Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
31
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 08:16

Zgodnie z tytułem – w tym wątku będę relacjonował swoją zabawę w inwestowanie w cały rynek. No, może nie cały, ale jego najwybitniejszych reprezentantów – tzw. blue chips, czyli top 20 największych kryptowalut. To będzie taki odpowiednik WIG20 z GPW.

Dlaczego inwestowanie w rynek? Bo nie skupiam się tu na zaletach i wadach poszczególnych krypto, przyznając im adekwatną wagę w portfelu. Każda waluta zostaje zakupiona za taką samą kwotę. Więcej moich rozkminek na temat tego sposobu inwestowania tutaj:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=16&t=29782

Jaka to kwota? Na ten cel planuję przeznaczyć 10-20 tysięcy pln. Dlaczego taka niejasna stawka? Zawsze miałem problem (na pewno nie tylko ja) z łapaniem dołków i górek. Zwykle kupuję i sprzedaję zbyt szybko. Żeby jak najbardziej ograniczyć te ryzyko, pierwszych zakupów dokonałem za równie 10k. Jeżeli będziemy kontynuować spadki, mniej więcej co 10% spadku będę dokupował za kolejny 1000 zł. W ten sposób jestem gotowy na ewentualnie spadki aż do $2400 na BTC (daję temu scenariuszowi mniej niż 5% szansy na powodzenie) albo $100 za ETH, $60 za Dasha, $35 za Monero, $20 za LTC czy $2 za EOS.

Dlaczego właśnie teraz? Zakupów dokonywałem na przełomie całego sierpnia. Bodźcem było dla mnie spadek wielu walut -90% od ostatniego ATH. Korekta praktycznie całych wzrostów 2017 roku, wydaje się być idealnym momentem na odwrócenie trendu.

„The time to buy is when there's blood in the streets." – Baron Rothschild.

Oczywiście dalsze spadki są możliwe, a znaczne pogłębienie dna niewykluczone. – stąd moje bardzo ostrożna strategia zakupu za połowę kapitału na start. Ja jednak jako entuzjasta kryptowalut, wierzę, że najlepsze jeszcze przed nami. Poziom akceptacji BTC czy Dasha jeszcze nigdy nie był tak wysoki, media nigdy nie poświęcały aż tyle czasu kryptowalutom, a instytucje finansowe jeszcze nigdy tak otwarcie nie próbowały wejść w ten rynek jak obecnie. Szczerze wierzę, że zakupy na obecnych poziomach cenowych okażą się strzałem w dziesiątkę w długim horyzoncie czasowym – miesiące/lata.
Jaki jest okres inwestycji? Wyjątkowo nie będę go nawet próbował określać. Moim celem jest odzyskanie włożonego kapitału. Z każdym wzrostem o 50% będę wypłacał 10% wartości portfela. Z każdym spadkiem – będę cierpliwie czekał.

Przejdźmy do konkretów – tabelka wraz z omówieniem:
Obrazek

Zapewne zauważyliście, że moja lista to nie jest idealne odwzorowanie top 20 kryptowalut. Już wyjaśniam.
Po pierwsze, nie kupiłem BCH oraz ETC – ponieważ mam ich już zbyt dużo zakupionych wcześniej. BCH stanowi ok. 30% mojego portfolio, a ETC posiadam kilkanaście sztuk - wystarczająco.
Nie kupiłem również Tethera – ale tu powód jest oczywisty, to nie jest moneta inwestycyjna.
Ostatnia moneta, której świadomie nie kupiłem to Tezos, ponieważ jest dostępny tylko na giełdzie z weryfikacją (Gate.io) albo na giełdach na pograniczu scamu (HitBTC).
W momencie zakupu w top 20 znajdowały się OMG, 0x oraz Lisk – mimo, iż obecnie wypadły z topki to znalazły się na mojej liście.
W związku z powyższym, zostało jeszcze jedno wolne miejsce. Patrząc na kapitalizację powinienem kupić Bitcoin Gold, ale ponieważ jest to dla mnie shitcoin, zastąpiłem go Nano, które moim zdaniem może namieszać w krypto światku.

Raz na jakiś czas (może raz na miesiąc albo przy istotnych zmianach) wrzucę tabelkę z podsumowaniem, może krótkie przemyślenia. Podobnie jak w wątku, gdzie bawię się w podobny sposób z losowo wybraną paczką egzotycznych altów:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=27&t=25832

Zapraszam do dyskusji, wszelkie sugestie mile widziane. :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:01 przez benq, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: mecenas » czwartek, 30 sierpnia 2018, 08:26

@benq,
Sformatuj sobie kolumnę zysk/strata tak, aby strata wyświetlała się czerwoną czcionką - robi się przejrzyściej. ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:01

Dwie ważne uwagi, o których zapomniałem wyżej:

1) To nie jest strategia, której głównym celem jest ochrona kapitału.
Zupełnie inaczej się gra "poważnym" kapitałem, a inaczej rzucając jakieś zaskórniaki na giełdę i "niech się dzieje".
Prawdziwy trader przede wszystkim chroni kapitał, nie chce sobie pozwolić na utratę 7% czy 10% środków, bo suma jest duża, a dodatkowo stanowi to jakieś źródło dochodu dla niego.
Tymczasem wiele osób w krypto sypnęło trochę kasy (5k, 10k, 20k, 50k, 100k - w zależności od stopnia zamożności i traktuje to jako ewentualny mały bonus. Ja jestem w tej drugiej grupie. Kryptowaluty nie stanowią mojego źródła utrzymania (przynajmniej obecnie).

2) Dla ewentualnych naśladowców - to, że back-testing takiej formy inwestycji daje super rezultaty nie oznacza wcale, że tak będzie zawsze. Poprzednie 9 lat prawie ciągłej hossy nie jest żadną gwarancją, że sytuacja musi się utrzymać i moja inwestycja może zamienić się w spektakularną porażkę. Podobnie moje zdanie, że jeszcze minimum jedna wielka bańka przed nami - subiektywna opinia człowieka nie do końca obiektywnego, bo z kapitałem wsadzonym w ten rynek.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: adam1226 » czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:16

benq pisze: WIG20
Hmm tak sobie mysle czy daloby sie opracować indeks ale w sensie punktowym tak jak ten prawdziwy WIG. Idąc dalej w analogie trzebaby sie wglebic jak czesto dokonuje sie rewizja skladu WIG i tez przyjac podobne kryteria. Chyba bym dal po prostu 1000pkt na start czyli 20x50pkt i przeliczal ten indeks analogicznie do zmian % poszczególnych coinow
Tu jest dokladna metodologia jak cos
https://www.gpw.pl/indeks?isin=PL9999999987#Basics

Sorry za zasmiecanie watku
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Bit-els » czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:42

@benq, mogę dać info na twittera?

Dodano po 13 minutach 22 sekundach:
poszło

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 11:49

@Bit-els, ciekawe pytanie dostałeś na twitterze.
Czy monety są podzielone z uwagi na kapitalizację?
Pasuje też do rozkminy @adam1226.
W zasadzie można by się faktycznie pokusić o taki index, ja jednak pozostanę przy swojej wersji, bo przy podejściu z GPW to by oznaczało bardzo mocną dominację Bitcoina.
No i kapitalizacja przy kryptowalutach jest tak niezwykle płynna jak cena i ilość monet. Nie jest to moim zdaniem najlepszy wyznacznik (weźmy ostatnie skoki Nano +300%, albo wcześniejszy spadek -92% (a przecież projekt nie zmienił się tak diametralnie, żeby aż tak manipulować jego udziałem w portfelu).
Ja w dalszym ciągu jestem zwolennikiem porównywania altów do kickstartera. Oczywiście na rynku są już długo, ale poziom adaptacji jest na tyle niski, że w razie sukcesu czy porażki efekt może przejść zarówno najśmielsze jak i najczarniejsze oczekiwania.

Dodano po 10 minutach 25 sekundach:
Odnośnie zasady rebalansowania przy ewentualnych dalszych spadkach, tu też jest sporo opcji.
Moim pierwszym pomysłem było kierowanie się BTC. Wiadomo - Bitek spadnie o 10% ($700) to raczej alty podążą za nim - wtedy analogicznie 1000 zł rozłożone na wszystkie waluty (choć wymusiłoby to trzymanie dokupionych środków na giełdzie - koszt prowizji od wypłaty przy sumie 50zł/sztukę jest zbyt wysoki).
Można by zwiększyć próg do 20% i 2000 zł.
Może też się zdarzyć, że wszystko w górę a jesen wybrany alt spadnie ponad 10-20%.
Wtedy jest opcja doinwestowania 1000 zł w ten 1 alt - z jednej strony znacznie zaburzyłoby to wagę portfela, ale z drugiej głebsza korekta - większa szansa na lepszą cenę zakupu w skali long.
Druga możliwość, to dokupienie tylko za równą część - ale tu pojawia się problem niskiej kwoty, wysokich prowizji.
Trzecia opcja, to zakup wszystkie po równo, ale tylko w momencie gdy wartość całego portfela spadnie -10%.

Chyba pierwsza lub ostatnia opcja najbardziej do mnie przemawiają.
A może macie inne pomysły jak to ugryźć?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Bit-els » czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:27

Na mego czuja za 5 lat portfel zyska od 50 do 100 razy.
Pod warunkiem, że jednak nie będziesz powoli realizował zysków wg zasady -wzrost portfela o 50% wypłacsm 10% jego wartości. W takim wypadku odpowiednio mniej.

Czy taki mail mógł zatrzymać się na 0.5% tzw adopcji jak to było w pierwszej połowie lat 90?

Albo wyparłby pocztę (listy, kartki) praktycznoe w 100%, albo w ogóle się nie przyjął.

Podobnie będzie z crypto.
Wg mnie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:53

benq pisze: Na ten cel planuję przeznaczyć 10-20 tysięcy pln. Dlaczego taka niejasna stawka?
10-20k w jedną pozycję czy tyle na wszystkie?

Dodano po 48 sekundach:
A, widzę, na całość, w tym 10k już wydane, a 10k doleci, spoko.

Dodano po 13 minutach 23 sekundach:
benq pisze: Prawdziwy trader przede wszystkim chroni kapitał, nie chce sobie pozwolić na utratę 7% czy 10% środków, bo suma jest duża, a dodatkowo stanowi to jakieś źródło dochodu dla niego.
Polemizowałbym. Na rynku z taką zmiennością jak crypto, trzymanie rzeczy z kilka % czy nawet i kilkadziesiąt % starty jest często sensowne. W tradingu crypto nie ma standardów znanych z gry forexowej i dużej dźwigni. Cięcie strat jest potrzebne i trudne, ale jest to inny typ cięcia niż np. na forexie, gdzie jest to podstawa taktyki.

Dodano po 1 minucie 53 sekundach:
benq pisze: 2) Dla ewentualnych naśladowców - to, że back-testing takiej formy inwestycji daje super rezultaty nie oznacza wcale, że tak będzie zawsze. Poprzednie 9 lat prawie ciągłej hossy nie jest żadną gwarancją, że sytuacja musi się utrzymać i moja inwestycja może zamienić się w spektakularną porażkę. Podobnie moje zdanie, że jeszcze minimum jedna wielka bańka przed nami - subiektywna opinia człowieka nie do końca obiektywnego, bo z kapitałem wsadzonym w ten rynek.
Dokładnie. To zabrzmi jak zen tradingu ale na tym rynku jak z miejsca zaakceptujesz możliwość porażki, to jesteś bardziej na drodze do zarabiania.

Dodano po 4 minutach 30 sekundach:
Bit-els pisze: Na mego czuja za 5 lat portfel zyska od 50 do 100 razy.
Ale to tylko zakładając kontynuowanie w jakiejś części wzrostu wykładniczego cen. :)
Z tego co się stało w 2016-2017, niech nasz rynek rośnie lekko liniowo w długim czasie, a będzie dobrze. :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:56

@Wymazywanie,
Właśnie ta część odnośnie chronienia kapitału odnosiła się raczej do tych "standardowych" rynków.
Chociaż nie brakuje przecież grubasów z potężnym depo w krypto, także powoli różnica się zaciera.
Inwestowanie w wartość fundamentalną zawsze pozwala przetrzymać stratną pozycję, czy nawet ją zwiększać, ale to już niuanse w różnicach między DT a HOLDowaniem.

To jak, może ktoś ma pomysł na zwiększanie zawartości portfela odpowiednio reagując na spadki, przy jednoczesnym nie zaburzaniu równowagi portfolio i nie zżeraniu dużego procenta na prowizjach?
Mogę dorzucić powiedzmy 10k na potencjalne dokładki (żeby prowizja od wypłat mniej bolała procentowo), ale 30k łącznie to już jest twardy limit na chwilę obecną.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:02

benq pisze: A może macie inne pomysły jak to ugryźć?
Ciężki temat. Od tego jakie zasady sobie obmyślisz, w części zależeć będzie wartość portfolio.
Możesz wziąć stan rynku sprzed np. równo 1-2-3 lat i zobaczyć jaki setup były najlepszy w takiej inwestycji dywersyfikacyjnej jaką robisz. Np. znać przeciętne wartości korekt jakie były, wzrostów itd. Ale to ciężkie do zrobienia i nie da żadnej gwarancji, że teraz przeciętnie też będzie tak samo. Ja bym w dokupowaniu i sprzedawaniu nie stosował pełnej automatyzacji, że +x% to sell zawsze a -% to buy more. To bym robił na czuja i nie musi to popsuć pomysłu, ale go rozwinąć, bo mając takie Nano nie sprzedałbyś po +50% czy mniej ale być może przeczekał i zgarnął znacznie większy %.

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
@benq, Ogólnie pomysł fajny. Ja bym go nie zrobił, bo ja lubię mieć 2-3-4 alty nie więcej i rozgrywać je na short/mid a jak są warunki to dt. Ale historia pokazuje, że czasem warto inwestować w rynek ogólnie (czyli taka duża dywersyfikacja np.) i nic nie robić, hodlować i hodlować, więc może się udać.
Zresztą czas na wejścia wybrałeś jak na razie naprawdę ciekawy. Jakbyś zaczął nawet w czerwcu czy lipcu byłoby już mocno na czerwono.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:03 przez Wymazywanie, łącznie zmieniany 1 raz.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: adam1226 » czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:03

a być może przegapiłby górke i zamiast zgarnąc +50% wrocilby na strate...
jest jeszcze ponoc taka metoda, tzw trailing stop - tyle, ze to statystycznie na to samo wyjdzie pewnie.
generalnie opracowanie "algorytmu" portfela nie jest latwe jak piszesz - np odbicie odbiciu nie rowne;
odbicie coina po spadkach o 90% i takiego po spadkach o 30% jesli oba odbija po 25% powiedzmy no to nie bedzie to rownowazne
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:05

adam1226 pisze: a być może przegapiłby górke i zamiast zgarnąc +50% wrocilby na strate...
To jest argument typu "zawsze prawdziwy" do jakiegokolwiek sposobu na dokup czy realizację zysku. :)
Zawsze może sprzedać tuż przed ogromnym wzrostem lub nie sprzedać gdy się o 1% nie zgodził wymagany przyrost, a to potem leci do piekła. Dlatego proponuję mu indywidualne podejście do ruchów nie sztywne parametry. Nie jesteśmy maszynami.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:15

Wymazywanie pisze: To bym robił na czuja i nie musi to popsuć pomysłu, ale go rozwinąć, bo mając takie Nano nie sprzedałbyś po +50% czy mniej ale być może przeczekał i zgarnął znacznie większy %.
Takie też jest założenie, dlatego zasady spisałem tak ogólnie - bo jakiś plan trzeba w głowie mieć, nie stawiam żadnych sztywnych ram czasowych czy procentowych.
Back-testing ostatnich lat pochłania mi ostatnio chyba aż za dużo czasu, a im dłużej w tym kopię, tym bardziej wychodzi jak nieprzewidywalny i zmienny to jest rynek. Niby to wiem, ale za każdym razem dziwię się jak dziecko w Disneylandzie.

Zrobię chyba w ten sposób, że w razie kontynuacji spadków będę wybierał 2 najmocniejszych spadkowiczów z mojej listy i kupował po 500 zł/sztukę, a przy kolejnych spadkach brał kolejnych dwóch najmocniejszych spadkowiczów (ale z wykluczeniem tych już dokupionych), żeby równowaga całości nie została zbyt zaburzona.
Wszystko w fazie koncepcyjnej, nie zarzekam się, że warunków nie zmienię.
Na pewno jednak nie sprzedam, nawet przy założonym spadku do BTC = $2k, jestem w stanie przeczekać wszystko ;)

@adam1226,
Trailing stop wymaga trzymania środków na giełdzie, tego chcę zdecydowanie uniknąć. Jeśli już mnie najdzie na DT, to wole Bitka niż szalone jazdy na altach.
W moich obu wątkach promuję raczej podejście hodlerskie, z jak najmniejszym obrotem oraz długim horyzontem czasowym.
Co do % - dokładnie tak.
Podobnie na spadkach, jeżeli Dash spadł -90%, to nawet jeśli obecnie spadnie jeszcze o 30% - te 30% teraz (ze $150 na $105) to "tylko" $45 straty, podczas gdy spadek o 30% w okolicach ATH (z $1500) oznaczał aż $450. Wszystko jest względne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: adam1226 » czwartek, 30 sierpnia 2018, 15:36

@benq, w sumie mozesz ograniczyc trzymanie srodkow na gieldzie za pomoca "shortowania" albo raczej hedgingu
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 30 sierpnia 2018, 15:43

@benq, A właśnie - gdzie trzymasz aż tyle monet? Na Nano Ledgerze jest całkiem sporo altów dostępnych, więcej niż na Trezorze (chyba że coś się na nim ostatnio zmieniło).
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 16:23

@adam1226, @Wymazywanie,
Ja mam ledgera, także większość na nim, bo faktycznie coraz więcej możliwości jest, a te których nie ma na dedykowanych portfelach (np. Cardano na Daedalus, Lisk na Lisk Hub itd.)
Jedynie dwie waluty trzymam na giełdach. Jest to Binance Coin - jeśli upadnie giełda to i tak będzie bezwartościowy, więc nie widzę sensu go wypłacać.
Druga to IOTA. Miałem tak przykre doświadczenia z portfelem, tyle wkurzania się, że wszystkie moje IOTA (ok. 1000 sztuk) trzymam na 2 giełdach, świadomie ryzykując. Podobno ostatnio już jest lepiej z portfelem, muszę się zainteresować.

Jeśli chodzi o klasyczny hedging oparty o odwrotne korelacje, to w krypto nie ma takiej opcji - wszystko jest skorelowane z bitkiem, nie ma na razie mowy o oderwaniu się.
A hedging w oparciu o shorta za bardzo ograniczyłby potencjalne zyski.
Stawiam po prostu na jednego konia - wzrosty w skali long/very long.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: adam1226 » czwartek, 30 sierpnia 2018, 16:38

@benq, nie nie , chodzi mi o to ze np trzymasz 1/3 wartosci (albo mniej jesli nie obawiasz sie polowania na SL) portfolio na gieldach oferujacych dzwignie i wtedy zamiast sprzedawac fizycznie ustawiasz shorta (mozesz ustawic zlecenia typu STOP, w tym trailing stop wtedy) - mozesz zareagowac natychmiastowo i ewentualnie uzupelniac depozyt
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 16:43

@adam1226, Za bardzo tu już wchodzimy w trading, a to jest albo full time job, albo fuszerka. Zostanę przy holdowaniu połączonym z doglądaniem, powiedzmy 2x dziennie. A co w portfelu, to w portfelu - bezpieczniej i o wiele mniej kusi do jakichś dziwnych ruchów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: adam1226 » czwartek, 30 sierpnia 2018, 17:19

Musisz miec jasne kryteria kiedy sprzedajesz/kupujesz
A nie ma nic jasniejszego niz zlecenie oczekujace na realizacje
PS. Zawsze mozesz sprobowac jakis dex :p
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 30 sierpnia 2018, 19:44

adam1226 pisze: Musisz miec jasne kryteria kiedy sprzedajesz/kupujesz
Generalnie się z tym zgadzam. Tylko to bardziej dotyczy short/mid term.
W takim ultra long, nawet kilku-letnim zakładanie czegokolwiek z góry nie bardzo ma sens. Gdzieś @vjankuv wrzucał ciekawy artykuł, na temat przewidywania na więcej niż 3-5 lat, że to kompletnie nie ma sensu, bo poziom sprawdzalności jest żaden - rzut monetą.
Jeżeli wiem, że za 2-3 lata (a nawet dłużej) wciąż chcę być posiadaczem wszystkich w/w monet, to ciężko założyć jakiś sensowny plan. Ktokolwiek kupił NEO w zeszłym roku za $0,1 zdecydowanie nie był w stanie założyć z góry realizacji zysku przy $100-$150, bo byłby to absurd. Podobnie z Ripple za $0,006, również 2017 rok i wzroście do $3,6.

Tak jak pisałem, przyjmuję tu perspektywę holdera-podglądacza. Jeżeli uznam, że jesteśmy w trakcie dużej bani i że wyczuwam potencjalną zmianę trendów (powtórka z listopada/grudnia 2017), to zacznę sprzedawać. Naprawdę nie jestem w stanie teraz powiedzieć, czy byłoby to przy $20k, $40k, $100k czy $500k za Bitka.
Wszystko zależy od sytuacji, koniunktury, nastrojów, adaptacji, ekonomi na świecie w skali makro, indeksów giełdowych, mainstreamowych mediów, sytuacji prawnej krypto i wielu, wielu innych czynników.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości