018 roku kryptowaluty za 10tys zł, a w 2019 roku sprzedając za tą samą kwotę(10tys) to w zeznaniu rocznym 2020 za 2019 mogę zaliczyć koszty z 2018 czy podatek będę płacił od 10tys? Mówiąc krótko czy koszty przechodzą z 2018 na 2019?

Witam serdecznie,

zgodnie z prawem, ma Pan możliwość odliczenia 50% straty z roku 2018 na rok następny.


Błędnie Ci odpowiedzieli. Nie ważne kiedy kupiłeś czy w 2012 czy w 2018, całą kwotę zakupu zaliczasz do kosztów. a jak kupiłeś w 2018 r. i nie sprzedałeś to nie masz żadnej straty za 2018 r.. Strata może Ci się pojawić za 2018 r. jak byś sprzedał taniej w 2018 r.

czyli, powiedzmy, w 2018 roku kupiłem za 10tys zł krypto, nic nie wpisuję do PITa za 2018, w 2019 roku sprzedaje je za 10tys zł i dopiero w picie za 2019 rok wpisuję 10tys kosztów, mimo, że formalnie powstały w 2018 i łącznie dochód mam 0 zł i nie płacę podatku?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 14 grudnia 2018, 09:17

gr0g pisze: Pozostanie pytanie skąd miałeś krypto. Użyte monety bez kosztów od razu widać w historii operacji.
Jak to skad mialem? Kupilem. Natomiast "nie podoba" mi sie fakt, ze teoretycznie (o ile dobrze rozumiem zapisy ustawy) musze fakt zakupu "zgłosic" i traktowac jako koszty. Nie rozumiem co kogos obchodzi, ze ktos kupuje krypto. Moze jest odjechanym "zbokiem" i kupuje kazdy pojawiajacy sie na rynku projekt. Serio to interesujaca wiadomosc dla US?
Podkreslam - nie chodzi o kupowanie za lewa kase, przekrety itd. Chodzi o sam fakt informowania o zakupie. Ja nie chce miec kosztow. Mam to gdzies. Powiedzmy, ze zakladam, ze BTC bedzie za 15 lat warty $100mln - obecny koszt zakupu $3.5k zeby obnizyc podatek jest smieszny i pomijalny. Whatever, kupuje zeby dac wnukom, prawnukom, obojetne ;P To mnie niepokoi, ze musze sie z tych zakupow spowiadac chociaz nie rodza zadnego obowiazku podatkowego.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » piątek, 14 grudnia 2018, 10:26

leszek555 pisze: czyli, powiedzmy, w 2018 roku kupiłem za 10tys zł krypto, nic nie wpisuję do PITa za 2018, w 2019 roku sprzedaje je za 10tys zł i dopiero w picie za 2019 rok wpisuję 10tys kosztów, mimo, że formalnie powstały w 2018 i łącznie dochód mam 0 zł i nie płacę podatku?
Tak
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 14 grudnia 2018, 10:36

japu pisze: Jak to skad mialem? Kupilem. Natomiast "nie podoba" mi sie fakt, ze teoretycznie (o ile dobrze rozumiem zapisy ustawy) musze fakt zakupu "zgłosic" i traktowac jako koszty. Nie rozumiem co kogos obchodzi, ze ktos kupuje krypto. Moze jest odjechanym "zbokiem" i kupuje kazdy pojawiajacy sie na rynku projekt. Serio to interesujaca wiadomosc dla US?
Podkreslam - nie chodzi o kupowanie za lewa kase, przekrety itd. Chodzi o sam fakt informowania o zakupie. Ja nie chce miec kosztow. Mam to gdzies. Powiedzmy, ze zakladam, ze BTC bedzie za 15 lat warty $100mln - obecny koszt zakupu $3.5k zeby obnizyc podatek jest smieszny i pomijalny. Whatever, kupuje zeby dac wnukom, prawnukom, obojetne ;P To mnie niepokoi, ze musze sie z tych zakupow spowiadac chociaz nie rodza zadnego obowiazku podatkowego.
Określanie kosztów zakupu pełni podwójna funkcje - poza możliwością odliczenia kosztów, to przede wszystkim określa pochodzenie danych monet. Nawet za 15 lat urzędnik może chcieć, abyś udowodnił skąd masz te monety - jeżeli tego nie zrobisz, to wydaje się, że może wiązać się to conajmniej z opodatkowaniem przychodu sankcyjną stawką 75%.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 14 grudnia 2018, 10:59

gr0g pisze: Nawet za 15 lat urzędnik może chcieć, abyś udowodnił skąd masz te monety - jeżeli tego nie zrobisz, to wydaje się, że może wiązać się to conajmniej z opodatkowaniem przychodu sankcyjną stawką 75%.
Ok, ale w tej sytuacji wystarczy ze bede posiadal dowody zakupu, historie gieldy, cokolwiek. Poza tym w mysl nowej ustawy moge na gieldzie altowej - bez rodzenia obowiazku podatkowego - zwielokrotnic ilosc posiadanych monet i historia z gieldy rowniez bedzie de facto dowodem w sprawie.
Przeciez wpisanie do pita kwoty 10k jako "koszt nabycia kryptowalut" nie okresla ani co nabylem, ani gdzie nabylem. Sankcja, o ktorej piszesz dotyczy nieujawnionych zrodel przychodu. Sprzedaz za 15 lat krypto na gieldzie i wpisanie tego faktu do PIT jest ujawnieniem zrodla przychodu tzn. "sprzedaz walut wirtualnych". Pozostaje kwestia udokumentowania faktu wejscia w ich posiadanie ale w sytuacji, o ktorej mowie nie ma sie z czym kryc.
Jesli kupie dzisiaj jakis paskudny obraz w galerii, wezme fakture czy cokolwiek, a sprzedam go za 20 lat to co? Ani galerii juz nie ma, ani faktur 20 lat trzymac nie trzeba czy innych paragonow.
O to mi chodzi - ze wszyscy sie ciesza, ze doczekalismy sie wreszcie jako takich regulacji a przemycono jednoczesnie przepis, ktory de facto naklada obowiazek poinformowania ile kto wsadzil kasy w krypto :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 14 grudnia 2018, 11:17

japu pisze: Ok, ale w tej sytuacji wystarczy ze bede posiadal dowody zakupu, historie gieldy, cokolwiek. Poza tym w mysl nowej ustawy moge na gieldzie altowej - bez rodzenia obowiazku podatkowego - zwielokrotnic ilosc posiadanych monet i historia z gieldy rowniez bedzie de facto dowodem w sprawie.
Przeciez wpisanie do pita kwoty 10k jako "koszt nabycia kryptowalut" nie okresla ani co nabylem, ani gdzie nabylem. Sankcja, o ktorej piszesz dotyczy nieujawnionych zrodel przychodu. Sprzedaz za 15 lat krypto na gieldzie i wpisanie tego faktu do PIT jest ujawnieniem zrodla przychodu tzn. "sprzedaz walut wirtualnych". Pozostaje kwestia udokumentowania faktu wejscia w ich posiadanie ale w sytuacji, o ktorej mowie nie ma sie z czym kryc.
Jesli kupie dzisiaj od sasiada jakis paskudny obraz w galerii, wezme fakture czy cokolwiek, a sprzedam go za 20 lat to co? Ani galerii juz nie ma, ani faktur 20 lat trzymac nie trzeba czy innych paragonow.
O to mi chodzi - ze wszyscy sie ciesza, ze doczekalismy sie wreszcie jako takich regulacji a przemycono jednoczesnie przepis, ktory de facto naklada obowiazek poinformowania ile kto wsadzil kasy w krypto :)
Wyciągnięcie z kapelusza krypto monet i wpisanie w PIT nie jest ujawnieniem źródeł - tak samo trzeba udowodnić skąd one pochodzą. Nie rozumiem do końca do czego zmierzasz. O wiele lepszym pomysłem wydaje się rozliczenie kosztów zakupu i przekazanie zaoszczędzonej kasy na jakąś organizacje pożytku publicznego. Wydaje się, że jest "obowiązek" trzymania faktur czy historii transakcji tak długo jak to możliwe. Podobno po 5 latach wystarczy tylko uprawdopodobnić pochodzenie przychodu. Przy zdecentralizowanych giełdach ten problem powinien zniknąć, o ile wszystkie transakcje będą zapisywane na zawsze na publicznym blockchanie.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 14 grudnia 2018, 11:25

gr0g pisze: Nie rozumiem do końca do czego zmierzasz
Zmierzam do tego czy ustawodawca w pokretny sposob zarzadal od podatnika informacji ile zainwestowal w kryptowaluty czy tez powodowala nim tylko troska o to, zeby pozwolic podatnikowi odliczyc koszty zakupu przy obliczaniu podatku.
Caly czas podkreslam - nie chodzi mi o oszustwa i pranie kasy. Chodzi o sam fakt, ze nalezy (chyba) zglaszac, ze w 2019 roku kupilem waluty za 30zł, w 2020 za 12,50 bo akurat mialem drobne, w 2021 za 144,37. To jest absurd jakis moim zdaniem. Zmierzamy w takim kierunku, ze jesli bede przechodzil kolo kantoru i zachce mi sie kupic 4 czeskie korony za 2zł to bede musiał to kiedys wpisac do pita chociaz zrobilem z tych koron podkladki pod nakretke...

No nic, w kazdym razie - poki co - uczciwych obywateli chroni warunek uszczuplenia naleznego podatku - przy braku uszczuplenia nie ma sankcji zatem samo "niewpisanie" do PITA zakupow raczej nie bedzie karane bo "niewpisanie: zakupu nie uszczupla podatku;P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 14 grudnia 2018, 11:36

japu pisze: Zmierzam do tego czy ustawodawca w pokretny sposob zarzadal od podatnika informacji ile zainwestowal w kryptowaluty czy tez powodowala nim tylko troska o to, zeby pozwolic podatnikowi odliczyc koszty zakupu przy obliczaniu podatku.
Nie wiem :) Możliwe, że do celów statystycznych. Wydaje się, że dla podatnika nie ma to większego znaczenia, ponieważ wcześniej czy później sam będzie chciał się rozliczyć - wymienić krypto na fiat, towar czy usługę. Wtedy wyjdzie wszystko, łączenie z momentami kiedy był należny podatek, a nie został opłacony.

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 grudnia 2018, 09:38 przez gr0g, łącznie zmieniany 4 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » piątek, 14 grudnia 2018, 17:47

Nawet za 15 lat urzędnik może chcieć, abyś udowodnił skąd masz te monety - jeżeli tego nie zrobisz, to wydaje się, że może wiązać się to conajmniej z opodatkowaniem przychodu sankcyjną stawką 75%.
Ich nie interesuje skad masz monety tylko skad masz pieniadze. Potrzebny jest wyciag z gieldy/potwierdzenie przelewu czy gdziekolwiek sprzedajesz i juz to jest ujawnione zrodlo. A jak nie udokumentujesz kosztow to jeszcze dla nich lepiej bo placisz wiekszy podatek. Tutaj ten przepis nie bedzie mial zastosowania. Wszystkim straszacym 75% radze dokladnie poczytac na 10 stronach jak to dziala i co to w ogole jest. Plus jeszcze musi byc duzy zakup (nadwyzka w>p) aby w ogole postepowanie ws.nieujawnionych zostalo uruchomione.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 15 grudnia 2018, 02:43

japu pisze: jesli bede przechodzil kolo kantoru i zachce mi sie kupic 4 czeskie korony za 2zł to bede musiał to kiedys wpisac do pita chociaz zrobilem z tych koron podkladki pod nakretke
Oj, lepiej nigdzie nie wpisuj. Za przerabianie polskich lub obcych pieniędzy grozi 5-25 lat odsiadki (art. 210 KK par. 1). ;-) No wiem, że to absurd, tak wygląda piękne polskie prawo.

Dodano po 18 minutach 5 sekundach:
prap0n pisze: radze dokladnie poczytac na 10 stronach jak to dziala i co to w ogole jest
O jakich konkretnie 10 stronach piszesz? W ustawie o PIT postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów to raptem kilka artykułów, zresztą bardzo niejasno napisanych. Jest coś więcej?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » sobota, 15 grudnia 2018, 14:11

kajetan pisze: O jakich konkretnie 10 stronach piszesz? W ustawie o PIT postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów to raptem kilka artykułów, zresztą bardzo niejasno napisanych. Jest coś więcej?
Nie, chodzilo mi glownie o strony internetowe. Ja sam tego nie moglem ogarnac ale jak posiedzialem z godzine i przejrzalem wiele roznych stron to jest nawet fajnie opisane i cos mozna z tego zrozumiec. Przyklady rowniez. Latwo mozna sie poplatac w tych definicjach, jak napisales.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 15 grudnia 2018, 14:21



Tutaj wypowiedź pana Sławomira wyjaśniająca jak może wyglądać kontrola skarbowa oraz odpowiedź na pytanie kiedy naliczany jest sankcyjny podatek 75%. Wydaje się jednak, że pomysły o zapomnieniu hasła nie są najlepszą radą z 2 ważnych powodów, o których sam wspomina: a) istnieje możliwość, aby zmusić giełdy do wydania listy klientów i ich historii transakcji, b) podatnik może chcieć kiedyś coś kupić za kryptowaluty - wtedy będzie miał obowiązek wytłumaczenia się ze źródła przychodu.

Blockchain bitcoina ~200GB nie jest jakoś specjalnie duży - niektóre bazy danych w systemach ERP śrendich firm potrafią być większe. Wydaje się prawdopodobne, że w ciągu kilku kolejnych lat - gdy rządy zainteresują się tym co dostały na tacy - każdy bitcoin zostanie rozliczony co do jednego satoshi, a nowe transakcje będą monitorowane i rozliczane na bieżąco.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 grudnia 2018, 09:48 przez gr0g, łącznie zmieniany 4 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » sobota, 15 grudnia 2018, 15:41

Spoiler:
gr0g pisze: bitcoina ~200GB nie jest jakoś specjalnie duży - niektóre bazy danych w systemach ERP śrendich firm potrafią być większe.
Skany dokumentacji moich pacjentów - circa 16 GB. Jedna przychodnia 3,5k pacjentów. Rocznie (przez indolencję miłościwie nam panujących) przybywa kilka GB.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davidoski » niedziela, 16 grudnia 2018, 09:05

Jak to jest z tymi nieujawnionymi źródłami przychodów? Powiedzmy, że ktoś nie posiada dowodów zakupu BTC bo ma je od lat, kupował lub wykopał tak dawno temu, że nie sposób udowodnić ich pochodzenia. Jeśli dobrze rozumiem to przychód powstaje w momencie ich sprzedaży na walutę fiat(lub usługę/towar). W tym momencie źródłem przychodu jest sprzedaż BTC i to możemy udowodnić (transakcja sprzedaży BTC na giełdzie). Jeśli tę sprzedaż raportujemy w PIT to ujawniamy źródło przychodu. Wydaje mi się, że nie musimy udowadniać skąd pochodzi BTC. Jedynie w przypadku podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy (czyli, że BTC pochodziło z przestępstwa) musielibyśmy udowadniać ich pochodzenie. Samo zaraportowanie w PIT sprzedaży BTC bez kosztów wypełnia obowiązek ujawnienia źródła przychodu. Źródłem przychodu jest sprzedaż BTC. Nie musimy udowadniać źródła BTC.

Dobrze mówię?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » niedziela, 16 grudnia 2018, 11:10

davidoski pisze: że ktoś nie posiada dowodów zakupu BTC bo ma je od lat, kupował lub wykopał tak dawno temu,
To moze znalezc stary adres ze starymi transakcjami i tak to udowodnic, ze faktycznie je mial ;)

Najlepiej to w ogole wyemirowac z tego kraju i zmienic rezydencje podatkowa a nastepnie sprzedac gdzie indziej (z 0% tax), a nie zasilac nierobow.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 16 grudnia 2018, 11:53

prap0n pisze: To moze znalezc stary adres ze starymi transakcjami i tak to udowodnic, ze faktycznie je mial
No właśnie nie wydaje mi się czy pomachanie starym portfelem jest wystarczające.
Na logikę, urząd skarbowy może wymagać udokumentowania "połączenia" między starym portfelem, aż do zamiany na fiat, towar czy usługę.
Dysponując historią transakcji z giełd i blockchainem, da się jednoznacznie wykazać przepływ wartości.
Jedyne miejsce na "kombinacje" to spreparowane wyciągi z giełd. Jednak wystarczy, że urząd skarbowy będzie miał możliwość potwierdzenia autentyczności takiej historii transakcji (o ile za jakiś czas nie dostanie ich treści) to cały "plan" idzie w p..zdu + dodatkowe (zapewnie o wiele poważniejsze) kłopoty. Dodatkowo można pokusić się o przeprowadzenie analizy statystycznej historii transakcji w poszukiwaniu anomalii, jeżeli ktoś wpadłby na pomysł, aby "dorobić" sobie jakąś giełdę np. balansującą zyski z giełd prawdziwych.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davidoski » niedziela, 16 grudnia 2018, 13:47

Nie wiem za bardzo o czym piszecie. Mówimy o sytuacji braku dowodów zakupu. Nie ma historii zakupu z giełdy itd. Jakieś stare portfele to co mają wtedy udowadniać? Że masz BTC od dawna? To nie ma znaczenia dla omawianej kwestii.

Wydaje mi się, że "nieujawnione źródło przychodów" i związany z tym 75% domiar podatkowy może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdyby ktoś sprzedał BTC i nie zaraportował tego w PIT.

Natomiast pytanie o pochodzenie BTC może być uruchomione jedynie przez oskarżenie o pranie brudnych pieniędzy, ale tutaj chyba raczej organa ścigania musiałyby się wykazać jakimiś dowodami ich nielegalnego pochodzenia, a nie właściciel BTC.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 16 grudnia 2018, 15:08

Ja piszę o sytuacji w której ktoś np. nie rozliczył się z transakcji crypto-to-crypto za 2017r. i liczy, że ukrywając transakcje z 2017r. uda mu się w przyszłości sprzedać kryptowaluty płacąc tylko 19%. Ze względu na pik kryptowalut w cenie do fiat oraz wydanie interpretacji MF dopiero w kwietniu 2018r. - podatek ten w praktyce wyniósł 60%~110% wartości portfela (jeżeli ktoś sprzedał kryptowaluty na podatek przed końcem kwietnia). Przy takiej zagrywce sankcyjne 75% to pikuś.
Jeszcze w kwietniu doradcy podatkowi sugerowali, żeby tego nie płacić - wpuszczając ludzi na niezłą minę - po obecnym kursie zaległy podatek np. 32% od ATH może wynosić kilku krotność wartości portfela kryptowalut, pomimo, że ktoś nigdy ich nie sprzedawał(!).
W owym czasie np. Sąd w Olsztynie wydał wyrok w którym wykluczył zamianę krypto-krypto z obowiązku podatkowego. MF zaraz po komunikacje i spowodowanych nim protestach podobno miało wydać nowe stanowisko do końca kwietnia, mimo to nic takiego się nie stało do tej pory, a koniec roku już za parę dni.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości