Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój portfel

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój portfel

Postautor: lenny » środa, 3 października 2012, 11:28

W tym skróconym poradniku postaram się Wam przybliżyć popularne obecnie klienty (portfele) Bitcoin, a także, jak łatwo przenieść portfel. Jest to także uzupełnienie artykułu http://www.bitcoin.pl/index.php/jak-zaczac, który nie jest już aktualizowany.

Notebook / Desktop PC

1. Standardowy klient Bitcoin-Qt (na desktop)
Jest to główny klient. Synchronizuje wszystkie bloki od początku powstania sieci, dlatego będzie się aktualizował kilka dni i ściągnie z neta kilka gigabajtów danych. Odradzam jego użycie dla osób, które nie mają serwera i nie zamierzają tego klienta mieć uruchomionego 24/7 (co wspomaga sieć).
2. Klient Multibit (na desktop
Alternatywny klient, ściągający tylko nagłówki bloków. Znakomite rozwiązanie dla ludzi sporadycznie włączających swój portfel, aby dokonać transakcji. Program jest prosty w obsłudze i intuicyjny.
3. Klient Electrum (na desktop)
Podobnie jak powyższy, jest to alternatywny, szybki i prosty w obsłudze klient, gotowy do pracy w kilka minut zamiast kilka dni :)
4. Klient Armory (na desktop)
Jest to bardzo zaawansowana technicznie nakładka na Bitcoin-Qt (standardowy klient), rozszerzająca jego możliwości dla zaawansowanych użytkowników.

Smartphone z systemem Android

1. Klient Bitcoin Wallet (na Androida)
Najpopularniejszy klient na urządzenia z Androidem. Obsługuje kody QR, NFC oraz Bitcoin-URI. Jest gotowy do pracy w kilka minut.
2. Klient BitcoinSpinner (na Androida)
Kolejny dobry klient na Androida. Prosty w obsłudze i intuicyjny, gotowy do pracy w kilka minut tak jak poprzednik. Pozwala łatwo zrobić kopie portfela i przenieść na inne urządzenie.

Portfele na stronie internetowej, działające z każdego urządzenia z Internetem

1. Portfel online Blockchain
Portfel na stronie internetowej. Bezpieczny i prosty w obsłudze. Pozwala na import/export kluczy prywatnych, podglądanie innych adresów. Przydatny, gdy nie mamy swojego głównego portfela pod ręką i jesteśmy w podróży bez dostępu do swojego laptopa czy smartfona.
2. Portfel online Strongcoin
Kolejny portfel na stronie internetowej. Szyfruje klucz prywatny do adresu hasłem użytkownika, w przypadku zgubienia hasła, pieniążki przepadają.

Błyskawiczne portfele na stronie internetowej, działające z każdego urządzenia z Internetem

1. Portfel online Instawallet
W odróżnieniu od zwykłych portfeli przez przeglądarkę, ten tutaj nie wymaga rejestracji. Przy odwiedzeniu strony generuje się nam adres BTC oraz adres URL, będący kluczem do niego. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie, bo każdy, kto jest w stanie podejrzeć jakie otwieraliśmy strony i pozna ten adres URL, będzie miał dostęp do naszych BTC.

Portfele na giełdzie Bitcoin

1. Giełda MtGox
Największa giełda wymiany Bitcoin, tysiące transakcji dziennie, dobra obsługa przelewów w PLN oraz wielu innych walut. Tworzymy tam konto i od razu mamy dostęp do swojego adresu do wpłat i wypłat.
2. Polska giełda Bitcurex
Jedyna polska giełda Bitcoin, obsługująca tylko PLN oraz EUR.
3. Giełda Intersango
Kolejna dobra giełda, obsługująca PLN oraz wiele innych walut.

Portfele offline

Opis tutaj: http://www.bitcoin.pl/index.php/jak-zac ... le-offline
Nie umieszczam instrukcji tutaj, bo strona, gdzie się zleca offline-owe transakcje http://bitsend.rowit.co.uk/, nie działa, a wysyłanie surowych transakcji (tu opis https://en.bitcoin.it/wiki/Raw_Transactions), wykracza poza ramy tego poradnika.

Jak przenieść portfel ze standardowego klienta Bitcoin-Qt?

Jeśli już się niepotrzebnie skusiliśmy i używamy standardowego, powolnego klienta Bitcoin-Qt, poniżej opis na wydobycie z niego kluczy prywatnych do naszych adresów BTC:
Otwieramy katalog roboczy programu i odpalamy bitcoind.exe. Następnie otwieramy konsolę cmd w tymże katalogu i wpisujemy:
Pokaż wszystkie istniejące adresy BTC w portfelu:

Kod: Zaznacz cały

bitcoind listreceivedbyaddress 0 true
Sprawdź, czy pojedyńczy adres jest poprawny i czy jest w portfelu:

Kod: Zaznacz cały

bitcoind validateaddress adresBTC
Pokaż klucz prywatny do pojedynczego adresu BTC:

Kod: Zaznacz cały

bitcoind walletpassphrase haslo 60
bitcoind dumpprivkey adresBTC
Następnie ten klucz prywatny kopiujemy i wpisujemy do nowego klienta/portfela, np. do online-owego Blockchain.
Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie to proszę pisać. Wszelkie inne dobre rozwiązania, które znacie i używacie też można dopisać, powiększymy listę :)

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 2 listopada 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: Paranormalny » sobota, 3 listopada 2012, 00:12

Czy te klienty alternatywne mozna "storowac" i jak to zrobic?
Czy" mozna" wrzucic w nie Gotowe bloki do klienta
http://eu1.bitcoincharts.com/blockchain/
po to aby wieki nie czekac az sie posciagaja?

Czy moje zyczenia sa nazbyt perwersyjne>?

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: lenny » sobota, 3 listopada 2012, 00:31

Alternatywne klienty Multibit i Electrum nie wymagają ściągania żadnych bloków. Multibit sam używam i po włączeniu, jest gotowy do pracy w dosłownie 5 sekund.
Armory bazuje na standardowym kliencie Bitcoin i musi on być włączony podczas pracy Armory, więc jeśli chcesz to możesz to do swojego standardowego klienta ściągnąć bloki.
Standardowy klient da się bez problemu "storować", trzeba tylko wpisać localhost proxy i port TORa. Nie wiem, czy alternatywne klienty mają opcję wyboru proxy, sprawdź sobie to.
Jeśli jakiś program nie potrafi wybrać sobie proxy, to pod Linuksem jest do tego komenda torify. Pod Windows też są takie rozwiązania, jednak nie ma nic gotowego w tej chwili.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 2 lutego 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Underground

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: rafu » wtorek, 5 lutego 2013, 02:24

Bardzo przydatna lektura^^

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: ekonokomik » sobota, 9 lutego 2013, 11:00

Próbowalem wykonac tę procedurę. Odpalam bitcoind.exe (nic nie wyswietla tylko dlugo cos mocno mieli bez konca). Ale po wydaniu polecenia w konsoli dostalem informację, ze muszę stworzyc plik bitcoin.conf z haslem do porfela. Tak zrobilem, ale teraz dostaję błąd:
"error: couldn't connect to server"

Co moze byc przyczyną? Oczywiscie mam polaczenie z siecią. Klient "okienkowy" BTC laczy sie bez problemow i sciaga bloki.
Czy wiąże się to z tym, ze w kliencie podstawowym mam niezsynchronizowany portfel? (pokazuje status porfela: zaszyfrowany, zablokowany). Brakuje mi okolo 10% bloków, ale one się ściągają coraz wolniej. Z obliczeń wychodzi mi ze na te 10% musialbym czekac min 30h pracy komputera na najwyzszych obrotach. Od miesiecy nie zagladalem do "swiata BTC" ale dam glowe ze kiedys nie trwalo to tak dlugo...
Jesli to jest przyczyną braku wykonywania polecen, to mam drugie pytanie:

Jak przenieść pliki blkxxx.dat z lokalizacji domydlnej (..\Dane Aplikacji\Bitcoin\) na inny dysk? Te pliki zajmują już 4GB a ja nie mam wiecej wolnego miejsca na dysku C:\

PS. Taka refleksja na marginesie: jesli ktos dopiero zainteresowal sie BTC i trafia najpierw na domyslnego klienta (a pewnie 98% trafia), to chyba nie ma lepszego sposobu zeby kogos zniechecic do takiej formy platnosci :( Dla mnie sciaganie GB danych przez 2 tygodnie jest totalnym failem i gdyby nie to, ze znam BTC od 2 lat to bylby to dla mnie powód zeby postawic krzyzyk na tej walucie jako kompletnie bezuzytecznej do platnosci.
To tak, jakbym przed zalozeniem konta w banku mial zostawic na 2 tygodnie samochod na parkingu przed bankiem na wlaczonym silniku ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 9 lutego 2013, 18:45 przez ekonokomik, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: lenny » sobota, 9 lutego 2013, 14:22

...dlatego programisci zapowiedzieli juz w tamtym roku na konferencji w Londynie, ze klient bedzie mial tryb nie-serwer
owy, dla zwyklych uzytkownikow, ktory bedzie sie aktualizowal blyskawicznie.
Nie musisz odpalac bitcoind.exe - otworz klienta okienkowego i tam ns ostatniej zakladce tez masz konsole, wybierz ja z menu. W tej okienkowej konsoli mozesz wpisac takie same polecenia jak podane powyzej, z tym ze nie trzeba wpisywac za kazdym razem bitcoind.exe.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: ekonokomik » sobota, 9 lutego 2013, 18:47

A czy w takim razie zamiast wyciagac polecenami konsoli adresy i klucze, mogę wygenerowac w nowym kliencie np w Multibit nowy adres i przelac na niego z klienta standardowego zawartosc portfela?
Przeciez to chyba na to samo wyjdzie, a jest prosciej?

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: lenny » sobota, 9 lutego 2013, 19:25

Jasne, można tak, tylko, że wtedy wykonujesz transakcję w sieci i płacisz fee za jej przetworzenie. I nie masz w nowym portfelu dostępu do starych adresów, gdyby ktoś Ci na stary adres kasę wysłał.
Cały myk polega na tym, aby przenieść środki do innego portfela bez wykonywania żadnych transakcji :)

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 11 lutego 2013, 01:43

lenny, Twoj post, choc bardzo pomocny wprowadza w błąd. Polecenie listreceivedbyaddress zdecydowanie nie wykonuje "Pokaż wszystkie adresy BTC w portfelu i ich balans" jak napisałeś.

Godzinę stresu kosztowało mnie dojscie dlaczego żaden wypisany przez listreceivedbyaddress adres nie zawiera banalnsu mojego portfela ;)
Jeśli dobrze rozumiem, to polecenie pokazuje wszystkie adresy na które zostały odebrane bitcoiny. Tyle że ja po odebraniu powiedzmy 100 BTC wyslalem 30 do kogos. Klient standardowy pokazuje mi balans 70 BTC, wszystko jest ok.
Robię polecenie listreceivedbyaddress i przy jednym z adresów widzę banlans 100BTC. Tyle odebralem. Ale po wysylce 30, powinno byc 70. Wiec sprawdzilem ten adres w blockexplorer.com i pookazuje mi na nim balans 0! WTF?
Wystraszylem sie nie na żarty ;) Ale po chwili doczytalem w dokumentacji, że wysylając z danego adresu 30BTC tak naprawdę przeprowadzamy dwie transakcje: wysyłamy 100 ale 70 wraca na inny adres. I faktycznie, dzięki blockexplorer.com po transakcji doszeldem jaki to adres. I polecenie dumpprivkey podalo mi jego klucz prywatny.
Ale tego aderesu nie było na liście wyświetlonej poleceniem listreceivedbyaddress.

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: lenny » poniedziałek, 11 lutego 2013, 02:02

Więc jakie to polecenie będzie? :) Wg Wiki to jest właśnie to polecenie, jakiego potrzebujemy.
https://en.bitcoin.it/wiki/Original_Bit ... calls_list
Listing my bitcoin addresses

Listing the bitcoin addresses in your wallet is easily done via listreceivedbyaddress. It normally lists only addresses which already have received transactions, however you can list all the addresses by setting the first argument to 0, and the second one to true.
Czyli pokaże nam wszystkie istniejące adresy w portfelu. Żeby nie było, zmieniłem opis tego polecenia w poradniku, aby nie zawierał "i ich balans" :)

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 11 lutego 2013, 02:05

Nie znalazłem :/ Sprawdziłem wszystkie zaczynające się od list... ale żadne nie robiło dokładnie tego co chcemy.
Moze ktoś znający dogłębnie klienta i polecenia konsoli pomoże.

EDITED: jestem pewny ze wpisywalem z parametrami: 0 i true i równie pewny, że tego adresu który zawierał pozostałośc po wysyłce nie było na liscie. Teraz już tego nie sprawdzę, bo skasowalem standardowego klienta i porfel :)

Tak czy inaczej w koncu udalo mi sie wyciagnac odpowiedni klucz, a to najwazniejsze. A jak ktos to przeczyta to bedzie wiedzial co robic gdyby natrafil na podobne problemy.

rha
Weteran
Posty: 1561
Rejestracja: 8 lipca 2012
Reputacja: 600
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: rha » poniedziałek, 11 lutego 2013, 21:55

A "listaddressgroupings"?

Dyskutant
Posty: 186
Rejestracja: 8 marca 2013
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: 11111111 » piątek, 29 marca 2013, 01:20

A znając swój adres BTC/LTC i klucz prywatny, można jakoś wczytać taką parkę do klienta bitcoin-qt czy litecoin-qt ?

Przykładowo mam wydrukowane w sejfie, a zaszyfrowany wallet.dat straciłem.
Nie widzę w litecoind takiej opcji...

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: pm7 » piątek, 29 marca 2013, 10:18

https://en.bitcoin.it/wiki/How_to_import_private_keys
Litecoin działa praktycznie tak samo.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: rav3n_pl » piątek, 29 marca 2013, 10:59

Xcoind importprivkey xxxxxxxxxx
każda waluta to ma.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Dyskutant
Posty: 186
Rejestracja: 8 marca 2013
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: 11111111 » piątek, 29 marca 2013, 14:12

Szukałem w helpie programu, a tam tylko przełączniki, dzięki.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: rav3n_pl » piątek, 29 marca 2013, 14:46

odpal Xcoind-qt i jak się uruchomi to w konsoli:
Xcoind help
i masz wszystkie polecenia.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: Emil » niedziela, 7 kwietnia 2013, 14:35

Pytanko od nowego użytkownika, ile czasu trwa wyplata PLN z mtgox??

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: prezes » niedziela, 7 kwietnia 2013, 14:42

ostatnio do miesiąca czasu
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Poradnik: Jakiego klienta używać, jak przenieść swój por

Postautor: Emil » niedziela, 7 kwietnia 2013, 14:57

A zakładając że chce przenieść BTC z bitsiurexa na mtgox to ile to moze trwac?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości