[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Co wybierzesz?

a) Intermediate Repayment and Final Repayment
10
20%
b) Early Lump-Sum Repayment
40
80%
 
Liczba głosów: 50
Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 09:23

Jeszcze taka refleksja na temat: czy ponowne otworzenie możliwości składania claimów zwiększy ich ilość/sumę?

Sądzę, że prawie wszyscy, którzy mieli na Gox znaczące sumy złożyli claimy. Tu raczej nie dojdzie nic nowego.
Część drobnych graczy zrezygnowała, bo uznała, że "skoro mam 1BTC, ktory jest wart $300 (w momencie składania claima), a widoki są na odzyskanie 10% o ile BTC nie umrze, to nie ma się co bawic w formalności". Część (ale niewielka) tych ludzi teraz złoży claimy, ale nie powinno to szczególnie wpłynąć na ogólną sumę. Czemu niewielka część? Bo pewnie wielu zapomnialo juz dawno o BTC i Goxie.

Z drugiej strony: wszyscy mają składać claimy od nowa, a pewnie część ludzi, którzy je poprzednio złożyli już zapomniała o sprawie, część umarła nie zostawiając info nikomu, część zmieniła maila itp itd. i info do nich nie dotrze. Wiem, że wszystkie te przypadki wydają się rzadkie i mało prawdopodobne, ale przy kilkudziesięciu tysiącach wierzycieli i 4 latach jakie minęły, statystyka robi swoje i takie przypadki się pojawią.

Podsumowując: w sumie uznanych claimów niewiele powinno się zmienić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1123
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: fusywszklanejkuli » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 12:01

ekonokomik pisze: Jeszcze taka refleksja na temat: czy ponowne otworzenie możliwości składania claimów zwiększy ich ilość/sumę?
Obawiam się wielu roszczeń o niskiej wartości, posiadacze ułamków BTC skorzystają z drugiej szansy. Trudno będzie przegapić pozytywne informacje o Goxie, już teraz publikowane przez serwisy krypto, a i media głównego nurtu podchwycą wdzięczny temat "Poszkodowani upadkiem największej giełdy krypto po pięciu latach odzyskują z nawiązką swoje środki". Liczba roszczeń wzrośnie znacząco (w bazie Goxa było ok. 100k użytkowników, roszczenia złożyło ok. 25k), suma zwiększy się niewiele.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:34

Byście sie nawzajem nie wprowadzali w błąd i wprowadzali w dezinformacje to polecam u/MagicalTux jakiś czas temu napisał bardzo rzeczowo o CR z czym się wiąże i dlaczego byłaby to najlepsza opcja dla wierzycieli (choć on sam nie wierzył że do tego dojdzie). Generalnie wszystkie środki będą rozdysponowane łącznie z BCH.

Jak macie możliwość to uciekajcie z Krakena.
Ja nie składałam swojego claima przez krakena i najwidoczniej najlepiej na tym wyszłam.

Claimy mogą być składane ponownie, procent "zapomnianych" claimów to promil i nie wpłynie znacząco na czas rozpatrywania. Jakaś część osób zapomniała, nie miała zweryfikowanych konta, zmarła, popełniła samobójstwo (historia z reddita) itd.

Grubas mówił o tym nawet by w ramach CR przywrócić Mt.Goxa i w ramach CR zwracać ludziom środki albo zbudzić ponownie do życia (choć to już jest utopia)
Jakkolwiek Grubas ie chce mieć z tym już nic wspólnego i jedynie czego chce to jak najszybsze zakończenie sprawy i CR ma się do tego przyczynić.
BCH też wchodzą w masę upadłościową wchodzącą w CR.

O ramach czasowych sie nie wypowiadam, ale dla mnie nie ma to znaczenia szczerze mówiąc.

Dodano po 1 minucie 54 sekundach:
fusywszklanejkuli pisze: Liczba roszczeń wzrośnie znacząco (w bazie Goxa było ok. 100k użytkowników, roszczenia złożyło ok. 25k), suma zwiększy się niewiele.
Ogromna ilość z nich to były czyste pralnie i duża ilość niezweryfikowanych kont które robiło arbitraże. Te konta przepadły na zawsze a są wśród nich konta o znacznej ilośći BTC. Kilkanascie tys BTC jest pozostawionych bez claima a są też odrzucone które zgłaszały claima na kilka tys BTC z wyżej wymienionych powodów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 21:58

Lorraine pisze: Jak macie możliwość to uciekajcie z Krakena.
Ja wiem, że ciąży na Tobie "klątwa Tytanic'a"... Ale niektórzy w Ciebie wierzą :mrgreen: Na ripelkach dałaś czadu (nieźle zarobić). Ja HEL oddaję cześć :idea:
O co chodzi z Krakenem? Napisz proszę... Nawet jak to są przeczucia...

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 22:58

Lorraine pisze: Ja nie składałam swojego claima przez krakena i najwidoczniej najlepiej na tym wyszłam.
Ano właśnie. O co chodzi z Krakenem i jak mogłaś wyjść "najlepiej" bez krakena, skoro jeszcze chyba nikt nijak nie wyszedl ze sprawy z Goxem?

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 24 czerwca 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: pietro » wtorek, 26 czerwca 2018, 10:08

Nie wiem czy coś z tego zrozumiałem, czy na stronie mtgox claims dane do logowania będą te same które miałem parę lat temu na mtgox ?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » wtorek, 26 czerwca 2018, 13:00

Konta nie będą resetowane.
Właściciel krakena praktycznie nie ma już żadnego wpływu ani udziału w sprawie CR. Jego inicjatywa zakładająca wykupienie długów, deklaracja spłacenia czasowego wierzycieli spaliło na panewce. Został on praktycznie odsunięty od całej sprawy.
Kilu ludzi kontaktowało się z krakenem w sprawie claimów i podejrzewają spore utrudnienia w tej kwestii lub nawet fraud z tego względu że osoby zaznaczające krakena przekazały
prawa do operowania ich kwestiami / assetami w sprawie Goxa.
Takie podejrzenia i sporo kwestii dyskusyjnych związanych z Krakenem pojawiło się ostatnio dość sporo.
Ja miałam przeczucie od samego początku że oddawanie claimów Krakenowi by nimi rozdysponowywał może mieć przykre konsekwencje w czasie więc zrezygnowałam od samego początku.

Claimy będą otwarte na nowo do końca tego roku startując od przyszłego miesiaca, jestem pewna że będzie można wprowadzać zmiany w tych kwestiach.
Osobiście radziłabym Krakena odseparować od tej kwestii, ale finalna decyzja należy zawsze do wierdzycieli czyli was.
KryptoBanita pisze: Ja wiem, że ciąży na Tobie "klątwa Tytanic'a"... Ale niektórzy w Ciebie wierzą :mrgreen: Na ripelkach dałaś czadu (nieźle zarobić). Ja HEL oddaję cześć :idea:
Mój bobas jest najwiekszym beneficjentem Ripple. Jak dorośnie to mu kiedyś o tym opowiem :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1123
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: fusywszklanejkuli » wtorek, 26 czerwca 2018, 13:15

Dezinformacja. Złożenie roszczenia za pośrednictwem Krakena nie wiązało się z żadnym "przekazywaniem prawa do operowania kwestiami / assetami". Kraken miał być jedynie potencjalnym - bo nawet to nie było zagwarantowane - pośrednikiem przy wypłatach.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: domator » czwartek, 28 czerwca 2018, 17:37

Ja mialem w sumie glownie fiaty dlatego sie nie ekscytowalem zmiana formy prawnej tego "bankructwa".
Teraz kiedy troche poczytalem - przypomnialem sobie ze kupilem troche goxcoinow na bitcoinbuilder wiec gdyby oddawali BTC to byloby dosc zajefajnie.
Czy istnieje jakas prosta odpowiedz wyniakajaca z matematyki: na ile mozna liczyc? Bo rozumiem ze za kazde BTC mamy szanse dostac 0.XX BTC, prawda?
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » piątek, 29 czerwca 2018, 20:26

Na ten moment wszelkie takie kalkulacje należy traktować jako luźną dyskusję, bo plan rehabilitacji musi być napisany i zaakceptowany, co ma trwać miesiące. W każdym razie, w mojej wyobraźni widzę tak:
  • Dla zobrazowania procesu przyjmijmy, że ktoś miał 10 BTC na Goxie, gdy ten upadł
  • Gox w momencie upadku posiadał ok. 202k BTC (na ok. 850k zdeponowanych przez userów) i kilknaście mln $.
  • Wartość szkód w 2014 r. została oszacowana na ~$480/BTC. W przypadku usera z 10 BTC, jego straty zostały wycenione na $4,800.
  • W 2017 w wyniku forku syndyk stał się również posiadaczem BCH.
  • W 2018 syndyk sprzedał część BTC (i BCH), aby wszystkie oszacowane w 2014 r. szkody mogły został w pełni pokryte w fiatach. Można szacować, że na dzień dzisiejszy zostało mu 137k BTC i BCH.
  • Huraoptymistycznie zakładając, że syndyk sprzedał odpowiednią ilość krypto, aby móc finansować własną działalność oraz dzieląc pozostałe krypto pomiędzy userów, wychodzi 137k/850k=~0.16.
  • Wychodzi mi więc, że osoba posiadająca na Goxie 10 BTC, kwalifikowała by się do otrzymania: $4,800, 1.6 BTC oraz 1.6 BCH.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » sobota, 30 czerwca 2018, 18:36

the_prince pisze: W 2018 syndyk sprzedał część BTC (i BCH), aby wszystkie oszacowane w 2014 r. szkody mogły został w pełni pokryte w fiatach. Można szacować, że na dzień dzisiejszy zostało mu 137k BTC i BCH.
Tego nie trzeba szacować. W tym dokumencie:
https://www.mtgox.com/img/pdf/20180307_report.pdf
stoi ile dokładnie (i za ile) sprzedano. Zostało: 166,344.35827254 BTC

@domator, ja policzyłem to dość zgrubnie i trochę dziwnie, ale dla mnie wygodnie ;)
Jeśli przyjąć, że:
- suma claimów się nie zmieni,
- cały (lub praiwe cały) majątek zostanie zwrócony wierzycielom

to wyszło mi, że kasa ze sprzedanych dotąd BTC/BCH pokryje 100% claimów (liczonych po kursie $480).
Przyjmijmy, że suma na jaką opiewa Twój claim to X.
Jeśli pozostałe 166K BTC i BCH zostaną rozdzielone, to każde 4K ceny po jakich je sprzedasz, da Ci dodakowe kolejne X.
Przykład: jeśli otrzymasz swoją działkę w BTC/BCH i uda Ci się sprzedać je po $12000/BTC, to dostaniesz: 1X (z tych sprzedanych przez syndyka) + 3X (ze sprzedanych przez Ciebie) = 4X.
Przy obecnym kursie byłoby to 2.5X.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » sobota, 30 czerwca 2018, 18:40

ekonokomik pisze: Tego nie trzeba szacować. W tym dokumencie:
https://www.mtgox.com/img/pdf/20180307_report.pdf
stoi ile dokładnie (i za ile) sprzedano. Zostało: 166,344.35827254 BTC
To dokument z marca. Od tego czasu nastąpiły kolejne wypłaty z portfela.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: domator » sobota, 30 czerwca 2018, 18:45

ekonokomik pisze: to wyszło mi, że kasa ze sprzedanych dotąd BTC/BCH pokryje 100% claimów (liczonych po kursie $480).
Przyjmijmy, że suma na jaką opiewa Twój claim to X.
Jeśli pozostałe 166K BTC i BCH zostaną rozdzielone, to każde 4K ceny po jakich je sprzedasz, da Ci dodakowe kolejne X.
Przykład: jeśli otrzymasz swoją działkę w BTC/BCH i uda Ci się sprzedać je po $12000/BTC, to dostaniesz: 1X (z tych sprzedanych przez syndyka) + 3X (ze sprzedanych przez Ciebie) = 4X.
Przy obecnym kursie byłoby to 2.5X.
Nie ogarniam.
POwiedzmy ze mialem 10k EUR i 10 BTC na goxie.
Ile mam szanse dostac?
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » sobota, 30 czerwca 2018, 20:14

the_prince pisze:
ekonokomik pisze: Tego nie trzeba szacować. W tym dokumencie:
https://www.mtgox.com/img/pdf/20180307_report.pdf
stoi ile dokładnie (i za ile) sprzedano. Zostało: 166,344.35827254 BTC
To dokument z marca. Od tego czasu nastąpiły kolejne wypłaty z portfela.
W ostatnim dokumencie (o CR) syndyk napisał, że sprzedaży dokonywał od grudnia do lutego. Napisał również, że nie będzie więcej sprzedawał.
Zakładam więc, że od marca stan się nie zmienił i wynosi 166K BTC i BCH.
Ruchy na portfelach to już sprawa syndyka.

@domator, no własnie ja tego tak nie liczyłem jak Ty oczekujesz. Wygodniej było mi to odnieść do kursu, jak podałem wyżej.
No ale przeliczając na szybko, oszacowałbym że dostaniesz: 10k EUR (+ być może jakieś odsetki), 1.8 BTC i 1.8 BCH.

Ale w równaniu jest kilka poważnych niewiadomych, więc lepiej na razie nie przyzwyczajać się do tych wyników. Musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: slasta » sobota, 30 czerwca 2018, 21:00

tu macie stronkę która monitoruje portfel goxa
https://www.cryptoground.com/mtgox-cold-wallet-monitor/

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » niedziela, 1 lipca 2018, 01:46

@slasta, dzięki, ale po co? Syndyk publicznie oświadczył, że nic więcej nie będzie sprzedawane. Sprawa tajnych sprzedaży to już przeszłość.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: slasta » niedziela, 1 lipca 2018, 11:18

@ekonokomik,
tak tylko informacyjnie dałem, jak by kogoś interesowała dokłada ilość

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: S.O.S » poniedziałek, 2 lipca 2018, 13:04

Właśnie pisałem również posta z tym linkiem.
@ekonokomik coś taki mocno za syndykiem, raz zrobił wszystkich trochę w konia sprzedając na boku a ty mu bezgranicznie wierzysz, że już nie sprzeda, bo tak publicznie obiecał. Będzie miał możliwość zrobić to po raz drugi zgodnie z literą ichniejszego prawa to to zrobi.
Z resztą aktualny stan na stronce z podanego linka też pokazuje ok 137k BTC wiec może coś w tym jest.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 2 lipca 2018, 15:02

S.O.S pisze: Będzie miał możliwość zrobić to po raz drugi zgodnie z literą ichniejszego prawa to to zrobi.
Po co?

A jestem mocno za syndykiem bo wykonał do tej pory fantastyczną robotę:
- wykorzystał stronę goxa jako oficjalną tablicę ogłoszeniową
- umożliwił składanie claimów online bez żadnych tłumaczeń przysięgłych i wysyłania listów do Japonii,
- nie bał się dogadywać z Krakenem aby zyskać wsparcie w temacie i ułatwić przyszłe operacje,
- sprzedał BTC w taki sposób by nie zachwiać rynkiem i po świetnej cenie (koło 10K/BTC) w ilości wystarczającej na pokrycie 100% roszczeń.

Dla mnie wystarczy. Jestem co prawda trochę zawiedziony powolnością toczenia się sprawy, ale uwzględniając, że dotyczy ona 20tys. ludzi z całego świata, nowej technologii, ogromnych pieniędzy, itd. to i tak jest lepiej niż u nas z amber gold ;)

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: S.O.S » poniedziałek, 2 lipca 2018, 16:07

@ekonokomik, nie żeby było, że ja mam coś przeciwko syndykowi. Oczywiście za te działania które wymieniłeś należą mu się pochwały. Musisz jednak pamiętać, że ten sam syndyk był przeciwny procesowi CR dość aktywnie i tylko działania innych grup interesu pozwoliły sędziemu podjąć decyzję by zmienić postępowanie na CR. To, że do tej pory działania syndyka zbieżne w dużej części z twoimi interesami znaczy, że nie zawsze tak będzie.

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości