Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 478
Rejestracja: 24 kwietnia 2013
Reputacja: 65
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: RE: Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: robithc » czwartek, 25 października 2018, 19:14

the_prince pisze:
robithc pisze:mieszkam za granicą ale używam dość często konta PLN
Jeżeli chcesz, żeby "w papierach" wszystko się zgadzało, to możesz rozważyć jeszcze poinformowanie swojego polskiego banku, że posiadasz rezydencję podatkową poza Polską. Od niedawna każde konto bankowe posiada oświadczenie CRS, gdzie posiadacz deklaruje swoją rezydencję podatkową. Jeżeli zakładałeś konto mieszkając w Polsce, to niewykluczone, że rezydencja będzie uznana za polską z automatu.

W momencie zgłaszania zmiany bank może poprosić o jakieś dokumenty z tym związane, umowę najmu z zagranicy, certyfikat rezydencji podatkowej z innego państwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wiąże to się z jakimś ryzykiem - teraz bank być może nie zwraca na Ciebie uwagi, nawet jeśli wpisana rezydencja jest błędna, a w momencie próby uporządkowania sprawy, jeśli będziesz miał pecha i trafisz na nadgorliwego urzędnika bankowego, mogą mu się nie spodobać Twoje przelewy krypto i całe to "kręcenie" z rezydencją i nie wiadomo jak się zachowa.
Hm szczerze mówiąc nie wiem co tu bank ma do gadania, najwyzej mi wypowiedza umowe. Mam oficjalnie potwierdzone ze rozliczam sie w innym kraju i zgłosiłem to przed wyjazdem do US. Tak ogólnie to krew człowieka zalewa że ma płacić nawet 1% darmozjadom ktorzy zamiast chociaż nieszkodzic to jeszcze utrudniaja zycie i blokuja rozwoj technologi i biznesu (przypadek np Bitbay) ;)
get rich or die trying

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 25 października 2018, 20:23

Albo po drugiej stronie granicy w Niemczech nie ma żadnego podatku od kryptowalut jeśli się je trzyma dłużej niż rok, a na Białorusi jest zwolnienie kryptowalut do 2023r. z podatków. Mogliby to uznać za pieniądze i żeby nie istniały żadne podatki, w ogóle sam podatek belki jest dla mnie idotyzmem jakimś. Podatek od odsetek na koncie w banku. Gdy inflacja jest nieraz wyższa od tych odsetek. Czemu to nie działa wtedy w drugą strone i państwo nie daje w takim przypadku pieniędzy bo ktoś stracił.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » poniedziałek, 29 października 2018, 15:29

Koparka do bitcoinów w kosztach - handlujący kryptowalutami odliczy wydatki na tzw. koparkę, czyli specjalny serwer do ich wytwarzania. Nie musi prowadzić działalności gospodarczej.

https://www.rp.pl/Podatki/310299973-PIT ... calna.html

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 31 października 2018, 22:22

Skarbówka będzie identyfikowała po głosie podatników dzwoniących na Krajową Informację Skarbową. Umożliwia to art. 45 i 46 nowej ordynacji podatkowej: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12 ... 0#12523380
W uzasadnieniu zapisano:
Chodzi tu o identyfikację osób, którym udzielana jest informacja telefoniczna, w celu ustalenia, jaką pomoc uzyskały, w razie późniejszego kwestionowania faktu lub jakości tej pomocy.
To by było na tyle, jeśli chodzi o anonimową informację podatkową.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 1 listopada 2018, 11:32

Pytanie czy będzie ich identyfikowała żeby informacje uzyskane niecnie wykorzystać przeciwko dzwoniącemu np o ten to jest debil i nic nie wie ale ma kase to kontrola będzie wynikowa na pewno, to wysyłamy.
Czy tylko w celach bronienia się bo wiele razy nawet w tym temacie było pisane że gdzie się dzwoniło (lub pytało osobiście) to mówili co innego, głownie o krypto, więc w przypadkach jakby osoby twierdziły w trakcie kontroli lub w sądzie że zostały źle lub inaczej poinformowane to US wyciąga zapis rozmowy i odtwarza. Tylko czy US będą miały dostęp do zapisów rozmów w KIS ? To moze być tylko na zasadzie infolinii do różnych banków czy firm że jest komunikat że rozmowa jest nagrywana bo jest na wszelki wypadek i może na tym się skończy, chyba że ktoś by chciał ją dołączyć do swojej sprawy w sądzie to może być wtedy wyciągnięta jako dowód. Może nie będzie jakiejś tragedii z tego, do wiekszosci banków jesli nie do wszystkich jak się dzwoni to nagrywają, do zusu na infolinię to samo do urzedu pracy nie wiem, podejrzewam że taki kierunek jest w instytucjach publicznych i finansowych.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » czwartek, 1 listopada 2018, 15:37

Tak mi się skojarzyło z tematem:
"Nie wiesz jak rozliczyć się z kryptowalut, nie przejmuj się, Urząd Skarbowy też nie wie"
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 2 listopada 2018, 17:47

prezes pisze: "Nie wiesz jak rozliczyć się z kryptowalut, nie przejmuj się, Urząd Skarbowy też nie wie"
Jest tylko taki problem, że niewiedza US nie zwalnia z poprawnego rozliczenia. A jakie jest poprawne? To zależy od widzi-mi-się urzędnika :twisted:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » poniedziałek, 5 listopada 2018, 07:18

Pytanie:

Wchodzi nowa ustawa o krypto, opodatkowanie 19%.

Od kiedy mozna zaczac sprzedawac, tak zeby nie wpakowac sie w obecne zasady?
Chodzi o prog 32% ktore jest mega niekorzystny.
Od kiedy obowiazuje ta ustawa? Od kiedy placimy 19%?

Przy PIT za 2018, gdzie wpisujemy dochody z krypto za 2017? Ostatnio to bylo przy prawach majatkowych.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 5 listopada 2018, 07:21

Ustawa wchodzi od 2019 roku. Za cały 2018 rozliczasz się po staremu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » poniedziałek, 5 listopada 2018, 07:26

_chybaty pisze: Ustawa wchodzi od 2019 roku. Za cały 2018 rozliczasz się po staremu.
dzieki

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » wtorek, 6 listopada 2018, 17:28


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 6 listopada 2018, 19:19

Żadna ciekawostka - u nas jest tak samo. Za 2017 kazali zapłacić podatek od wirtualnego dochodu. Jak ktoś tego nie zrobił, to może mieć kłopoty teraz lub w przyszłości.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 7 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Korek09 » środa, 7 listopada 2018, 02:36

Jest ktoś tutaj z USA?
Nie wiem czy to pytanie tutaj było ale jestem nowy :)
Czy zeznanie podatkowe za kupno muszę zrobić na koniec roku?

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nolife » czwartek, 8 listopada 2018, 05:13

Witam, na szybko z banalnym pytaniem, bo nie siedzie już w temacie krypto od jakichś paru miesięcy jak jest wolna kwota od podatku jeżeli sprzedam BTG i LSK o łącznej wartości 1500 zł to nie muszę się rozliczać? hajsik potrzebny na remont xd śpieszy mi się :cry: :cry: :cry:

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 8 listopada 2018, 08:21

nolife pisze: Witam, na szybko z banalnym pytaniem, bo nie siedzie już w temacie krypto od jakichś paru miesięcy jak jest wolna kwota od podatku jeżeli sprzedam BTG i LSK o łącznej wartości 1500 zł to nie muszę się rozliczać? hajsik potrzebny na remont xd śpieszy mi się :cry: :cry: :cry:
W kwietniu 2019 będziesz musiał wpisać to do PIT. Ale jeśli całoroczne dochody ze wszystkich źródeł nie przekroczą 8000 zł, to nie będzie od tego podatku.

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nolife » czwartek, 8 listopada 2018, 15:47

kajetan pisze:
nolife pisze: Witam, na szybko z banalnym pytaniem, bo nie siedzie już w temacie krypto od jakichś paru miesięcy jak jest wolna kwota od podatku jeżeli sprzedam BTG i LSK o łącznej wartości 1500 zł to nie muszę się rozliczać? hajsik potrzebny na remont xd śpieszy mi się :cry: :cry: :cry:
W kwietniu 2019 będziesz musiał wpisać to do PIT. Ale jeśli całoroczne dochody ze wszystkich źródeł nie przekroczą 8000 zł, to nie będzie od tego podatku.
w ogóle chcę wypłacić 1500zł uważacie że takimi drobnymi warto w ogóle zaprzątać sobie głowę jeszcze do tego sprzedaje na stracie chodzi mi po głowie żeby w ogóle niczego nie wpisywać w żadnym picie jak myślicie połapią się??

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 8 listopada 2018, 16:13

nolife pisze: jak myślicie połapią się??
A to zalezy czy czytaja to forum i bedzie im sie chcialo szukac po IP ;P
Anyway, najwyzej dostaniesz mandat za niezlozenie pita - jesli nie zlozysz wzglednie lub wezwanie do korekty - jesli zlozysz bez uwzglednienia przychodow ze sprzedazy krypto. Nawet gdybys wpadl w skale 32% i te 1500zł tak by byly opodatkowane to za te ca.500 zl podatku to kary smierci byc nie powinno. Najwyzej dozywocie ;P
No i PCC :)

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nolife » czwartek, 8 listopada 2018, 19:55

po za tym sprzedaje na bardzo dużej stracie nie mam czasu już czekać zanim odbije z 6k w plecy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2276
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 3434
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Pleasek89 » czwartek, 8 listopada 2018, 22:10

Sławomir Mentzen właśnie prowadzi transmisję live, sporo o krypto (większość pozytywy).

Jedną rzecz którą wychwyciłem o której nie słyszałem wcześniej to konieczność zgłaszania kupna krypto od 1 stycznia 2019r. Więc jeśli chcecie kupić krypto na luzie bez informowania dużego brata to jeszcze niecałe 2 miesiące.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 9 listopada 2018, 04:12

@Pleasek89,

Ale to chodzi o wykazywanie co roku po nowemu aby móc to wliczyć jako koszt a nie że to jakiś obowiązek bo jak nie zgłosisz to za kraty.
Ale jak sie nie wykaże to się nie będzie mogło odliczyć potem w kolejnym roku czy dalszym kosztów zakupu tych kryptowalut od przychodu w momencie sprzedaży dlatego lepiej to wykazywać co roku.
Ale w sumie to nie wiem co jeśli ktoś zapomnie (specjalnie lub nie specjalnie) wykazać na PIT koszt zakupu kryptowalut to znaczy że nigdy nie bedzie mógł ich już odliczyć od przychodu ? Do tej pory Sądy czesto uznawały ludziom dowody zakupu kryptowalut nawet wyciągi transakcji z giełd zagranicznych bo przecież one nie wystawiają nikomu pit-8c więc ciekawe jak to po nowemu teraz bedzie gdy ktoś zakupu nie wykaże na PIT. Orientuje sie ktoś ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości