Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » czwartek, 14 czerwca 2018, 12:08

Już myślałem że to wyżej 3xP będzie o krypto. A to tylko jakieś wymiociny propagandowe. Jednak to o PCC jest niepokojące - wskazuje że takie z nich zera że nie potrafią nawet zrezygnować z podatku który można znieść w 5 minut. Nie, żebym czegoś innego oczekiwał. Ciekawe, jaka jest szara strefa w tym kraju, bo z takimi przepisami to może 20%(nastepne 30% źle się rozlicza), mina im zwiędnie przy sprawdzaniu. Może wyjebie kiedyś taką dziurę w budżecie że musielby górnikom zabierać na 500+.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 14 czerwca 2018, 12:15

od 5:20 mówi że wstecz też ma działać.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 czerwca 2018, 12:48

_chybaty pisze: od 5:20 mówi że wstecz też ma działać.
Ok, ja pamiętałem coś innego, na koniec tej konferencji, ale nie mogę znaleźć nagrania. W sumie nieważne. I tak przekonamy się już wkrótce co też wymyślili.

Dodano po 14 minutach 7 sekundach:
@_chybaty Ok, miałem na myśli to nagranie: https://www.facebook.com/Bankierpl/vide ... 516940222/ 13:40, ale faktycznie źle pamiętałem kontekst, on jednak rzetelnie obiecywał rozwiązanie legislacyjne problemu PCC.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 14 czerwca 2018, 12:55

kajetan pisze:
_chybaty pisze: od 5:20 mówi że wstecz też ma działać.
Ok, ja pamiętałem coś innego, na koniec tej konferencji, ale nie mogę znaleźć nagrania. W sumie nieważne. I tak przekonamy się już wkrótce co też wymyślili.

Dodano po 14 minutach 7 sekundach:
@_chybaty Ok, miałem na myśli to nagranie: https://www.facebook.com/Bankierpl/vide ... 516940222/ 13:40, ale faktycznie źle pamiętałem kontekst, on jednak rzetelnie obiecywał rozwiązanie legislacyjne problemu PCC.
No zobaczymy jak to będzie, ale namawiać na nieskladanie żeby potem jednak stwierdzić że to od lipca 2018 to już przesada by była.....

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » piątek, 15 czerwca 2018, 07:31

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Hmm...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 15 czerwca 2018, 09:09

Wywiad z przedwczoraj z min. Gruzą:
Przejdźmy do bitcoinów i innych walut wirtualnych. Jakiś czas temu obiecywał Pan zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nastała jednak cisza.

Tak, wszystko potwierdzam. Projekt rozporządzenia w zakresie niepobierania PCC jest już gotowy i aktualnie znajduje się w konsultacjach wewnątrzresortowych. Niedługo upubliczni do Rządowe Centrum Legislacji.

Kiedy?

Myślę, że to kwestia tygodnia. Dodatkowo będziemy także chcieli uporządkować kwestie związane z opodatkowaniem dochodu z transakcji związanych z kryptowalutami. Analizujemy rozwiązania innych państw w tym zakresie. Na tej podstawie zaproponujemy nasze własne rozwiązania.
http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/ ... zelka-cene
Wynika z tego, że po pierwsze raczej się spóźnią z tym rozporządzeniem ale niedużo, po drugie że jednak w PIT też będą grzebali, a nie tylko w PCC, czyli będzie i ustawa, a po trzecie, że zrobią coś podobnego jak inne państwa, a chyba nigdzie nie ma tego "podatku przychodowego" od krypto proponowanego przez Mike'a Satoshiego i Profit Plus (nie mylić z dochodowym).

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 15 czerwca 2018, 09:17

Czyli nadzieja ze nas nie wydymaja jeszcze jest.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 15 czerwca 2018, 11:38

Bo inne państwa to też skur... i chcą ściągać barter z którego zysk istnieje tylko w ich mózgach. Śmiechu warte.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 15 czerwca 2018, 12:09

KryptoBanita pisze:
Skrilex pisze: A ja zaluje, ze sie zapozyczylem i go zaplacilem
Jeżeli głupotą jest się zapożyczyć, aby kupić kryptę, to nie wiem jak nazwać pożyczkę na podatek :shock:
Prościej użyć flachy i sznura :mrgreen:
Według mnie Skrilex postąpił rozsądnie. Najwyżej dostanie zwrot jak sytuacja się wyjaśni. Ci, co teraz ukryli swoje dochody, w przyszłości będą mieli problemy, żeby sprzedać swoje zatajone kryptowaluty. Jak się przyznają skąd je mieli, żeby uniknąć 75% stawki, to urząd skarbowy też nie jest głupi i poza odsetkami wymierzy taki domiar, żeby na tym nie wyszli z zyskiem.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 15 czerwca 2018, 12:37

Zwrot dostanie...buahuahua xD
Jeszcze będziesz miał do dopłcenia 6 lat do tyłu, tak jak teraz mają tysiące ludzi, tylko tego nie wiedzą.
P.S. jak można mieć więcej niż 100% dochodu?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 15 czerwca 2018, 13:39

@dingo, Jeżeli pod koniec roku koś odkupił kryptowaluty za wypracowany zysk, to najprawdopodobniej są one teraz mniej warte niż podatek, który został do zapłacenia. Jeżeli chodzi o wymianę krypto-fiat, to jest to zrozumiałe, bo trudno jakby państwo brało na siebie ryzyko kursowe, no i średnio ogarnięta osoba miała tego świadomość.
Jednak największym świństwem jest to, że do końca zeszłego roku urzędnicy informowali, że opodatkowane są transakcje krypto-fiat oraz wymiany na inny towar lub usługę. Dopiero po nowym roku (oficjalnie 4 kwietnia), stwierdzili, że tak samo chcą potraktować wymiany krypto-krypto, przez co po bandycku wpędzili wiele osób w długi.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 15 czerwca 2018, 13:45

Ja to wiem, ale ci ludzie są jebnięci. No chyba że to już standard i w każdej branży tak jest. Myślę że nie bez znaczenia jest to że ci ludzie pewnie ledwo umieją kliknąć w google to jak oni mogą opodatkować coś takiego jak krypto.

Z takim kierunkiem światowym opodatkowania to powinni otworzyć jakieś specjalne strefy gdzie z wielką łaską opodatkują tylko realne zyski, np. na Malcie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 15 czerwca 2018, 14:02

Nie liczył bym na to, że nie będą potrafili rozliczyć kryptowalut bo to tyle cyferek i takie skomplikowane. Raczej celował bym w rozsądek i to, że za rok są wybory, a aktualnie srają do własnego gniazda.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 15 czerwca 2018, 14:53

Pytanie które od dawna nurtuje mi dziurę w głowie to - co jest trudnego we wprowadzeniu nowego pojęcia prawnego dla kryptowalut i regulować je osobno. Tymczasem w Ameryce latami debatują czy kryptowaluty są czymś innym, a potem jeszcze czymś innym. Co jest tak niemożliwego we wprowadzeniu regulacji i podatków dla pieniądza cyfrowego, jakoś "papiery wartościowe" i inne takie mają swoją nazwę i regulacje...co za beznadziejny świat.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 15 czerwca 2018, 15:58

dingo pisze:Pytanie które od dawna nurtuje mi dziurę w głowie to - co jest trudnego we wprowadzeniu nowego pojęcia prawnego dla kryptowalut i regulować je osobno. Tymczasem w Ameryce latami debatują czy kryptowaluty są czymś innym, a potem jeszcze czymś innym. Co jest tak niemożliwego we wprowadzeniu regulacji i podatków dla pieniądza cyfrowego, jakoś "papiery wartościowe" i inne takie mają swoją nazwę i regulacje...co za beznadziejny świat.
Dlatego z tego co gdzieś czytałem w Ameryce prawie nikt się nie rozlicza/rozliczał.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » sobota, 16 czerwca 2018, 08:38

gr0g pisze:
KryptoBanita pisze:
Skrilex pisze: A ja zaluje, ze sie zapozyczylem i go zaplacilem
Jeżeli głupotą jest się zapożyczyć, aby kupić kryptę, to nie wiem jak nazwać pożyczkę na podatek :shock:
Prościej użyć flachy i sznura :mrgreen:
Według mnie Skrilex postąpił rozsądnie. Najwyżej dostanie zwrot jak sytuacja się wyjaśni. Ci, co teraz ukryli swoje dochody, w przyszłości będą mieli problemy, żeby sprzedać swoje zatajone kryptowaluty. Jak się przyznają skąd je mieli, żeby uniknąć 75% stawki, to urząd skarbowy też nie jest głupi i poza odsetkami wymierzy taki domiar, żeby na tym nie wyszli z zyskiem.
dingo pisze: Zwrot dostanie...buahuahua xD
Jeszcze będziesz miał do dopłcenia 6 lat do tyłu, tak jak teraz mają tysiące ludzi, tylko tego nie wiedzą.
P.S. jak można mieć więcej niż 100% dochodu?
Czy dostane zwrot, to nie wiem, ale szczerze watpie... Moi drodzy, nie chodzi o to ze mialem do zaplacenia wiecej, niz zarobilem w ub. roku (generalnie 2017, to byl moj pierwszy rok z kryptowalutami), tylko po prostu calosc re-inwestowalem popelniajac blad, ze za wczasu nie odlozylem sobie 'zaliczki' na podatek. Wiec w kwietniu pozostal mi wybor: pozyczyc i zaplacic lub nie placic i liczyc na farta, ze mnie nie wykryja. Postanowilem posluchac osob bardziej kompetentnych ode mnie i uiscic ten chory, 32% haracz. Teraz niestety sa duze spadki, a jako ze wg polskiego prawa nalezalo zaplacic za cos, czego sie fizycznie w lapie lub chociaz na koncie nie mialo, tylko wisi to na gieldzie no to jest, jak jest. Po prostu krew ciemna mnie zalewa, jak sobie pomysle, ze 1/3 tego co zarobilem tylko dzieki mojej skromnej osobie musialem oddac panstwu, podczas gdy moglem przeznaczyc to na poprawe swojego zdrowia.

W kwestii opodatkowania przychodzow z kryptowalut moje osobiste zdanie jest niezmienne: potraktowac je jako instumenty finansowe, stawka 19% (nie tylko dla DG) od wyplat.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 22 marca 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: rezdog » niedziela, 17 czerwca 2018, 09:34

Takie małe przypomnienie:

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PCC miało zostać wydane do 15 czerwca 2018 r.

Opiekun merytoryczny: Orlińska-Białecka Ewa
Znak sprawy komórki merytorycznej: PS1.8400.4.2018
Etap realizacji: uzgodnienia wewnętrzne
Planowany termin wydania rozporządzenia: do 15.06.2018
Planowana data ogłoszenia: do 29.06.2018

Informację można znaleźć w wykazie prac na stronie ministerstwa (pozycja 708):
Wykaz prac legislacyjnych dotyczący projektów rozporządzeń Ministra Finansów od 2016.03.17 (do 9 stycznia 2018 r. - Wykaz prac legislacyjnych dotyczący projektów podpisanych przez Ministra dla działów: budżet, finanse i instytucje finansowe)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » niedziela, 17 czerwca 2018, 09:43

Jeśli ktoś ściągnie tego excela, to jest to punkt 708.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 17 czerwca 2018, 11:29

Dla przypomnienia to do jutra miały zostać przedstawione propozycje opodatkowania. Nic nie widze nic nie slysze.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 17 czerwca 2018, 11:33

Co chwilę jest "za parę dni".

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości