Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 9 lipca 2018, 20:51

@krzysrg
Ogólnie rzecz biorąc mogą mieć tu rację, jeśli wymieniłeś FIATy na krypto i nie sprzedałeś tego krypto w 2017 to urzędy skarbowe uznają (słusznie lub nie) że nie powinieneś liczyć kosztów zakupu dopóki tego nie sprzedasz. Jest to trochę śliskie, bo z drugiej strony nie wiadomo czy możesz liczyć koszty z innego roku podatkowego, ale to już chyba piąta albo szósta informacja o kimś kto zgłosił stratę na krypto i się go czepili.
krzysrg pisze: Czy można o tym zysku który wypracowałem zapomnieć, unikając problemów z US?
To w końcu miałeś zysk czy stratę?
Jeśli chcesz robić jakieś korekty to musisz tego dokonać zanim zaczną kontrolę: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-w-tr ... sz-korekty
Natomiast PCC możesz składać nawet w trakcie kontroli PIT. Jeśli tego było niedużo, to może faktycznie warto. Alternatywnie możesz powoływać się na słowa ministra Gruzy, który kazał nie płacić PCC od kryptowalut, prosił wprost o nieskładanie druczków: https://www.facebook.com/Bankierpl/vide ... 516940222/ czas 5:00 - 5:25. Było też o tym mnóstwo artykułów na internecie, można któryś wydrukować i pokazać pani w urzędzie. Formalnie oczywiście nic nie ma, formalnie mamy płacić, ale podatnik ma prawo nie być tego pewien, kiedy mu wiceminister finansów każe robić inaczej, więc może od kary dałoby się wywinąć.

Obawiam się, że usunięcie teraz z PITa całego wpisu o krypto nie byłoby dobrym posunięciem, bo już o nim wiedzą.
A ten list to co to właściwie jest? Chcą się z Tobą spotkać? Chcą od Ciebie jakiejś korekty zeznania?
Jeśli to coś oficjalnego, to może rozważ prawnika, żeby to rozkminiał i wystosował właściwą odpowiedź?
Ponadto do tut. Urzędu nie wpłynęły informacje o uzyskanym dochodzie z praw autorskich w 2017 roku
To nie jest dochód z praw autorskich tylko z praw majątkowych. Może wystarczy powiedzieć im że to kryptowaluty, bo mogli nie zajarzyć.

A w ogóle, daj proszę znać, jak się rozwinie sytuacja.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krzysrg » poniedziałek, 9 lipca 2018, 22:07

To znaczy na zakończenie roku 2017 w fiatach odnotowałem stratę, lecz tak jak pisałem mam zysk w krypto.

Chcą wyjaśnienia wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających uzyskany przychód, poniesione koszty z praw autorskich i złożenie korekty zeznania PIT 37 za rok 2017.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 9 lipca 2018, 22:54

krzysrg pisze: złożenie korekty zeznania PIT 37 za rok 2017
A, wszystko jasne. Złożyłeś to na formularzu PIT-37, który jest używany tylko przy dochodach od pracodawcy. Firmy wysyłają jedną kopię PIT-a do podatnika a drugą do urzędu i stąd US spodziewał się, że dostanie informacje od jakiegoś pracodawcy o dochodach np. z umowy o pracę z prawami autorskimi.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krzysrg » poniedziałek, 9 lipca 2018, 23:04

No właśnie w tym problem że składałem PIT 36 a w piśmie wspominają o PIT 37.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 9 lipca 2018, 23:11

krzysrg pisze: No właśnie w tym problem że składałem PIT 36 a w piśmie wspominają o PIT 37.
Ok, to ja ich zupełnie nie rozumiem. Chyba po prostu nie mają pojęcia jak to powinno być rozliczane. Ja bym poszedł do prawnika i kazał mu napisać ładną odpowiedź z powołaniem na paragrafy ustawy, wyjaśniającą dlaczego się dobrze rozliczyłeś. I wysłać to razem z wydrukami z giełdy.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adam_12 » wtorek, 10 lipca 2018, 10:35

krzysrg pisze:Ja dzisiaj otrzymałem list od US:

"Wykazano koszty uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej 50% kwoty przychodu i w kwocie przewyższającej przychód co spowodowało stratę, która może wystąpić przy dochodach uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto do tut. Urzędu nie wpłynęły informacje o uzyskanym dochodzie z praw autorskich w 2017 roku"

Generalnie wyglądało to tak, że pograłem troszkę na bitbay-u w 2017 roku i pod koniec 2017 roku wymieniłem wszystkie FIAT-y na krypto. Wykazując stratę (prowizje etc.). Teraz się zastanawiam co zrobić, od początku prowadziłem dziennik kupna sprzedaży, pod koniec wyliczyłem koszty uzyskania przychodu i przychód. Porównałem z TaxLedgerem i wyszło to samo. Nie wymieniałem krypto-krypto. Słyszałem że niedługo wchodzi abolicja PCC ale od 13.07.2018 i boję się że jak przedstawię historię transakcji każą mi zapłacić PCC z grzywną.

Chodzi mi nawet po głowie korekta zaznania podatkowego i po prostu zapomnieć o krypto na zawsze :D - nic bym z tego nie miał - bez problemów etc.

Co robicie z PCC? - miałem 52 transakcje w 2017 objęte PCC oraz 9 transakcji w 2018 roku. Niestety wszystkie przed 13.07.
Czy można o tym zysku który wypracowałem zapomnieć, unikając problemów z US? Nie były to wielkie kwoty. Jeżeli nigdy bym nie wykorzystał tych zysków, US jakoś dojdzie do tego?
Powołaj się prawo zawarte w aktualizacji tego artykułu:
http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... yptowaluty

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: 5l3jw » sobota, 21 lipca 2018, 15:47

Co jeśli nie mam dowodów na to skąd pochodzą moje bitcoiny? Jak mogę je wtedy rozliczyć? Gormadziłem krypto przez dłuższy czas z wielu źródeł których nawet nie pamiętam. A teraz chce wypłacić. Da się to zrobić legalnie?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » sobota, 21 lipca 2018, 15:52

Bez dowodów zakupu będziesz musiał zapłacić podatek od całości (bez odliczenia kosztu zakupu).

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: 5l3jw » sobota, 21 lipca 2018, 17:06

Ale to chyba nie jest takie proste. Jakby US nie kontrolował skąd pochodzą bitcoiny to każdy by sobie w ten sposób mógł prać brunde pieniądze.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » sobota, 21 lipca 2018, 17:12

A tego to już nie wiem, ale na logikę - masz rację.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » sobota, 21 lipca 2018, 22:29

Ale to nie US ma to udowodnić - tylko podatnik jak zostanie wezwany.

Ps w 2011 roku btc kosztowało tam mało że brak kosztów zakupu nie wpłynie zbytnio na kwotę podatku.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: 5l3jw » niedziela, 22 lipca 2018, 18:20

Czyli podsumowując wynika z tego że nieuczciwa osoba może wykorzystać jakieś narzędzia do anonimizacji btc, a potem w razie kontroli powiedzieć że wykopał je w 2011 i urząd to łyknie?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » niedziela, 22 lipca 2018, 18:25

Cholera wie, co zrobi urząd. @dingo zaraz napisze, że wtedy wpakują Cię do więzienia, bo stwierdzą, że to z handlu kokainą ;)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 22 lipca 2018, 19:04

Dingo już w taką paranoje popadł że niedługo u psychiatry skończy.


A może dingo pisze do nas z tego nowego, nowoczesnego więzienia?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 488
Rejestracja: 25 czerwca 2018
Reputacja: 478
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Lester » środa, 25 lipca 2018, 22:07

Smule pisze:
US i tak nie ma jak sprawdzić historii transakcji. Nieuczciwa osoba może sobie tak naprawdę wymyślić dowolną historię transakcji, a US nie będzie miał możliwości zweryfikowania czy były one prawdziwe, bo nie ma dostępu do giełdy.
Właśnie zastanawiałem się nad tym i znalazłem tu odpowiedź (i nawet nie musiałem długo szukać, bo na ostatniej stronie był), także dzięki. :)

Niestety urząd skarbowy może w każdej chwili zajrzeć do posiadanych przez nas rachunków bankowych. Jednak organ podatkowy, aby uzyskać dostęp do informacji na szczęście (szczęście w nieszczęściu) musi spełnić kilka warunków. Podstawowym warunkiem uprawniającym urzędy skarbowe do uzyskania informacji o rachunkach bankowych podatników jest wszczęcie postępowania podatkowego. Dopiero w momencie kontroli organ skarbowy może starać się o udostępnienie danych przez bank. Nie ma przy tym znaczenia, czy postępowanie zostało wszczęte z urzędu, czy też na wezwanie.
Przed sporządzeniem wspomnianego wyżej postanowienia, organ skarbowy zobowiązany jest do polubownego wystąpienia z prośbą o udostępnienie informacji o posiadanych przez podatnika rachunkach bankowych.

źr: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy- ... dsiebiorcy

A jak już spojrzy na konto bankowe, to zobaczy przelewy z/na giełdę. Wówczas może próbować 'polubownego wystąpienia z prośbą o udostępnienie informacji' z giełdy... ;) Teraz to żart, ale kto wie czy nie dożyjemy takich czasów [orwellizacji]?

Zastanawiam się jak to jest w końcu z tymi podatkami, trzeba się rozliczać, czy nie. Nie mam siły przekopywać się przez te prawie 150 stron, ale wygląda na to, że póki co to nie trzeba. Można olać dziadów. :D Zgadza się? Jakby ktoś był tak uprzejmy i w kilku słowach streścił jak mają się sprawy z tymi podatkami za krypto, to byłbym bardzo wdzięczny. Z tego co wiem, to jest cały czas walka o to. Zdaję sobie sprawę, że niby "powinno" się rozliczyć, ale poszukując odpowiedzi natknąłem się na komentarze Mana Henta, pod którymi podpisuję się obiema rękami (brzmi jakbym sam to pisał ;) ), aż jeden z nich tu wkleję:
Man Hent • 3 miesiące temu

nigdy w zyciu na bazie takich absurdow i zgwalconej logiki bym nie podjal sie nawet proby rozliczenia to jak dac bron komus kto nienawidzi ludzi i zdac sie na jego laske czy moze strzeli czy nie. ludzie nie ulegajcie lękowi i nie zgadzajcie sie zastraszyc i byc pozywka emocjonalna dla urzedniczych pasozytow wampirow energetucznych. oni sami nie sa swiadomi jak bardzo zniewolonymi trybikami sa i czemu sluza i jak to zniewala wszystko co kreatywne i wysoko wibracyjne
źr: http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... -na-krypto

Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie. Ja już słyszałem tyle absurdów na ten temat... Przyznam że nie mogę za bardzo o tym czytać, bo mnie k..wica bierze i na wymioty zbiera jak czytam te urzędnicze wywody tym ich żargonem pisane. Fajnie by było jakby ktoś tak po chłopsku wyłożył kawę na ławę.

Pomyślałem, że nie zaszkodzi zapytać.
Spoiler:
Przy okazji spytam tutaj, bo nie wiem gdzie zadać takie pytanie: mam trochę bitków i trzymam je 'na papierze' (tak jest najbezpieczniej moim zdaniem), czyli mam private key i public key (wiadomo). I teraz chciałbym je włożyć na giełdę Binance w celu upłynnienia (prawdopodobnie gdyż jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji), bo podejrzewam, że będzie korekta ostatnich wzrostów /być może już się zaczęła/ jest duże prawdopodobieństwo w każdym razie. Jeszcze nie wiem czy na alty, czy fiaty - nie ważne. Jak to zrobić najprościej/najszybciej? Obczaiłem wpłacanie kasy na giełdy, przelewy między giełdami... ale tego jakoś nie mogę znaleźć w opcjach nigdzie,ani wyguglać. Pomyślałem, że od czego jest forum, od czego 'mam was'? :D Domyślam się, że jest to proste jak konstrukcja cepa, czy też jak myśl Lenina, jak mawiał kiedyś mój nauczyciel rosyjskiego. :D

Miałem wątpliwości, czy to robić, bo tak to jestem zupełnie anonimowym posiadaczem, a teraz giełda będzie "wiedziała", ale zacytowany wyżej fragment posta je rozwiał (US nie ma dostępu do giełdy) - brzmi sensownie.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 27 lipca 2018, 18:52

Zapomnieliście poinformować MF że projekty ustaw mogą trafić do folderu SPAM który kasuje się automatycznie po tygodniu.
Trzeba było zacząć od wysłania fizycznego kalendarza, bo od tego zaczęły się problemy. Po wielu dekadach nauki abecadła doszliśmy do analogii wymiany krypto i wymiany cebuli.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » czwartek, 2 sierpnia 2018, 21:18

Deweloperzy dali rade https://www.wykop.pl/link/4450997/specu ... podpisana/
A kryptowaluciarze spierdolili do Kambodży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
100 dni prac 0 efektówy pzdrwiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 2 sierpnia 2018, 22:24

Pomogę bezstresowo założyć konto poza UE (bez zbędnych papierów - wystarczy paszport).
Od ręki - sam byłem zaskoczony, bo oficjalnie stertę papierów bank chciał... Da się? Da, da! :mrgreen:
Zanim zacznie mnie ktoś molestować na PW biorę z góry 10 BCH dla kotków
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... ka#p476499

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ekonokomik » czwartek, 2 sierpnia 2018, 22:59

KryptoBanita pisze: Zanim zacznie mnie ktoś molestować na PW biorę z góry 10 BCH dla kotków
10 BCH za pomoc w założeniu konta? To jakie Ty "kotki" hodujesz, tygrysy? :shock:

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 3 sierpnia 2018, 15:48


Po chuj oni tworzą te wszystkie grupy ds. kryptowalut? Ile jeszcze? Lata mijają, dziesiątki grup powstają, literowe służby nadzorują, wszystko po nic. 0. Nie osiągneliście niczego nigdy. Ktoś tu jest mocno jebnięty na łeb. Słów już brakuje...
I do tego wszystko wyniesione za granice albo zlikwidowane, a od lat pierdolenie że Polska liderem blockchain XDD polecam przebranżowić się, może na klauna w cyrku=)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości