Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » czwartek, 26 kwietnia 2018, 18:41

_chybaty pisze:
Piotr9421 pisze:swietnie,- tak wlasnie myslalem choc wydawalo mi sie to zbyt proste dlatego tez pytam,- oczywiscie od tego co wyjdzie odejmujes sobie kwote ktora wplaciles prawda ?

jezeli mozesz ujawnic to powiedz jeszcze czy dodales do tych wyliczen transakcje kryptowaluta-kryptowaluta,- czy moze tlumaczenie ze jest to wymiana barterowa wystarcza bo wedlug mnie tak.
Tax leader za 50zl bardzo fajny podliczy + plik Ci zrobi warto.
*jeśli używasz 1 z 5 giełd czy liluśtam dostępnych.
dodatkowo nie ma żadnej gwarancji prawidłowości tych kalkulacji, e.g. możliwe bugi, błędy, błędne kursy, brakujące dane, nieprawidłowe balanse przez deposits-withdrawals, doliczanie kosztów, prowizji, arbitrażu, dźwigni, bardziej skomplikowanych operacji, limity operacji, zaokrąglanie, api pull, output extensions, tax output
Mam mierne doświadczenia w tym zakresie z 'lepszych' zachodnich programów

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: nowym » czwartek, 26 kwietnia 2018, 18:46

@dingo, tak Cię obserwuję od jakiegoś czasu i powiem Ci, że chyba jesteś jedną z nielicznych osób na tym forum, która sensownie gada, a przede wszystkim myśli.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bitmar » czwartek, 26 kwietnia 2018, 18:57

@Ahr, dla prostych spraw biuro dało poradnik i można sobie samemu poradzić, ale jest wiele sytuacji które mocno komplikują sytuację i wtedy pomoc biura dla wielu może być bardzo cenna. Nawet w prostych przypadkach nie każdy ma czas i głowę, aby ogarnąć temat.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2018
Reputacja: -3
Reputacja postu: 
-3
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kataklysm » czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:58

Potrzebuję pomocy w wypełnieniu PIT37
w tamtym roku wpłaciłem 6k zł na giełdę bb. Kupowałem i sprzedawałem LSK
ostatnia operacja z zeszłęgo roku to zakup LSK za 6239 zł
jak dotąd nic nie wypłaciłem na konto bankowe wiec rozumiem ze moj zysk to te 239 zł ? i to mam wpisać w PIT czy jakoś inaczej się to liczy ?

I teraz pytanie do samego pitu ma być to wypełnione w rubryce prawa autorskie ? w polu 52 ?

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: TrekStar » piątek, 27 kwietnia 2018, 00:06

Czy muszę wpisywać wszystkie przychody w rubrykach? Nie mogę po prostu wpisać samego dochodu na podstawie przychody+koszty?

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: piter55 » piątek, 27 kwietnia 2018, 01:26

A czy w przypadku kryptowalut nie trzeba rozliczać się na PIT36 zamiast 37 ? Wydawało mi się, że 36 jest dla osób prowadzących działalność,a 37 bez DG, ale na wszystkich stronkach wspominają o 36. Jak to w końcu jest ?

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: matik0109 » piątek, 27 kwietnia 2018, 09:09

@kataklysm, @piter55, pytacie o sprawy wyjaśnione w innym temacie na 115stron ... rozliczasz się z krypto wpisujecie w PIT 36 prawa majątkowe i tyle.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:49

napisze jak sprawa wyglada u mnie raz jeszcze, a wiec skorzystalem z uslug biura taxo-krypto oraz programu tax ledger, wykonalem tez wlasne obliczenia w excelu wyodrebniajac kupno/sprzedaz/prowizje w walucie FIAT - PLN:

1) w excelu po kilku dniach ciezkiej pracy przychod i koszta (z uwzglednieniem prowizji) daly mi zblizony bilans do rzeczywistego dochodu (wyplat na konto bankowe i stanem konta na gieldzie)

2) taxo-krypto, korzystajac ze swojego programu robionego na zamowienie wyliczylo (nie uwzglednili zadnych prowizji):

przychody prawie identyczne do moich i koszta podobnie podobne do wyliczenia w excelu, dochod byl zblizony do mojego dochodu, gdyby dodac prowizje

3) tax ledger ( program rowniez nie wziaal pod uwage kosztow prowizji pobranych przez BitBay nawet w walucie FIAT)

przychody identyczne do moich obliczeniowych za to koszta roznia sie bardzo, co daje dochod o 60% wiekszy z moich wyliczen i o 45% wiekszy niz z obliczen taxo-krypto


Rece mi juz opadaja, do tego jeszcze nie wyjasniona sytuacja z podatkiem PCC

sorry za spam w 3 tematach, ale dziele sie spostrzezeniami i chcialbym zeby inni, ktorzy niekoniecznie dotra do pozostalych postow przeczytali powyzsza tresc
Ostatnio zmieniony piątek, 27 kwietnia 2018, 15:05 przez Ahr, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: nowym » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:54

Potwierdzam, tak ledger źle liczy, dochód znacznie wyższy. Nie zapominajcie też o jednym- te wyliczenia to tylko jedna z interpretacji, nie powinni się zapierać, że coś potrafią, skoro nadal nie ma jasnych przepisów, to taka zabawa na czuja.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » piątek, 27 kwietnia 2018, 16:10

Prowizja pobrana przez gielde w krypto:

"prowizje w kryptowalutach nie są ujęte w bilansie ze względu na ich trudną klasyfikację prawną. Z racji na brak faktycznego oparcia w walucie (kurs emitowany przez Narodowy Bank Polski) każda taka prowizja jest traktowana jako wymiana barterowa pomiędzy giełdą a jej użytkownikiem. Handel barterowy jest w Polsce zakazany, dlatego stanowisko naszego działu prawnego jest takie, aby prowizji nie umieszczać. "

Prowizja pobrana przez gielde w walucie FIAT:

"jeśli prowizja jest pobierana w transakcji KRYPTO-FIAT to może Pan wliczyć prowizję w koszty. Ze względu na ich delikatną sytuację nie zalecamy tego jednak."

a jak wy sie do tego odnosicie darujecie sobie czesc kosztow?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » piątek, 27 kwietnia 2018, 16:21

Czy prowizje generują wam aż tak ogromne koszty, że opłaca się tak o nie walczyć?
Czy warto ryzykować problemami z US z powodu tych właśnie prowizji?

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: matik0109 » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:13

nowym pisze: Potwierdzam, tak ledger źle liczy, dochód znacznie wyższy. Nie zapominajcie też o jednym- te wyliczenia to tylko jedna z interpretacji, nie powinni się zapierać, że coś potrafią, skoro nadal nie ma jasnych przepisów, to taka zabawa na czuja.
czy liczy źle to nie wiem, ale aktualna wersja liczy według FIFO więc nie oceniam, bo nie sprzedałem z końcem roku wszystkiego. Za to pierwsze wersje w GUI liczą dobrze, bo mam taki sam dochód jak w wypłatach bankowych i na nich w razie składania korekty będę bazował.
@benq,
Nie
Nie
:D 8-)

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: nowym » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:17

@benq, są osoby, które mają po kilka tys. prowizji i to wcale nie jest rzadkość-wyrzuciłbyś te pieniądze?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:21

@nowym, Hmm, kilka tysięcy prowizji, to analogicznie kilkaset tysięcy zysku, ja bym dla tego nie ryzykował, ale to tylko moje podejście.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:24

benq pisze:@nowym, Hmm, kilka tysięcy prowizji, to analogicznie kilkaset tysięcy zysku, ja bym dla tego nie ryzykował, ale to tylko moje podejście.
Ale co to za ryzyko bo ja chyba się w tym pogubilem

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: nowym » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:30

@benq, kilkaset tys zysku? :shock: Chłopie ty to dopiero jesteś lewy... Wystarczy kilka tys transakcji a zysku możesz mieć tylko na przykład 15tys zł. Ale współczuję, bo ty z pewnością nic nie jarzysz z podatkami

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
@_chybaty, właśnie, jakie? Zostawić coś co się należy, widzisz jakie ludzie mają bagno w głowach

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » piątek, 27 kwietnia 2018, 18:31

@benq, u mnie prowizje zawyzaja dochod o 20%, wiec nie jest to malo, ale zastanawiam sie nad przeboleniem tej sumy, by niepotrzebnie i bezsensownie tlumaczyc sie przed urzednikiem, a on i tak zrobi swoje.

Zastanawiam sie nad tym, by zlozyc PIT w ktorym uwzglednie wplaty i wyplaty z gieldy, tylko nie wiem, jak podejdzie do tego US, na pewno dostane zaproszenie na "randke" w celu wyjasnienia i stad moje pytanie, czy ktos zastanawiam sie nad konsekwencjami zlozonej w ten sposob deklaracji? czy po terminie 30 kwietnia, poprosza nas o zlozenie korekty? i wtedy ewentualnie bedziemy mogli rozliczyc sie z kryptowalut "tak jak nalezy"?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » piątek, 27 kwietnia 2018, 19:23

@Ahr, też rozważam tę opcję. Czy US na rozmowę zaprosi to zależy w dużej mierze od końca rozmów z Bitbay. A tu decyzji brak. Ani nie przekazują danych, ani nie pomagają się rozliczyć, ani nie uciekają za granicę, taka patowa sytuacja :roll:

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » piątek, 27 kwietnia 2018, 21:41

Bitbay miał wydać aplikacje do rozliczenia, ale nie wyda.
Poza tym chcą regulacji do wakacji - bez szans, najwcześniej 2019 i to nie wiem czy prawda.
Nie ma co liczyć na cud.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Piotr9421 » sobota, 28 kwietnia 2018, 12:01

Witam,- prosze o szybka odpowiedz bo jeszcze nie rozliczylem tego pita,- CZY WY ROZLICZACIE SIE Z TRANSAKCJI KRYPTO-KRYPTO czy tylko KRYPTO - PLN ?
Pozdrawiam Piotr

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości