Bitmex - zasada działania lewaru

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: osobliwy_nick » poniedziałek, 23 lipca 2018, 11:26

A masz jakąkolwiek dźwignię? Tak jest tylko przy dźwigni x1 u mnie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 23 lipca 2018, 11:41

tak, np teraz x5
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: osobliwy_nick » poniedziałek, 23 lipca 2018, 11:48

Ten wzór, który podałeś jest tożsamy z moim. Zatem procent jest liczony od Order Value. Jeżeli gramy longa, wkładamy 1000 zł z dźwignią x20, to gdy kurs wzrośnie o 10% liczymy 10% nadwyżki od kwoty 20*1000 zł i to jest nasz zarobek, minus prowizje.

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2018
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
-7
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: mattmati » środa, 25 lipca 2018, 07:19

Witam. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak ZARABIAĆ na Bitmex. Wiem ze nie w temacie, ale tutaj jest najwiecej osób.
Mialem zlecenie na EOS dzwignia x10, urosło 5% zamknąłem pozycje i co, x1 zysk. Dziś w nocy w Bitcoin, póściłem longa z 8200 , dałem order na take profit przy 8300, 1% w przybliżeniu, dżwignia chyba x50, i co?, i nic zero zysku ani grosza nie dostałem. Ktoś coś wyjaśni?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: domator » środa, 25 lipca 2018, 07:35

@mattmati, Moze nie do konca rozumiesz jak dziala lewar. To jedyne co mi przychodzi do glowy. Nie ma znaczenia na jakim lewarze kupiles tylko ZA ILE kupiles. Jesli np. Kupiles za 1000 USD i jechales od 8200 do 8300 to twoj zysk - w przyblizeniu - wynosi 12,5 USD. Lewar nie ma znaczenia. On jest potrzebny tylko po to zebys nie musial miec na gieldzie tych 1000 USD a tylko np 100.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Początkujący
Posty: 224
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: s---r » środa, 25 lipca 2018, 07:48

mattmati pisze: Witam. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak ZARABIAĆ na Bitmex. Wiem ze nie w temacie, ale tutaj jest najwiecej osób.
Mialem zlecenie na EOS dzwignia x10, urosło 5% zamknąłem pozycje i co, x1 zysk. Dziś w nocy w Bitcoin, póściłem longa z 8200 , dałem order na take profit przy 8300, 1% w przybliżeniu, dżwignia chyba x50, i co?, i nic zero zysku ani grosza nie dostałem. Ktoś coś wyjaśni?
Jeszcze prowizję trzeba doliczyć...

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2018
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: mattmati » środa, 25 lipca 2018, 08:02

domator pisze: @mattmati, Moze nie do konca rozumiesz jak dziala lewar. To jedyne co mi przychodzi do glowy. Nie ma znaczenia na jakim lewarze kupiles tylko ZA ILE kupiles. Jesli np. Kupiles za 1000 USD i jechales od 8200 do 8300 to twoj zysk - w przyblizeniu - wynosi 12,5 USD. Lewar nie ma znaczenia. On jest potrzebny tylko po to zebys nie musial miec na gieldzie tych 1000 USD a tylko np 100.
No wlasnie wiem. Mam 1000usd , dzwignia x10, czyli jakies 10k w grze. Ruch 1%, i powinienem miec +100. A tu chodzi ze nie wpadło mi nic, pieniadze na konto wróciły po tym nocnym orderze
@s---r, no chyba nie chcesz powiedzieć ze az taka prowizja jest tam, staralem sie unikac maker fee i taker fee.

Ehh na bitfinex jakeis to prostrze bylo

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6745
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 6561
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: BitJanusz » środa, 25 lipca 2018, 08:03

Nigdy nie miałem takich problemów z mexem. Przy takim ruchu I dźwigni powinieneś być jakieś 45% bogatszy nawet jeśli użyles raz zlecenia stop.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: domator » środa, 25 lipca 2018, 08:04

@mattmati, I za te wirtualne 10k kupiles tak? No to faktycznie dziwne. Moze obejrzyj historie transakcji.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Początkujący
Posty: 224
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: s---r » środa, 25 lipca 2018, 08:14

Pisz tutaj https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 23#p508923
może nie odpowie nikt od razu tylko chwilę poczekać trzeba :)

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2018
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: mattmati » środa, 25 lipca 2018, 19:54

Dobra już wiem o co chodzi chyba, niech ktoś to potwierdzi. Czyli mając na koncie np 1000usd w bitku, przy lewarze x1 możemy zakupić 1000 kontraktów, przy lewarze x3 3000, a przy x25 25000, to trochę inaczej jak na bitfinex. Myślałem że kupując np 1000 kontraktów i ustawiając dźwignie x25 mam 25k kontraktów a tak naprawdę tam było tylko 1000. Chyba rozkminiłem to

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: osobliwy_nick » piątek, 27 lipca 2018, 01:28

Mam jeszcze jedno pytanie. Pobawiłem się dźwigniami i ani razu nie sprzedałem na minusie, a straciłem. Zawsze brałem market price, ale stosowałem duże dźwignie (np. x100) na kwocie ok. 1000 zł. Wskaźnik Unrealised PNL (ROE %) zawsze był na plusie, gdy sprzedawałem. Natomiast kilka razy w otwartej pozycji zwiększałem np. 2-krotnie dźwignię. Wówczas z pozycji automatycznie wyrzucana jest połowa naszych XBT (widzę w tym wątpliwy sens tylko w kontekście zabezpieczenia środków na powrót do poprzedniej mniejszej dźwigni), zaraz po tym dorzucałem te zwrócone XBT do pozycji na tej samej dźwigni (bo jeśli chcę zwiększyć dźwignię, to oczywiście na całym kapitale).

Jak to możliwe, że straciłem? Czy dobrze mi się wydaje, że chcąc sprzedać kontrakty za ok. 100000 zł czyściłem tablicę zleceń, aż do kwot, na których byłem na minus? Ale z tego co widzę na tej tablicy występują wyłącznie kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy i nawet czyszcząc tablicę na kilka setek tysięcy, spadamy z ceną maksymalnie o 2-3 dolary, co nie mogło mieć wpływu na moje zyski rzędu 5-30%. Czy może naliczane są jakieś prowizje, o których nie wiem, gdy zmieniam dźwignię w trakcie pozycji? A może ROE jest jakoś źle obliczany, w przypadku gdy mam w pozycji 0,1 XTB np. po cenie 8000$, zwiększam dźwignię 2-krotnie, oddają mi 0,05 XTB, po czym dorzucam go z powrotem, ale już po cenie 7800$? Z tego co widzę oni uśredniają wówczas entry price, więc wszystko powinno być tu w porządku.

Teraz mam wątpliwości, czy sprzedawać, gdy ROE wynosi 20-30%, bo jeszcze znowu mi wyczyszczą połowę środków, zamiast dać 30% zysku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: adam1226 » piątek, 27 lipca 2018, 02:21

@osobliwy_nick, a korzystasz ze zlacen maker czy taker?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 96
Rejestracja: 27 lutego 2018
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: LeoPoland » piątek, 27 lipca 2018, 08:33

@osobliwy_nick, widać, że nie czytałeś wcześniejszych postów.
Bitmex ma najbardziej skomplikowany system spośród wszystkich krypto giełd i najbardziej zbliżony do normalnych rynków finansowych. Od razu widać, że jesteś niecierpliwą osobą i najpierw próbujesz gry giełdowej, a dopiero później zaczynasz czytać i zadawać pytania. Dokumentacja (po angielsku) jest dość obszerna i wyczerpująca na bitmex.com. We wczesniejszych postach w tym wątku też znajdziesz wytłumaczenie

Twoje wywody są niewłaściwe i nie ma żadnych błędów na Bitmexie w obliczaniu zysku i strat. Twoim problemem jest brak wiedzy co to jest cena Mark Price.

Czy zauważyłeś, że po najechaniu myszką na pozycję jest pokazana inna wartość zysku? Właśnie to co widzisz w tym momencie jest prawdziwym wynikiem finansowym !

Cytuję swoje wcześniejsze wyjaśnienia:
Bitmex nie kalkuluje nierozliczony zysk/stratę na podstawie cen Ask/Bid , a stosuje do tego cenę MarkPrice. Jeżeli chcesz zamknąć pozycję po bieżących cenach, to zyskiem będzie to co widzisz po najechaniu myszką.


Mamy 3 rodzaje cen widocznych w Order Book pomiędzy listami ofert Ask i Bid :
- LastPrice , to jest ostatnia cena transakcyjna widoczna na górze listy transakcji - z reguły jest to najniższe Ask lub najwyższe Bid.
Po tej cenie otwierasz lub zamykasz pozycje.
- IndexPrice to cena indexu Bitmex , który tak naprawdę jest średnią z dwóch innych giełd : Okcoin i Bitstamp w stosunku 50/50.
- MarkPrice , to najważniejsza cena na Bitmexie. Oznacza ona mniej więcej siłę i kierunek rynku na podstawie wszystkich złożonych ofert i jest obliczana na bieżąco na podstawie skomplikowanych wzorów matematycznych.

Do kalkulowania przyszłych zysków/strat , Bitmex używa właśnie ceny MarkPrice i stąd inne wartości dla otwartej pozycji. Szczególnie na koncie Demo cena ta może być bardzo odległa od lastprice i dlatego chwilę po otwarciu pozycji widać bardzo duży zysk lub dużą stratę.
Wszystkie w/w ceny można użyć jako triggera dla wystawianych zleceń. Innymi słowy zlecenie Stop (również kroczący) można wystawić według dowolnych w/w cen czyli Last, Index lub Mark. Osobiście do stopów używam wyłącznie MarkPrice. Wykres tej ceny jest znacznie bardziej wygładzony w stosunku do ceny Last, co ma znaczenie przy pompkach.

Cena MarkPrice ma bardzo ważne znaczenie do określania ceny likwidacji pozycji, szczególnie ważne dla grających z lewarem 100x. W momencie dużej pompki LastPrice potrafi wyprzedzać MarkPrice nawet o więcej niż 100 usd. Jeżeli jest to ruch w górę i uda się zrobić longa , to pozycja najprawdopodobniej zostanie natychmiast zlikwidowana z dużą stratą, gdyż cena likwidacji, która przy tym lewarze wynosi: cena otwarcia- 80 ( przy cenie 8000) , będzie powyżej MarkPrice. Do likwidacji pozycji stosuje się cenę Mark, a nie cenę Last !!!

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: osobliwy_nick » piątek, 27 lipca 2018, 13:39

LeoPoland pisze: @osobliwy_nick, widać, że nie czytałeś wcześniejszych postów.
Bitmex ma najbardziej skomplikowany system spośród wszystkich krypto giełd i najbardziej zbliżony do normalnych rynków finansowych. Od razu widać, że jesteś niecierpliwą osobą i najpierw próbujesz gry giełdowej, a dopiero później zaczynasz czytać i zadawać pytania. Dokumentacja (po angielsku) jest dość obszerna i wyczerpująca na bitmex.com. We wczesniejszych postach w tym wątku też znajdziesz wytłumaczenie
Fakt nie czytałem całej dokumentacji, tylko przejrzałem niektóre rzeczy. Natomiast czytałem w tej dokumentacji to o czym piszesz.
Twoje wywody są niewłaściwe i nie ma żadnych błędów na Bitmexie w obliczaniu zysku i strat. Twoim problemem jest brak wiedzy co to jest cena Mark Price.

Czy zauważyłeś, że po najechaniu myszką na pozycję jest pokazana inna wartość zysku? Właśnie to co widzisz w tym momencie jest prawdziwym wynikiem finansowym !
Wiem co to jest cena Mark Price. I wiem, że to po tej cenie jest zamykane zlecenie, przynajmniej tak mi się wydawało. A może po jeszcze niższej? Bowiem nadal z tego co pamiętam, licząc po mark price ROE zawsze miałem na zielono, nawet po najechaniu myszką na pozycję. Chyba, że źle spojrzałem lub cena skoczyła w ciągu powiedzmy 3-4 sekund, wówczas przy dźwigni 50-100 wyparowało mi te 5-8% zysku, zanim zdążyłem zamknąć pozycję.

Cytuję swoje wcześniejsze wyjaśnienia:
Bitmex nie kalkuluje nierozliczony zysk/stratę na podstawie cen Ask/Bid , a stosuje do tego cenę MarkPrice. Jeżeli chcesz zamknąć pozycję po bieżących cenach, to zyskiem będzie to co widzisz po najechaniu myszką.
Cena MarkPrice ma bardzo ważne znaczenie do określania ceny likwidacji pozycji, szczególnie ważne dla grających z lewarem 100x. W momencie dużej pompki LastPrice potrafi wyprzedzać MarkPrice nawet o więcej niż 100 usd. Jeżeli jest to ruch w górę i uda się zrobić longa , to pozycja najprawdopodobniej zostanie natychmiast zlikwidowana z dużą stratą, gdyż cena likwidacji, która przy tym lewarze wynosi: cena otwarcia- 80 ( przy cenie 8000) , będzie powyżej MarkPrice. Do likwidacji pozycji stosuje się cenę Mark, a nie cenę Last !!!
Może też było coś na rzeczy z wysoką ceną likwidacji. W każdym razie na jednym takim zagraniu, zamykając z ROE ok. 5% i dźwignią bodaj 100 straciłem połowę kapitału, co mi się nijak nie kalkuluje, jak mogło się to stać, chyba, że faktycznie w ciągu kilku sekund cena mark price zmieniła się tak mocno. Zresztą kapitał ten wcześniej także podwoiłem, więc to nie jest tak, że tylko straciłem i nie da się zarobić.

Będę musiał się pobawić tym jeszcze w praktyce, zapisywać wszystko na kartce i obliczać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: adam1226 » piątek, 27 lipca 2018, 14:17

@osobliwy_nick, zamykasz jako maker czy taker? :/
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 96
Rejestracja: 27 lutego 2018
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: LeoPoland » piątek, 27 lipca 2018, 14:19

osobliwy_nick pisze: Wiem co to jest cena Mark Price. I wiem, że to po tej cenie jest zamykane zlecenie
Dokładnie odwrotnie. Cena Mark Price służy jedynie do hipotetycznego, szacunkowego określenia zysku/straty. Zamknięcie pozycji ( podobnie jak otwarcie) odbywa się po bieżącej cenie ask/bid z OrderBook i właśnie Twój wynik realny jest dokładnie taki, jaki widzisz po najechaniu myszką na otwartą pozycję.

Tylko w przypadku likwidacji pozycji jako bieżąca cena przyjmuje się markprice.

Wniosek : przy normalnej grze nie zwracaj uwagi na hipotetyczne ROE , które widzisz. Bazuj na realnych cenach Ask i Bid w OrderBook . Należy uważać na markprice przy dużych lewarach.

Uczulam, że na koncie demo mark price potrafi być bardzo daleko ( nawet o 100-200 USD) od bieżących cen. Na koncie realnym odbiega wyłącznie przy pompkach, a zazwyczaj jest oddalona maksymalnie o 5-10 usd.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: adam1226 » piątek, 27 lipca 2018, 14:31

@LeoPoland, przeciez mozna wybrac po jakiej cenie zamknac pozycje (w przypadku zlecen stop) recznie tez mozna sobie wybrac wpisac zamykanie po mark...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 96
Rejestracja: 27 lutego 2018
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: LeoPoland » piątek, 27 lipca 2018, 14:40

@adam1226, szybko się uczysz. Gratulacje
Wczoraj nie wiedziałeś co to jest funding, a dzisiaj już się chcesz pochwalić przed @osobliwy_nick, że wiesz jakie są prowizje na Bitmexie. ;)
@osobliwy_nick już wcześniej określił , że używa orderów typu Market, tak więc oczywistym jest, że płaci taker fee 0.075%. Jeżeli sądzisz, że te prowizje mają wpływ na jego realne wyniki to raczej nie.

@osobliwy_nick, a może otwarte pozycje trzymałeś tygodniami i właśnie funding rate przejadło dużą część zysku? Spojrzałeś w historię orderów, co tam masz naliczone?

Dodano po 3 minutach 57 sekundach:
adam1226 pisze: @LeoPoland, przeciez mozna wybrac po jakiej cenie zamknac pozycje (w przypadku zlecen stop) recznie tez mozna sobie wybrac wpisac zamykanie po mark...
I tu się mylisz. :( Ustalenie Stopa ceną Mark Price, nie oznacza, że zamknie pozycję po tej cenie.
Taki order mówi serwerowi - zamknij pozycję jak Mark Price przekroczy cenę podaną w Stopie. A zamknięcie odbędzie się po cenie Bid z OrderBook, która w tym momencie może się bardzo różnić od MarkPrice.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: adam1226 » piątek, 27 lipca 2018, 14:43

LeoPoland pisze: Wczoraj nie wiedziałeś
dopytywalem sie dla pewnosci o mechanizmie jego naliczania :/
Zreszta tak krecicie, ze ja odpadam i nie jestem w stanie pomoc.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości