Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Najnowsze wiadomości - wątek zbiorczy

Postautor: koparki » wtorek, 3 lipca 2018, 22:24

@BitHub.pl, czy po wejściu w życie ustawy jeśli ktoś będzie chciał kupić za 100zł ułamek bitcoina lub za 100zł sprzedać ułamek bitcoina to kantor taki jak np FlyingAtom będzie miał obowiązek wylegitymować kupującego/sprzedającego z dowodu + skan palca i tęczówki ;) ? jest jakaś kwota wolna od tych procedur?
---

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Najnowsze wiadomości - wątek zbiorczy

Postautor: Mosteque » wtorek, 3 lipca 2018, 22:36

@koparki, w arcie jest napisane. 10k EUR.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Najnowsze wiadomości - wątek zbiorczy

Postautor: koparki » wtorek, 3 lipca 2018, 22:43

@Mosteque, nie chcę tutaj poszerzać offtopa , myślę że się mylisz , jesli jest aż 10K eur to podlega to nie tylko legitymowaniu ale i raportowaniu do odpowiedniej instytucji.
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: devega » wtorek, 3 lipca 2018, 23:33

@koparki, przeniosłem tu posty, aby nie robić offtopu. Odpowiadając na pytanie: Od 10k EURO spisywanie (i raportowanie) obowiązkowe. Oprócz tego kantor jako instytucja obowiązana będzie musiał wdrożyć procedury wewnętrzne KYC, aby również przy mniejszych kwotach rejestrować klientów, ktorzy z określonych procedurą względów będą wydawać się podejrzani ;)
https://www.pwc.pl/pl/artykuly/2018/aml ... ryzmu.html
Jak nie będzie chciał zdjąć kasku lub będzie sz się witał jak ci Panowie, weryfikacja murowana :)


W praktyce będzie się liczył limit 10k.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 420
Rejestracja: 10 stycznia 2018
Reputacja: 125
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: FlyingAtom_Łukasz » wtorek, 3 lipca 2018, 23:51

Odpowiadając na pytanie odnośnie kantoru - jak ustawa wejdzie w życie to nasz limit transakcji bez weryfikacji spadnie tak jak jest to zapisane z 15 tys euro do 10 tys. Cała procedura sprzedaży/ kupna poza zmianą limitu na razie bez zmian
Kantor Bitcoin FlyingAtomKonsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
FlyingAtom-Facebook

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: dingo » środa, 4 lipca 2018, 00:54

Codziennie dobre wiadomości. Z jednej strony, zabijanie podatkami, a z drugiej ściganie. Starczy tego. Ile można patrzeć na studnie bez dna...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: benq » środa, 4 lipca 2018, 07:41

devega pisze: W praktyce będzie się liczył limit 10k.
FlyingAtom_Łukasz pisze: jak ustawa wejdzie w życie to nasz limit transakcji bez weryfikacji spadnie tak jak jest to zapisane z 15 tys euro do 10 tys.
Co stoi na przeszkodzie, żeby w biurze FlyingAtom albo w bitomacie dokonać 10/20/100 transakcji w limicie?

Ja rozumiem, że:
devega pisze: również przy mniejszych kwotach rejestrować klientów, ktorzy z określonych procedurą względów będą wydawać się podejrzani
ale przecież nikt nie strzeli sobie w kolano donosząc na dobrego klienta bo jest podejrzany - często wpada i daje zarobić, bo to by był samobój.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: Mosteque » środa, 4 lipca 2018, 07:56

@benq, samobój to by był na pewno, gdyby było widać, że to jakiś bandzior i choć jest dobrym klientem, to go nie zgłosili.
Nie wiem, jakie są kryteria "widać, że to bandzior", ale na pewno jakieś są :D

Jak my sobie wpadniemy pykać po kilka tysi miesięcznie, to raczej nic nie będzie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: benq » środa, 4 lipca 2018, 08:13

@Mosteque, Mam tatuaże. Czy to mnie kwalifikuje do kategorii "bandzior"? :P
Jeśli przyjadę czarną beemką, to mam dwa punkty w skali bandytyzmu?
To jakaś ustawa o identyfikacji poziomu przestępczości na podstawie czynników wizualnych będzie?
Nie zapominajmy, że Ci najgorsi "bandyci" chodzą w eleganckich garniturach i maja nienaganne maniery.

Czy tylko ja mam wrażenie, że ludzie tworzący nasze prawo robią wszystko tak, żeby zostawić tysiące "furtek", które można interpretować w dowolny sposób?
Skoro bitomat jest bez identyfikacji do 10,000 zł, to jak do cholery firma prowadząca bitomat może zweryfikować klienta, jeśli ten w motocyklowym kasku zrobi 100 transakcji na 10,000?
Jeśli przyjadę do kantoru Atoma z 9 podstawionymi kolegami/sąsiadami i każdy dokona transkacji na 10k po czym odda mi pieniądze jeszcze u nich w biurze to będziemy podejrzani czy nie? A jeśli kasę odda później?

To mi przypomina przemyt graniczny na mrówki w dawnych czasach sprzed UE. Tir podjeżdżał pod granicę, stawał. 100 "przypadkowych" osób brało po 1 kartonie kawy, przechodzili przez granicę, pusty tir przejeżdżał. Następnie wszystkie "mrówki" wsiadały do niego i wysiadały bez kawy.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: devega » środa, 4 lipca 2018, 08:22

@benq, prawo jak zwykle jest nieostre i nie do końca jasne, dlatego prawnicy mają co robić :)
Ad. multitransakcji w celu ominięcia limitu 10k: wyobraz sobie sytuację, że dokona jej u Ciebie podstawiony kontroler --> trudno będzie Ci się wybronić.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: Mosteque » środa, 4 lipca 2018, 08:38

benq pisze: @Mosteque, Mam tatuaże. Czy to mnie kwalifikuje do kategorii "bandzior"?
Jeśli przyjadę czarną beemką, to mam dwa punkty w skali bandytyzmu?
To jakaś ustawa o identyfikacji poziomu przestępczości na podstawie czynników wizualnych będzie?
Nie zapominajmy, że Ci najgorsi "bandyci" chodzą w eleganckich garniturach i maja nienaganne maniery
Pojęcia nie mam :D
benq pisze: Czy tylko ja mam wrażenie, że ludzie tworzący nasze prawo robią wszystko tak, żeby zostawić tysiące "furtek", które można interpretować w dowolny sposób?
A tutaj mam pojęcie, że dokładnie tak jest.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: benq » środa, 4 lipca 2018, 08:44

@devega, Ja to rozumiem, dlatego w przypadku kantoru napisałem o podstawionych "mrówkach", bo tam w celu uniknięcia ewentualnych kar trzeba bardziej kombinować.

Stawiam tezę, że te wszystkie zmniejszanie limitów płatności gotówkowych bez KYC mają nas powoli przygotować do zakazu obrotu gotówką. Shadow chyba pisał o powolnym gotowaniu żaby, pasuje tu jak ulał. Najpierw 15,000 euro, potem 15,000 zł, teraz 10,000 zł, za jakiś czas 5000, potem 1000, następnie 50 zł a potem możemy już zdelegalizować obrót gotówkowy, nikt nie będzie protestował, bo to przecież żadna różnica.
Zobaczcie limity we Francji, Włoszech, Portugalii (1000 euro), idziemy ich śladami. :roll:

Widzę niezwykły potencjał dla portali podobnych do LocalMonero ;)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: kajetan » środa, 4 lipca 2018, 10:10

benq pisze: Stawiam tezę, że te wszystkie zmniejszanie limitów płatności gotówkowych bez KYC mają nas powoli przygotować do zakazu obrotu gotówką.
Ta władza ma sojusz z Kościołem, nie zakażą gotówki, bo mało który kościół akceptuje karty kredytowe. Choć trzy parafie w Polsce już się dostosowały: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kolejn ... k_prnewspl

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: Mosteque » środa, 4 lipca 2018, 10:38

@kajetan, co to za argument, że mało który. Będzie trzeba, to się przystosują i będą akceptować w każdym ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Postautor: Bagder » środa, 4 lipca 2018, 11:12

@Mosteque - sprawa jest bardziej zagmatwana. Po pierwsze mohery, po drugie prywata księży, po trzecie obawa, że przynajmniej część dochodów księży - zostanie jednak opodatkowana na ogólnych zasadach... o praniu nawet nie chcę myśleć, ale to już taka solidarnościowa tradycja... wspieranie terrorystów? - kto wie - meczetów coraz więcej.

Dodano po 5 minutach 43 sekundach:
benq pisze: Jeśli przyjadę do kantoru Atoma z 9 podstawionymi kolegami/sąsiadami
9ciu powiadasz? - nie ma to jak sobie wyhodować "sygnalistów" ;)
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości