Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 16 maja 2018, 15:11

MF chce zatrudnić referendarza, którego jednym z zadań ma być "Uczestniczenie w procesie opiniowania projektów dokumentów dotyczących polityki rządu w obszarze kryptowalut."
https://www.praca.pl/referendarz_1974184.html

Czyli faktycznie coś robią. Szkoda, że w wymaganiach choć jest znajomość rynku finansowego, bankowego i usług płatniczych, to nie ma obowiązku znajomości tematyki kryptowalut.
Ktoś ma ochotę się zgłosić do tej pracy i naprawić ten błąd? ;-)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 16 maja 2018, 15:17

kajetan pisze:MF chce zatrudnić referendarza, którego jednym z zadań ma być "Uczestniczenie w procesie opiniowania projektów dokumentów dotyczących polityki rządu w obszarze kryptowalut."
https://www.praca.pl/referendarz_1974184.html

Czyli faktycznie coś robią. Szkoda, że w wymaganiach choć jest znajomość rynku finansowego, bankowego i usług płatniczych, to nie ma obowiązku znajomości tematyki kryptowalut.
Ktoś ma ochotę się zgłosić do tej pracy i naprawić ten błąd? ;-)
Ale jakoś nie wierzę w to ze zrujnuja wszystkich co grali na DG z KPiR. Przecież to k!@#$% dramat by był. Dobrze ze pojawiają się takie wyroki jak ostatni WSA

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 16 maja 2018, 15:22

_chybaty pisze: Ale jakoś nie wierzę w to ze zrujnuja wszystkich co grali na DG z KPiR. Przecież to k!@#$% dramat by był.
Ano byłby. Dokładnie 32 razy większy od PCC. Też w to nie wierzę, nie w sytuacji gdy mamy wybory w 2018, 2019 i 2020 roku i kilkaset tysięcy traderów, nawet jeśli tylko część to DG. MF samo w tym komunikacie pisało, że osoby z KPiR wprawdzie nie mogą kosztów wpisać do ksiąg, ale mogą uwzględniać w zaliczkach i w picie. A po 2020 to się okaże, ale może do tego czasu coś się już wyklaruje.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 16 maja 2018, 20:26


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » środa, 16 maja 2018, 20:39

_chybaty pisze: https://bithub.pl/wiadomosci/ukraina-pr ... yptowalut/. Nawet Ukraina... Ja pierd...
Tez mi od niedawna chodzi po glowie taka mysl, zeby stworzyc tutaj wątek z propozycjami wszystkich nas - uzytkownikow, co do formy rozlicznia kryptowalut w Polsce. Bo jak czytam o jakichs propozycjach tej tzw. Grupy Roboczej typu 1% za wyplate pieniedzy z gieldy, to nie wiem czy sie smiac, czy plakac, czy pic ze szczescia, bo a noz-widelec sie na to (nie)Rzad nabierze. I to propnuja naprawde ludzie z kregu kryptowalut? Dr Mentzen potrzebny na wczoraj!

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » czwartek, 17 maja 2018, 06:56

Smule pisze: nie wiem po co proponować jakieś podatki 1%
Dywersja?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » czwartek, 17 maja 2018, 21:53

Smule pisze:Nie oszukujmy się, jak spieprzą tą ustawę (tak jak hazardową i inne) na co szansę są spore to odwrotu już nie będzie na długie lata, dlatego nie wiem po co proponować jakieś podatki 1% i inne cuda, gdy proste i nieskomplikowane rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki...
Doświadczenie uczy, że socjalistyczna władza używa zdrowego rozsądku i prostych rozwiązań wtedy gdy wszystkie inne zawiodą i nie ma już innego wyjścia - tak było np. z akcyzą na alkohol gdy po latach walki z przemytem postanowiono wreszcie obniżyć ten podatek i wpływy do budżetu wzrosły do przemyt już nie jest tak intratny. Tak samo będzie z krypto - dopiero jak zdecydowana większość ucieknie za granicę i wpływy się zbliżæ do zera, nasz kochany (nie)rząd pójdzie po rozum do głowy. A to jeszcze trochę potrwa.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 17 maja 2018, 22:08

esse pisze:
Smule pisze: nie wiem po co proponować jakieś podatki 1%
Dywersja?
Mike Satoshi na jednym z filmów na YouTube mówił, że to on proponował 1% od wypłaty z giełdy. Podobno po to, żeby urzędnik nie mógł decydować o uznaniu bądź nieuznaniu kosztów. Dywersją bym tego nie nazwał, ale wątpię, żeby na to ktokolwiek poszedł.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 18 maja 2018, 01:57

_chybaty pisze:Nawet Ukraina... Ja pierd...
Rok po wprowadzeniu nowej interpretacji i opodatkowania kryptowalut w Polsce inwestor kryptowalutowy z Ukrainy (U) spotyka znajomego inwestora z Polski (P)
(P) Cześć co tam?
(U) A ciężki tydzień
(P) U Ciebie też? A co takiego się stało?
(U) No bo kupiłem auto, miało być w kolorze fa6 a doszło w fa3. A co u Ciebie?
(P) No ja trzy dni nic nie jadłem
(U) 3 dni!? Człowieku zmuś się!

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 18 maja 2018, 09:47

Jeśli to prawda, to zaczynają się nieciekawe rzeczy. https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 73#p492698

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 18 maja 2018, 12:33

kajetan pisze: Jeśli to prawda, to zaczynają się nieciekawe rzeczy. https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 73#p492698
Mówiłem, że będzie masakra. Kup popcorn i czekaj aż zaczną grozić więzieniem za kryptowaluty.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kubajwww » piątek, 18 maja 2018, 17:10

A co z PCC w sytuacji, gdy wszystkie moje transakcje kupna wynoszą mniej niż 50 zł? Czy w takiej sytuacji również trzeba złożyć w urzędzie dokument?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 18 maja 2018, 17:18

Do zapłaty masz wówczas pcc w wysokości 0 PLN co wynika z dokumentu, który musisz złożyć. Taki to biurokratyczny absurd, jeden z wielu w naszym chlewie.

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » sobota, 19 maja 2018, 10:29

Ktoś znajdzie się na tyle mądry i powie co robić. Moje zakupy btc nie przekroczyły 1600 zł. Nie obracałem nimi (raz sprzedałem ze stratą w porównaniu do zakupu), kupowałem za nie, czyli zamieniłem je na rzecz, co wedle tych przepisów kwalifikuje się do rozliczenia (poprawcie mnie jeśli się mylę). Na razie czekać ? Nie ma do kogo iść po poradę księgową w moim miasteczku, tu chyba nikt nie słyszał o czymś takim jak bitcoin. Polska to chory katoland, żyć spokojnie nie dadzą.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kubajwww » sobota, 19 maja 2018, 10:56

Super. Czyli wychodzi na to, że muszę iść do US z czynnym żalem, że nie zapłacilem 0zł podatku PCC. Troszkę śmieszne

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » sobota, 19 maja 2018, 15:10

Ciekawy wywiad poruszający kwestie podatkowe:

https://cyfrowaekonomia.pl/robert-anack ... zynskiego/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » niedziela, 20 maja 2018, 12:17

Może mi ktoś podpowiedzieć jak pobrać historię transakcji z bitfinexa ? :?:

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » niedziela, 20 maja 2018, 13:57

Podejrzewam, że dla spokojnej głowy złoże korektę i rozliczę btc za 2017 rok, mimo że żadnego zysku nie uzyskałem. Mam pytanie czyli sumuje w zł ilość zakupionych btc w 2017 i następnie ile sprzedałem z tego? Czy wykazuje tylko ten zakup btc przy którym zaraz nastąpiła sprzedaż?

Przeczytałem pierwsze 33 strony tego wątku, głowa mi już pęka. Jak to rozliczyć?
Załóżmy, że kupiłem na inpay btc za kwotę 345 zł, następnie sprzedałem tą zakupioną ilość btc inpayowi i dostałem na konto kwotę 320 zł.
Załóżmy, że na coinroom kupiłem btc za kwotę 351 zł, dokonałem zakupu i zostało mi w ich portfelu kilkanaście zł, które im sprzedałem i otrzymałem na konto 17 zł.
Więcej sprzedaży nie było, same zakupy.
Chciałbym to rozliczyć i nie myśleć, ze za kilka lat US będzie mnie wzywał, żebym wyjaśniał te transakcje.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 20 maja 2018, 19:39

10 dni maja zostało, miało być jakieś spotkanie z rządem tej grupy. Na razie jedyne co słychać to nic sie nie da, krypto-krypto znieść się nie da, nawet PCC trzeba 3 lata debatować. Wszystkie firmy już za granicą. Urzędy polują i chcą nie uznawać kosztów. Czekam na dobre wieści xD

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » poniedziałek, 21 maja 2018, 22:29

Wieści o polskich kuriozalnych podatkach przebiły się już do zachodnich mediów.
Tutaj jednak trochę przesadzili: "Poland’s Ministry of Finance will temporarily suspend tax collection for cryptocurrencies"
Zapewne chodzi o PCC, zapowiedź rezygnacji z tego przestarzałego podatku została zapewne odebrana jako rezygnacja z opodatkowania w ogóle.

https://cointelegraph.com/news/polish-f ... regulation

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości