Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.

Którą wersję PITa złożyłeś/złożysz za 2017 rok?

a) Metoda 1 - rozliczanie wszystkich transakcji fiat-krypto oraz krypto-krypto
12
24%
b) Metoda 1b - rozliczenie wszystkich transakcji, z wyłączeniem walut generujących roczny dochód poniżej 2280
0
Brak głosów
c) Metoda 2 - rozliczenie tylko transakcji fiat-krypto, bez transakcji krypto-krypto
13
27%
d) Metoda 3 - rozliczenie tylko przelewów na giełdę o raz wypłat z giełdy
24
49%
 
Liczba głosów: 49
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 21:28

BItbay.pl
"Udostępniliśmy dla Was dzisiaj pomoc w wyliczeniu i rozliczeniu podatku od handlu kryptowalutami. Po zalogowaniu do konta, w zakładce “Historia” jest dla Was dostępna opcja “Raport podatkowy”.
Długo oczekiwaliśmy na jasne wytyczne ze strony rządowej, w jaki sposób rozliczenia mają być dokonywane, jednak jednolita interpretacja do tej pory się nie pojawiła. Będziemy w tej sprawie kontynuować rozmowy z przedstawicielami władz.
Tymczasem, z uwagi na brak jednoznacznych przepisów mówiących o metodzie rozliczania podatku dochodowego od handlu kryptowalutami wraz z ekspertami przygotowaliśmy wyliczenia według 3 metod, zgodnych z dostępnymi obecnie interpretacjami."

WAŻNE UWAGI:
Opłata za wygenerowanie raportu dotyczącego jednego roku wynosi 65 PLN brutto i zostanie pobrana automatycznie z wybranego po prawej stronie rachunku na giełdzie.
Raport zostanie przesłany mailowo w ciągu 48 godzin od zlecenia.
Pamiętaj, iż wyliczenie ma charakter informacyjny i nie stanowi opinii prawnej czy podatkowej. Sam musisz podjąć decyzję, która z poniżej zaprezentowanych metod jest właściwa, ponieważ na Tobie spoczywa obowiązek prawidłowego wyliczenia i rozliczenia podatków.


Aktualnie nie posiadam żadnych środków na Bitbay i nie wiem kiedy mi się uda doładować, jeśli ktoś ma coś na koncie i zamierza sprawdzać co oni tam stworzyli w tej swojej aplikacji to dajcie znać.

Do moderacji:
Założyłem osobny wątek, bo dla wielu tutaj, to jedna z ważniejszych informacji w tym roku. Jeżeli uważacie, że to przesada, to wątek do usunięcia.

EDIT
W końcu środki doszły, kupiłem te ich super hiper oryginalne raporty.

Raport został wysłany na maila natychmiast, w mniej niż 5 sekund, wszystkie metody wraz z opisami. Pamiętajcie, że linki są jednorazowe - koniecznie zapisywać!
Kilka uwag na ten temat:

:arrow: Metoda 1
Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu).
Wygląda na to, że jest ok. Transakcje zakupu walut, które nie zostały później sprzedane są neutralne podatkowo - tak jak być powinno.
W porównaniu do obliczeń najnowszej wersji TAX-Ledgera - jest niemalże identycznie. Przychód z BB jest niższy o 300 zł niż w TL, podobnie koszty nieznacznie się różnią, różnica w dochodzie to ok. 90 zł - na razie nie umiem dojść do tego dlaczego tak jest.

:arrow: Metoda 1 b
Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu). Jeżeli wartość dokonanej w 2017 roku transakcji zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę nie przekracza kwoty 2280 PLN, to przychód z niej jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT.
Ja ten punkt rozumiem tak, że jeżeli ktoś przez cały rok łącznie zarobił np LISK albo GAME mniej, niż 2280 zł (czyli uzyskał z nich mniejszy dochód), to wtedy wszystkie transakcje na danej walucie są zwolnione z podatku dochodowego i nie uwzględnione w PIT oraz w rozliczeniu Bitbay.
W moim przypadku takiej sytuacji nie było - na każdej walucie przekroczyłem limit 2280 zł, więc nie ma różnicy w rozliczeniu metodą 1 czy 1b. Jednak dla wielu z Was, którzy nie zarobili dajmy na to 2000 na lisku, 2000 na game, 2000 na BCH, 2000 na Dashu i 2000 na ETH, może to być bardzo ciekawa metoda, pozwalająca wypłacił 10 000 zł czystego zysku, kompletnie bez podatku - w dodatku z podaną ustawą, pozwalającą to uargumentować.

:arrow: Metoda 2
Metoda zakłada podatek tylko od wymian kryptowalut z walutami fiat, czyli zakup kryptowalut za walutę fiat oraz sprzedaż kryptowalut za walutę fiat.
W tej metodzie wszystkie zakupy kryptowalut za waluty fiat liczone są sumarycznie jako koszty, z kolei wszystkie sprzedaże kryptowalut na waluty fiat są sumowane jako przychód.
Jest to metoda niezwykle logiczna, bo wszyscy tutaj zdajemy sobie sprawę, że opodatkowanie krypto-krypto jest absurdem, z którym musimy walczyć, podobnie jak z PCC.
Dla mnie to twardy orzech do zgryzienia, bo różnica w kalkulacji metodą 1 a metodą 2 jest kolosalna. Z kilkudziesięciu tysięcy dochodu do opodatkowania w metodzie 1, w metodzie 2 mam sporą stratę - bo pod koniec roku wszystkie środki przeznaczyłem na zakup kolejnych walut.
Także metoda jest do rozważenia, jednak martwi brak silnej podstawy prawnej (poza argumentacją logiczną) pozwalającej odrzucać rozliczanie transakcji krypto-krypto - tego trzeba się domagać w pierwszej kolejności.

:arrow: Metoda 3, zakładająca rozliczanie tylko wpłat na konto oraz wypłat FIAT z giełdy nie bierze pod uwagę wypłat dokonywanych poprzez kartę wiewiórka.pl Czyli wszystkie wpłaty na konto są uwzględnione, natomiast nie widać żadnej wypłaty. Jeśli ktoś (tak jak ja), wypłacał tylko przez wiewiórkę, to raport pokazuje ogromną stratę - wszystkie pieniądze wysłane na giełdę są kosztem, przychodu brak. Gdybym zdecydował się na tę formę rozliczenia, to raczej dobrowolnie wykazałbym wypłaty przez wiewiórkę - nie robiłem tego w celu uniknięcia opodatkowania, a raczej uniknięcia problemów z wypowiadanymi umowami z banków za częste przelewy z tych niedobrych giełd kryptowalut.

W mailu są jeszcze linki do transakcji, których kosztu bitbay nie potrafił automatycznie podliczyć. U mnie link jest pusty, czyli ani jedna taka transakcja się nie trafiła.

Reasumując, nadal biję się z myślami która wersję pita złożyć.
Dodałem krótką ankietę, chętnie zobaczę (myślę, że nie tylko ja), na co się decydują użytkownicy forum.
p.s.
@Bitbay, pobieranie od swoich użytkowników opłaty, za wygenerowanie tych raportów, to szczyt chamstwa. Są to ostatnie pieniądze, jakie zarobiliście na mojej osobie.
Zniesmaczony, były użytkownik.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 kwietnia 2018, 07:50 przez benq, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 339
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 184
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: aprojection » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:15

https://bitbay.net/pl/pomoc/moje-konto/raport-podatkowy
[quote]

Kod: Zaznacz cały

Metoda 3 - Podatek od wpłat i wypłat z giełdy:
Metoda zakłada obliczanie należnego podatku biorąc pod uwagę tylko wpłaty oraz wypłaty fiat. Różnica między nimi określa dochód lub stratę.
[/quote]
Jedyna słuszna wg. mnie ;P // (nie traktowac jako porade ;p)

/ Btw., [u]w ciagu 48 godzin od zlecenia[/u], czyli duze szanse, ze na czas i tak nie dostaniecie "kwitow".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:34

@aprojection, Od godziny (!) czekam na zaksięgowanie przelewu BCH na bitbayu, żeby to przetestować.

Generowanie pliku CSV i wysłanie go na maila też niby mają zapisane, że do 24h ma trwać, a u mnie dochodzi natychmiast w parę sekund - liczę, że tu będzie podobnie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 339
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 184
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: aprojection » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:40

benq pisze: @aprojection, Od godziny (!) czekam na zaksięgowanie przelewu BCH na bitbayu, żeby to przetestować.

Generowanie pliku CSV i wysłanie go na maila też niby mają zapisane, że do 24h ma trwać, a u mnie dochodzi natychmiast w parę sekund - liczę, że tu będzie podobnie.
Ok, daj znac czy to w ogole dziala ;-)

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: piter55 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:46

Tak jak wyżej, niby napisane jest do 48h, mi mail przyszedł odrazu (parę sekund). Zawiera linki (UWAGA JEDNORAZOWE) do pobrania pdfów (csv nie ma chyba) dla poszczególnych metod liczenia (z podziałem transakcji na te dla których jest w stanie policzyć koszt i dla których nie jest - np. były przelane z innej giełdy/ portfela). Tutaj jeszcze przykład pliku z transakcjami dla których nie mogło odszukać kosztu dla metody krypto-krypto (pozwoliłem sobie w większość zakryć wartości)
Obrazek

Dodatkowo w mailu dla każdej metody jest podsumowanie w formie tekstowej:
Suma przychodów: xxx PLN
Suma kosztów uzyskania przychodu: xxx PLN
Dochód: xxx PLN

Aha i jeszcze co do porównania innych stron/programów to niestety wypowiedzieć się nie mogę bo żadnego nie używałem, tylko własne wyliczenia, które różniły się o kilka stów (chyba przez kurs - ja brałem zawsze z średni coinmarketcap - tak żeby mieć spójność z innymi giełdami). Bitbay chyba wylicza wg ich własnego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:58 przez piter55, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: Kurek13 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:57

Jakie są te metody?

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: piter55 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 01:01

Kopia maila (zawiera opis metod)
Drogi Użytkowniku,

Otrzymujesz tę wiadomość, ponieważ złożyłeś dyspozycję przygotowania wyliczeń potrzebnych do rozliczenia podatku dochodowego.

Z uwagi na brak jednoznacznych przepisów mówiących o metodzie rozliczania podatku dochodowego od handlu kryptowalutami przygotowaliśmy wyliczenia według 3 metod, zgodnych z dostępnymi obecnie interpretacjami. Dane oraz informacje na temat każdej z nich znajdziesz poniżej.

Pamiętaj, iż poniższe wyliczenie ma charakter informacyjny i nie stanowi opinii prawnej czy podatkowej. Sam musisz podjąć decyzję, która z poniżej zaprezentowanych metod jest właściwa, ponieważ na Tobie spoczywa obowiązek prawidłowego wyliczenia i rozliczenia podatków.

Informacje ogólne i założenia:
Do obliczania wartości kryptowalut w PLN na dany moment zdarzenia, ustalany jest najpierw ich kurs w BTC, a następnie kurs BTC na PLN. Program operuje na uśrednionych kursach godzinowych.

Dla wszystkich metod, jeżeli waluta fiat jest inna niż PLN, to przy ustalaniu kosztu lub przychodu denominowanego w PLN, brany pod uwagę jest kurs wymiany danej waluty fiat na PLN wg tabeli kursów NBP za poprzedni dzień roboczy.

W przypadku metody 1) wszelkie sprzedaże nieudokumentowanych kryptowalut (tzn. nie można wskazać momentu oraz transakcji ich nabycia) rozliczane są według zasady bezkosztowej. Cały przychód ze sprzedaży takiej kryptowaluty jest liczony jako dochód.

Dla metod 1) i 2) obliczamy prowizje od dokonanych transakcji kupna, sprzedaży oraz zamiany kryptowalut i odejmujemy ich sumaryczną wartość, wyrażoną w PLN, od przychodów uzyskanych z w/w transakcji.

Wynik obliczeń według wybranej przez użytkownika metody należy wprowadzić w deklaracji PIT-36 - Sekcja D. Dochody/7. Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy/Pola 74 i 75.

Uwaga: Wszystkie linki zawarte w niniejszym mailu są jednorazowe.

Metoda 1 - Podatek od wymian FIAT-CRYPTO i CRYPTO-CRYPTO (barter):
Opcja a - bez dodatkowych zwolnień:

Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu).

Suma przychodów: xxx
Suma kosztów uzyskania przychodu: xxx
Dochód: xxx

Pod poniższym adresem znajdziesz informację o przeprowadzonych transakcjach wraz z odpowiadającymi przychodami:
xx
Jeśli znalazły się w Twojej historii transakcje, dla których kosztu nie mogliśmy automatycznie wyliczyć, znajdziesz je pod poniższym adresem:
xxx

W takiej sytuacji należy samodzielnie wskazać koszt zakupu powyższych kryptowalut. Jeśli nie posiadasz takich informacji, należy przyjąć całą wartość transakcji jako przychód.

Opcja b - z uwzględnieniem zwolnienia opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT:

Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu). Jeżeli wartość dokonanej w 2017 roku transakcji zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę nie przekracza kwoty 2280 PLN, to przychód z niej jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT.

Suma przychodów: xxx
Suma kosztów uzyskania przychodu: xxx
Dochód: xxx

Pod poniższym adresem znajdziesz informację o przeprowadzonych transakcjach wraz z odpowiadającymi przychodami:
xxx

Jeśli znalazły się w Twojej historii transakcje, dla których kosztu nie mogliśmy automatycznie wyliczyć, znajdziesz je pod poniższym adresem:
xxx

W takiej sytuacji należy samodzielnie wskazać koszt zakupu powyższych kryptowalut. Jeśli nie posiadasz takich informacji, należy przyjąć całą wartość transakcji jako przychód.

Metoda 2 - Podatek od wymian FIAT-CRYPTO:
Metoda zakłada podatek tylko od wymian kryptowalut z walutami fiat, czyli zakup kryptowalut za walutę fiat oraz sprzedaż kryptowalut za walutę fiat.

W tej metodzie wszystkie zakupy kryptowalut za waluty fiat liczone są sumarycznie jako koszty, z kolei wszystkie sprzedaże kryptowalut na waluty fiat są sumowane jako przychód.

Suma przychodów: xxx
Suma kosztów uzyskania przychodu: xxx
Dochód: xxx

Pod poniższym adresem znajdziesz informację o przeprowadzonych wymianach w walutach tradycyjnych:
xxx

Metoda 3 - Podatek od wpłat i wypłat z giełdy:
Metoda zakłada obliczanie należnego podatku biorąc pod uwagę tylko wpłaty oraz wypłaty fiat. Różnica między nimi określa dochód lub stratę.

Suma przychodów: xxx
Suma kosztów uzyskania przychodu: xxx
Dochód: xxx

Pod poniższym adresem znajdziesz informację o przeprowadzonych transferach w walutach tradycyjnych:
xxx

Dziękujemy za wybór giełdy BitBay.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 09:56

@aprojection, edytowałem pierwszy post, wszystko działa :)

Dodano po 2 godzinach 9 minutach 25 sekundach:
Ahr pisze: Czy ktos przeslalby na moj portfel BitBay BTC/LTC w kwocie 80 zl? nie mam srodkow na koncie, a chce zobaczyc, co mi wyliczy raport, zrobie przelew na konto, pozdrawiam
Odpowiem Ci tutaj, bo chcę dyskretnie przyciągnąć do tego wątku :P
Mogę Ci przelać te 65 czy tam 85 zł w BCH na konto BB, ale chcę zwrot w krypto a nie pln na konto, może być inna krypto, BCH, DASH, Monero, Zcash, Lisk, Nano czy większość innych. Jak coś - PW swoje konto BB.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: szarosc » niedziela, 29 kwietnia 2018, 10:56

benq pisze: Przychód z BB jest niższy o 300 zł niż w TL, podobnie koszty nieznacznie się różnią
a TL uwzględnia np prowizje z BB 2.0?

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: adolek17 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 11:07

Mam 57,29 zł na BB, brakuje mi około 7,71 zł :P

smp
Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 21 maja 2013
Reputacja: 65
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: smp » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:45

P O R A Ż K A!

Wyliczyli mi dochód wynoszący 400% tego co w rzeczywistości zarobiłem.

Pewnie przez arbitraż bo mam dużo "nieudokumentowanych transakcji"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:52

Sprytne - daj Towarzyszu na flaszkę, Ci policzę, ale za nic nie odpowiadam... Żul przynajmniej Bóg zapłać powie :mrgreen:

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: Itbys » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:53

Specjalnie założyłem konto, aby trochę się w tej nieszczęsnej sprawie wypowiedzieć.
Podobnie jak kolega wyżej uważam to za chamstwo, że pobierają opłatę za i tak nierzetelne rozliczenia. Oferują 3 różne interpretacje i "wybierz sobie jakąś na chybił trafił" ... Na prawdę nie mogli skonsultować każdej z nich z US albo MF i wybrać jedną, która będzie najbardziej wiarygodna i odpowiednia?
W 3 opcjach jest wiele problemów, otóż
w metodzie 1. powstaje nam wirtualny dochód, którego nigdy nie widzieliśmy na oczy, więc będziemy musieli zapłacić za coś co nigdy nie istniało ;)
(Akurat w moim przypadku podatek od tej kwoty to jakieś 250zł, więc dałoby radę, jednak pewnie inni mają tego parę tysięcy..)
Metoda 2. jest już bardziej na rękę podatnika, gdyż mniej więcej pokazuje aktualny stan rzeczy, jednak pojawia się problem że jak np. obracałem 5 tysiącami , to pojawiło się 8 razy więcej sumy przychodów i 9 razy więcej sumy kosztów uzyskania przychodu, więc wykazuje stratę(niemalże identyczną jak przy metodzie 3), gdyż bardzo dużą część ciągle trzymam na giełdzie,
Ale są to tak duże sumy w porównaniu do wpłat i wypłat że nie wierzę na brak "randki" z US.
Metoda 3. oczywiście najbardziej korzystna, jednak no czy będzie uznana to już nie wiadomo niestety.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:47

oplaty dla gieldy wliczaja do kosztow?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: adamRucz » niedziela, 29 kwietnia 2018, 15:03

Mam pytanie. Czy w pierwszej albo w drugiej metodzie dochód jest liczony za pomocą FIFO? Pada przy metodzie 2 określenie "W tej metodzie wszystkie zakupy kryptowalut za waluty fiat liczone są sumarycznie jako koszty, z kolei wszystkie sprzedaże kryptowalut na waluty fiat są sumowane jako przychód.", co ja osobiscie rozumiem, że jesli nawet ostatniego dnia 2017 roku zakupiono krypto, to koszt zakupu wchodzi do rozliczenia (obniża dochód). To na pewno nie jest FIFO.
Z góry dziękuję za reakcję.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 29 lipca 2017
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: masofcer » niedziela, 29 kwietnia 2018, 15:51

"wszystkie zakupy kryptowalut za waluty fiat liczone są sumarycznie jako koszty" - nawet nie ma podzialu na poszczegolne krypto??? to na bank nie jest liczone metoda fifo a wszytko to mozemy sobie wyliczyc pobierajac historie z giełdy i wrzucajac do Excela.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 29 stycznia 2014
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: BugMeNot » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:16

dziwi mnie niezmiernie jak te wyliczenia wychodzą
crypto-crypto na BB praktycznie nie miałem znalazłem jedna wymianę o wartości 50gr co w sumie też mnie dziwi .
pierwszą metodą mam dochód niby ~20000PLN
metoda 1b ~20000
metoda 2 dochód 7300
metoda 3 dochód 6900

całe krypto kupowałem w 2017 roku i wszystko sprzedałem w grudniu oraz wypłaciłem na konto.
te 7300 to jest uczciwe ale 20k nigdy
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:27 przez BugMeNot, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:20

Za 65 zł powinni w gratisie dołączać worek pokutny i łyżkę popiołu :shock:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:55

szarosc pisze:
a TL uwzględnia np prowizje z BB 2.0?
Masz rację, tax ledger nie uwzględnił prowizji ze starej wersji bitbaya 2.0, stąd moja różnica.
smp pisze: Wyliczyli mi dochód wynoszący 400% tego co w rzeczywistości zarobiłem.
Pewnie przez arbitraż bo mam dużo "nieudokumentowanych transakcji"
Tutaj akurat nie rozumiem Twojego problemu. Kupiłeś na innej giełdzie, sprzedałeś na bitbayu, więc przychód osiągnąłeś na bitbayu, a koszty na innej giełdzie. Jak mógł Ci policzyć koszt z innej giełdy, nie mając do niej dostępu? Musisz sam w koszty wciągnąć zakup z innej giełdy i gotowe.

Dodano po 10 minutach 31 sekundach:
@Itbys, Zgadzam się, rozliczanie krypto-krypto to absurd, którego być nie powinno. Niestety w świetle obecnego prawa oraz interpretacji powinniśmy to rozliczać. Moim zdaniem właśnie to jest jednym z poważniejszych problemów i powinna być taka burza o to, jak o PCC.

Odnośnie metody 1 i 2 i problemu z ogromnymi sumami przychodów i kosztów, ja rozważam opcję wpisania dochodu jako przychodu, a kosztów jako 0zł. Naraża mnie to (w razie kontroli), na przymus złożenia korekty, jednak należny podatek pozostanie zapłacony, więc nie powinno być żadnych konsekwencji finansowych.
Ryzyko kontroli oczywiście maleje, bo kwota (w moim przypadku) zmniejsza się prawie 20krotnie.

Co do metody 3, w razie kontroli i kary trzeba będzie iść do sądu i walczyć o to, że środki na giełdzie nie są oddane do naszej dyspozycji, więc nie możemy się z nich rozliczać. Dopiero pierwsze wygrane w takich sprawach dałyby zielone światło do tej formy rozliczania bez zbędnego ryzyka.

Dodano po 32 sekundach:
@Barragol, tak, prowizje są wliczone.

Dodano po 57 sekundach:
@adamRucz, masz rację, jeżeli koszt ksiegują już w momencie kupna, to NIE jest to FIFO.

Dodano po 7 minutach 16 sekundach:
@BugMeNot, nie bardzo wiem, czego nie rozumiesz? W metodzie 1, jest liczony podatek od wszystkich transakcji, w tym również krypto-krypto a w metodzie 2 tylko krypto-fiat.
przykład:
Za 10000 zł kupiłeś 1 btc, a za 1 btc kupiłeś 10 eth, a następnie przedałeś 10 eth za 20000zł.
W metodzie 2, podstek jest liczony tylko od sprzedaży 10 eth (20000-10000 koszt=10000 dochód).
W metodzie 1, podatek płacisz najpierw od sprzedaży btc (np kurs btc wzrosl), a potem od sprzedaży eth. Inaczej mówiąc, wszystkie transakcje krypto krypto (btc-lisk, btc-eth, dash-btc, game-btc itp) w pierwszej metodzie generują podatek, a w drugiej są neutralne podatkowo.
Stąd różnica w wynikach.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: Itbys » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:09

Przedstawiłby ktoś w skrócie które kolumny i jak wypełnić w Picie 36 tylko do kryptowalut? ;), bo już pogubiłem się z tym

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości