Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 21 maja 2018, 22:31

bialas198720 pisze: Przeczytałem pierwsze 33 strony tego wątku, głowa mi już pęka. Jak to rozliczyć?
Użyj strony rozliczkryptowaluty.pl
Oni chyba dobrze to liczą.

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » wtorek, 22 maja 2018, 15:21

Już złożyłem korektę. Ogólnie nie zajmuje się obrotem, kupiłem btc, nie były mi jednak potrzebne do zakupu, więc sprzedałem je z powrotem, dostałem ponad 300 zł na konto, wpisałem to, koszty uzyskania przychodu zostawiłem puste, ponieważ w razie czego nie potrafiłbym w 100% udowodnić, że kupiłem drożej. Będzie źle to będzie, najwyżej będę poprawiał, ważne, że wpisałem ten dochód i wysłałem korektę. Ponad 50 zł wyszło do zapłaty, zapłacę i spokój, zostanie ewentualnie pcc, co najlepsze w moim małym mieście urzędnicy znają pojęcie kryptowalut i powiedziano mi też, żeby na razie pcc nie płacić.

Teraz patrze, że się źle rozliczyłem, pole 74 zostawiłem puste, a w 75 wpisałem przychód ze sprzedaży, a powinno chyba być odwrotnie?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 15:32

bialas198720 pisze: Ponad 50 zł wyszło do zapłaty
Przy tak zawrotnych kwotach, to faktycznie masz święty spokój, nikt nie będzie tego sprawdzał, szkoda czasu.

Dodano po 2 minutach 9 sekundach:
bialas198720 pisze: Teraz patrze, że się źle rozliczyłem, pole 74 zostawiłem puste, a w 75 wpisałem przychód ze sprzedaży, a powinno chyba być odwrotnie?
No tak, przychód w 74. To jednak zrób kolejną korektę, bo takie oczywiste błędy to mogą i tak kazać poprawić niezależnie od sumy. Tylko sprawdź tym razem :-)

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » wtorek, 22 maja 2018, 15:39

Jednak dobrze wpisałem.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » wtorek, 22 maja 2018, 17:34

No to ministerstwa ruszaja z dzialaniem :mrgreen:

https://twitter.com/agranicki/status/99 ... 96896?s=21

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBusiness » wtorek, 22 maja 2018, 17:49

Tomasz_Es pisze: No to ministerstwa ruszaja z dzialaniem :mrgreen:
https://twitter.com/agranicki/status/99 ... 96896?s=21
Wzruszyłem się, że chcą położyć łapę i doliczać się danin i regulować wszystko
Jakie ministerstwa? To jest KNF i nie mają niewiele bezpośrednio wspólnego z podatkami...
Poza tym oni chyba też potrzebują jakiegoś nadzoru, ale nad sobą:
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018 ... -za-meble/

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 17:55

Tomasz_Es pisze: No to ministerstwa ruszaja z dzialaniem :mrgreen:

https://twitter.com/agranicki/status/99 ... 96896?s=21
Bardzo dobra wiadomość. Świetnie, że najpierw chcą konsultować, a dopiero potem tworzyć ustawy.
Nota bene ten pan, Artur Granicki, to nowy dyrektor, od miesiąca, więc to jego pierwsza większa sprawa, może mu zależeć. https://www.pb.pl/artur-granicki-dyrekt ... knf-928821
A o blockchainie i kryptowalutach pisał na Twitterze już dużo wcześniej, więc może nareszcie ktoś będzie tam rozumiał o co chodzi. :-)
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 maja 2018, 18:05 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tomasz_Es » wtorek, 22 maja 2018, 17:58

KryptoBusiness pisze: Jakie ministerstwa? To jest KNF i nie mają niewiele bezpośrednio wspólnego z podatkami...
Proponuję się douczyć o składzie KNF i ich powiązaniu z MF a najszybciej zacząć od wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_N ... inansowego

Członkowie Komisji
Członkami Komisji są:

Minister właściwy do spraw instytucji finansowych albo jego przedstawiciel,
Minister właściwy do spraw gospodarki albo jego przedstawiciel,
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego albo jego przedstawiciel,
Prezes Narodowego Banku Polskiego albo delegowany przez niego członek zarządu Narodowego Banku Polskiego,
Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualny skład Komisji
Marek Chrzanowski – przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego od 13 października 2016
Marcin Pachucki – zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego od 16 lutego 2017
Andrzej Diakonow – zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego od 25 lipca 2017
Pozostali członkowie:
Armen Artwich - przedstawiciel Ministra Rozwoju, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju,
Piotr Nowak – przedstawiciel Ministra Finansów, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
Jan Wojtyła – przedstawiciel Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Andrzej Kaźmierczak – przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego,
Zdzisław Sokal – przedstawiciel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, doradca Prezydenta RP.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBusiness » wtorek, 22 maja 2018, 18:21

@Tomasz_Es, chodziło mi o bezpośrednie decyzje chociażby odnośnie ostatniego nieszczęsnego PCC, co do ich mocy i powiązań mniej więcej widziałem, ale doczytałem więcej i rzeczywiście to jest może być coś pozytywnego, przynajmniej tam są ludzie, którzy mają pojęcie o rynkach finansowych GPW itp. a to już dobry punkt wyjścia.
Zresztą niech regulują kryptowaluty im szybciej tym lepiej byle by regulacja nie polegała na banie czy skutecznym utrudnieniu lub absurdalnych nowych podatkach.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 18:37

Wcześniejszy tweet tego dyrektora też jest ciekawy: "Ruszamy w uknf z grupą roboczą do spraw Blockchain w tym kryptowalut. Grupa będzie miała na celu przygotowanie Rapotu UKF oraz wypracowanie stanowiska KNF na temat Blockchain, kryptowalut oraz ICO."
Fajnie, że KNF wypracowuje stanowisko wobec krypto po chamskiej akcji mieszania krypto z błotem i rozpoczętej drugiej. No, ale może to jakaś szansa na zmianę.
Ktoś wie, co to jest Raport UKF? Hm. Może chodziło mu o UKNF.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » wtorek, 22 maja 2018, 20:06

Typowo, najpierw wszystkich wykończyć, a potem zacząć rozmawiać...ale coś za wcześnie. Nie słyszałem jeszcze o masowych procesach sądowych. Myślałem, że dopiero się zaczyna zabawa.
Poza tym, wszyscy powinni od 2011 płacić podatek barterowy i PCC według prawa. Widzę tu pole do popisu.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dekoin » wtorek, 22 maja 2018, 22:04

@dingo, no typowo but na twarzy Polaka i dociskanie, a jakby tak na prawdę znieśli PCC z mocą wsteczną - oj jak się będą z tym obnosić, a przecież prawdopodobnie nigdzie na świecie nie ma takiego drugiego wynalazku dziwnego...

Dodano po 1 godzinie 52 minutach 35 sekundach:
@Tomasz_Es, taa już to widzę jak wszystko prostują..
https://www.cashless.pl/wiadomosci/tema ... ryptowalut
Ostatnie linie są dość wymowne.
Przypomnę, że podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono Artura Granickiego jako nowego szefa departamentu ds. fintech, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podkreślił, że powstanie departamentu nie oznacza z automatu zmiany podejścia nadzoru do kryptowalut.

Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tropt » środa, 23 maja 2018, 07:44

Koledzy a co w sytuacji kiedy Kupiło się krypto za XX tyś, na polskich giełdach, później porozsyłało się po świecie na inne i za to kupiło alty na long term, krypto nigdy nie wróciło na polskie giełdy ani nie zostało wybrane a leży i czeka na lepsze czasy ? Trzeba to gdziekolwiek deklarować ?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 23 maja 2018, 07:54

Tropt pisze: Koledzy a co w sytuacji kiedy Kupiło się krypto za XX tyś, na polskich giełdach, później porozsyłało się po świecie na inne i za to kupiło alty na long term, krypto nigdy nie wróciło na polskie giełdy ani nie zostało wybrane a leży i czeka na lepsze czasy ? Trzeba to gdziekolwiek deklarować ?
Czyli zakupiono krypto za XX, a potem, gdy były warte YY zamieniono je na alty?
Według ostatnich koncepcji MF tak, z chwilą zamiany jednego krypto na drugi należy policzyć przychód z sprzedaży równy YY i koszt XX. Według wyroku WSA w Olsztynie nie.

Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tropt » środa, 23 maja 2018, 08:28

@kajetan źle się wyraziłem, btc kupiłem na polskich giełdach i powysyłałem je na inne giełdy, dopiero tam wymieniałem na alty, które zostały na nich i w portfelach

Dodam że rachunek z którego wysyłałem środki na giełdę używany jest do prowadzonej przezemnie działalności tak więc urząd na bieżąco widzi moje inwestycję w krypto, jednak tak jak pisałem wyżej, nigdy żadnych środków z giełdy nie wybrałem

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 23 maja 2018, 12:14

Tropt pisze: @kajetan źle się wyraziłem, btc kupiłem na polskich giełdach i powysyłałem je na inne giełdy, dopiero tam wymieniałem na alty, które zostały na nich i w portfelach

Dodam że rachunek z którego wysyłałem środki na giełdę używany jest do prowadzonej przezemnie działalności tak więc urząd na bieżąco widzi moje inwestycję w krypto, jednak tak jak pisałem wyżej, nigdy żadnych środków z giełdy nie wybrałem
Wszystko jedno gdzie wymieniałeś, w Polsce czy za granicą, nie ma też znaczenia czy wybierałeś środki z giełdy. Przychodem według aktualnie obowiązującej wykładni są transakcje sprzedaży krypto lub wymiany jednego krypto na drugie czyli np. bitcoinów na alty na zagranicznych giełdach.

Urząd tak na bieżąco na kontach nic nie widzi, owszem mają system STIR, ale on jest (raczej) nastawiony na szukanie karuzel VAT. No i jeszcze jak zrobisz duży przelew zagraniczny (od 15000 euro, czasem mniej) to też mają szansę dostać cynk.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 23 maja 2018, 12:43

kajetan pisze:
Tropt pisze: @kajetan źle się wyraziłem, btc kupiłem na polskich giełdach i powysyłałem je na inne giełdy, dopiero tam wymieniałem na alty, które zostały na nich i w portfelach

Dodam że rachunek z którego wysyłałem środki na giełdę używany jest do prowadzonej przezemnie działalności tak więc urząd na bieżąco widzi moje inwestycję w krypto, jednak tak jak pisałem wyżej, nigdy żadnych środków z giełdy nie wybrałem
Wszystko jedno gdzie wymieniałeś, w Polsce czy za granicą, nie ma też znaczenia czy wybierałeś środki z giełdy. Przychodem według aktualnie obowiązującej wykładni są transakcje sprzedaży krypto lub wymiany jednego krypto na drugie czyli np. bitcoinów na alty na zagranicznych giełdach.

Urząd tak na bieżąco na kontach nic nie widzi, owszem mają system STIR, ale on jest (raczej) nastawiony na szukanie karuzel VAT. No i jeszcze jak zrobisz duży przelew zagraniczny (od 15000 euro, czasem mniej) to też mają szansę dostać cynk.
Teoretycznie 15000 euro to jest chyba miesięczny limit. W sensie moga to być 3 przelewy po 5k euro i też wchodzimy w ten limit. Aczkolwiek niektóre banki już od bodaj 10k euro wysyłają do giifu

Zarobić w zeszłym roku 15k euro czy nawet 10 na krypto to raczej nie był problem.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 23 maja 2018, 16:07

Jeśli ktoś nie ściągnął sobie na kompa historii z BitBay 2.0, to ostatnia szansa - 1 czerwca znika.
A może być potrzeba w razie kontroli skarbowej.
https://www.facebook.com/BitBayPolska/p ... 5793695158

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Numi » czwartek, 24 maja 2018, 19:37

Wie ktoś dlaczego nie mogę pobrać całej historii z bitbay 2.0? Pobiera mi sie tylko niecały wrzesień.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: betterfuture » czwartek, 24 maja 2018, 19:45

Numi pisze: Wie ktoś dlaczego nie mogę pobrać całej historii z bitbay 2.0? Pobiera mi sie tylko niecały wrzesień.
Podobno dopiero 01.06.2018 miał zostać wyłączony dostęp do BitBay 2.0 .

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości