Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 listopada 2018, 09:56

gr0g pisze: Pojawił się w sejmie pomysł, aby umożliwić rozliczenie się za lata ubiegłe na wypracowanych zasadach. Politycy zauważyli, że liczenie podatku od krypto-krypto potrafi wynieść ponad całą wartość posiadanego portfela kryptowalut, a czasami nawet ponad cały majątek podatnika.
Gdzie znalazłeś informację o takim pomyśle?

Początkujący
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0

Postautor: KryptoBusiness » poniedziałek, 26 listopada 2018, 14:57

@dingo,
Nie słyszałem nawet o 1 przypadku, żeby ktoś brał kredyty na podatki za krypto wg mnie urzędy tego nie będą ścigać bo by się ośmieszyli przed sądem szczególnie że jak kogoś stać na dobrych adwokatów to można by wiele rzeczy zakwestionować.
Wg mnie panuje nieformalne przekonanie że zaczną to sprawdzać dopiero o 2020 za 2019 to samo z PCC (tzn tutaj w ogóle odpuszczają)
Mam nadzieję, że się nie pomylę mocno i nie będzie dużo gorzej dla ludzi i branży.

Co do PCC to skoro uznali że niekonstytucyjny niedogodny i w ogóle, to nie sądze żeby ścigali wstecz.

To że nie ma jasnych przepisów wstecz do tylko zasługa ludzi tłumów w PL nie ma kto porządnie ciągnąć tematu, tutaj każdy patrzy na swój nos (przykra cecha narodowa)

Z drugiej strony ludzi siedzących w krypto jest na prawdę niedużo stosunkowo te tysiące czy dziesiątki tyś mas ze śmiesznymi kwotami obrotów do kilku tyś zł oni nawet nie stanowią przedmiotu zainteresowania US

A ja dalej chciałbym się dowiedzieć jak można się skontaktować z ludźmi z tzw zespołu ds kryptowalut i zadać im parę pytań.

Dodano po 4 minutach 46 sekundach:
@kajetan, "pojawił się w sejmie pomysł" - haha
Pytanie w czyjej głowie i kto go usłyszał i czy zamierza wprowadzić w pojawić to się pewnie pojawił nieraz w niejednej głowie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 listopada 2018, 01:24 przez KryptoBusiness, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 listopada 2018, 16:50

KryptoBusiness pisze: A ja dalej chciałbym się dowiedzieć jak można się skontaktować z ludźmi z tzw zespołu ds kryptowalut i zadać im parę pytań.
Długo nie szukałem. Jest jakiś kontakt na stronie: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent. ... L&Zesp=528
Tylko nie bardzo wiem, po co to komu. Ten zespół nic sensownego nie wytworzył i nie wytworzy, on istnieje tylko żeby zasugerować wyborcom mającym kryptowaluty, na kogo mają głosować. Nie oni decydują, jako opozycja nic przez sejm nie przepchną, co więcej jeśli partie opozycyjne zaczną mocniej forsować jakieś rozwiązanie, to jest gwarancja, że PiS taką inicjatywę uwali. Pewnie najlepsze co mogliby zrobić to głośno lobbować za delegalizacją krypto, wtedy może na złość im rząd by wprowadził ulgi podatkowe.

Jeśli chcesz pisać do decydentów, to raczej tutaj: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-fina ... ochodowych
Nie żeby to cokolwiek dało, ale sens jest już nieco większy.

Orator
Reputacja: 2660
Reputacja postu: 
0

Postautor: BitBoy » poniedziałek, 26 listopada 2018, 18:18

“Spotyka niedźwiedź uciekającego zająca i pyta się przed czym tak ucieka. Zajączek odpowiada, że ucieka, bo w lesie zaczęto kastrować wielbłądy. Niedźwiedź zdziwiony: -Ale ty jesteś przecież zającem, a nie wielbłądem?! Na co zając odpowiada: -No tak, ale zanim się wytłumaczysz…”

https://podatki.blog/fiskus-wie-o-tobie ... ie-wydaje/

bl0
Początkujący
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 10:47

Jeśli w styczniu złożę deklarację PIT-36 i w sekcji Prawa majątkowe wpiszę przychody ze sprzedaży kryptowalut, tak jak to robiłem za poprzedni rok, to czy narażam się na jakieś poważne konsekwencje, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut? Myślę, że nie, ponieważ ani nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, ani nie unikam opodatkowania i nie grozi mi podatek od nieujawnionych dochodów, ale na wszelki wypadek zapytam.

Weteran
Reputacja: 744
Reputacja postu: 
1

Postautor: bl4ck » czwartek, 29 listopada 2018, 10:53

@bl0, Prawdopodobnie nie tylko narażasz siebie ale też i rodzinę.

Początkujący
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » czwartek, 29 listopada 2018, 11:02

@bl0 nowe przepisy wchodzą od 2019 woec za 2018 rozliczasz się po staremu. Więc ok

bl0
Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 19:43

Dzięki, jeśli tak jest to nie będę miał problemu z rozliczeniem za ten rok.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wypas86 » czwartek, 29 listopada 2018, 20:12

@bl0 Czyli jak za ten rok się rozliczamy w skrócie. Zmiana tylko na Fiat transakcje na bb?

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Mam tylko transakcje na bb dla zabawy i nauki groszowe na minusie W tym roku więc jak rozliczyć?

bl0
Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 22:15

Wypas86 pisze: @bl0 Czyli jak za ten rok się rozliczamy w skrócie. Zmiana tylko na Fiat transakcje na bb?

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Mam tylko transakcje na bb dla zabawy i nauki groszowe na minusie W tym roku więc jak rozliczyć?
Sprzedaż kryptowalut za waluty fiat rozlicza się jako przychód. Niektóre transakcje kupna można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu (jeśli jesteś w stanie powiązać je metodą FIFO). Może ktoś inny napisze jak to w końcu jest z wymianą krypto na krypto, ja mam zbyt małą wartość takich transakcji żeby się nimi przejmować, ale moim zdaniem traktowanie jako przychód tego typu transakcji byłoby bez sensu i w praktyce niemożliwe dla wielu osób.

Jeśli masz małe kwoty to chyba nie ma sensu składać zeznania podatkowego.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wypas86 » czwartek, 29 listopada 2018, 23:01

@bl0 Małe kwoty przy sprzedaży. Ale w ciągu roku dokupywałem krypto. I przy okazji właśnie coś sprzedałem i zmieniałem krypto żeby zobaczyć jak to działa. I teraz dylemat czy to rozliczyć za 2018 czy jak. Bo wiadomo już że za 2019 będę musiał zapisywać ile posiadam i ile kupiłem krypto według ustawy. A co właśnie z 2018 gdzie kupowałem i coś sprzedałem na minusie żeby coś innego kupić i przy okazji zobaczyć jak to działa. Rozliczać czy nie a jak tak to w jaki sposób.

bl0
Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl0 » piątek, 30 listopada 2018, 10:36

@Wypas86 Transakcje kupna rozlicza się dopiero wtedy, kiedy uzyska się z nich przychód (czyli przy sprzedaży danych "partii" kryptowalut). Pozostałych kryptowalut, które kupiłeś w tym roku, nie rozliczysz w zeznaniu za ten rok, chyba że je sprzedasz.

Na stronie Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl) jest Portal podatkowy, tam są informacje jak składać deklaracje. Żeby rozliczyć sprzedaż kryptowalut potrzebny jest formularz PIT-36 (sekcja Prawa majątkowe w PIT-36).

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 141
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » sobota, 1 grudnia 2018, 20:26

Jakby kogoś interesowało jak wygląda sytuacja w UK:

Ich urząd skarbowy HMRS - można powiedzieć, że jest jest zdecentralizowany. Co oznacza, ze nie tworzą prawa, a jedynie je interpretują. Przyznają, że rezultaty ich prac mogą być zakwestionowane przed sądem. Jednak mają wpływ na powstawanie nowego prawa podatkowego i reguł pilnujących jego omijanie. Na podstawie istniejącego prawa, tworzą wskazówki jak płacić podatki. Pomimo, że można niezgadzać się z ich przyjętymi interpretacjami, trzeba przyjąć, że za tymi założeniami przyjęta jest jednoznacznie zdefiniowana logika.

Dwa dokumenty które wydali do tej pory (z 2014: https://www.gov.uk/government/publicati ... currencies i 2017: https://www.gov.uk/hmrc-internal-manual ... al/cg12100) - są uznane za nieaktualne, ponieważ nie pasują w 100% do sytuacji.
W przypadkach, gdzie powstają niejasności (np. konflikty przyjętych zasad) - uczą się na wyrokach sądów. Jednak do tej pory nie ma zdefiniowanego żadnego “case law” dla krypto. Są pomysły, aby handel krypto monetami traktować jak grę w kasynie. Tutaj jednak skupienie jest na uwzględnieniu celowości działań. Przyznają również, że jeszcze uczą się czym są krypto waluty.

Mają soft który wykrywa zwykłe błędy czy anomalie (np. znaczące zmiany trendów). Dodatkowo robią random-check nawet jak zeznania wyglądają normalnie. Mimo to, szanse na załapanie się na kontrolę, jest wyjątkowo niskie, a w teorii urząd podejmuje się działań do 12 miesięcy.
Spory rozstrzygane są przed sądem cywilnym, w wyjątkowych sytuacjach mogą być rozpatrywane jako sprawy kryminalne - możliwe, że również w przypadkach, jak ktoś nie chce współpracować.
Oczywiśnie w przypadku małych kwot, HMRS daje szansę na korektę za niewielką opłatą. W przypadku rozpoczęcia śledztwa, kary są o wiele bardziej dotkliwe i zazwyczaj odnoszą się do kwot jakich dotyczy sprawa. W przypadku takich śledztw, sprawdzają ostanie 6 lat, ale są wyjątki w których mogą sprawdzać nawet 20 lat wstecz (czyli okres przed istnieniem Bitcoina :)).
W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego” :) czasami nawet dołączane jest do ubezpieczenia domu.
HMRC oferuje nr telefonu i inspektora do pomocy, przyznając jednak, że ich urzędnicy nie zawsze działają w najlepszym interesie podatnika i mogą dążyć do scenariuszy najliczenia jak największego zobowiązania podatkowego, mogą też zdarzyć się urzędnicy, którzy nie mają pojęcia o co chodzi i zazwyczaj będą odnosić się do reguł odnoszących się do rynku akcji.
Mają też bardziej oficjalny kanał komunikacji, który zazwyczaj trwa kilka miesięcy, odpowiadają ogólnikowo i w przypadku bardziej skomplikowanych spraw potrafią zasugerować zatrudnienie specjalisty.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » niedziela, 2 grudnia 2018, 00:39

gr0g pisze: W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego”
O, przydałoby się. Jest coś takiego oferowane przez jakiegokolwiek ubezpieczyciela w Polsce?

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 141
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » niedziela, 2 grudnia 2018, 01:18

kajetan pisze:
gr0g pisze: W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego”
O, przydałoby się. Jest coś takiego oferowane przez jakiegokolwiek ubezpieczyciela w Polsce?
Firmy ubezpieczeniowe potrafią liczyć ryzyko i koszty ze sporym zapasem. Przy odpowiedniej skali zazwyczaj opłaca się stworzyć samemu fundusz ubezpieczeniowy. Prawdopodobnie zakres takiego ubezpieczenia dotyczy tylko pomocy prawnej i to do jakiejś kwoty - nie zaś skutków podatkowych od handlu czymś co nie istniało, gdy nawet teraz reguły nie zostały jednoznacznie określone. Ubezpieczenie to nazywa się Tax Enquiry Insurance/Tax Investigation Insurance.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » niedziela, 2 grudnia 2018, 16:42

gr0g pisze: Są pomysły, aby handel krypto monetami traktować jak grę w kasynie
Czyli 0% podatku? w uk chyba nie ma podatku od hazardu?

Początkujący
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
1

Postautor: Zbyszek_gd » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 03:48

kajetan pisze: ......Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów, czyli koszty uzyskania posiadanych kryptowalut, czyli ich wartość na chwilę zakupu. Ok, jeśli dostałeś za darmo lub wykopałeś to nie musisz zgłaszać.
Czy dobrze rozumiem, walut wykopanych nie muszę zgłaszać dodatkowo poza operacjami kupna-sprzedaży?
Inaczej w podatku za 2018 wykazuję wszystkie operacje zamiany (kupno/sprzedaż), a tego co wykopałem nie opodatkowuje dodatkowo jako przychodu?

Weteran
Reputacja postu: 
2

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 12:39

Zbyszek_gd pisze:
Czy dobrze rozumiem, walut wykopanych nie muszę zgłaszać dodatkowo poza operacjami kupna-sprzedaży?
Tak.

Dodano po 29 minutach 44 sekundach:
Z innej beczki. Trafiłem na coś takiego:
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/312 ... restricted
Oni twierdzą, że z racji zmiany kwalifikacji krypto, z których przychody stają się przychodami z kapitałów pieniężnych, nie będzie się dało odliczyć strat z 2018 roku, bo to były straty z praw majątkowych a ich się nie łączy ze stratami z kapitałów pieniężnych.
(Nie mylić z kosztami krypto zakupionych i niesprzedanych bo te się daje odliczać nawet łatwiej niż obecnie.)
Ech, PSB też tak twierdziło.

Mi się cały czas wydaje, że kapitały pieniężne i prawa majątkowe to jedno źródło z art 10 ust 1 pkt 7, więc da się te straty odliczać. Jedyny wyjątek jaki znalazłem to art 30a ust. 5 ale on dotyczy niemożliwości odliczania funduszy kapitałowych.

Ale teraz już nie jestem taki pewien, skoro już z drugiego źródła czytam, że nie mam racji. To by była masakra dla wszystkich którzy ponieśli stratę w 2018 i ją zrealizowali (tzn. sprzedali ze stratą, a nie hodlują). Hodlerom nic się podatkowo nie stanie, koszty da się odliczać. Nie wiem, mam już trochę dość tego bagna polskich podatków.

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 13:23

@kajetan, Artykuł pięęęęęękny.... rozjebali ludzi na cacy nie można tego inaczej nazwać pewnie nie umyślnie... to właśnie takie tworzenie nowego prawa w pospiechu.

Ja to w wolej chwili spróbuje poszukać czy faktycznie takie strat\ koszty nie mogą być łączone bo jeśli to jest faktem to ludzie nie wiedzą co ich czeka...

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 13:31

bl4ck pisze: pewnie nie umyślnie
Pewnie nieumyślnie, bo chcieli żeby to wchodziło od 2018.

Dodano po 4 minutach 40 sekundach:
Nie da się tego odliczyć standardowo jako 50% straty:
3. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

3a. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat:
(...)
2) z odpłatnego zbycia walut wirtualnych;
Ale:
Art. 22
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
I teraz pytanie, czy punkt 16 działa także dla strat z 2018 powiększających koszty w 2019 jeśli ustawa wchodzi od 2019?

Dodano po 21 minutach 27 sekundach:
Hm. No i chyba ratuje znowu ten wielokrotnie cytowany punkt z przepisów wprowadzających ustawę:
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.
W końcu straty z 2018 to też "koszty poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy". Czyli chyba jednak da się straty w ten sposób odliczać...

Wróć do „Kwestie prawne”